Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zaujmavosti mimo hifi o hudbe, celkovo o svete okolo nás.
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 42, 43, 44  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2951
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 14:27:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Iné som myslel - ak si niekto Windowsom zašifruje svoje fotky...súbory a Windows mu padne - nie je žiadny spôsob ako sa ku tomu dostať.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 14:53:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto ale nie je takýto prípad. Je to "vymoženosť" všetkých nových počítačov (väčšinou notebookov) s predinštalovaným W8 a W10. "Objavia" ju však len tí, ktorí majú nefunkčný a neopraviteľný OS.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2951
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 15:02:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Zlaté XP... Čiže k dátam disku s GPT sa nedá dostať v inom kompe "z princípu"?
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 15:03:35    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG: Ak si sa k tym datam nedostal ani z Linuxu, tak to IMHO nebola vina GPT, ale nieco dalsieho nad tym (volume manager, sifrovanie, alebo nieco ine). Samotna GPT je dobre popisana: https://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Napriklad ak sa "dynamicky disk" prepne do stavu missing alebo offline, je ho treba znovu aktivovat:
- https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc732026(v=WS.11).aspx

Inak nieco "dost hrozne" som riesil nedavno s tym mojim NASom, ked mi postupne odisli oba (nove) disky v RAID1, na ktory som uz medzicasom prekopiroval data. A RAID1 sa odmietne preklopit na novy disk, ak uz aj ten stary obsahuje nejake neprecitatelne chyby.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 15:47:46    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom napísal:
Zlaté XP... Čiže k dátam disku s GPT sa nedá dostať v inom kompe "z princípu"?

Na nových počítačoch s predinštalovaným OS máš licenčný kľuč v UEFI (bývalý BIOS) a Windows nabootuješ len za zapnutým "secureboot". Systém Ti neumožní iný systém inštalácie (ani preinštalácie, či konverzie), ako s GPT partíciami. Nenašiel som žiadny dostupný spôsob, ako sa k dátam na tejto partícii dostať z iného systému (počítača), ak je Windows nefunkčný.
Ak máš vlastný licenčný kľúč (nie v UEFI), môžeš si inštaláciu uskutočniť na NTFS partícii. Takže nie je to vlastnosť samotného Windows. Je to "trest" pre tých, ktorí si kúpili nový počítač aj s Windows.
Majitelia nelegálnych W8 (W10 si bude dobrovoľne inštalovať len masochista) majú svoje dáta v bezpečí.

Určitým preventívnym riešením je zmenšiť veľkosť GPT a na voľnom mieste vytvoriť NTFS partíciu, na ktorú sa budú ukladať dáta. To však nového vlastníka počítača nenapadne, o probléme sa dozvie, až keď je neskoro.


Naposledy upravil MaG dňa Ut január 16, 2018 15:57:15, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 15:52:28    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
MaG: Ak si sa k tym datam nedostal ani z Linuxu, tak to IMHO nebola vina GPT, ale nieco dalsieho nad tym (volume manager, sifrovanie, alebo nieco ine).

Súhlasím, je to možné.
Nepísal som však všeobecne o dynamických diskoch, ale konkrétne o W8 a W10 s GPT partíciami. Užívateľovi to neprináša žiadnu výhodu, ale má to obrovskú nevýhodu v riziku straty dát pri nefunkčnom OS.
Preto to pavažujem za "veľké zlo".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2951
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 15:56:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne som "masochista" - po XPčkach som prešiel na Win10. No partišny mám všetky NTFS.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 16:02:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Je tu nejaky zmatok. GPT nie je typ/format particie suboroveho systemu, ale len samotnej tabulky particii. V mieste urcenom GPT je klasicky NTFS popripade iny suborovy system.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 16:36:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Správny termín pre GPT je teda asi oblasť, nie partícia.
Nič to však nemení na prístupe k dátam, o ktorom som písal. Skús sa k tomu vyjadriť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 17:01:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Secure Boot je este nieco ine. Ten sa snazi zarucit, ze ti v pocitaci nebezi nieco nepodpisane, co napriklad by kradlo data (napriklad kluce, hesla ci HDCP).

Pises ze si sa nevedel dostat k data "k dátam na tejto partícii dostať z iného systému" co je IMHO mozne, len ak boli zasifrovane - ale to by si mal vidiet niekde v disk manageri ze su sifrovane.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 17:21:41    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Secure Boot je este nieco ine. Ten sa snazi zarucit, ze ti v pocitaci nebezi nieco nepodpisane...

V praxi "zaručí" hlavne to, že počítač nenabootuje z ničoho iného (CD, iný OS...).

miero napísal:
Pises ze si sa nevedel dostat k data "k dátam na tejto partícii dostať z iného systému" co je IMHO mozne, len ak boli zasifrovane...

Obsah GPT sa nezobrazí.
Dáta (predpokladám) šifrované nie sú. W8 ani W10 bežne dáta nešifrujú. Problém súvisí s GPT.

Nechcem tu teraz teoretizovať, upozornil som na problém. Ak máš možnosť, vyskúšaj si to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 17:42:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Co tu řešíte za voloviny? Stáhnu image z webu, hodím na flashku a při instalaci zadám klíč od oem koupených sedmiček. Před rokem a něco, od té doby jsem si OS nikdy nemusel ani všimnout, nestál mi v cestě ani jedinkrát.
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 18:00:26    Predmet: Odpovedať s citátom

To tu motas este nieco uplne ine... :)

MaG tu pise, ze bez original notebooku/pocitaca s win10 mu neslo na inombpc tusim"vytiahnut" z disku data a za dovod tomu daval GPT.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 21:00:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se týče problému s GPT - právě jsem dokončil následující test:

Na notebooku jsem na disk bez oddílů provedl čistou instalaci Windows 10 v1709 x64 s nastavením pro BOOT v UEFI módu. Windows si tak jak je to v tomto nastavení obvyklé nastavily systém disku na GPT.

Disk jsem vložil do externího boxu a připojil k jinému notebooku s Windows 7 SP1 x64. Windows se dožadovaly kontroly disku. Po dokončení kontroly byl disk přístupný a data čitelná. Nebyl ani žádný problém s oprávněními atd. Na disk lze i zapisovat.



GPT_TEST.jpg
 Description:
 Filesize:  70.6 KB
 Viewed:  59 Time(s)

GPT_TEST.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 21:11:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechapem, co tu stale riesite. GPT je uplne bezny diskovy oddiel a o ziadnom standardnom sifrovani som este nepocul. Maximalne bitlocker, ktory si asi uzivatel zapol a nevedel, co to urobi. Na novych masinach, kde sa uz bezne pouziva UEFI je GPT nutnost. Taktiez disky nad 2TB vyzaduju rovnako GPT.
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II


Naposledy upravil moses dňa St január 17, 2018 08:37:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 22:45:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Na notebooku jsem na disk bez oddílů provedl čistou instalaci Windows 10 v1709 x64 s nastavením pro BOOT v UEFI módu. Windows si tak jak je to v tomto nastavení obvyklé nastavily systém disku na GPT.

Vyber si disk z notebooku, ktorý bol zakúpený s W8, alebo s W10, v UEFI má licenčný kľúč pre Windows a bootuje so secureboot. Ten si daj do externého boxu a pripoj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 22:56:01    Predmet: Odpovedať s citátom

ten produktovy kluc windowsu v BIOS/UEFI extrahovat ide:
- https://www.ryadel.com/en/extract-recover-windows-10-product-key-bios-uefi-registry-serial-number/

ale nejak mi stale nie je jasne, ako by to malo zabranit nacitaniu obsahu disku na inom pocitaci

ten kluc je potrebny len na spustenie windowsu z toho disku, ale na prekopirovanie dat ho IMHO nie je treba ... tam by som hladal este iny problem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: Ut január 16, 2018 23:06:39    Predmet: Odpovedať s citátom

nemylia si to nahodu s TPM?
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2951
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 06:28:38    Predmet: Odpovedať s citátom

"Taktiez disky nad 2TB vyzaduju rovnako GPT" ... ?
Mám štvorterovec NTFS.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 07:30:15    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Vyber si disk z notebooku, ktorý bol zakúpený s W8, alebo s W10, v UEFI má licenčný kľúč pre Windows a bootuje so secureboot. Ten si daj do externého boxu a pripoj.

Takový zrovna nemám po ruce.


tatko Tom napísal:
"Taktiez disky nad 2TB vyzaduju rovnako GPT" ... ?
Mám štvorterovec NTFS.

GPT je "systém diskových oddílů". Jeho starší alternativou je MBR.
NTFS je "souborový systém". Jeho starší alternativou je např. FAT32.
Takže mít 4TB disk se systémy GPT a NTFS je úplně normální a u Windows de facto jediná možnost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 07:32:11    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG, a nebol to nahodou kedysi firemny notebook, na ktorom firemny ITak nastavil taketo zabezpecenie pred unikom dat? Niektore nastavenia v BIOSe uz nejdu vypnut a pri kupe repasovaneho notebooku sa da i takto napalit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 08:39:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono TPM vypnut ide ale potom sa zas nedostanes na disk Smile
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11490
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 08:52:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne, vsetky tieto srandy maju ochranit pocitac pred utokom typu "Evil Maid", pri ktorom niekto nepovolany do pocitaca nepozorovne nieco doinstaluje, a to nieco sposobi neskor napr. unik dat. Pre firmy a dalsich paranoikov sa to urcite hodi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 09:01:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej ale samotne zapnutie TPM nestaci. U mna treba este mat nainstalovany Intel Management engine a ten treba este nastavit a zaroven je to este aj platena sluzba (je tam k tomu tusim este aj Intel AMT). Takze evidentne zalezitost primarne na firemne pocitace.
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 09:20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
MaG, a nebol to nahodou kedysi firemny notebook, na ktorom firemny ITak nastavil taketo zabezpecenie pred unikom dat?

Nie nebol. Bol to úplne bežný notebook s predinštalovaným Win8. Riešil som to niekedy minulú zimu. Harddisk mal chyby, skontroloval som ho cez Vivard z Ultimate boot CD a premapoval som aj nejaký chybný sektor (detaily si už nepamätám). Preto nebolo možné opraviť pôvodnú inštaláciu Windows. Notebook bol ešte v záruke a užívateľ nemal na ňom nejaké veľmi cenné dáta (zopár fotiek...), tak som s tým nadmerne nestrácal čas. Zo záručnej opravy mu prišiel bez dát.
Po negatívnych skúsenostiach som ďalšie "pokusy" robil s bezchybným harddiskom môjho notebooku s funkčným W8. Na notebooku som mal aj priamo nainštalovaný Linux (Kubuntu), nabootoval po vypnutí secureboot. K dátam na disku sa mi žiadnym použitým spôsobom nepodarilo dostať. Žiadne šifrovanie zapnuté nebolo.

Bežné NTFS partície som nikdy nemal problém pripojiť k inému systému, hoci len nabootaním nejakého CD, a zachrániť dáta. Mal som disk "na šrot" s hromadou chybných sektorov, z ktorého tiež nebol problém zachrániť aspoň časť dát.
Súborový systém, ktorý nanútil Microsoft zákazníkom s novým predinštalovaným OS je problém. Záchrana dát pri zlyhaní OS je minimálne výrazne sťažená.

Ak budem mať čas, tak sa k tomu vrátim. Rok som nič podobné neriešil.

Keby bolo GPT v nových Windows voliteľné, tak nepoviem. Ale pre bežného užívateľa nemá žiaden prínos. 2TB sú zriedkavosťou a pri používaní je podľa mňa lepšie ich rozdeliť na partície podľa typu súborov, znižuje sa tým fragmentácia.
Budúcnosť majú aj tak SSD disky. Dnes SSD sytémový a klasický HDD na dáta. Pri notebookoch kľudne aj externý (USB, NAS) na väčšie multimediálne súbory. Na OS, programy a bežné dáta stačí aj samotný SSD.
Vnucovať nejaký súborový systém kvôli teoretickej zriedkavej využiteľnosti považujem za nezmysel a aroganciu zo strany MS. Ako som napísal, ZLO.


Naposledy upravil MaG dňa St január 17, 2018 09:24:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 09:21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Vedci našli v meteoritoch základné zložky života

https://www.zive.sk/clanok/129836/vedci-nasli-v-meteoritoch-zakladne-zlozky-zivota/?AT=wgt.article_clanok-najcitanejsie.c.x...A.

Cool

Modré a purpurové posolstvo z iných svetov

Meteorit Monahans dopadol v Texase v marci, Zag pri Maroku v auguste 1998. Predtým obiehali miliardy rokov v hlavnom páse planétiek medzi Marsom a Jupiterom. Obsahujú modré a purpurové kryštály soli. Dvojmilimetrové i menšie ako hrúbka ľudského vlasu.

Podrobnosti analýz okrem iného ukázali, že najpravdepodobnejšími miestami pôvodu týchto meteoritov sú jednak trpasličia planéta Ceres, vôbec najväčšie teleso v spomenutom páse, jednak planétka Hebe, s ktorou sa spájajú aj mnohé už skôr známe meteority.

............

„Vôbec prvý raz sa v meteoritoch našiel hojný organický materiál, súvisiaci aj s kvapalnou vodou, kľúčom ku vzniku zložitých organických zlúčenín vo vesmíre a života. Pozeráme sa na organické prísady, ktoré skutočne môžu viesť k životu,“ povedala prvá autorka štúdie Queenie Chanová, aktuálne z Otvorenej univerzity v Milton Keynes (Veľká Británia).

Na mysli mala najmä aminokyseliny, viazané v reťazcoch molekúl bielkovín. S kolegami konštatovala, že ak v skorej slnečnej sústave existovali určité formy či zárodky života, alebo biomolekuly, mohli sa zachovať práve v skúmaných soľných kryštáloch. Vek vody v nich sa totiž očividne blíži veku slnečnej sústavy. To znamená, že majú vyše 4,5 miliardy rokov
........

„Veci nie sú také jednoduché, ako sme si mysleli,“ povedala Queenie Chanová.

Iné merania zasa naznačujú, že príslušné soľné kryštály s organikou a vodou sa mohli vyvinúť v dôsledku sopečnej činnosti na Ceres, ktorá viedla k chŕleniu ľadu alebo vody.

„Všetko to vedie k záveru, že život naozaj môže vznikať aj inde vo vesmíre. V týchto meteoritoch sa vyskytuje široká paleta organických zlúčenín, vrátane veľmi primitívneho typu, ktorý pravdepodobne odráža organické zloženie skorej slnečnej sústavy,“ doplnila.
...........

atd... Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 09:32:48    Predmet: Odpovedať s citátom

https://www.zive.sk/clanok/129009/prachom-si-a-v-prach-sa-obratis-prenasa-sa-takto-zivot-medzi-planetami/

"Skutočnosť, že niektoré organizmy, baktérie, rastliny a dokonca aj drobné živočíchy pomalky (kmeň Tardigrada) dokážu prežiť extrémne drsné podmienky kozmického priestoru, je známa už dlhšie."

"„Návrh, že zrážky s vesmírnym prachom by mohli prenášať organizmy cez obrovské diaľky medzi planétami, vyvoláva určité zaujímavé pohľady na utváranie planetárnych atmosfér a vznik života. Rýchle prúdenie vesmírneho prachu je v planetárnych sústavách očividne bežné. A tak by mohlo byť aj bežným faktorom šírenia života,“ povedal Arjun Berera. "

https://www.zive.sk/clanok/129228/odkial-sme-prisli-mozno-z-komet/

https://www.zive.sk/clanok/128898/vedci-odhalili-latku-ktorej-mozno-vdacime-za-zivot/

Cool

https://www.zive.sk/clanok/127905/zivot-na-zemi-je-ovela-starsi/

https://www.zive.sk/clanok/128050/na-marse-potvrdili-prostredie-vhodne-na-vznik-zivota/

https://www.zive.sk/clanok/127213/vodny-lad-pri-rovniku-marsu-nikto-necakal-je-tam-a-este-sa-nam-zide/

Frightened
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 14:27:00    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Keby bolo GPT v nových Windows voliteľné, tak nepoviem.

GPT na nových Windows samozřejmě volitelné je. Stačí setup počítače přepnout z UEFI na Legacy BIOS a provést čistou instalaci Windows.


MaG napísal:
Súborový systém, ktorý nanútil Microsoft zákazníkom s novým predinštalovaným OS je problém. Záchrana dát pri zlyhaní OS je minimálne výrazne sťažená.

Ne - není. Udělej si stejný test jako já včera večer. GPT oproti MBR nic neztěžuje - maximálně nelze používat archaické nástroje pro práci s poškozenými diskovými oddíly. Pokud něco brání "přečíst" disk v jiném počítači, tak to může být buďto něco z výše zmíněného - Secureboot, TPM, AMT a pod. - nebo něco atypického implementovaného např. výrobcem notebooku. A i to lze "povypínat". Ale samozřejmě včas - skuhrat až v případě problémů je pozdě.

A opakuji znovu (ne ve zlém): GPT a MBR nejsou souborové systémy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 16:50:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
GPT na nových Windows samozřejmě volitelné je. Stačí setup počítače přepnout z UEFI na Legacy BIOS a provést čistou instalaci Windows.

Reč je však od začiatku o niečom inom:
MaG napísal:
Na nových počítačoch s predinštalovaným OS máš licenčný kľuč v UEFI (bývalý BIOS) a Windows nabootuješ len za zapnutým "secureboot". Systém Ti neumožní iný systém inštalácie (ani preinštalácie, či konverzie), ako s GPT partíciami.

Skús novú inštaláciu na novom PC (s nálepkou bez licenčného čísla) s predinštalovaným Windows a pochopíš rozdiel.

Kozousch napísal:
A opakuji znovu (ne ve zlém): GPT a MBR nejsou souborové systémy.

Ja som predsa nič také netvrdil. Od začiatku hovorím o partíciách.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St január 17, 2018 18:29:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Čína vyvíjí ohromná hejna tisícovek malých dronů

https://vtm.zive.cz/clanky/cina-vyviji-ohromna-hejna-tisicovek-malych-dronu/sc-870-a-191308/default.aspx
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 42, 43, 44  Ďalšia
Strana 23 z 44

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist