Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Receiver
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Multikanál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
htpc
Hifista - pokročilec


Založený: 26 december 2010
Príspevky: 430

PríspevokZaslal: Št november 08, 2018 20:55:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tie by zaujimali aj mna.Mam myslim naozaj slusne stereo a aj tak si film pustim radsej cez kino.Tu atmosferu si dovolim tvrdit ze nenavodi ziadne stereo tak ako asi ziadne kino nenahradi stereo.Aj ked mam prve slusne vysledky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dbmax
Hifista


Založený: 15 február 2009
Príspevky: 218

PríspevokZaslal: Pi november 09, 2018 16:30:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Htpc – v pohodke, súhlasím s tebou, na efekty kino treba tak či onak na filmy sa to páči aj mne ale stále tu je to čarovné slovíčko ale... že keď si chce človek vypočuť hudbu z domáceho kina, bohužial to stojí aj tak za hovno, či mám také nároky ? Very Happy

Tak pliesť stereo vs domáce kino, toho už bolo dosť, domáce kino v stereu má jasné limity, odkiaľ pokiaľ a potom sa v zlepšení zvuku zase len pokračuje stereom : ) no ale čo sa týka financií koľko treba vraziť do domáceho kina a stále je to len priemerný zvuk alebo dobrý za nehorázny cash tak to si málokto uvedomí že je lepšie zdvihnúť zadok z domu a ísť do mesta do riadneho kina 2d/3d, kde je všetko krásne dopredu nastavené, veľké plátno, nič netreba nastavovať, sťahovať, len čumieť a spoločensky vyžiť : D predsa sa rozpíšem do dvoch dôvodov prečo NIE domácemu kinu, ja sám som mal tri kino zostavy rádovo v tisícach eur, bolo to fajn, efekty ok ale v kine je atmosféra predsa len lepšia pretože je to veľké, doma treba na to veľké priestory, v byte automaticky susedia je problém, to si každý pozná sám, ja som zvyknutý počúvať stereo tak aby sa dalo v miestnosti pokecať a domáce kino trošku hlasitejšie, tam je zase problém ten že každý druhý film je inak nahraný zvuk, niekedy sú príliš silné dialógy, niekedy prehlušené efekty, málokedy je to na 100 % ako by to malo byť a to si sťahujem 10-20 GB súbory/bluray/dvd/.

1) Dajme tomu že si poskladáme domáce kino typu low end super šhit, inak sa to nedá nazvať, pozostávajúce z prehrávača základných typov do 150,-, av receivera do 500eur, 5.1 setu reprosústav s aktívnym subwooferom v priemere do 1000 eur, či to bude yamaha jamo magnat canton set aj tak je cena od 750 až po 1200 eur, potom nám na káblovanie treba 50m kotúč ofc metrážového reprokáblu, digitálne audio káble, hdmi linka, reproduktorové držiaky ak nie sú dodané, aspon tú najzákladnejšiu prepätovú ochranu, ktorú ako predlžovačku treba tak či onak, aj tak dám cca 150eur ono sa to nezdá ale uzberá sa, napokon samotný televízor do 500éčiek ktorý rátať nejdem, lebo ho má automaticky každý rovnako ako je potrebný nevinne vypadajúci usb kľúč na downloadované filmy z netu, čo robí drvivá väčšina z nás.
No máme ultra low entry zostavu od 1300,-kľudne do 2000 éčiek (čo si priemerne zarabajúci živiteľ rodiny rozmyslí) ktorej možnosti sú priam katastrofálne, počnem samotným prehrávačom, ktorého podpora audio a video súborov je malá na hranici možností ktorý film pôjde a ktorý nie, ktoré titulky načíta a ktoré nie, kde pôjde zvuk s filmom a kde nie, ponímajúc načítanie filmov viac ako 10GB z USB kľúča je podpora týchto lacných playerov nulová, inak ak pustí film, tak ho bude trhať, aj keby som zobral najrýchlejší usb kľúč s najvyššou prenosovou rýchlosťou zápis/čítanie, takže je lepšie ho pichnúť zozadu do moderného smart tv príjmača, ktorý ma ďaleko lepšiu podporu spomínaných súborov a titulkov a to nehovorím o 3D podpore video súborov. Receiver tejto základnej kategórie je zvukom horibilná možnosť, pretože nedokáže vytvoriť v stereu ani základný stereoobraz, zvukové možnosti sú na úrovni ozvracaného záchodu, zvuk reprodukovaný základnými sériami spotrebky sú tak akurát výsmešné, to už opica, krk alebo behringer zo štúdiových monitor za almužnu voči hifi cenám sú na tom ďaleko lepšie v stereu, v priestore vo zvuku, keby si mal človek vyskladať kino zo štúdioviek a napájať ich zo spoločného AV preampu. Životnosť týchto krámov je na hranici záruky, po 4 rokoch je auto problém s receiverom, player je už dávno v recyklácii, lebo je nepoužiteľný, kvôli zastaraniu. Takže máme do 2000 eur jeden krám vedľa druhého, ktorých flexibilita a možnosti sú vabank 50:50, sklamanie je samozrejmosťou že to nefunguje tak ako sa nám to dokonale servíruje z reklám, eshopov. A teraz sa pekne ťapnime po kapse a podme vyskladať kino za riadne prachy jak hovado.

2) tak sme dobre zárobkovo činný, úsmev na tvári od ucha k uchu, na účte kuláš, zostatok nabúlený, začneme zase tým blbým playerom, buď kúpime najvyšší model od spotrebky za 400-500eur ale drbneme sa parádnom kombajne typu Oppo od 1000-1900eur, k tomu už kvalitný receiver, ktorého cena je 2000-2500 eur (pozor nerátam delenec predzosík a multikoniec, to by bolo ďalších 2500eur), napokon reprozostavu 5.1 pekne so subwooferom, cena či už by to bolo Focal Aria / Chorus 700 series, Canton Chrono / Ergo set , Elac FS, Bowery aspon vyskladaný 600 série, Klipsch reference, Sonus faber, Wharfedale Reva set, dávam všeobecné možnosti tak aby to bolo na úrovni k receiveru, je položkou od 3000 – 6000 eur a to stále menujem 5.1 set, a tu je prvý facka po papuli, najlepšia sranda na tomto je že menujem ZÁKLADNÉ sety od popredných / komerčných ? výrobcov hifi reprosústav, pokiaľ by to mal byť 7.1 set 9.2 s dvoma submi / atmos tak + minimálne 50% k uvedenej cene, pretože za tieto predražené atmosové mrdky z malým debilným 5 - 6´´ stredobasom alebo koaxom toľko pýtajú a prídavné efekty stoja rádovo 500-700eur za pár. Pokračujeme káblami, k hlavným front repro už treba slušnejší kábel, pre ostatné rozvody opäť 50m kotúčik väčšieho prierezu, alebo postriebrenej metráže a všetky kábliky ako som spomínal v bode 1, tak dajme cca 500 éčiek za slušnejšie káblikovanie, ku ktorým treba zásuvkové lišty, na káble banánky a ku komponentomn použijeme továrenské dodávané, na zadné regálovky treba stojany ak nie sú satelity na stenu, namiesto podradnej prepäťovky slušný sieťový filter tieto položky spolu 1000 eur, nebudú všetky komponenty uložené na zemi ale na priemernom stolíku za 400 eur, aby to nejak vypadalo, samotný moderný led TV o uhlopriečke 55´´ rátam 1000eur, izba prázdna, treba akustické úpravy aby bol ako taký dozvuk, inak autokalibrácia nemusí prejsť rátam minimálne 1000eur,(inak je to vysoká položka rádovo aj v tisícach eur).

No keď si to ako tak popočítame, dospejeme k variabilnej sume, podľa toho ako vtáčka lapajú, keď mu spievajú, minimálne však je to na úrovni 7400 eur, s lepším playerom a repro je to na sume 12 900 eur, s delencom, lepším viacpočetným repro kľudne to bude stáť aj 20 000eur, ono sa to na prvý pohľad nezdá, len si to treba všetko rozpitvať a porátať, to už nie je sranda, to má už doma málokdo, a bavíme sa o akej takej zostave, ktorá ma zvuk v stereu dobrý, priemerný, už sa to dá počúvať, i keď limitom v skreslení je samotný receiver a tak ako väčšina píše na fórach slušný zvuk už aj v stereu. Nuž bohužiaľ to je ako naplnenie katastrofického scenára že sme napakovali do kina 10 000 éčiek čo je krásny balík peňazí a sme na priemernom zvuku, alebo čo viac naserie, keď výrobca napíše, že s naším multikanálovým THX systémom sa nám podarilo dosiahnuť aj dobrý zvuk v stereu.

Aké sú limity tejto drahej zostavy: blueray prehrávač za 500 eur je aj tak problém, má problémy s podporou titulkov, má problém plynulo prehrávať z kľúča 10,15-20 GB súbory, opäť to nezvláda a zase sa kľúč pichne do telky, ktorá to zvládne s takým prehľadom akú sú vybavené nové televízory, že to nemá hraníc v podpore audio video súborov, sk cz titulkov a to všetko si prosím podľa výrobcu tv nastaví SÁM ! Takže na tomto mieste je kvázi kvalitný blueray za 500 éčiek blbosť a opäť faktor zastarania, kvôli čoraz väčšiemu dátovému toku a tech.zlepšovania, takže tu nás dlhodobejšie zachráni Oppo. Totižto málo ľudí používa dvd nosiče a ešte menej blueray disky. Receiver je tiež nevinne vyzerajúci problém na reklamáciu kvôli obrovskému počtu eleketroniky a jeho častému zlyhávaniu, pretože sú to nové technologie, ktoré nie sú dlhodobo odskúšané a tento problém si odnesie spotrebiteľ ako pokusný zajac, podaril sa nám výrobok alebo nám vráti nefukčný 25kg krám. To že receiver bežne zamrzne (pioneer) alebo odíde hd board (onkyo) je už bežná vec, mení sa diel za diel, oprava od 150-190 eur a viac. Pri zamrznutí avr a playerov je problém s dokázaním a uplatnením reklamácie. Menované reprosústavy sú pre skúseného hifistu možno aj na výsmech, tam sa hifi zvuk len začína.
No ale to najpodstatnejšie, prečo tento druhý bod, prečo sa tento druhý bod absolutne neopláca investovať, keď si človek poráta, koľko pozrie filmov do roka a nech to vynásobi aspon na 10 rokov, a zoberie si do úvahy fakt, koľko stojí vstupenka do miestneho kina, ktoré sú na vynikajúcej úrovni, pretože sú inovované, už či 2d alebo 3d filmy a príkladne ako sú perfektne vybavené kinosály vo veľkých mestách, tak dajme že vstupenky bežne stoja 5-6 eur, v imaxoch/cinemax asi 10 éčiek, jednoducho keď si porátame cenu za vstupenky že pôjdeme do roka aspon na 30 filmov za 10eur a takto budeme chodiť aspon 10 rokov dostaneme sa na sumu len 3000 eur čo je len tretina / pätina financií za kino rozpísané v bode číslo 2, v kine je všetko dopredu nastavené a otestované, človek spoločensky vyžije a nesedí doma na riti, kde mu to až tak dobre nefunguje (nekompatibilita skôr s video súbormi) a po toľkom čase je jeho kino systém už mŕtvy, technicky zastaraný a ak vôbec ešte funguje elektronika v receivery, v tv príjmači, modul v subwoofery. Ono sa to vážne neopláca riešiť domáce kino, aj tak ho po čase každý rozpredáva, lebo sa mračí že to nemá až taký dobrý zvuk ako očakával a že rovno dve stereo zostavy za tieto peniaze bude na špičkovej úrovni je každému jasné, že aj po technickej stránke je väčšie spoľahnutie na prístroje v stereu. Človek je teraz tvor neskutočne pohodlný a lenivý, autom by najradšej naberal potraviny z regálov. Domáce kino z každej stránky mi príde ako vyschnutá studňa, ako zdroj, do ktorého treba nekonečne liať poriadne peniaze a výsledný efekt je len dobrý, len slušný, čiže v skutočnosti je to slabota, až tak to ľudí nenadchlo. Možno bude aj ten problém, kto si to vie aj správne nastaviť dk, lebo to je dosť problematické, keď si amatér alebo začiatočník kúpi svoje prvé riadne kino, nemá šancu ho správne nastaviť. Nastavenie reproduktorov je dosť zložitý proces a zvlášť subwoofer ten výrobcovia receiverov doporučujú nastaviť manuálne.

No boha, to som napísal odsek, ale ma to dlho trápilo, že dk je také na mávnutie rukou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi november 09, 2018 18:48:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nesúhlas. Trošku slušnejšie kino hraje dobre aj v stereu.

Ja vidím hlavný problém v tom, že ľudia sú pohodlní a preto chcú väčšinou systém, ktorý len zapnú a jedným diaľkáčom ukočírujú všetko. Takže chcú čo najmenej krabičiek, ale tak, aby to zvládalo čo najviac vecí. Chápem, že nie každý je technicky nadaný a nie každý sa vyžíva v Hi-Fi, ale dá sa aj za rozumný peniaz vyskladať dobré kino, ktorého základom bude stereo.

Je však dobré si priznať aj to, že človek, ktorý netrpí naším syndrómom, chce kino väčšinou len preto, aby mohol povedať, že ho doma má. Ak si totiž uvedomíme, koľko ľudí má na kino miesto a nemá efektové repráky v rovine s hlavou a to ešte tesne u hlavy, tak je 3D zvuk diskutabilný. Zároveň si väčšina uvedomuje tento efektný zvuk len zo začiatku a potom si na neho zvykne. Mám viac známich, ktorí majú síce len AIO kino, no jednu vec majú spoločnú. Dnes im to už len zapadá prachom a skoro to nepoužívajú. No po kúpe mi to predvádzali, že počuješ, ako to super hraje... Proste ja to vidím tak, že niekdajšie nadšenie z DK už dosť upadlo a ľudí to už necháva chladným.

Zabúdaš na jednu podstatnú vec. Na streaming. Áno, u nás ešte menej rozšírená možnosť konzumácie obsahu, ale predsa sa to raketovo derie dopredu. Preto som písal, že nechápem, prečo sa tu rieši update firmvéru. Každý má doma telefón/tablet, notebook/PC. Tieto veci sú stále aktualizované a nie je nič jednoduchšie, ako ich použiť na mieste prehrávača. Takže, ak niekomu nevadí menší diskomfort, myslím na pripojenie PC/notebooku, tak prehrávač, ani update nemá zmysel riešiť.

Takže moja rada stále platí. Hocičo v danej cene postačuje.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi november 09, 2018 19:53:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte je tu ďalšie dôležité kritérium - aké filmy kto pozerá.
Ak pozerám filmy, ktoré sú zamerané na dialógy, tak nepotrebujem 5-kanál so subwooferom. Chcem hlavne čisté a zrozumiteľné rečové pásmo a prirodzené (hi-fi) podanie ďalších zvukov.

Rôzne zvukové "efekty" sú doménou komerčných filmov, ktoré ale nie každého zaujímajú. Prípadne, nie sú prioritou. Väčšina "efektov" je aj tak úplne mimo reality.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi november 09, 2018 20:06:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Veď o tom to je. Ak chceš efekty, tak musíš sedieť relatívne v strede, musíš počúvať trošku hlasnejšie a čo ja viem, čo ešte. Úprimne, kto z nás si to doma môže dovoliť?

Ak máš malú miestnosť, tak je zvuk dobrý pre jedného, prípadne pre pár, ktorí sedia vedľa seba. Ak sa zíde skupinka, tak to už niekomu hučí do ucha, ďalší zas nepočuje efekty.

Súhlasím však s tým, že center je pre filmy častokrát nenahraditeľný pomocník. Ja prehrávam filmy výlučne len z PC, no ani po softvérovom presmerovaní všetkých kanálov do sterea, to v dialógoch nie je to pravé orechové.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 08:03:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Já žádný problém kvalitní stereo versus domácí kino nevidím. Pokud jsem především hifista a chci kvalitní stereo plus řekněme kompromisní multikanál jako doplněk, tak si pořídím kvalitní stereo sestavu, tu doplním o běžný AV Receiver s Pre-outem, center a surroundy a zapojím to takto:



To, že mám multikanál, mě ve stereu naprosto nijak neomezuje, protože multikanálové komponenty (zejména AV Receiver) se při stereu nepoužívají.

Jediná drobná komplikace je v tom, že při multikanálovém provozu musím na integrovaném stereo zesilovači (nebo předzesíku dělence) vždy nastavit hlasitost na tu úroveň, kterou jsem použil při kalibraci AV Receiveru. Ale to jako hifista snad zvládnu, ne?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dbmax
Hifista


Založený: 15 február 2009
Príspevky: 218

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 13:12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron - plne s tebou súhlasím, je fakt treba na to aj priestory, v bežných panelákoch sú byty cirka 3.5 x 3.5m, no nanajvýš 4x5 metrov, zadné surround / sr back by mali byť aspon ten spomínaný metrík, takže nakoniec si optimálne vypočuje film jeden poslucháč cca 2-3ja. A inštalácia dolby atmos, ktorá sa nám mylne v eshopoch prezentuje ako prídavné reproduktory do pozície front high / wide, čiže žiaden atmos, dokiaľ není sú repro v strope dva vpredu a dva vzadu ak sa nemýlim.

Kozouch - áno takto som to aj ja prevádzkoval, ešte lepšie keď máš na zosíku Direct In, čiže vstup priamo na koncák, ktorý aktivuješ nejakým tlačítkom na prednom paneli stereo zosíka, no len to sú dvojnásobné náklady Smile a dve muchy jednou ranou aj ST aj HT Smile

Prečo ešte píšem, možno viac soaron s magom napíše, je biamping na receiveroch skutočne prínosom alebo je to diskutabilná blbosť ? Podľa môjho uváženia to není možné, aby došlo k zlepšeniu zvuku, pretože keď sa aktivujú ďalšie dva kanály, klesne výkon, napájanie koncových stupňov, možno je aj vyššie skreslenie, u niektorých modelov dosť radikálne...sú dostupné rôzne merania hocakých av receiverov a na to jasne ukazujú
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 19:50:33    Predmet: Odpovedať s citátom

O bi-ampingu sa dosť diskutovalo tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25467&postdays=0&postorder=asc&start=0

V prípade receivru je to podľa mňa "diskutabilná blbosť".
Použiť aktívny filter bez meraní považujem za nereálne. Vyššia strmosť filtrácie by si možno vyžadovala inú deliacu frekvenciu. Ako by sa riešili prípadné kompenzácie, ktoré obsahujú precíznejšie navrhnuté pasívne výhybky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
htpc
Hifista - pokročilec


Založený: 26 december 2010
Príspevky: 430

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 22:07:15    Predmet: Odpovedať s citátom

A teraz pohlad s opacnej strany.Reproduktory- FL a FR tu sa setrit neda ale to ani v stereu.C tu sa setrit tiez neda a proti stereu je to zbytocna investicia ale ako tu uz bolo pisane citatelnost dialogov na nezaplatenie.SL a SR tu sa nieco usetrit da stacia regale s podobnou citlivostou ako FL FR C a podobnym zvukovym charakterom.Oproti stereu samozrejme investicia navyse a tu budu zastanci sterea najviac frflat.Sub alebo lepsie multisub kto vyskusa niet asi cesty spät samozrejme aj na stereo a setrit sa tu neda ale nieje to investicia navyse lebo je to prinos aj pre stereo.Tu konfiguracia repro u mna konci a v malej miestnosti ist dalej je zbytocnost.Receiver- Tu sa setrit neda ale to ani pri stereo zosilnovaci navyse získate moznost riesit akustiku miestnosti ktora samozrejme uplne nenahradi akusticke upravy miestnosti no je to nastroj naozaj silny a pokial v tej miestnosti chceme aj zit tak asi jedina moznost.DAC je u top modelov na slusnej urovni.Biamping zalezi asi od modelu ale co som mal moznost otestovat na Marantz SR7013 tak to prinos bol aj ked slepi test to nebol no minimalne zhorsenie urcite nie.Streaming je taka ceresnicka na torte a u Marantz-u je naozaj podarena aj ked treba ratat ze podpora raz skonci.Co sa tyka podania v stereu budeme riesit nejake slepe testy ale prve dojmy niesu taka katastrofa ako to tu niektori prezentuju.A to vsetko v jednej skatuli.Prehravac - (Blu-ray a pod.)je dnes blbost kupovat a pochopili to uz aj vyrobci napr. Marantz uz nema v ponuke ziadny Blu-ray prehravac ale aj OPPO a dalsi.HTPC je podla mna jedina logicka volba a do buducnosti perspektivna zalezitost ktora nieje odkazana na milost ci nemilost vyrobcov.Poriesit HTPC ktore si hravo a kvalitne poradi aj s videom nebude problem a ani to nijako neovplyvni audio kvality.HTPC je uz neodmyslitelna sucast väcsiny "stereofilov" takze investicia nie zbytocna.Takze ja myslim ze sa nam prave podarilo postavit slusny multikanal ktory zahra aj slusne teda viac nez slusne stereo a nestalo to majland.Myslim ze tu mame celkom konstruktivnu debatu a potesim sa aj inym názorom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 22:34:40    Predmet: Odpovedať s citátom

S tym HTPC plne suhlasim - riesil som to rovnako, kedze som chcel mat univerzalne zariadenie, ktore si budem vediet v pripade potreby upgradnut, pripadne opravit ak by nastal nejaky problem. Horsie je to ale s tym ako dostat z toho zvuk v pozadovanej kvalite. To Kozousch-ove riesenie je asi najzaujimavejsie a najmenej kompromisne.
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 23:07:27    Predmet: Odpovedať s citátom

moses napísal:
To Kozousch-ove riesenie je asi najzaujimavejsie a najmenej kompromisne.

Ne - není to univerzální řešení. Jak jsem psal - to mnou popisované řešení je vhodné pro hifistu, který chce v rámci svých možností co nejlepší stereo a smíří se s kompromisním multikanálem. Rozhodně ale není vhodné např. pro filmového fanouška, který kvalitní stereo nevyžaduje. Pro něj je naopak nejméně kompromisní řešení řešení s největšími kompromisy ve stereu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 23:14:49    Predmet: Odpovedať s citátom

A kde tam pisem, ze je univerzalne? O univerzalnosti som pisal v suvislosti s HTPC. To nie je teda univerzalne?
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So november 10, 2018 23:39:43    Predmet: Odpovedať s citátom

htpc napísal:
C tu sa setrit tiez neda a proti stereu je to zbytocna investicia ale ako tu uz bolo pisane citatelnost dialogov na nezaplatenie.

O "čitateľnosti" dialógov som písal je, ale nemyslel som to, ako nutnosť centra. Pri stereu stačí, ak nie sú reprosústavy príliš ďaleko od seba. Ideálne po okrajoch obrazovky. Nie je to však potom univerzálne riešenie pre posluch hudby.
htpc napísal:
Sub alebo lepsie multisub kto vyskusa niet asi cesty spät...

To súvisí s tým, čo som písal, kto aké filmy preferuje. K akému filmu "potrebuješ" sub? K výbuchom v akčných filmoch, "hukot" dopravy v meste...? Kto bol niekedy na nejakej strelnici (na vojenčine...), kto sa niekedy započúval do reálnych zvukov v rôznom prostredí, tomu musí byť jasné, že väčšina tých zvukov sú len "efekty", ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Ak reprosústavy dokážu reprodukovať nízke frekvencie, pre mňa je ten zvuk prirodzenejší. Mne sub vyslovene vadí, zbytočne rozptyľuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
htpc
Hifista - pokročilec


Založený: 26 december 2010
Príspevky: 430

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 00:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono koncaky su najväcsie zlo v receivery ale digitalna cast je moderna a tam si dovolim tvrdit ze v slepom teste by pohorelo vela zlatouscov.Este taka mala otazka do diskusie,myslite ze tie koncaky v receivery skresluju viac ako lampac(myslene v top modeloch nie v spotrebke)?Narazam na test od PMA.Ja osobne nepoznam rozdiel a nehambim sa za to.Mal som moznost postavit oproti môjmu Sony str va333es niekolko stereo zosilnovacov a s kludnym svedomim môzem povedat ze to rozhodne nieje "pruser".Na niektore zle nahravky dokonca preferujem receiver.Ma pevnejsie spodne pasmo hoci s mensim rozlisenim a horne pasmo ma dokonca pocitovo lepsie rozlisenie (rozumej pri zlych nahravkach pri audiofilnych sa karta obracia).Najviac oproti stereu utrpi priestorove podanie ale "pruser" to rozhodne nieje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
htpc
Hifista - pokročilec


Založený: 26 december 2010
Príspevky: 430

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 00:17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG
Jednoducho prehravac nedokaze zmixovat dialogovy kanal do sterea v takej miere aby sa citatelnost alebo ak chcete zrozumitelnost vyrovnala multikanalu.Vôbec som nemal na mysli lokalizovanie dialogov.
Co sa tyka multisubu asi nevies o co ide.Rozhodne dostuduj.Je to hlavne riesenie akustiky miestnosti a ver ze prinos väcsi ako stereo zosilnovac zo skreslenim 0,00002.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 00:34:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Na začiatku sme sa tu bavili o sume 1500 ečiek. Dovolím si tvrdiť, že receiver v tejto cene urobí dostatočne dobrú službu aj pre stereo audiofila. Takže rozdieľ vo zvuku fakt nemá zmysel riešiť.

HTPC je určite super, resp. pre niekoho určite, no pre väčšinu ľudí trochu komplikované. Ak to funguje, OK. No ak to raz pri zapnutí vypíše nejakú blbosť s master boot recordom, tak to užívateľ šmarí von oknom. Takže pre nás OK, no pre bežných smrtelníkov určite nie.

Budúcnosť je taká, aspoň to teraz tak vyzerá, ak zostanem v rovine Hi-Fi komponentov, tak nejaká krabička, ku ktorému sa dá vzduchom pripojiť rôzne zariadenia na komzumáciu obsahu. Čím to potom zosilníme a na čom počúvame/pozeráme, je v podstate druhoradé. To sú už len pasívne veci, no základ je, do nich nejako dostať zvuk/obraz.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dbmax
Hifista


Založený: 15 február 2009
Príspevky: 218

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 08:14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem chlapci, či ste sa s tým HTPC trošku nekopli, to som si teraz musel dohľadať na wiki Very Happy čo to vlastne je Very Happy a na blbej alze je len 1 produkt, osobne nepoznám absolútne nikoho, kto by toto zariadenie používal...nemyslím pár ľudí na prstoch
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 09:00:14    Predmet: Odpovedať s citátom

HTPC je z "počítačového" hlediska úplně standardní PC s Windows nebo Linuxem. Oproti běžnému PC se liší ve třech "mechanických" věcech:

1) Mělo by být co nejtišší a v ideálním případě bezhlučné (pasivně chlazené a bez mechanického harddisku)

2) Místo standardní skříně "na výšku" se kvůli vzhledu používají "ležaté" skříně

3) Nějak je vyřešeno dálkové ovládání. V základu si lze vystačit z bezdrátovým setem klávesnice + myš. Ale lze doplnit dálkový ovladač nebo na ovládání používat smartphone nebo tablet.

Jinými slovy - kdo je schopen si "administrovat" běžné PC, bude si schopen administrovat i HTPC. A pokud nemá velké nároky na vzhled, může místo HTPC použít úplně běžné PC nebo notebook. Např. já používám notebook s bezdrátovou klávesnicí a myší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 09:35:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka ovladania, tak ja som to vyriesil takto:

https://www.logitech.com/en-us/product/living-room-keyboard-k830

Je to jedina bezdratova klavesnica s podsvietenim a touchpadom, ktora ma aj CZ a SK lokalizaciu. Jedine, co tam posrali je, ze uz nema vymenitelne tuzkove baterky ako predchadzajuce modely...

_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
htpc
Hifista - pokročilec


Založený: 26 december 2010
Príspevky: 430

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 10:31:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne ako pise Kozousch akurát prave o to zapadnutie do hifi ide.Vela ludi prave odradza ze to pripomina vzhladom a ovladanim PC co je samozrejme riesitelne.Rozumne postavene HTPC vzhladom a ovladanim nijako nevybocuje zo standardu beznych prehravacov.Administracia pre neznalého cloveka môze spôsobit problem ale ak mame cloveka co sa nam o to s casu na cas postara je to bezproblemove zariadenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 14:42:34    Predmet: Odpovedať s citátom

htpc napísal:
Jednoducho prehravac nedokaze zmixovat dialogovy kanal do sterea v takej miere aby sa citatelnost alebo ak chcete zrozumitelnost vyrovnala multikanalu.

A prečo by to nedokázal? Načo sú Ti k dialógom zadné kanály a sub? Potrebuješ len vhodne namiešať center do sterea. Jeho úroveň umožňuje mnoho prehrávačov nastaviť a väčšinou máš na BD/DVD aj stereo stopu. V prípade TV vysielania máš stereo stopu vždy.
Pre prirodzené a zrozumiteľné dialógy potrebuješ len dostatočne kvalitné reprosústavy (vyrovnané stredné pásmo) a ich vhodné umiestnenie (natočenie...). Problémom môže byť len príliš široká stereobáza, ak chce niekto "univerzálne" riešenie.

Práve včera večer som si prehral z môjho archívu film V zajatí rýchlosti, záznam z vysielania ČT:
https://www.csfd.cz/film/205774-v-zajeti-rychlosti/galerie/?type=1
Zrozumiteľnosť a prirodzenosť dialógov v stereu (český dabing) boli bez problémov. Center mi rozhodne nechýbal.
Základom filmu bol zaujímavý príbeh a väčšinou vtipné dialógy. Žiadne zadné "efekty" som k nim nepotreboval.
Najnižšie frekvencie vydávala asi pretekárska motorka. Tie s prehľadom zvládli aj basové reproduktory dvojpásmových reprosústav. Multusub by tam bol "piatym kolesom na voze", nanajvýš by tam vniesol nejaké neprirodzené a rozptyľujúce dunenie.

Ale skús ma poučiť, k čomu by mi dobrý pri tomto filme multisub. Kde si to mám "doštudovať"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 14:49:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Po namíchání dialogů do rozumného sterea jdou hlasy zcela přesně z prostředka TV. Není důvod, aby tomu bylo méně rozumět, než s dedikovaným centrálním zesilovačem/repro.

Problém spousty filmů zmixovaných do sterea je příliš slabý podíl dialogů - pak je tomu špatně rozumět, protože muzika řve a dialogy slyšet není. Ale to je chyba tvůrce downmixu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 15:00:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, tomu se říká trochu reálná dynamika. Člověk mluví tak jak mluví, kapela hraje nahlas, parní lokomotiva supí sakra nahlas, stíhačka startuje ohlušujícím způsobem. Koho to nebaví, aktivuje si v přehrávači normalizér nebo v televizi automatickou hlasitost Smile
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dbmax
Hifista


Založený: 15 február 2009
Príspevky: 218

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 15:14:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno je to kompresia dynamického rozsahu, ktorá v 2ch downmixe asi bude nutná, pretože aj mne niekedy prekážali príliš hlasné zvukové efekty a nízka uroven dialógov. Toto vyslovené vadí už rodičom ked pozerajú film z usbkluca cez TV a zvlast vecer / v noci ked ludia naokolo spia.

Mag ty to tak divne píšeš, že načo sub načo center, ved center je napodstatnejší v domácom kine, kde je drvivá väčšina dialogov, ludskeho hlasu a týmto to má byť aj subwoofer, pretože podla THX majú byť vsetky reproduktory nastavene na 80Hz a vsetky basové zlozky maju ísť do subwoofera do tejto hraničnej frekvencie 80Hz, a pokiaľ by si použil sub ktorý ma od plynuly priebeh od 20Hz, no to by si sa divil, že co vsetko sa v roznych filmoch nachadza zvlast pri zemetraseniach ktoré idu pod 20Hz. No lenze to človek často nevie, pretože taký sub má doma málokto.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 15:25:21    Predmet: Odpovedať s citátom

RedBaron napísal:
Ne, tomu se říká trochu reálná dynamika. Člověk mluví tak jak mluví, kapela hraje nahlas, parní lokomotiva supí sakra nahlas, stíhačka startuje ohlušujícím způsobem. Koho to nebaví, aktivuje si v přehrávači normalizér nebo v televizi automatickou hlasitost Smile


Mluvím o podílu dialogů, ne o celkové hlasitosti. Normalizér ani komprese mi je z downmixu už nevytáhne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 15:46:11    Predmet: Odpovedať s citátom

RedBaron napísal:
Ne, tomu se říká trochu reálná dynamika.

Práve naopak. "Loudness war" je vo filmoch rozšírený minimálne rovnako, ako v komerčnej hudbe.
"Trochu reálnu dynamiku" môžeš ešte počuť v niektorých starších filmoch. Zvuk v dnešných filmov je komprimovaný a má veľmi nízky dynamický rozsah. A práve nižší DR a absencia dynamických špičiek je často dôvodom nízkej zrozumiteľnosti dialógov.

Nekvalitný downmix je typický pre HBO. Na tejto stanici nárokom mixujú viackanálový zvuk tak, že v ňom zvýraznia efektové kanály. Zástupcovia HBO sa niekedy vyjadrili, že to takto majú ich diváci radi. Stereo prevzaté z HBO sa potom objavuje aj na iných staniciach, či filmoch "z internetu".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 15:51:44    Predmet: Odpovedať s citátom

dbmax napísal:
...pokiaľ by si použil sub ktorý ma od plynuly priebeh od 20Hz, no to by si sa divil, že co vsetko sa v roznych filmoch nachadza zvlast pri zemetraseniach ktoré idu pod 20Hz.

Už si niekedy zažil zemetrasenie? Ty snáď veríš tomu, že tie rôzne dunenia vo filmoch majú niečo spoločné s realitou?
Sú to len efekty. Niekomu sa efekty páčia, niekomu nie. S verným zvukom (Hi-Fi) to však nemá nič spoločné.

Ale v tom filme, ktorý spomínam vyššie, žiadne zemetrasenie nebolo. Tak načo by mi tam bol sub, či multisub?
Možno len pozerám málo filmov so zemetrasením... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dbmax
Hifista


Založený: 15 február 2009
Príspevky: 218

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 16:42:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak zase počkať Mag, zemetrasenie áno, to má veľa spoločné vo filmoch aj s realitou, keď je v skutočnosti zemetrasie, je obvykle doprevádzané s dunením, keď zemou trasie, pretože sa jedná o infrasonický zvuk hlavne pod 20Hz, zemetrasenie počuť to je bežný sprievod tohto prírodného javu, veľmi nízke frekvencie človek vníma aj vibráciami. Pred niekoľkými rokmi som to zažil aj ja u nás v No (3-4 richterovej) a nebolo mi to jedno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 17:22:31    Predmet: Odpovedať s citátom

dbmax, vibrácie áno, ale dunenie ???
Čo by ten zvuk dunenia v reálnom prostredí vytváralo?

Mnohé zvuky v komerčných filmoch sú len efekty odtrhnuté od reality. Rovnako, ako vizuálne efekty. Napr. auto, ktoré keď narazí, tak okamžite exploduje. A vyvolá dunenie, aké nevyvolá ani výstrel z tanku (poznám z praxe).
Ani si nepamätám, kedy som naposledy videl film so zemetrasením. Ja takéto "efekty" skutočne nepotrebujem riešiť.

Ako som písal hneď na začiatku, je to hlavne otázka preferencií, kto aké filmy pozerá. Mňa komerčné "trháky" s "efektami" nezaujímajú. Preferujem filmy, ako som uviedol v príklade. A tam subwoofer pri solídnych reprosústavách skutočne nepotrebujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ne november 11, 2018 18:29:48    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Po namíchání dialogů do rozumného sterea jdou hlasy zcela přesně z prostředka TV. Není důvod, aby tomu bylo méně rozumět, než s dedikovaným centrálním zesilovačem/repro.

Problém spousty filmů zmixovaných do sterea je příliš slabý podíl dialogů - pak je tomu špatně rozumět, protože muzika řve a dialogy slyšet není. Ale to je chyba tvůrce downmixu.

Já jsem si párkrát nějaký rip obsahující jen 5.1 stopu na stereo sestavě pustil a vždycky to znělo divně. Samozřejmě přehrávám z PC a s nastavením downmixu jsem laboroval. Podle mé zkušenosti je originální stereo stopa na stereo sestavě (téměř*) vždycky přijatelnější než downmix z multikanálu. Pokud rip obsahuje amatérský downmix multikanálu do sterea, tak je logické, že to bude bídně taky.

Výjimky se samozřejmě najdou a zmršit originální zvuk dokážou i "profíci":
https://www.csfd.cz/film/367029-buraceni/prehled/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Multikanál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist