Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Transiwatt z nostalgie

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 36
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So november 23, 2019 01:36:11    Predmet: Transiwatt z nostalgie Odpovedať s citátom

S transiwattom som sa naposledy hral keď som mal asi 10 rokov, kedy som o elektronike veľa nevedel, preto z nostalgie som dostal veľkú chuť si tento zosilňovač postaviť a trochu sa s ním pohrať, a keď už, tak poriadne!



Už dlhšiu dobu sa na susednom fóre rozoberá danhardom upravený transiwatt. Úprava spočíva v modifikácii zdroja prúdu pre koncové tranzistory, kde sú klasické výkonové odpory nahradené za tranzistor. Cieľom je minimalizovať prechodové skreslenie triedy B. Staručkému transiwattu to veľmi pomohlo, je praktickejší a menší na stavbu (polovodič sa chladí oveľa jednoduchšie ako veľký keramický odpor) je tu tým pádom veľmi ľahko upraviteľná regulácia budiaceho prúdu a veľmi efektívne zavedená modulácia. To výrazne pomáha s budením koncových tranzistorov a zvyšuje efektivitu celého zosilňovača a tiež znižuje skreslenie. Aj keď je zosilňovač extrémne jednoduchý a pozostáva len zo 6tich tranzistorov, pojal som jeho stavbu moderne, všetko je na profi DPS z číny, na stavbu som použil súčasnú súčiastkovú základňu a žiadne staré komponenty. Ako koncové tranzistory je výhodné použiť kusy s čo najvyšším prúdovým zosilnením a zároveň aby neboli veľmi rýchle, pretože potom je zapojenie veľmi háklivé na stabilitu a je ťažké ho skrotiť. Problém ale je, že väčšina pomalých tranzistorov nemá až tak vysoké prúdové zosilnenie pri vysokom prúde (okolo 50), a naopak rýchle tranzistory mávajú zosilnenie vyššie (okolo 100), prečo to tak je neviem. Modul pri ozivovani a doladovani:



Ako koncové tranzistory som použil lacné a ľahko dostupné Toshiba 2SC5200/2SA1943 pretože majú výborné prúdové zosilnenie, len sú až priveľmi rýchle, čo sa mi trochu vypomstilo a mal som veľké problémy zosilňovač skrotiť. Celý príbeh, verzie, úpravy je možné si prečítať tu: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23220



Nedoporučujem ale toto zapojenie začiatočníkom, alebo niekomu s nedostatkom vybavenia a skúseností. Aj keď je zapojenie schématicky jednoduché, je pre jeho vykompenzovanie a nastavenie potrebný osciloskop. Určite by som tiež doporučil použiť pomalšie tranzistory, napr. nesmrteľné MJL21193/4/5/6 a pod... V zosilňovači je veľmi šikovne vymyslený oneskorený nábeh zdroja prúdu, aby najprv došlo napájanie pre vstupný tranzistor a až neskôr nabehlo budenie prúdu pre koncové tranzistory - to úplne zruší akékoľvek strely do reproduktorov pri zapnutí. Trochu som sa obával toroidu uprostred a kablovačky okolo ale brum je absolútne nepočuteľný, skôr počuť len jemný šum pri vytočení hlasitosti. Jedine čo počuť je jemné vrčanie toroidu Rolling Eyes asi by to chcelo audio toroid Embarassed Trochu sa mi vypomstila príliš malá krabica, bolo to dosť natesno ale naštastie všetko vošlo. Zosilňovač je veľmi maličký, krabica je ako balík kancelárskych A4 do tiskárny, má len 32x21x5,5cm.

Celý zosilňovač som umiestnil do skrinky vyrobenej na mieru, s chladičmi po stranách ale schovaných pod krytom s dostatkom chladiacich otvorov. Každý kanál ma svoj samostatný zdroj. Obidva kanály sú napájané jedným spoločným toroidom umiestneným uprostred s dvojitým vinutím pre dual-mono 160W/2x42VAC. Zeme oboch kanálov sa spájajú až pri regulácii hlasitosti. Kovová skrinka je ukostrená, a je prepojená RC členom 100n+100R/3W s výkonovou zemou u jedneho z kanálov. Predný panel je z quickpanelu kde som pre viac retro pocit použil aj analógové VU metre pre indikáciu vybudenia a vypínateľnú fyziológiu (loudness). Pre VU metre som vyrobil pasívny logaritmus riadený úbytkom na kremíkových diódach. Pre čo najlepšiu citlivosť som použil na usmernenie signálu germániové diódy OA91, ktoré zvládnu vysoké napätie výstupu a zároveň majú pri nízkom prúde ubytok <0,1V. Laborovaním pomerov hodnôt odporov pred diódami v kombinácii s odporom meráku sa mi podarilo dosiahnuť skoro ideálny logaritmus.



Pre fyziologickú reguláciu hlasitosti som použil 22-krokový SMD "alps" s odbočkou, je to trošku upravené zapojenie z AZS223, priebeh pre každú z polôh vyzerá podľa simulácie zhruba takto:



A nakoniec zopar meraní. Všetko do 4R zataze.
Obdlznik 10k:



Sinus 1k, 70W



Skreslenie pri 1W v ramci moznosti mojho merania, asi nie velmi relevantny udaj ale aspon pre ilustraciu



Dalsie obrazky:



Naposledy upravil Wili dňa Ut november 26, 2019 12:18:24, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 24, 2019 09:47:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Paráda.
Aj napriek Nostalgiii sa hlásim za vylepšenia TW, aj keď ich majú ľudia v obľube ešte v pôvodnom stave.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 24, 2019 17:12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

TW 40 s úpravou podľa AR bol môj prvý zosilňovač.
Tento je už "iná liga". Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št november 28, 2019 22:11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Krásný to máš Smile
_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520


Naposledy upravil roberto dňa Št november 28, 2019 22:57:42, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: Št november 28, 2019 22:18:52    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Už dlhšiu dobu sa na susednom fóre rozoberá danhardom upravený transiwatt.


Ved to tam ma hned v druhej vete.

_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
uiovbged332
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 02 jún 2022
Príspevky: 74
Bydlisko: FJFJFC

PríspevokZaslal: Po jún 06, 2022 09:56:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Nike Outlet Canada
Pandora Jewelry
Pandora Outlet
Moncler Jackets
Yeezy Shoes
Pandora Charms Outlet
Asics Sneakers
Pandora Jewelry
Asics
Asics Gel Kayano
Adidas Shoes
Pandora Bracelets
Pandora Outlet
Pandora
Nike Shoes
Ferragamo Belt
Nike Shoes Women
Pandora Outlet
Nike Air Jordan 1
Dior Jordan 1
Salvatore Ferragamo
Jordan 1 Retro
Cheap Moncler Jackets
Pandora Charms
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Shoes
Pandora Charms
Pandora Charms
Balenciaga
Jordan 1
Pandora Charms
Ferragamo Belt
Adidas Trainers
Balenciaga Shoes Men
Adidas Yeezy
Air Jordan 1 Low
Pandora Jewelry
Ferragamo Belts
Nike Store UK
Pandora
Yeezy
Pandora Jewelry
Wholesale Jordan Shoes
Balenciaga Sneakers
Goyard Handbags
Nike Shoes
Nike Sneakers
Pandora Charms
Pandora Rings Official Site
Pandora Jewelry Bracelets
Cheap Mens Adidas Shoes
Pandora Bracelets Charms
Wholesale Jordan Shoes
Adidas Canada
Nike Shoes Canada
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Pandora
Moncler Sales
Air Jordan 1 Retro High Og
Pandora
Shoes Adidas
Basketball Shoes
Triple S Balenciaga
Nike Canada
Nike Canada Online Shopping
Adidas Sneakers
Puma Shoes
Moncler Jackets Men
Pandora Charms
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Shoes Women
Nike Outlet Online
Pandora Outlet
Moncler Coat
Pandora Charms
Jordan Ones
Pandora Jewelry
Moncler Jackets
Wholesale Jordan
Nike
Pandora Jewelry
Nike Canada Online
Jordan 1s
Air Jordans 1
Nike Store
Yeezy Boost 350
Asics Running Shoes Men
Air Jordan 1 Low
Asics Shoes Men
Pandora Jewelry Charms
Pandora
Best Nike Running Shoes
Pandora Jewelry
Nike Store
Pandora Charms
Balenciaga Sneakers
Pandora Charms Sale Clearance
Adidas Clearance
Pandora Charms Outlet
Adidas NMD
Pandora Black Friday
Pandora Bracelet
Shoes Ferragamo
Moncler Sale
Nike Men Shoes
Women Nike Shoes
Nike
Pandora Outlet
Air Max 270 Men
Adidas Running Shoes
Air Jordan 1 Mid
Men's Nike Shoes
Jordan Retro 1
Pandora Charms
Adidas Outlet
Jordan 1 High
Balenciaga
Nike Outlet
Adidas Shoes Men
Nike Store
Pandora Jewelry
Moncler Jacket For Women
Nike Sneakers Women
Adidas Website
Moncler Outlet
Nike Shoes
Pandora
Pandora Jewelry
Nike Canada Online Shopping
Pandora Jewelry
Pandora Bracelets
Asics Outlet Store
Nike Outlet Store
Pandora Jewelry
Adidas Canada
Pandora Charms
Wholesale Jordans
Cheap Nike Shoes
Nike Sneakers For Men
Pandora Charms
Pandora Ring
Asics Shoes
Pandora Bracelets
Goyard Bag
Balenciaga Outlet

_________________
uiovbged332
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist