Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

lokalizácia zvuku - presnejšia na vežičke voči AKAI
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 10:03:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
Zozadu to znieť v žiadnom prípade nebude. To by tam musel byť nejaký divný odraz, ktorý by bol silnejší, ako zvuk, ktorý sa dostáva k poslucháčovi priamo.

Silnejší ten odraz byť nemusí. Stačí, že nie je rovnomerný - frekvenčne, fázovo, intenzitne... vyrovnaný.

Vráťme sa k testu s mono zvukom s kanálmi v protifáze. Ak sú reprosústavy voči miestu posluchu správne umiestnené, v mieste posluchu zvuk nebude mať žiadnu lokalizáciu. Bude znieť ako keby "odvšadiaľ". Stačí však jednu reprosústavu posunúť, alebo pootočiť, a zvuk získa lokalizáciu. Nebude to presná - bodová lokalizácia, ale objaví sa smer, odkiaľ zvuk (akože) prichádza.

To isté platí pre zvuk zozadu. Stačí, že odrazy zozadu nie sú rovnomerné - na jednej strane je presklená plocha, voľný priestor (kuchyňoobývačka), nábytok..., a vznikne tam náznak lokalizácie, ktorú sluch vyhodnotí ako zvuk zozadu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 10:14:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
Inak zmena fázy posúva scénu nie dozadu za poslucháča, ale práveže väčšinou zväčšuje stereobázu.

Tu sa už ale posúvame inam. Doteraz sme hovorili o testovaní s mono zvukom v protifáze, pri ktorom sa lokalizácia "stratí". Ak sa nestratí, detekuje to nevhodné rozmiestnenie reprosústav, nevhodnú akustiku...

Stereo zvuk v protifáze zasa vytvára rôzne "efekty". To sa využívalo pri lacných "vežiach", či rádiomagnetofónoch, ako rozšírené (wide) stereo. To vytvára efekt väčšieho priestoru (zväčšuje stereobázu), ale stráca sa pri tom lokalizácia jednotlivých hudobných nástrojov.
To by mohol byť aj ten "spatial" efekt, ktorý spomína TLU. Tie "lepšie veže" menili fázu len v určitom frekvenčnom spektre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 11:34:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Osciloskop nemám.

Na doplnenie - na "vežičke" mám jej EQ nastavený zvuk čo najviac podobný zvuku z AKAI, jedno (obe...) zrejme nemá lineárny priebeh frekvencií.
Teraz som skúsil (bedne mám cez prepínače I-0-II) nejaké rádiá, kde viac rozprávajú, skúsil som aj na striedačku jeden kanál cez vežičku, druhý z AKAI - stred je Smile
Teda fázový posun zrejme malý alebo žiadny. Z kompu to neviem bezprostredne prepnúť, lebo AKAI mám napojený optikou, vežičku z DAC.
Vďaka za objasnenie možných príčin. "Presnosť" stredového vnemu zrejme najviac ovplyvňuje (ne)kvalita zdrojového zvuku.
Z niečoho to hraje rovnako, z niečoho aj dosť odlišne.
Zodpovedá to tomu, čo ste viacerí popísali vyššie.
AKAI má "neisté" prepínače teda ich kontakty, zrejme aj prechodový odpor v nich.
Rád ho dám niekomu prečistiť, premerať ak sa na to podujme Smile
Ďakujem.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 11:37:48    Predmet: Odpovedať s citátom

zkuste s tím ten můj starý test. Posluchač se zvedne z ideálního bodu poslechu a jde vpřed. v určitém bodě se virtuální prostor roztrhne. uprostřed je nic, zvuky jdou z beden, případně lokalizace přeskakuje zprava doleva a naopak.
Některé zesilovače ( třeba elektronkové) to neudělají- zvukový prostor se neroztrhne ani s hlavou mezi bednama.

mám AKAI AM35 - zvuk se trhá. Co dělá ta věžička ??- předpokládám, že fyziologie je vypnutá Smile.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 11:40:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenašiel som dodnes "fyziolog" na mojom AM-69 Very Happy
Mám buď DIRECT a ak nie - maličkú korekciu výšky+, basy-

Ak sa posúvam k mbedniam, priestor sa akosi "rozíde" - medzi nimi akoby všetko hralo kdesi vovnútri hlavy Smile

Nemám bedne "predpisovo" a nemám zatlmený priestor - je to obývačka.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Honza63
Hifista


Založený: 02 september 2007
Príspevky: 174
Bydlisko: Blansko

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 14:39:33    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom: přiměl jsi mě k návratu do historie. Prohledal jsem desky a našel jsem asi ze šedesátých let - Supraphon Úvodní deska pro poslech stereo. Je tam procházení a mluvení a odkud by to mělo být slyšet a na závěr Janáčkova Synfonieta. To už by měl mít každý starší hifista(já 74). Zkus to poslechnout, je tam to stereo, a směrové rozlišení parádně slyšet. A nemusíš řešit co máš se zesilovačem. Podle mě- slyším prostor OK, ne, něco je špatně. A nemusíš mít z prosby o pomoc hádačku(také ji nemusím).
_________________
JTC
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 18:24:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Testovacie LP aj CD som mal prig no nevratili sa mi...
Mam LP stiahnute z YT - nekvalitne.
Bezne nemam cas/sily na to len teraz marodim.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po október 29, 2018 18:31:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenže bez nějaké slušnější analýzy je to jen do vzduchu nahozená otázka, bez skutečné snahy najít příčinu eventuálního rozdílu. Tu práci musíš udělat Ty, ne někdo jiný.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
E001
Hifi obsluha


Založený: 06 jún 2015
Príspevky: 26
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 13, 2018 22:35:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tatko tom - podobný problém mám aj ja. Mad Napríklad mám televízor, zabudované repráky asi 60 cm od seba, na ktorom si viem zapnúť "spartial". Pri niektorých programoch lokalizujem zvuk možno aj jeden meter bokom od televízora. A to sedím cca 2 metre od obrazovky. Ale zasa iný program mi pripadá skoro ako mono. Predpokladám, že celé je to v rukách zvukárov, teda takzvaný mastering. Signál zmixujú tak, aby to počúvateľne zahralo každé chrastítko, prípadne aby sa to dalo počúvať aj v aute, kde sú repráky v inom priestorovom pomere, ako v obývačke. Akurát dnes som v aute počúval cez rádio Beatelsovskú pesničku, na začiatku solo gitara z ľava, až som sa zľakol, že mi vypadol pravý kanál.Smile) Jednoducho predpokladám, že to bolo nahraté a zmixované na mnohokanálovom magnetofóne každý nastroj samostatne a potom upravené, aby bolo možné ďalej mixovať. Predpokladám, že tá malá vežička má v sebe čosi, ako ten môj televízor a umelo rozšíri stereobázu. Tiež som špekuloval doplniť zosík o obvod na reguláciu šírky sterea, no upustil som od toho, lebo kto by behal po každej pesničke k zosíku nastavovať to optimálne stereo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2949
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut november 13, 2018 22:47:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak v PC si viem kaziť zvuk vrátane rozšírenia stereobázy Smile
Jednak nemám 100% sluch - nepočujem nad 12kHz, tiež mám jedno ucho polohluché na spodné basy, druhé mierny pokles v čerovom pásme Very Happy

Zaujímavé na tom celom je, že niečo hraje presnejšie z jedného zosiku - druhé z iného.
Zrejme rôznym prenosom - SPDIF do AKAI, DAC-analog do vežičky.
Ono je to v podstate jedno, bežne málokedy počúvam sústredene - len teraz "kudy z nudy" (marod)

Spatial ma neláka, skôr ma zaujalo mierne zníženie stereobáze, vhodné je občas pre slúchadlá.

No a "Loudness" síce vežička má no ak hraje z kompu mám hlasitosť nad poklou...ak manželke z toho chrchle RádioExprd - aj bez Suroundu pripchávam BR molitanovými loptičkami (a ten zvuk toho rádia ma znervózňuje - akoby z neho boli vyhryzené niektoré frekvencie) Very Happy

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist