Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 113, 114, 115  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 10:36:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zelený napísal:
MaBat: Dokáže ten tvůj SW vygenerovat zvukovod, který je zakončený jinou plochou, než rovinou? Například, kdyby to mělo být umístěné do čela tvořeného válcovou plochou?

Teď ne, ale kdybys o to hodně stál, asi by to taky šlo. Musel bych se hluboce zamyslet...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 13:41:15    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Chtěl jsem si to jen vložit do čela, abych se mrknul jak by to vypadalo. Zatím to nech být, není to nic důležitého. Teď jsem si to pro tenhle účel udělal z rovného jednoduchou transformací. Možná by to stačilo i pro ostré použití. Pokud by se zachovala hyperbolická sekce bez deformace a jenom se prohnul ten přechod, tak třeba by to fungovalo také. Je to prohnuté o 17mm na 430mm délky. Něco takového:


DeformovanySTH.jpg
 Description:
 Filesize:  78.85 KB
 Viewed:  86 Time(s)

DeformovanySTH.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 15:42:45    Predmet: Odpovedať s citátom

To tak klidně udělej, já bych s tím nic jiného stejně nevymyslel. Super!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 16:50:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Tak ona by se k té cílové 3D křivce dala generovat klotoida, ale to se mi nechtělo řešit. Takhle jsem jednotlivé řezy postupně prohýbal. Počínaje nekonečným poloměrem až po cílový poloměr.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 17:07:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Zelený napísal:
...Takhle jsem jednotlivé řezy postupně prohýbal. Počínaje nekonečným poloměrem až po cílový poloměr.

Což je v podstatě klotoida... Zas bych tam ale roli nějaké konkrétní křivky úplně nepřeceňoval. A jestli se to ještě trochu "sroluje" do oblouku, nemůže to podle mě už ničemu ublížit, pokud ne i naopak.
Každopádně by to byl zajímavý počin. Trochu nezvyklé je, že je to v pohledu zboku pak takové vykousnuté, ale proč ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 17:19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Vykousnuté to je dost výrazně. Ještě k tomu dodělám okolní plochy a uvidíme, třeba to nebude vyloženě ošklivé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Po júl 09, 2018 12:06:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ono to vykousnutí u zakřiveného zvukovodu není moc viditelné. Při pohledu kolmo na boční stěnu to sice je dost výrazné, ale jak se úhel pohledu o trochu změní, tak už není žádný propad vidět. Na obrázku je pohled pootočený o 10° a už to dělá rovnou konturu. Při běžném umístění v prostoru je ten propad v podstatě neviditelný.
Ještě vysvětlím, jaký jsem měl k tomuhle důvod. Uvažoval jsem, že tím vyklenutím čelní plochy bych mohl získat prostor pro krycí rámeček s průzvučnou tkaninou. Tkanina by potom mohla tvořit nenarušenou válcovou plochu. Vzhledově by to pak bylo takové čisté, minimalistické.



RadiusSTH.png
 Description:
 Filesize:  48.02 KB
 Viewed:  81 Time(s)

RadiusSTH.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Po júl 09, 2018 12:21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

To je vlastně taky fakt. Tomu důvodu ale moc nerozumím. Co brání rámečku s tkaninou na rovné desce, resp. v čem to je jiné? Rámeček by měl každopádně zapadnout do okolní plochy, tj. tam by na něj měla být vydlabaná nějaká drážka.

Jinak válec je fajn, teď jen zůstává k dořešení detail okolo basáku, aby to tam nenadělalo víc škody, než užitku. Ten se ohnout nedá...nebo špatně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Po júl 09, 2018 14:12:42    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: To právě ještě netuším. Rámeček zapuštěný do úzké drážky by mohl být fajn. S tou válcovou plochou je to asi nejsložitější varianta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2018 07:10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Basák by asi mohl po stranách i naopak trochu vystupovat z té hranice válce, aby nemusel být tak utopený, jinak to v horní a dolní části otvoru udělá už dost velký schod, kterému bych se pokud možno vyhnul. Jinak rámeček se dá koncipovat i tak, že překryje koš repráku. V těm místech se dá přichytit přes magnetky i ke šroubům, které drží reprák. Podle vkusu se přes rámeček pak ta látka může natáhnout i nemusí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2018 08:46:00    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Teď je tam radius, který dělá schod cca 15mm. Počítal jsem s tím, že by to nebyl schod, ale uděllo by se to šikmo, nebo spíš jako přechod nějakou tvarovou plochou. Jen tam na to není moc místa v té horní části basáku. Nebo přesněji, s nasazeným rámečkem by tam mohl být přechod (vytvarovaný na rámečku), ale bez rámečku už by to byl jenom schod. Aby byl přechod v obou případech, musel by se zvětšit rozestup os měničů.
Rámeček na rovné ploše udělá zase jiné schody, když bude nasazený. Drážka zase udělá díry, když bude rámeček sundaný.

Nejméně by překážel ten minirámeček jenom kolem příruby basáku. Ten by mohl být tenký jen pár milimetrů.

To by nakonec šlo i s tím basákem vystupujícím z válce. Zkusím takové plochy nakreslit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2018 09:23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen 15 mm? Měl bys obrázek?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2018 11:47:05    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Jaký obrázek chceš? Můžu nějaký pohled udělat. 15mm je vydutí toho radiusu/zvukovodu nad původní rovinu. Pokud bych udělal rovinu pro basák, tak mi tam vznikne cca 15mm schod (na vrcholu a spodku basáku, na okraji je to skoro k nule). 15mm je čistě náhodně zvolené číslo. Není to moc velké prohnutí, ale už je to dost viditelně zaoblené. Obzvlášť v lesklé povrchovce se to bude tvářit dost odlišně oproti rovině.
Byl to jen nápad. Ono u bedny se zvukovodem a velkým radiusem po obvodu je rámeček s tkaninou dost problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2018 11:51:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, už tomu asi rozumím. Není potřeba. Njn...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St júl 11, 2018 17:27:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokusil jsem se získat nějaké 1.4" drivery na vyzkoušení v STH. Zjistil jsem že oba kolegovy kousky jsou vadné, jeden dře a druhý má úplnmě přerušenou cívku. Takže nic Sad

Ale zkusil jsem aspoň to NSDčko v jiných hornách.
Klasika HF94:

Při pohledu na pásmo 10-20kHz je zajímavé jak se invertuje vyzařovací diagram oproti STH. Horna má asi 5cm dlouhý transformační člen před difrakčním slotem v horizontálním směru. Možná to s ním bude souviset.
VHD horna na obrázku o několik stránek zpět má transformační člen podstatně kratší, možná 2cm. To mě svádí k představám o tom jak se v tom transformačním členu deformuje vlna nebo spíš prostorové rozložení tlaku na vlnoploše a jak se mění fáze těch maxim a minim. Zkusil jsem tedy další experiment...

Horna z bedny JBL SRX715, až na drobné detaily je horizontální profil dost podobný OS profilu:

Horna je pro driver 1,5" a má vstupní průměr tedy asi o 3mm větší než výstup driveru. Potlačení díry na 12-14kHz si vysvětluju tak, že difrakce na vstupu horny zřejmě pomohla vyrovnat rozdíly tlaku na vlnoploše. Ta difrakce se samozřejmě na jiných frekvencích projeví problematicky...

Protože stejně nemám žádný 1,5" driver, rozhodl jsem se pokračovat v pokusu a vstup horny přizpůsobit na driver 1,4". Z 12mm překližky jsem vyrobil redukci která průměry hladce naváže. Snažil jsem se aby se vstupní profil pokud možno blížil hyperbole a úhel těm 10°, pomohl polyesterový tmel a pilník, musel jsem zbrousit i kus horny. DOpadlo to takhle:

Kdybych ještě našel chvilku na hraní tak bych z toho možná vytáhl něco hodně podobného STH Very Happy

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: St júl 11, 2018 18:49:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefe, chce to zobrazovat bez normalizace, jen hrubě zekvalizované do rovna. Nebo prostě surové poláry v klasickém grafu, z toho je to pořád vidět správně. Takhle to může ukazovat i silně zkreslenou informaci. Osobně bych si jen podle těchto obrázků netroufl nic hodnotit, protože se z toho úplně vytratila informace, jak to vypadalo v ose.

Dám příklad - viz obr. K tomu pak přijde kdejaký trouba a napíše třeba "Realita pro Gedlee Nathan naměřená nezávislým měřením v Princetonu v bezodrazové komoře (ne doma na otočném stolku) je tato a to má IMO daleko k proklamované vyrovnané výkonové charakteristice s kmitočtem. Celé to působí jako masivní propagace od autora." Přitom zrovna výkonovou cháru to má jako když střelí, na vině je samozřejmě zvlnění v ose, které celý ten graf znehodnotí. Lépe se tomu vyhnout.
Zdroj: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=245101#245101



GedLee Nathan H Front Contour Plot sm.PNG
 Description:
 Filesize:  151.56 KB
 Viewed:  69 Time(s)

GedLee Nathan H Front Contour Plot sm.PNG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 00:16:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Nojo, je mi jasné že zvlnění v ose to zkreslí. Mám to normalizovat radši pro jiný úhel? Když je hor. vyzařování 80° tj na každou stranu 40° tak by bylo logické normalizovat pro 20° jako do místa které bude mít největší vliv na vyrovnanost výkonovky. Pokud zobrazuju celou bednu s naladěnou výhybkou tak to samozřejmě udělám bez normalizace, tak jak ji nakonec poslouchám. Ale s hornama a obecně singl-měničema je trochu problém, musím se přeci odpíchnout od nějaké reference abych potlačil vliv amplitudovky měniče, jinak je z toho zase guláš.

Problém taky je že Arta dodatečnou ekvalizaci neumí, takže to buď normalizuju k nějakému úhlu nebo to nechám bez normalizace a to pak vypadá nějak takhle:

Pak do toho zas moc kecá amplitudovka driveru. Confused
Nejlepší budou asi přímo ty mimoosovky...
S difrakcí:

Vyhlazená:

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 07:36:11    Predmet: Odpovedať s citátom

To je ale fakt zajímavé, jak to tu díru okolo 13 kHz vyrovná. Mechanizmus mi není vůbec jasný. Pochopil bych dva základní přístupy, kde asi každý má něco do sebe - snažit se tam omezit difrakce co nejvíc, a nebo nadělat jich tam naopak co nejvíc (což se podle mě děje u JBL M2). Tady to taky zjevně něco dělá, co se netváří úplně neužitečně, ačkoliv ten vliv očividně není univerzálně pozitivní. Kdo ví... By už bylo zajímavé tohle zkusit poslechnout.

Jako zkusit udělat silnou difrakci v napojení u hrdla je to nejmenší - to už ostatně navrhoval VB a určitě to vyzkoušíme. Tam se prostě udělá zlom v úhlu, ale právě se obávám, že to bude příliš silně lokalizované, že by se tam těch zlomů muselo udělat víc, aby se to ještě trochu rozdrobilo a nebylo to slyšet. Aniž by se vymýšlely takové vyfikundace, jako u M2...

JBL SRX715 - to je tohle?



SRX715.jpg
 Description:
 Filesize:  149.78 KB
 Viewed:  65 Time(s)

SRX715.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 08:46:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenom malé OT, nebylo by možné vkládat obrázky přímo do fóra, aby člověk nemusel koukat na ty ohavnosti okolo, když je to odkaz na postimg ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 09:58:09    Predmet: Odpovedať s citátom

AdBlock a ohavnosti, všetky reklamy zmiznú a to aj vo videách.
Vkladanie obrázkov priamo do fóra je niekedy na prášky. Sorry za OT.

_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 10:42:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Mabat - Jo to je ono, je to náhradní horna do bedny na obrázku.

Já myslím že důvod proč tak dobře funguje ta difrakce souvisí právě s rozložením tlaku na vlnoploše. Představuju si to tak že místo kde jde z phaseplugu malý tlak doplní tlak z odražené vlny. Divím se ale že to nezkazí fázový posuv který tam určitě bude. Tenhle princip by mohl fungovat asi jen na okrajích vlnoplochy u stěny, tam bude fázový posuv difrakce malý. CHtělo by to vymyslet nějaký způsob jak tvar vlny resp. rozložení tlaku analyzovat. Nebo simulovat pomocí FEA. U driverů které mají vlnoplochu koherentnější to asi nebude fungovat tak pozitivně. To ještě musím ověřit až seženu nějaký jiný driver.

OPA - vkládám to sem z postimg proto že tam ty obrázky všechny mám v galeriích, abych s tím mohl pracovat i mimo měřicí PC, používám to tak trochu jako cloud. Ale hlavní důvod jsou nesmyslná omezení pro přílohy na tomto fóru co do velikosti rozlišení a navíc neumí sežrat PNG, což je nepochopitelná pitomost. Pro grafy je tento formát nesrovnatelně lepší než preferované JPG.

Marcin - aha, adblock používám standardně takže jsem si žádných ohavností ani nevšiml, doteď jsem ani nevěděl co tam všechno je Very Happy

_________________
Martin www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil JeF111 dňa Št júl 12, 2018 11:07:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 10:54:31    Predmet: Odpovedať s citátom

PNG funguje, ostatní věci chápu, jenom nevím, jestli je rozumné do PC cpát další a další programy (adblock)
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 11:04:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, fakt to asi funguje. Kdysi jsem to zkoušel a nešlo to. Tak zkusím příště.
Bez adblocku na dnešním internetu ani ránu. A není to program ale plugin do prohlížeče. Víš co takových hovadin v PC máš a ani o nich nevíš? A tenhle plugin aspoň dělá něco užitečného...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 13:44:48    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jenom malé OT, nebylo by možné vkládat obrázky přímo do fóra, aby člověk nemusel koukat na ty ohavnosti okolo, když je to odkaz na postimg ?

Já teda nevim, ale mně to nepřijde zas tak hrozný -



postimg.jpg
 Description:
 Filesize:  230.43 KB
 Viewed:  73 Time(s)

postimg.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11492
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 13:59:28    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat, tie reklamy zrejme ukazu kazdemu to co sa mu paci! Takze si jasny... :-))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1923

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 13:59:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Stále lepšie, akoby tam mal chlapov. Thumb up
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 14:16:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Dokud jsem si nevypnul adblock tak jsem ani nevěděl o jak hezký holky přicházim Laughing
Je sranda že to doteď nikomu nevadilo...
A taky že OT debaty jsou evidentně daleko populárnější než nějaké hloupé plky o hornách a driverech Laughing

A tak abych nahodil zas něco otravného k tématu. Razz
Plastová kopie té JBL horny se dá koupit třeba i tady:
https://www.aliexpress.com/item/Finlemho-Tweeter-Speaker-Horn-Waveguide-JB3514-For-SRX715-SRX725-Loudspeaker-Stage-DJ-Equipment-Professional-Audio-Home/32864708998.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1f754c4dizqD1u

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 14:51:46    Predmet: Odpovedať s citátom

To ne, že bych o ni (o tu hornu) až tak stál, spíš mě zajímalo, jak to vypadá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 16:03:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzdávám se OT a vracím se k tématu, ale úplně na začátek.
Jestli jsem to dobře pobral, tak účelem zvukovodu a velkého středobasu je, aby bedna co nejvíc směrovala, tedy aby k posluchači šlo co nejvíc přímého signálu v porovnání s odrazy z místnosti.
Je-li to tak, znamenalo by to, že s klasickými bednami se lze danému stavu alespoň trochu přiblížit těmito kroky:
Bedny dát blíž k sobě a poslouchat z menší vzdálenosti.
Natočit bedny přímo na posluchače, aby dostal co nejvíc přímého zvuku na ose soustavy.
Vhodným způsobem zatlumit místnost, aby se potlačil podíl odrazů na vnímaném zvuku.
Pokud něco z toho není pravda, budu vděčný, pokud tradiční konstatování, že jsem debil, bude doplněno alespoň malým vysvětlením , proč. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12739

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 16:39:09    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jestli jsem to dobře pobral, tak účelem zvukovodu a velkého středobasu je, aby bedna co nejvíc směrovala, tedy aby k posluchači šlo co nejvíc přímého signálu v porovnání s odrazy z místnosti.
Je-li to tak, znamenalo by to, že ...

Není to tak a je to dost zásadní omyl. Rozhodně není žádoucí co největší poměr přímého a odraženého zvuku. To by potom byl ideál bezodrazová komora, a to skutečně nikdo nechce. Na odpověď přijdeš sám, když se zamyslíš, co se musí udělat pro to, aby jsi dostal dostatečně osamocený přímý zvuk (prvních řekněme 5 - 10 ms pokud možno bez silného odrazu - důvody jsou psychoakustické), následovaný dostatečně silným polem odrazů z nejrůznějších směrů. Široce vyzařující bedna ti tohle neudělá, protože tam, kde zatlumíš první silné odrazy, se připravuješ i o ty následné, už dostatečně zpožděné, které tam ale chceš! Řešením je úzký svazek a méně zatlumená cimra. Můžeš pak mít obojí - dobrou lokalizaci i dojem z prostoru bez zabarvení. A jako debil si připadám já, protože to tu vysvětluju už asi popadesátý.

- Tedy cimru je pořád potřeba zatlumit co nejlíp, ale na basech! Přesný opak toho, co se běžně dělá.


Naposledy upravil MaBat dňa Št júl 12, 2018 16:51:36, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 113, 114, 115  Ďalšia
Strana 22 z 115

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist