Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 44, 45, 46 ... 112, 113, 114  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 14:40:32    Predmet: Odpovedať s citátom

No vidíš, a já v tom vidím měření, které si nezadá s tím nejlepším, co jsem kdy viděl Smile
Na středech bezkonkurenční. K tomu úplně "mizí" odraz od podlahy a účinně je potlačený i odraz od stropu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 14:46:26    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Proč srovnává rovný line array se zakřiveným? Viděl někdo někdy rovný LA? Shocked

V hifi běžné Very Happy

Ty to zas nemůžeš srovnávat s profi LA - to se nedá poslouchat nikdy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 15:08:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Na středech bezkonkurenční.

To rozhodně, pod to se klidně i podepíšu.

Ale já bych to chtěl mít stejně dobré aspoň i na výškách, když už Sad

Výhodné vertikální vyzařování je principielně dané uspořádáním repráků, stejně jako u každého jiného neodfláknutého LA.
Doma to může mít výhodu že taková tenká hokejka se integruje mezi ostatní nábytek líp než velká kysna s hornama, která by musela mít +- stejné rozměry, jen by zabrala podstatně větší objem a vypadala by hrozně velká. Toto nedělá dojem obrovské bedny, takže bude podstatně vyšší WAF Smile

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 16:01:08    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
... Ani většina ultra drahých systémů tam nemá žádné ekvalizační harakiri, prostě jen shelving. A k tomu všemu výkonové převýšení na středech udělá zvuk takový charakteristicky středový.

Proč by tam mělo být výkonové převýšení na středech?

- Chtěl jsem si dlouho nějaké CBT postavit sám, jaké svět neviděl, někde mi na to i pořád leží asi 140 repráků, ale už není čas ani motivace se tím zabývat... Navíc jsem mezitím tak nějak ztratil zájem a nadšení pro DSP a aktiv, a bez toho by to dost dobře nešlo. Možná někdy Smile
(Ono tedy i tohle znamená fakticky aktiv, bez subů bych to neprovozoval, ale to se dá ještě snést a dělit klidně i analogově. Anebo by to možná šlo udělat celé i pasivně.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 17:15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Však si to kup, změř a vypočítej power response a uvidíš... Smile
Pokud nechceš aby hrby na výškách moc trčely nahoru, tzn nepíchaly do ucha, tak se ta výšková korekce (shelving) nedá udělat velká. Pak tam zase budou propady a ty se projeví na 1/3oct power response tak že je celkově na výškách propad. Půjde to trochu vyrovnat nějakou složitou ekvalizací která by se podle měření dala udělat, ale jen pro omezený rozsah úhlů, takže si podstatně zmenšíš sweetspot a to je přesně to co nechceme. No a pak propad na výškách nebo převýšení na středech - ve výsledku je to jedno, na poslech trčí středy.

Kdybych s řešením podobných erejů nestrávil dobrého půl roku života tak bych to sem nepsal... Výsledek = všechno to dokáže zahrát skvěle (když se chce) ale dobré výšky z toho nikdy nebudou. Takže pro mě to byl defakto ztracený čas ale aspoň vím kudy cesta nekompromisního zvuku nejspíš nepovede. K tomu ta složitost aktivu, jak sám píšeš...

A proto mě taky tolik fascinovala STH horna, protože takovými problémy netrpí, drží paprsek i bohatě nad 10kHz. To žádný erej nedokáže, leda že by byl sestavený z obřích horen s úzkým vyzařováním, tzn. ty největší a nejdražší na světě. A to jaksi nepřipadá v úvahu Sad

_________________
Martin www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil JeF111 dňa Št marec 07, 2019 17:22:27, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 17:22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Však si to kup, změř a vypočítej power response a uvidíš... Smile

Sorry, ale k tomu tam jednoduše není naprosto žádný důvod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 17:50:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, možná si jenom nerozumíme.

NSD1480 v STH se moc nelíbil, že má tu úzkou díru na 14kHz. Tenhle Dayton těch děr má několik a mnohem širších. Tady už to nevadí?
Z měření od Daytonu se zdá že to půjde snadno vyekvalizovat ale chár je málo na to aby se něco takového dalo posoudit. A ze zkušeností vím že v reálu, bez vyhlazování, to bude o hodně horší, hlavně vertikálně. Je i možné že tam nakonec vůbec žádná chytrá ekvalizace nepůjde udělat a zůstane to tak jak ukazuje Dayton ve svém PDFku. A to má propad na výškách.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 17:55:52    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
NSD1480 v STH se moc nelíbil...

Komu? Mně je nějaká díra na 14 kHz úplně volná a vždycky byla Smile

Pro mě vždycky byla prioritou celková vyrovnanost na středech (do několika kHz - těch 5 kHz u CBT24 už beru, kdyby to bylo ještě trochu výš, nezlobil bych se). A to je přesně to, v čem tyhle bedny excelujou, a to principiálně - bez výhybky, bez změn v DI, bez změn ve frekvenční charakteristice s polohou posluchače. Proto se mi tak líbí, a ty neduhy na výškách, které mají, jsem ochotný tolerovat, protože jsem celkem přesvědčený, že už nejsou tak kritické - taky nikdo si na to v těch recenzích nestěžuje. To je opravdu jednoduché.


Naposledy upravil MaBat dňa Št marec 07, 2019 18:13:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 18:12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná jsi to nepsal Ty ale něko další, možná VB? Já nevím, nechce se mi to hledat... podstata sdělení ale snad zůstala zachována Smile

A chápu Tě, mě se to taky ze začátku strašně líbilo ale časem jsem vystřízlivěl a došel k tomu že středy nejsou všechno. Za to množství trablí při ladění takového monstra mi nestojí (z pohledu konstruktéra). A hlavně nejsou lepší než z opravdu dobré horny. Ostatně jak by mohly být?

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 18:33:20    Predmet: Odpovedať s citátom

No jestli Ti celkové akustické chování těch beden, se všemi souvislostmi, nepřijde prostě úžasné, tak si asi opravdu jen nerozumíme Smile
A to je to celé pasivně Exclamation

- A jen aby nedošlo k nějakému nedorozumění, na zvukovody jsem ani v nejmenším nezanevřel, mám rozkreslené skvělé kousky, ale momentálně prostě není kdy to všechno v klidu dotáhnout. A takové bedny, které by se daly koupit hotové, nikdo nedělá. Keele je prostě momentálně nejblíž Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 19:45:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Čtu si tohle vlákno a nevycházím z úžasu. Asi nemá smysl tady někomu něco vysvětlovat, ale pár poznámek si neodpustím.

1. Měřil jsem několik měničů od Daytonu a rozdíly výsledků oproti tomu, co je v datasheetech, byly dost děsivé.

2. Vůbec nechápu, proč někdo vyrábí takový shit, jako je ten malý zde tolik vychvalovaný chrchláč a ještě k němu hrdě udává cháry - výrobce si zřejmě myslí, že konstruktéři jsou úplně blbí (a má asi z velké části pravdu). Jediný možný důvod je to, že ten krám má něco jako "velmi zajímavý zvuk", jak se to systematicky dočítáme v různých hájendistických blábolech.

3. Je naprostý nesmysl posuzovat chování něčeho jako LA podle bodového měření v blízkém poli, tj. ve vzdálenosti srovnatelné s jeho délkou. To má velmi omezenou výpovědní hodnotu, z principiálních důvodů to v porovnání s konvenční konstrukcí nikdy nemůže dopadnout dobře a kvůli tomu se LA taky nedělají - to je technologie pro ozvučování na velké vzdálenosti. Ten produkt Dayton by se měl měřit ve vzdálenosti aspoň pět nebo ještě líp deset metrů samozřejmě v bezodrazovém poli, možná snad s výjimkou "groundplane", když už to ti šamani stavějí na podlahu. A ne v různých výškách, nýbrž pod různými úhly. Samozřejmě lepší představu o tom, jak to funguje, by dalo měření akustického výkonu např. v dozvukové komoře dostatečných rozměrů, jenže to je poněkud náročnější než někde v cimře nedefinovaných akustických vlastností.

Samozřejmě proti gustu žádný dišputát, když si to někdo za dva tisíce babek postaví do obýváku, spánembohem, vlastně to až tak moc peněz není, ale je to jako chovat krávu v králikárně. A papír samozřejmě snese všechno, takže o tom nesmírně zajímavém zvuku jistě nikdo z pravověrných hájendistů nepochybuje.

Jen tak mimochodem, rovný LA byly např. Šrollovy Sound Garden nebo Dali Megaline (něco trochu podobného taky měli kdysi u Infinity), jenže ty měly za úkol produkovat cylindrickou vlnu a to je jiná káva, to se z ohnutého LA nevydojí a ani se to kvůli tomu nedělá. Howgh!

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 19:51:07    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
No jestli Ti celkové akustické chování těch beden, se všemi souvislostmi, nepřijde prostě úžasné, tak si asi opravdu jen nerozumíme Smile
A to je to celé pasivně Exclamation

- A jen aby nedošlo k nějakému nedorozumění, na zvukovody jsem ani v nejmenším nezanevřel, mám rozkreslené skvělé kousky, ale momentálně prostě není kdy to všechno v klidu dotáhnout. A takové bedny, které by se daly koupit hotové, nikdo nedělá. Keele je prostě momentálně nejblíž Laughing


Pokud si děláš srandu, tak to beru. Thumbs up A zvukovod na 1" bych si s tebou docela rád udělal, však ono by se už něco vybralo, jen na to mít prachy - jako nepracující důchodce si o tom mohu jen nechat zdát. Už jsem nabízel vývoj dokonalé bedny pro varhany, ale zájemci se nějak nehrnou.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 19:51:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Che che Laughing A prej cylindrická vlna....leda ve snu.

No jo, tak existujou asi i lepší 2,5" repráky. To je klidně možný.
Já za tím to racionále vidím, nemůžu si pomoc. Vlastně nechápu, jak to někdo může takhle hrubě nedocenit.
- Pár slajdů: http://www.linkwitzlab.com/Keele%20-%20Introduction%20to%20CBT%20Loudspeaker%20Arrays.pdf
Anebo je úplně blbej, šaman.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 20:46:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady se chlapci nechali trochu unést Smile
(Don Keele a Floyd Toole poslouchají prototyp)

https://www.keele-omholt-technologies.com/papers/Harman%20Gallery%20of%20CBT%20Prototypes.pdf



Keele+Toole+CBT.jpg
 Description:
 Filesize:  84.63 KB
 Viewed:  90 Time(s)

Keele+Toole+CBT.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 21:32:08    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Je naprostý nesmysl posuzovat chování něčeho jako LA podle bodového měření v blízkém poli, tj. ve vzdálenosti srovnatelné s jeho délkou. z principiálních důvodů to v porovnání s konvenční konstrukcí nikdy nemůže dopadnout dobře ... Howgh!

Data říkají něco jiného: https://www.keele-omholt-technologies.com/papers/BW-801-Matrix-vs.-CBT36-v8.1.pdf

Tady u toho jednopásma je samozřejmě kompromisní ten dvou-a-půl-palec, o tom žádná. Znovu, je to daň za jednoduchost.
A blablabla... https://www.keele-omholt-technologies.com/papers/

https://www.youtube.com/playlist?list=PLcuMvtBVm-LAQi1wZzoZOAIenpRTT8uyR
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 21:54:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Šaman v akci (doporučuji):
https://youtu.be/-ypov6xMw4Q?list=PLcuMvtBVm-LAQi1wZzoZOAIenpRTT8uyR&t=249
https://www.youtube.com/watch?v=OjfyFjUBrlY&feature=youtu.be&list=PLcuMvtBVm-LAQi1wZzoZOAIenpRTT8uyR&t=380
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 07, 2019 22:28:54    Predmet: Odpovedať s citátom

No, základní problém je v tom, že Keeleho CBT se v rámci obvyklé terminologie dá těžko označit jako LA. Jednak kvůli "stínění" a dále kvůli dimenzování. Když se sestaví zářič z měničů, které mají rozteč cca 10 cm (to odhaduji, u některých verzí a u výškové sekce dvoucestných je to výrazně méně), chová se taková sestava do více jak 3 kHz (cca 3,3 kHz) jako homogenní liniový zářič, který v případě, že by byl rovný a nestíněný, by do vzdálenosti srovnatelné se svou délkou produkoval cylindrickou vlnu, a v případě, že je zakřivený, vyleze z toho cosi jako torická nebo elipsoidální vlna. Stíněním se to samozřejmě ještě změní, to v tom Keeleho materiálu je zobrazené docela hezky. Výsledek se dost těžko dá jednoduše charakterizovat, dá se jen odhadnout, že úhel svazku je zhruba polovina úhlu zakřivení (u ground plane se to musí brát od základové plochy) a zářiče ve stíněné části potlačují vedlejší laloky - obdobná situace jako druhdy u tzv. Bessel array. Jak je to s tou vzdáleností, ukazují celkem názorně str. 98 až 101. Pokud jde o výsledky měření obecně, nejsou úplně košer, poněvadž nejsou anechoická, ale konec konců ve finále rozhoduje poslechová chára. Jo a taky to není sestavené z měničů Dayton.

Pokud jde o cylindrickou vlnu u Šrolla a Dali, tam to platí díky tomu, že jsou na vyšších frekvencích použity dlouhé páskové měniče. U Dali to nefunguje úplně korektně na středech, tam hrají velké konusové basáky, zato pásek je ve třech dílech od podlahy ke stropu. Šroll má na basech a středech malé reverzní kaloty vlastní výroby, basy jsou sice trochu slabší, ale žádný zásadní problém to není, ovšem taky to už nedělá cylindrickou vlnu, to je celkem jasné, stejně jako ve větších vzdálenostech, pro které má jeho systém už nedostatečnou délku. To berte samozřejmě jen orientačně, je to složitější.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 08, 2019 06:04:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je něco od podlahy ke stropu, pak prosím.

Taktéž u podlahové verze CBT, což je vlastně jen uřízlá polovina toho celkového oblouku, je nutné brát jeho efektivní délku dvojnásobnou, jelikož se tam od začátku počítá se zrcadlovým odrazem od podlahy jako s přímou součástí funkce, a taky proto tam tento odraz nemá žádný negativní vliv (proto to ti šamani stavějí na podlahu) - to se běžně nevidí a považuji to pro domácí použití za naprosto geniální. Jako co se to dá nebo nedá v obvyklé terminologii označit, je úplně vedlejší, prostě to v principu funguje mimořádně hezky, až neuvěřitelně - nezávisle na vzdálenosti od bedny (viz ta dvě videa výše). Limitují to jako u všeho použité měniče, hlavně tedy jejich velikost a tím i rozteč. Keele tam někde uvádí, jakou měl k použití jednocestné konstrukce s 2,5" ze začátku nedůvěru, která se ovšem ukázala poslechově jako neopodstatněná, aspoň podle jeho slov. A já mu to věřím.

Na Dayton přes veškerou snahu plivat nemůžu, já s jejich měniči špatné zkušenosti nemám, ba si myslím, že obzvlášť za ty peníze to nejsou vůbec špatné repráky, některé i hodně dobré. Tyhle ND64-16, které se dají ještě celkem bez problému dorovnat do nějakých 12 kHz, Keele podle všeho nechal speciálně pro tohle udělat. Jaké lepší se nabízí? SB Acoustics má taky nějaké 2,5", ještě tak Peerless (ty mě nedávno velmi zklamaly)/Vifa. Jestli vyloženě lepší/vhodnější, to nevím. Co dál, kdyby si to chtěl člověk stavět jinak a sám? Plánoval jsem CBT jako aktivní třípásmo (54x1" + 10x5" + 1x12") ale bylo by to monstrum -ne ani tak velikostí, ale složitostí- a není to kdy dělat...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 08, 2019 12:31:37    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Už jsem nabízel vývoj dokonalé bedny pro varhany, ale zájemci se nějak nehrnou.

To by znamenalo i dokonalý driver. Ono se to snadno řekne... Smile

Jinak co se týká generování zvukovodů, momentálně je to tak, že jsem si rozvrtal software kvůli simulacím a vůbec netuším, kdy se dostanu k tomu to dodělat (jestli si to vůbec budu ještě pamatovat), takže ani nic nového generovat aktuálně nemůžu - zálohované starší verze nemám, to je pod mou úroveň Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 07:17:57    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW, kdyby se výšková část takového CBT sestavila z úzkých navazujících pásků, zřejmě by to nemělo chybu. A úplně dokonale, kdyby to mohl být jen jeden měnič, mechanicky spojitě tlumený podle křivky shadingu. Ale to už je jen takové fantazírování. Na "páskové" měniče, které by se daly spojit do linie, jsem už taky koukal, ale nenašel nic moc použitelného. Ono když to má být aspoň ten metr a půl dlouhé (tj. účinně třímetrový oblouk *), nevychází to pak ze všeho úplně lacino...

________________________________
* což i podle těch Keeleho nomogramů udrží vertikální 30° svazek někam pod 200 Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 14:29:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty vole, kolik si myslíš, že mám času ? Na ty videa by se dalo koukat celý den. Je to naprosto geniální !
A hned bych měl jedno drobné vylepšení. Každý reproduktor by měl svůj (malý, integrovaný) zesilovač. Takže zeslabení signálu směrem ke kraji by mohlo být jednoduchým odporovým děličem zcela plynulé.
Jinak na výrobu je to docela složité, viděl jsem tady na fóru někde bednu se stěnou do oblouku z nařezané MDF, tak to by asi šlo použít.
Největší problém asi bude výběr reproduktorů, aby byly kvalitní a zároveň šly zaplatit, spotřebuje se jich opravdu hodně.

Pohled kolenovrta:
Na výškáče bych se vybod´, ty malé repráčky většinou nějak hrají k 15 kHz a výš už nejspíš stejně neslyším, tím by se celá konstrukce výrazně zjednodušila.
No a za druhé by se dala asi vyzkoušet varianta, kdy čelní stěna by nebyl oblouk, ale lomená křivka, reproduktory by tedy byly v rovných destičkách, které by na sebe navazovaly.
Nejvýraznější zlevnění by přineslo zmenšení počtu reproduktorů.
Jak by se asi chovala aproximace systému například z osmi reproduktorů ?
Kdo ví, možná by rozdíl nemusel být tak dramatický.

Poslední nápad: Nezávislost na vzdálenosti by se dala využít pro nearfield reproduktory k PC, postavit takovou miniaturní verzi, kde groundplane by vlastně byla plocha stolu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 15:33:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak ten tvar vyzařovací charakteristiky vypadá zhruba takhle -
(do mimořádné míry nezávisle na frekvenci - to je taky to, o co tam jde; "osa" je tady v tom případě v rovině podlahy)

opa: Jestli je CBT v obýváku kráva v králíkárně, pak nevím, co by byla ta stolní verze Twisted Evil
(která by mimochodem fungovala úplně bezproblémově - umím si to představit i jako dvoupásmo s jedním basáčkem vespod)

Nicméně že se to dá poslouchat stejně dobře z 0,5 m, jako ze 3 m (nebo deseti), je ale opravdu zázrak - však dává taky "It's magic!" hned na začátek prezentací... To by totiž člověk skutečně nečekal.



cbt_baloon.jpg
 Description:
https://youtu.be/cjv1F24SHtM?list=PLcuMvtBVm-LAQi1wZzoZOAIenpRTT8uyR&t=276
 Filesize:  123.62 KB
 Viewed:  70 Time(s)

cbt_baloon.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 16:13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
... Jak by se asi chovala aproximace systému například z osmi reproduktorů ?
Kdo ví, možná by rozdíl nemusel být tak dramatický.

To nezbývá než vyzkoušet, nebo připravit simulaci - v ABEC by to jistě šlo, bohužel learning curve to má very steep, mírně řečeno.

- Mohl bys tam taky dát takový ty oválný repráky do televizí (tím jsem před lety začal, měl jsem je asi za 30 kč/kus) Wink
Hele: https://www.bsacoustic.cz/sirokopasmove-reproduktory/ydt613-8sx030/ Laughing


Naposledy upravil MaBat dňa So marec 09, 2019 16:47:39, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 16:47:08    Predmet: Odpovedať s citátom

No, ta kráva byl přešlap, ale tak jako tak si myslím, že do paneláku to zrovna není. Jiatěže by to šlo udělat menší, pak je ale zajímavé, že to nikdo tak nedělá - tedy snad až na ten dayton ... a pro ozvučení má něco JBL, ovšem ti tam myslím čarují s fázováním resp. zpožděním.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 16:57:54    Predmet: Odpovedať s citátom

To je jednoduchý, jsou na to patenty (něco Keele, něco asi JBL):
https://www.audioartistry.com/2-12%20patents/KeelePatentReflectiveLoudspeakerArray.pdf
https://www.audioartistry.com/2-12%20patents/KeelePatentConstantBeamwidthLoudspeakerArray.pdf

Je to Keeleho dítě (teda vymyslel to celý někdo jinej - původně pro armádu, on to jen empiricky narouboval na reprobedny) a Dayton to jen prodává, stejně jako Parts-Express (Dayton je vlastně asi jejich značka): https://www.audioartistry.com/products_CBT.htm


Naposledy upravil MaBat dňa So marec 09, 2019 17:05:56, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 17:05:44    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
... Mohl bys tam taky dát takový ty oválný repráky do televizí (tím jsem před lety začal, měl jsem je asi za 30 kč/kus) Wink
Hele: https://www.bsacoustic.cz/sirokopasmove-reproduktory/ydt613-8sx030/ Laughing

No, trochu podražili, teď chtějí 45,-
Ale od 200 Hz do 20 kHz jako když střelí, co bys chtěl víc ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 17:06:39    Predmet: Odpovedať s citátom

No dyť říkám Smile

- Když jich tam dáš deset, už to máš metr třicet vysoký, s šířkou membrány pořád jen okolo 5 cm, to se dá ještě přežít.
Můžeš se prásknout přes kapsu a dát jich tam dvanáct... (bez prdele, u pasivu je to třeba dobře rozmyslet, aby to bylo smysluplně rozdělitelné do těch bloků podle úrovní, mj. s ohledem na výslednou impedanci - k tomu se asi můžou hodit spíš ty 16-ohmové).

Já cílil na výšku 180 cm, ale detaily už si nepamatuju. Až se budu jednou hodně nudit, možná to zas vytáhnu, pořád to někde mám. Jestli už to nesežraly myši.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jzagaja
Hifi obsluha


Založený: 09 október 2009
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ne marec 10, 2019 18:46:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Sombody had experience with CBT (tweeter version) and could compare to waveguides? Great WAF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne marec 10, 2019 19:48:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

- Mohl bys tam taky dát takový ty oválný repráky do televizí (tím jsem před lety začal, měl jsem je asi za 30 kč/kus) Wink
Hele: https://www.bsacoustic.cz/sirokopasmove-reproduktory/ydt613-8sx030/ Laughing


Bohužel ty ovály v rovině delší osy mívají směrovou charakteristiku spíše užší, takže se obávám, že do té krásně hladké směrovky liniového zářiče dle Keeleho by se to nespojilo a výsledek by na vyšších frekvencích byl poněkud děravý. To by se spravilo, kdyby to bylo ve dvoucestné sestavě s dělící frekvencí maximálně tak (odhadem) 1,5 kHz, jenže od téhle frekvence asi nejsou použitelné ty různé pidivýškáče. Nějaké takové docela slušné má i Dayton, ovšem Keeleho exotům se to nevyrovná. Ono i když to bude vypadat podobně, může se to v některých ohledech lišit docela významně.

Normálně se problémy se směrovkou za hranicí poloměru doznívání (v běžných obývácích typicky 0,75 m i méně) ztrácejí, poněvadž začíná rozhodovat vyzářený výkon. Půvab CBT je v tom, že má vertikální směrovku poměrně úzkou a tím pádem se poslouchá přímý zvuk i dost daleko od soustavy. Bohužel bez basů - to už by to muselo být poněkud obludně velké, takže vhodné opravdu jen pro ty stadiony nebo sportovní haly, a ostatně ani běžné LA nejhlubší basy nezvládají, doplňují se extra subwoofery.

Zajímavé je, že JBL u svých CBT produktů manipuluje se směrováním pomocí pasivních analogových zpožďovacích článků, což je obdivuhodné. Vím, jak se to dělá, netuším ale, jak to do těch sloupů dokázali nacpat Rolling Eyes

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne marec 10, 2019 20:27:00    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Bohužel ty ovály v rovině delší osy mívají směrovou charakteristiku spíše užší, takže se obávám, že do té krásně hladké směrovky liniového zářiče dle Keeleho by se to nespojilo a výsledek by na vyšších frekvencích byl poněkud děravý.

To je první, co člověka napadne, ale taky je fakt, že i ta nejmenší skupina výškáčů v té Keeleho dvoupásmové bedně je po osmi (viz schéma), tj. určitě nějakých 15 cm, na kterých hrají takřka v řadě vedle sebe ve stejné úrovni - to také na první pohled nevypadá moc dobře, přesto to nějak funguje. To mě vede k myšlence, že poskládané z 13 cm membrán by to nemusela být ještě katastrofa, ale možná je díra někde v té úvaze.

Další moje úvaha je, že na dostatečně nízké frekvenci, kde už to přestává mít vliv na svazek a stává se postupně všesměrovým, už není problém navázat to na jeden "bodový" zdroj na basech, určitě ne v modálním pásmu poslechového prostoru. Pod nějakými 100 Hz už bych měl klidně jen jeden velký basák, klidně v bedně vedle toho. Nebo i několik takových po místnosti, když na to přijde.



CBT_tweeters.png
 Description:
 Filesize:  46.3 KB
 Viewed:  63 Time(s)

CBT_tweeters.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 44, 45, 46 ... 112, 113, 114  Ďalšia
Strana 45 z 114

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist