Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Detekce SPDIF 176,4kHz

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne január 27, 2008 23:46:10    Predmet: Detekce SPDIF 176,4kHz Odpovedať s citátom

Pro projekt AXAD je potřeba automatická detekce frekvence příchozího SPDIF signálu, konkrétně u karty Juli. Když jsem tuto funkčnost testoval s orig. windowsovými ovladači (propojení coax SPDIF-OUT z Prodigy192 do SPDIF-IN Juli), bylo vše v pořádku, jenom frekvenci 176,4Hz detekovala Juli jako 88,2kHz. Úplně stejně se chová při detekci v linuxových ovladačích. Tam bych se chybě nedivil, ale v originál ovladačích bych ji nečekal.

Tedy testnul jsem, co píše HK AVR430 a ejhle, též na 176,4kHz napíše 88,2kHz. Přitom jsem si jist, že minimálně do karty posílám wav 176,4kHz, tento se přehrává správným tempem. Když změním na kartě výstupní frekvenci, aby neodpovídala vstupním datům, je to vždy slyšet. Ale zde je zvuk v pořádku, jenom na displeji svítí 88.2kHz.

Bohužel mám rozbitý osciloskop, abych ten výstup změřil.

Mohu poprosit nějakou dobrou duši o podobný experiment - jak bude Juli detekovat 176,4kHz? Případně co napíše nějaký AVR při výstupu 176,4kHz z Juli nebo jiné zvukovky postavené na Envy24HT? Díky moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št január 31, 2008 14:11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikdo se nenajde? Snad se mi podaří opravit (nebo pravděpodobněji odpravit Smile ) oscík, abych to změřil napřímo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po február 04, 2008 00:13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže klasické udělej urob si sám Smile

Naštěstí oprava oscíku nebyla moc složitá. Pravda překvapilo mě, že po návratu údajně opraveného oscíku z opravny tento nejen že nešel, ale chyběly mu ve zdroji dvě vyletované diody z můstku Smile - no bylo mi divné, že za opravu nic nechtěl.

Takže Prodigy 192 opravdu v režimu 176,4 pouští na SPDIF-OUT signál odpovídající 88,2. Dělá to i s originálním ovladačem ve windows. Pár večerů jsem strávil s datasheetem, vytáhl jsem si klíčové hodinové signály z desky a zkoumal, co to vlastně dělá.

Závěr je ten, že sběrnice I2S (tedy pro DACy) v režimu 176,4kHz běží správně - master hodiny 22,57MHz, L/R hodiny 176,4kHz, režim 128fs.

Bohužel vysílač SPDIF integrovaný ve Envy24HT se zřejmě nepřepne z režimu 256fs do 128fs, tudíž posílá stejnou frekvenci, jako v režimu 88,2kHz, kdy jede v 256fs. V datasheetu jsem nenašel, že by se to registrech envy dalo přepnout. Zajímavé je, že v režimu 192kHz je vše správně. Ale u režimu 176,4 se datasheet zmiňuje, že si envy interně přepíná násobek fs. Skoro bych to viděl na bug toho čipu.

Juli funguje s win ovladači správně, protože má úplně jinak postavené hodiny. Dva krystaly u Envy vedou současně do rychlého hradlového pole Xilinx, které generuje hodinový signál pro envy (ta je stále přepnutá do režimu externího hodin). Zřejmě pro 176,4kHz negeneruje 22,57MHz/128fs, ale 45MHz/256fs.

Ke generování hodin zřejmě slouží hned vedle umístěná PLL násobička frekvence MK73-1, do které xilinx na vstupu pouští nějaký signál 30-60kHz vydělený z těch krystalů a ve zpětné vazbě pro porovnání v PLL jí dělí výstupní signál vhodným koeficientem. Dle datasheetu umí ta dělička z několika desítek kHz generovat až přes 50MHz, takže snadno zvládne i 192kHz v režimu 256fs.

Výhodou je, že se takto obejdou vnitřní nastavovací obvody Envy a xilinx má plnou kontrolu nad hodinami. Xilinx je ovládaný GPIO výstupy envy.

Otestoval bych předpoklady, ale nemohu letovat na vypůjčenou Juli nastříkanou tlustou vrstvou bílého laku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist