Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 113, 114, 115  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 12:24:52    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Simuluju ve Wavefrontu a Axidriveru.

Hm, to všechno předpokládá rotační symetrii, jenže s tím se daleko dostat nedá. Tak např. u těch STH zvukovodů je to přesný OSWG v libovolném podélném řezu, takže tam už se nic jiného neuvidí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 15:21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by se tomu dalo říkat i líp, než STH, zvlášť když Faital tak má už nazvaný trapný Tractrix. Napadlo mě i "Enhanced OS" (EnOS), nebo "Non-coherent OS" (NCOS).
Vyhlašuji tedy soutěž na nové označení - vítěz dostane souřadnice horny, jakou si vymyslí. Jen si vyhrazuju právo žádného vítěze nevyhlásit Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 15:23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

tym OS myslis "Oblate spheroid"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 15:23:35    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak jistě, profil v řezech je shodný, i vlastnosti jsou nakonec podobné. Jenže OS v pravém smyslu už to není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 15:41:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, je to spíš takový odhad než akurátní simulace. Nakreslil jsem si řezy zvlášť pro horizontál a pro vertikál a simuloval odděleně. Je mi jasné že to není košér ale dá mi to představu který tvar bude vhodnější pokud vybírám z více variant. Chtělo by to 3D simulaci, jinak je to vcelku o ničem Sad ...

Ohledně toho názvu, mě se celkem líbí kdesi tady zmíněný ATH advanced transition horn, nebo třeba AOS advanced oblate spheroid, to by mohlo být lépe vystihující.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 15:47:55    Predmet: Odpovedať s citátom

a co tak ASOS - arbitrary shaped oblate spheroid?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 16:02:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen tak mimochodem, snad to není úplně OT:
Vrtá mi v hlavě už delší dobu... jak velký vliv má rozdíl exit angle např. 14,6° vs 27° u 1" driveru pro OSWG? Předpokládám že tam vznikne difrakce která se projeví až někde poměrně vysoko. Zdokumentoval tyhle věci někdo někde?
U toho NSD1480 to vypadá na úhel 10° ale to je 1,4".

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 16:17:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Samotný úhel asi není úplně podstatný. U většího úhlu si můžeš představit, že to celé prostě jen začíná v té horně o kousek dál. Podstatnější je tvar a rozložení intenzity na té vstupní (z pohledu driveru výstupní) vlnoploše - mělo by to ideálně odpovídat geometrii té horny, což ale tady teda těžko říct, co to bude, a může to být i frekvenčně závislé, takže představa, že toho lze prakticky dosáhnout, je čirá utopie. Vždycky to bude jen lepší nebo horší přiblížení, takže může i dost záležet na konkrétním driveru. Žádné v reálu obecně platné pravidlo bych v tom asi nehledal. Geddes má nějaké patenty ohledně napojení driverů na WG (vylepšení phase-plugů), ale nikdy jsem to pořádně nestudoval, jelikož stejně není možnost nechat si to vyrobit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 16:57:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě zajímavost:

citácia:
... The fact that soft domes are not as ideally suited to an OSWG, as they are to compression drivers, does not preclude the possibility that OSWG might still be an optimal choice. (This is how, I am told, Genelec designed their waveguides - they used an OS contour stright out of my papers.)

E. Geddes, zdroj: http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/315625-wave-biradial-horn-post5337931.html

Takže se vůbec neostýchejte použít to i s kalotami, u Genelecu se taky neostýchali Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 18:00:03    Predmet: Odpovedať s citátom

No právě třeba NSD1095 má myslim dost dobrý phaseplug, připomíná jednu verzi toho "vylepšeného" co kdysi prezentovala firma Autotech (jak ta firma souvisí s Geddesem nevím). Už nevím jak to s těma jejich driverama nakonec dopadlo. To že je ten phaseplug dobrý IMHO indikuje mj. i to, že na amplitudovce je míň takových těch drobných kudrlinek co mívají jiné drivery s klasickým phaseplugem jako třeba oblíbená DE250. Srovnával jsem to tehdy na XT1086 (já vím, tenhle wg není úplně dokonalý ale pro srovnávací účely mi vyhověl. Ta vlnoplocha by tedy mohla být o něco koherentnější. Ale mohlo to být způsobené i tím rozdílem v exit angle, právě proto jsem se na to ptal. A určitě to souvisí i s membránou atd ale to už je moc proměnných takhle na začátek Very Happy Zkoušel jsem tam dávat jinou membránu tuším z ND1080 ale ta bohužel nepasovala takže jsem to nedokázal ověřit. Něčeho podobného jsem se snažil dosáhnout u phaseplugu s NSD1480 ale výsledek nebyl podle očekávání...
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 18:26:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasné je jen to, že zvukovod by měl svým vstupním úhlem hladce navazovat, ať je výstupní úhel driveru jakýkoliv. Zbytek je věcí vnitřností driveru, se kterými už pak asi těžko něco uděláš. Navíc spousta z toho se opravdu děje ještě před phase-plugem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 24, 2018 22:15:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No jasně že s vnitřnostma driveru nehnu a do výroby vlastních se prozatím nehrnu Laughing I když na některých levných se dá takhle ledacos napravit, kdysi jsem si pěkně vyhrál s P-audio - jejich drivery k tomu přímo vybízí, jsou skoro zadarmo a dá se z nich udělat i něco relativně použitelného (samozřejmě ne na hifi ale někam k baru, odposlechy do klubu...)
Spíš mi ale jde o pochopení souvislostí a umět si nejlíp vybrat. Vzhledem k mizivému počtu beden které vyrábím je mi skoro jedno jestli tam bude driver za 3 nebo za 5 tisíc, když už to má za něco stát.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Pi máj 25, 2018 16:21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111: Není problém vyfrézovat model pro slévárnu a nechat udělat odlitek. Asi bych dokázal udělat i přímo ten hliníkový odlitek. Hliník a bronz občas odlévám. No a kdybych měl vyloženě dobrou náladu, tak bych rozhýbal své VMC 750 a z toho hliníku bych to mohl i vyfrézovat. Jen cena by byla někde jinde ve srovnání s frézováním z MDF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: So máj 26, 2018 08:06:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Zelený, díky za nabídku, to je fajn Smile Jestli se ti chce odlévat tak klidně můžeš, ušetříš mi tím starosti. Kdyby se ti nechtělo tak využiju slévárnu pana Štádlíka v Dobříši, dělá výbornou práci. Frézování z hliníku asi ne, to se asi nevyplatí na třeba 4 kusech. Odkud jsi? V profilu to nevidím.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: So máj 26, 2018 17:14:42    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111: Doplnil jsem - Podkrkonoší. Když budeš vědět, jaká zvukovod a pro jaký driver budeš potřebovat, tak to můžu zkusit vymodelovat. Ono by to chtělo přepracovat přírubu pro uchycení, aby se to dalo odlévat z jednoduché pískové formy. Takže to vymodelovat bez negativů, nebo na to přírubu dodatečně přilepit (možná udělat na závit a ten zalepit). Tloušťku stěny bych viděl tak 4-5mm, to už by se mělo dát odlévat celkem dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 14:07:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jo, zvukovod by měl vypadat asi takhle: Driver s vyústěním 1,4" exit angle 10°, vyzařovací úhel 80x60°. Dělit to budu na 1,3 - 1,4kHz takže by to chtělo aby i vertikálně už byl vyz. úhel správný na této frekvenci a tím je zhruba daný rozměr asi 26cm na výšku (to je můj odhad, nevím jak to natáhne to plynulé zaoblení). Může to být i o něco větší, klidně až jako STH12 protože středová horna má šířku přes 40cm takže to malá bedýnka nebude. Tloušťka stěny 4-5mm je myslím naprosto vyhovující. Příruba může být i zvlášť k našroubování jako to mívá třeba RCF u svých horen. Nebo si to nechám svařit u známého, to bude asi nejlepší.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 15:20:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte niekto skúsenosť ako a do akej miery sa prejaví, ak nie je uhol vyústenia drivera plynule naviazaný na zvukovod? Tipoval by som, že par stupňov sa výrazne neprejaví, ale ak je vstup zvukovodu povedzme 0° a výstup drivera 27°, tak už to niečo na amplitúde môže spraviť.
_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 15:31:03    Predmet: Odpovedať s citátom

O několik příspěvků zpět jsem to řešil a nedostalo se mi jasné odpovědi. Asi to nikdo přesně nezdokumentoval. Nevím o tom že by byl vůbec nějaký driver s úhlem 0°, jeden z nejmenších úhlů má asi to NSDčko 10° a běžně je ten úhel okolo 15-20°. Rozdíl bude IMO v tom, jaký tvar má vlna na výstupu driveru, u většího úhlu to už nebude rovinná vlna ale spíš mírně radiální (jakoby s velkým poloměrem). Předpokládám že to má vliv na zvlnění charakteristiky až poměrně vysoko (rozměry té nepravidelnosti jsou malé), nějaké takové anomálie jsou vidět u některých nevhodných kombinací driverů s hornama třeba na 12kHz a podobně. Ono ale není vždycky patrné odkud ty peaky nebo dipy pocházejí, takže je to s velkým otazníkem.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 15:58:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Vplyv by som očakával tiež až nad 10kHz. Zdá sa mi, že nejaká beyma mala výstupný uhol iba 6°. Uhol zvukovodu som uviedol iba ako príklad. Ide mi o to, do akej miery má zmysel sa tým zaoberať. Či nestačí napr. zvoliť vstupný uhol zvukovodu povedzme 15° a ďalej neriešiť. NSD1095 by mal mať 27° medzi stenami, rovnako ako ND1018BT, ktorý mám použitý.
_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''


Naposledy upravil marcin dňa Ne máj 27, 2018 16:02:54, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 16:02:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždy jsem trávil čas návrhem zvukovodů, u kterých ten úhel přesně seděl (když už jsem to dělal). Jestli se vám chce dělat několik zvukovodů jen s různými vstupními úhly a vše zdokumentovat, nikdo vám v tom nebrání...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 16:06:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono tie uhly výrobca nie vždy uvádza, resp. uvádza to málo výrobcov a bez špecifikovania, či ide o uhol medzi stenami, alebo stenou a osou. Tuším iba Faital to mal presne uvedené.
_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 19:37:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak na světě je první zájemce, který uvažuje o STH15 s 18 sound ND3T a 15TBX100. MaBat, Pet0007: Jestli se vám chce vygenerovat data pro zvukovod, můžu udělat model čela.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 19:43:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Já už asi ne, dělám Tritonie a tam už tyhle repráky mám Smile Jestli se chce vyblbnout Petr...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2018 19:57:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Je trošku mrzuté že se volbou vstupního úhlu zvukovodu omezuje možný výběr vhodných driverů. Jinak samozřejmě není důvod dělat ten úhel jiný než má být. Marcin - ono to není vyloženě potřeba uvádět v katalogu, stačí ten úhel mechanicky změřit. Pro hrátky s drivery by asi stačilo mít dva vstupní úhly, jeden malý třeba 10° a druhý velký třeba 20°. Na tom by se dal pěkně porovnat vliv. Kdyby se to Zelenému chtělo vyrobit tak já to klidně změřím.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 05:14:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak vygenerovat data je to nejjednodussi (vlastne to uz mam i hotovy, jen to pregenerovat pro jinej driver). Ale co pak s tim dal ve mlejne? Smile Test. bednu uz delat nebudu, je to obrovsky a uz fakt nemam tolik casu. Kdyz to nekdo doda v bedne a pomuze s merenim, v tom nevidim problem (zadarmo to pochopitelne taky uplne uz nebude Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 09:40:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím že mi do toho nic není ale nedá mi to se nezeptat... Proč zrovna ND3T k STH15?
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 09:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Koukam, zacinaj se tu nejak mnozit dotazy na volbu driveru Smile Smile Smile
Kazdopadne, ja ty 18soundy neznam vubec, nikdy sem je nemel v ruce, takze ode mne to neni Smile

PS: DE502 omerim snad ted v tydnu, stejne jako zkresleni multitonem..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12738

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 09:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To je normální, lidi začínají tahat rozumy... Smile

Jinak ode mě to taky není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 10:04:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Můj dotaz na driver nebyl vůbec o tahání rozumů, právě si nemyslím že by zrovna ND3T měl nějak splňovat nároky na ultimátní hifi bednu. A přijde mi fakt hodně drahý, tak snad jedině jestli někomu leží v regálu a potřebuje jej někam "utopit"...
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2018 17:03:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak já se zrovna také nechystám sponzorovat stavbu STH15. Jen mi přišel do SZ dotaz na cenu čela pro STH a k tomu i ten požadavek na použití ND3T a 15TBX100. Co se týká modelu čela, ten jsem ochotný udělat, protože na to už mám ten generátor čel. Pokud tedy dostanu data na zvukovod. Jejich vygenerování bych raději přenechal povolanějším. Když bude hotový model, můžu spočítat nějaký odhad ceny. Ono to tedy má být frézované z překližky, takže cena úplně nízká nebude. Přece jenom je to dost velká obludka. Pokud si to zájemce zaplatí, nemám problém to udělat, třeba i s celou bednou. Dál už to je na někom dalším.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 113, 114, 115  Ďalšia
Strana 9 z 115

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist