Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 112, 113, 114  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:08:21    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Šmankote -
Záviset neznamená být přímo úměrný.


Mně se víc líbí ten vzoreček s ekvivalentním objemem, rezonanční frekvencí a kvéčkem, ale nechce se mi ho hledat - nechceš to najít a hodit sem ? Opsal bych si to ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:14:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně by stačilo aspoň naznačit, z čeho se vezme kinetická energie membrány. A kam se jak zase vrátí, než se v krajní poloze zastaví.

A klidně zanedbejme vyzařování do vzduchu, což je asi stejně jen malá část. Klidně ve vakuu a mimo pásmo vlastní rezonance.



eff2.png
 Description:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thiele/Small_parameters
 Filesize:  6.04 KB
 Viewed:  4755 Time(s)

eff2.png




Naposledy upravil MaBat dňa Pi január 25, 2019 20:33:44, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:33:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Mně by stačilo aspoň naznačit, z čeho se vezme kinetická energie membrány. A kam se jak zase vrátí, než se v krajní poloze zastaví.


No, kdyby se to mělo vzít zgruntu, museli bychom jít do speciální teorie relativity. Avšak zjednodušeně, energie nateče ze zdroje signálu (zesilovač) a zase se do něj vrátí, přičemž se ovšem v případě zesilovače disipuje v rezistancích měniče a v koncových tranzistorech (reaktivní složka impedance to nacucne a zase vrátí atd.). To je všechno vidět z náhradního schématu. Kdyby se reproduktor poháněl z točivého generátoru, musel by se ten generátor pro spuštění roztočit - třebas klikou - pro přerušení signálu brzdit a vrácená energie by se disipovala v brzdovém obložení nebo podobném něčem a odporu vinutí generátoru. Ovšem fungování generátoru je v teorii setsakra složité, na popis jsou zapotřebí tenzory ... https://muj-antikvariat.cz/kniha/tenzory-v-elektrotechnice-a-ve-fyzice-kucera-jaroslav-1963 tralala ... takže to berte spíš jako pokus o žert. Jako zdroj energie totiž zpravidla slouží spíš uhlí, nafta, uran nebo Slunce (což platí i pro vodní a větrné elektrárny) a disipovaná energie přispívá ke globálnímu oteplování a následně tepelné smrti vesmíru - abychom tedy byli ve výkladu důslední, že.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:35:19    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to jsem si přesně myslel Smile

Akorát, že ten zesilovač to podle mě dělat nemůže...
Kinetická energie závisí na hmotnosti, což vede zpátky k otázce, jestli a jak se zesilovač dozví, jak těžkou má ten reprák membránu. Byl tady příklad repráku postupně se dvěma hmotnostmi membrán a různě silnými magnety. Impedance dostatečně daleko od rezonance prakticky stejné. Není mi jasné, jak by něco takového mohlo být možné. Zesilovačem poteče v obou případech prakticky stejný proud, nicméně kinetická energie těžší membrány bude vyšší, podle hmotnosti, třeba dvojásobně, při Bl také dvojnásobném.

- Lze tedy sestrojit měřák hmotnosti na principu repráku, měřením proudu, který přes něj teče?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Jejejej ...

Na elektrické straně jde o reaktivní složku impedance. Reaktivní složka ale přece není daná jen hmotností, ale taky poddajností - prakticky dochází k výměně energie mezi hmotností (kinetická) a poddajností (potenciální). Kdyby se to mělo řešit pořádně, musely by se řešit pohybové rovnice v čase, což by vedlo na diferenciální rovnice nejméně druhého řádu (v lineárním režimu snad ne parciální, nýbrž pouze "obyčejné"). K tomu interakce s magnetickým polem, nějaký ten zdroj proudu s patřičným popisem (mimochodem ta rovnost impedancí pro vysokou frekvenci, když zanedbáme indukčnost a ztráty vířivými proudy, je daná shodou odporů kmitací cívky, které tu limitní impedanci určují). Pokud to chceš prozkoumat, zkus si příslušné rovnice sestavit a vyřešit. Jinak se pohybujeme ve zjednodušené doméně kvazistacionárního stavu, který je popsán partikulárním integrálem příslušných diferenciálních rovnic, ovšem co se děje na začátku a na konci buzení, to už jím popsané není a je tam něco jako řešení homogenní rovnice či jak se to u všech čertů jmenuje, už si to nepamatuju, zkoušky jsem z toho dělal před asi pětačtyřiceti lety, na matfyzu to byla násobilka, ty jsi mladší, měl by sis to pamatovat líp, tak s chutí do toho. Bez těch rovnic jsou to jen řeči k pivu, které já ale nepiju, v mém případě spíš ke Kofole.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:28:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Já tam nedokážu zapracovat tu interakci s magnetickým polem, u toho končím. Poddajnost bych do toho vůbec netahal, ta se na malých výchylkách vysoko nad rezonancí nijak významně neprojeví. To je pásmo, o které mi jde a kde mi to prostě nedává sebemenší smysl. Ale s tím se klidně můžu spokojit, to mi nijak nevadí. Takových věcí je většina, ne-li skoro všechny...

Musí ale existovat vysvětlení hlavně fyzikální, popsatelné prostě slovy, ne jen matematické. Víš, jak to říkal Feynman, když to nedokážeš vysvětlit malýmu dítěti, tak tomu nerozumíš Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:43:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Interakce s magnetickým polem je popsána tak, že síla je přímo úměrná součinu proudu a gyračního faktoru B.l . Přesně je to poněkud složitější, jde o časovou derivaci součinu proudu a magnetického toku, což se fakticky musí dělat v prostoru - teda jestli se nepletu. Ono je to asi v Merhautovi, Olsonovi nebo nedejbůh Škvorovi, ale hledat to nebudu. A muselo by se to řešit celé ve vakuu, poněvadž kdyby se do toho měla započíst ještě reakce prostředí, tak jsme v prdeli a po uši v parciálkách, což se aproximativně - jak je všeobecně známo - dá ožulit přechodem k válcovým souřadnicím a přes Steinmetze do komplexní domény, což ovšem platí zase jen pro kvazistacionární stav a i tak to vede na Besselovy funkce druhého druhu ... blebleble ... v časové doméně se přechodový stav (tedy neperiodické dění) snad ani exaktně řešit nedá. Když se udělají všechna přípustná zjednodušení, dá se sestavit náhradní schéma a to by snad zkoumat v časové doméně dalo a problém, který tě dráždí, je výměna energie mezi ideálním zdrojem napětí a zatěžovací impedancí.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:47:35    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat trošku ste v tom spravili bordel. Kinetická energia nezávisí len od hmotnosti, ale aj od pohybu, t. j. rýchlosti, prípadne času a dráhy. Rovnaký výkon zo zosilňovača, dodá ťažšiemu telesu menšiu rýchlosť, t. j. menšiu dráhu za rovnaký čas, prípadne rovnakú dráhu za dlhší čas. Zanedbávam samozrejme straty a odpory. Takže rovnaký dodaný výkon = rovnaká kinetická energia.
Repro = elektromotor, presnejšie lineárny el. motor, ale to je jedno.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Pi január 25, 2019 22:54:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:51:43    Predmet: Odpovedať s citátom

F = Bl * i = m * a

==> a = Bl * i / m

Mám dvakrát těžší membránu, dvakrát vyšší B*l. Dvakrát větší síla mi hýbe dvakrát těžší membránou se stejným zrychlením, tj. stejnou rychlostí a po stejné dráze (Soaron) jako předtím menší síla s tou lehčí. Impedance podle všeho prakticky stejná, zesilovačem teče stejný proud jako předtím. Kinetická energie membrány dvojnásobná - tohle mě dráždí Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:59:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To, že sem píšete vzorce, je síce krásne, lenže nevieme odkiaľ ich beriete a teda evidentne s niečim nepočítate a sú nesprávne. Ak na zdroj pripojím väčší elektromotor, platí to isté, ako u repráku, t. j. väčší magnet, pole, všetko. Odpor vinutia môže mať rovnaký, ako malý motor, tak ten väčší bude v reálnom svete brať viac aj na voľnobeh. Ak zanedbáme odpor, hmotnosť rotora a všetky nepriame fyzikálne javy, tak bude spotreba rovnaká. Ak motor zaťažíte, spotreba stúpne, ak nestúpne, tak sa spomalí. Takže hovoriť o rovnakej kinetickej energii je trošku scestné a Vaše rovnice to nijak nezachránia.
Väčšia hmotnosť, rovnaká dráha za rovnaký čas = väčší odber. Toto Vám garantujem.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Pi január 25, 2019 22:07:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
Väčšia hmotnosť, rovnaká dráha za rovnaký čas = väčší odber. Toto Vám garantujem.

To bych bral! Ale je to tak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak so mnou súhlasíte, že reprák je v podstate el. motor, tak si na túto otázku dokážete odpovedať aj sám. Áno, je to tak.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:07:58    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Dvakrát větší síla mi hýbe dvakrát těžší membránou [b]se stejným zrychlením, tj. stejnou rychlostí


A je to pravda, že že s ní hýbe stejnou rychlostí?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:10:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je stejná impedance, stejný průběh budícího proudu, je stejný průběh síly, potom nutně stejný průběh zrychlení a nutně stejná rychlost a stejná dráha. Celé to visí na tom prvním předpokladu. Zbytek je celkem jasný.

Naposledy upravil MaBat dňa Pi január 25, 2019 22:12:50, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:10:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Jané, že nie. Veď o tom tu píšem. Buď si to cucne viac, alebo to pôjde menšou rýchlosťou. Za rýchlosť si prípadne dosaďte t/s. Môže sa meniť hociktorý parameter.
Ešte jedna vec. Rovnaká efektivita v tomto prípade neznamená, že tá membrána sa bude pohybovať rovnakou rýchlosťou, ba práve naopak. Ak by to tak bolo, tak by efektivita bola väčšia.
menšia hmotnosť x vyššia rýchlost = väčšia hmotnost x nižšia rýchlosť toto je rovnaká efektivita

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám pocit, že jsi v těch úvahách několik kroků nazpátek Smile Nevím, jestli mám počkat, nebo se na to vybodnout.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Impedance NENÍ STEJNÁ , krucinálfagot. Nemůžeš to uvažovat jen podle limitního stavu pro "nekonečně vysokou" frekvenci, kdy je určená - zjednodušeně, ovšem nepřípustně zjednodušeně, - jen odporem kmitací cívky. Dále, impedance je entita definovaná pro kvazistacionární stav, kdy má smysl hovořit o frekvenci jako parametru periodicity a pohybujeme se tudíž ve frekvenční doméně, zatímco kinetická energie je parametrem v časové doméně. Vezmi si náhradní schéma, připoj ho na ideální zdroj napětí (který se ovšem chová z hlediska impedance jako zkrat a tudíž taky jako ideální žrout, proto zesilovač nepotřebuje nic vědět, všechno řídí zátěž) a analyzuj přechodový stav - budeš na to ovšem potřebovat inverzní Laplace, poněvadž impedance se vlastně odvozuje přes direktní Laplace, a nadefinovat příslušné okrajové podmínky. Pracovat s Laplacem se naučíš tady https://muj-antikvariat.cz/kniha/laplaceova-transformace-pirko-zdenek-1972. To, co se ti nezdá, ten rozdíl "kinetických energií", je na impedanční cháře pro dostatečně vysokou frekvenci vyjádřeno právě tou "troškou", o kterou se liší impedance obou případů a která se v tomto případě NESMÍ zanedbat.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:25:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč hned nekonečná frekvence nebo přechodový děj? Tak snad v ustáleném stavu na libovolné frekvenci, jak se běžně studuje, bude ta membrána nějak periodicky kmitat, z impedance na té frekvenci jsem schopen vyjádřit proud, sílu, zrychlení membrány a také její kinetickou energii, vše jako funkci času.
Jó, dávalo by smysl, kdyby ty impedance nebyly stejné. Ale nechápu, proč bych je zase nemohl změřit v ustáleném stavu na té vybrané frekvenci, když se to tak všude jinde běžně dělá.

Navrhuji to uzavřít s tím, že jsem na to moc hloupej Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:31:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Z náhradního schématu při zdvojnásobení Bl a Mm nevychází shodná rychlost.


klippel_circuit.png
 Description:
 Filesize:  14.79 KB
 Viewed:  54 Time(s)

klippel_circuit.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:35:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně. A impedance tedy není stejná - vlastně nikde, kromě frekvencí, na kterých se křivky protínají. A ani tam vlastně ne, stejná je tem jen absolutní hodnota, v komplexní doméně - což mimochodem Microcap umí zobrazit (Nyquistův diagram) jsou různé kromě nulové a nekonečné frekvence furt.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:37:47    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Proč hned nekonečná frekvence nebo přechodový děj? Tak snad v ustáleném stavu na libovolné frekvenci, jak se běžně studuje, bude ta membrána nějak periodicky kmitat, z impedance na té frekvenci jsem schopen vyjádřit proud, sílu, zrychlení membrány a také její kinetickou energii, vše jako funkci času.
Jó, dávalo by smysl, kdyby ty impedance nebyly stejné. Ale nechápu, proč bych je zase nemohl změřit v ustáleném stavu na té vybrané frekvenci, když se to tak všude jinde běžně dělá.

Navrhuji to uzavřít s tím, že jsem na to moc hloupej Wink


Klidně to tam změř nebo si to aspoň nasimuluj. Když to uděláš dostatečně přesně, a to pro libovolnou frekvenci, zjistíš, že impedance stejné nejsou, kurva drát.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:38:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Je mi líto, ale nepřesvědčili jste mě. Ty impedance se limitně liší nepatrně, přesto se mohou kinetické energie lišit řádově víc - a ty budou různé furt, v poměru hmotností. To prostě nedává smysl.

Leda že by se dokázal uplatnit vliv druhé mocniny u té rychlosti. No asi to budu muset nasimulovat...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 22:50:14    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Je mi líto, ale nepřesvědčili jste mě. Ty impedance se limitně liší nepatrně, přesto se mohou kinetické energie lišit řádově víc - a ty budou různé furt, v poměru hmotností. To prostě nedává smysl.


Hmotnost je v obvyklém náhradním schématu reprezentovaná paralelní kapacitou, takže její příspěvek k celkové impedanci s frekvencí klesá. U běžných repráků jsou to typicky stovky mikrofaradů, takže se dá jednoduše spočítat, jak miniaturní je ten příspěvek. Ale to se stejně pořád míchají brambory a jablka, poněvadž kinetická energie je časově závislá veličina a impedance frekvenční a korektně porovnat to jde jen při převedení do stejné domény, přičemž v časové doméně impedance nemá moc jasný fyzikální význam, poněvadž je tam popsána jakýmsi diferenciálním operátorem. Lepší smysl by snad mělo hovořit o ustáleném výkonu resp. příkonu, ale i tak by pořád platilo, že tyto veličiny nejsou pro stejnou frekvenci (s výjimkou nuly a nekonečna) stejné. Nechápu, co na tom nechápeš. Nechci zabíhat do osobních invektiv, vážím si tě za tvůj přínos se zvukovody, ale tady jsi totálně mimo mísu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 23:01:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Budu si to muset nasimulovat a vyčíslit, protože si prostě intuitivně myslím, že to nemůže takhle vycházet. A nebo si nerozumíme. Není přece těžké pochopit, že někdo něco nechápe. Nikdy jsem se tímhle moc nezabýval a je klidně možné, že jsem úplně mimo. To se snad ještě smí Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 23:04:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Tedy aby bylo úplně jasno - v reaktivní složce je na vyšších frekvencích určující právě ta kapacitní složka, poněvadž přemosťuje ekvivalentní odpor a indukčnost motoru jakož i ekvivalenty vyzařovací impedance. Ovšem sumárně je pak připojená do série k odporu kmitací cívky a jelikož je to reaktivní složka a její absolutní hodnota je oproti odporu kmitky malá, je i její příspěvek k celkové impedanci malý a klesá s druhou mocninou frekvence.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 23:07:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Budu si to muset nasimulovat a vyčíslit, protože si prostě intuitivně myslím, že to nemůže takhle vycházet. A nebo si nerozumíme. Není přece těžké pochopit, že někdo něco nechápe. Nikdy jsem se tímhle moc nezabýval a je klidně možné, že jsem úplně mimo. To se snad ještě smí Smile


O.K. Jak říkám, nic osobního. Já taky lecčemus nerozumím, třebas politické situaci na Ukrajině. Zato jsem poměrně dobře informován o technologii a aplikaci koňských podkov.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 23:43:25    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
...Ale to se stejně pořád míchají brambory a jablka, poněvadž kinetická energie je časově závislá veličina a impedance frekvenční a korektně porovnat to jde jen při převedení do stejné domény, přičemž v časové doméně impedance nemá moc jasný fyzikální význam, poněvadž je tam popsána jakýmsi diferenciálním operátorem.

Na konkrétní frekvenci, v harmonickém ustáleném stavu, snad impedance, což je pak prostě nějaké komplexní číslo, určuje velikost a natočení fázoru proudu vůči napětí. Nerozumím, proč to pořád tak ezotericky komplikovat. To dává amplitudu proudu a to vše ostatní. Tedy jestli něco budu počítat, tak takhle.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 00:07:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se budeme bavit jen o impedancích a nebudeme do toho plést energie, no problem. Bude-li hmotnost dvojnásobná a jinak se nic nezmění, zdvojnásobí se kapacitní složka v náhradním schématu, neb jsou si přímo úměrné. Pokud se navíc zdvojnásobí Bl, kapacitní složka následně klesne na polovinu výchozí hodnoty, neb je nepřímo úměrná kvadrátu Bl , jí odpovídající reaktance se tedy zdvojnásobí a nepatrně vzroste její příspěvek k celkové impedanci, takže i celková impedance nepatrně vzroste - samozřejmě v závislosti na frekvenci resp. poměru frekvence k rezonanční frekvenci. Takže opět - impedance v obou případech NEBUDOU STEJNÉ (tedy ani fázory proudů) a slovní spojení "skoro stejné" je v této souvislosti hrubě nepatřičné. Což samozřejmě ukáže simulace. Ovšem kam se poděje kinetická energie při přerušení signálu, to se z toho jednoduše nepozná, poněvadž se jedná o přechodový jev a impedance popisuje pouze ustálený resp. kvazistacionární stav (harmonické buzení po nekonečně dlouhou dobu). K tomu je zapotřebí řešit příslušné diferenciální rovnice. Ukázat to může i simulátor, pokud umí zobrazit dění v časové doméně (Microcap to umí). Selská odpověď - něco na cibuli, něco na křen, neboli něco do zdroje signálu, něco do ztrátových složek impedance.

Tím končím, už je zítra a já jsem unaven, odpoledne budu měřit repráky, musím být jako rybička. A ne, další AKEL už nebude, leda by ho zorganizoval někdo jiný.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 04:25:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám časové průběhy napětí a proudu (v HUS sinusovky), z toho můžu vesele počítat energie. A když mě bude zajímat libovolný přechodový děj, vezmu impedanční charakteristiku v převrácené hodnotě, převedu do časové oblasti, což je prostě proudová odezva na napěťový impulz, konvolucí se vstupním napětím dostanu opět průběh proudu a opět můžu vesele počítat energie. Žádný jabka a hrušky nebo brambory. Učit se kvůli tomu MicroCap nebudu, a kdoví, jestli to počítá dobře Smile

Nijak nezpochybňuju, že ty impedance nebudou stejné, vím od začátku že nejsou. Jsou dostatečně daleko od rezonance skoro stejné. Akorát si prostě myslím (ale netvrdím), že kinetická energie membrány ve svém maximu bude vyšší, než jakou tam dodal ten zesilovač. Že v tom prostě musí mít prsty taky to permanentní magnetické pole. Stejně, jako se ve volném prostoru přitáhnou dva magnety, které si nějakou kinetickou (než se srazí) taky udělí. Odkud se bere tahle energie? A když se takové dva magnety srazí, něco jde jistě na teplo - odkud se to vezme?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 10:38:09    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat
Nemáš možnosť použiť AkAbak? Dá sa tam sledovať všetko možné.. "Hrám" sa s tým a nič prevratného nevychádza, pri porovnaní napr. elektrického a akustického výkonu žiadne "perpetuum mobile", len malý rozdiel v účinnosti konverzie z elektrickej strany na akustickú (mechanickú), ktorý to IMO vyvetľuje. Na obrázku je príklad simulácie BR boxu pri zmene medzi mms 15/30g, BL 5/10 Tm. A sledovať sa dá "skoro všetko", prúd napätie, výchylka, sila, rýchlosť, zrýchlenie, objemová rýchlosť... Ale tranzienty (nejaký burst, skok a pod.) to nevie..



ak.jpg
 Description:
 Filesize:  105.45 KB
 Viewed:  67 Time(s)

ak.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 41, 42, 43 ... 112, 113, 114  Ďalšia
Strana 42 z 114

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist