Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PGA preamp konzultace

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: Po február 11, 2008 22:22:30    Predmet: PGA preamp konzultace Odpovedať s citátom

Zdravím,

po dlouhé době jsem se rozhodl, že dokončím dříve započatý projekt předzesilovače s PGA. A protože mám pár nejasností, dávám projekt k diskuzi zdejším odborníkům. Schéma i návrh DPS s označením klíčových komponent přiloženy.

Cíle:
1) trochu si zabastlit
2) preamp k PC (koncový stupeň LM3886, repro ARN150 + ARV104)
3) parametry: nemělo by to sumět, zkreslovat a mělo by to hrát alespoň trochu slušně

Pro usnadnění orientace stručně popíšu momentální stav projektu. V analogové části jsem se inpiroval preampem zveřejněným v PE 1/97 K. Bartoněm. V signálové cestě je reléový přepínač vstupů, následován vstupním filtrem s OZ1, dvoustupňovou korekcí hloubek (+4, +8 dB) se syntetickou indukčností s možností režimu "direct" a regulátor hlasitosti s PGA2320.

Ovládání zajišťuje MCU Atmel ATtiny2313, který poveluje relé a PGA. Pro usnadnění ladění jsem na DPS umístil tři tlačítka (abych nemusel k desce preampu přidávat nic dalšího). Ty nebudou v definitivní verzi použity - v krabici bude další DPS s ovládáním (inkrementální čidlo, tlačítka, LED), kde bude další MCU, které bude povelovat MCU na desce preampu po sériové lince.

Celé je to napájeno z několika on-board zdrojů:
+-13.5V pro napájení OZ a analogové části PGA (ve schématu napájecí symboly +5V Wink )
+5 V s IC2 pro digitální část PGA (symboly VDD)
+5V s IC5 pro MCU (VCC)
To vše napájí jedno trafo taktéž na desce.

Navrhnul jsem dvoustranou DPS, kde na straně TOP leží pouze polygony zemí. Zbytek spojů vede ve vrstvě bottom. Rozměry DPS jsou 167x80mm. Návrh je přizůsoben následné amatérské výrobě (tedy s nutností ručního "prokovování").

A nyní ty dotazy:
1) Podle jakých kritérií nadimenzovat horní mezní kmitočet vstupního filtru?
2) Parametry součástek v obvodech korekcí jsem dimenzoval s ohledem na šum. Nechtělo se mi to počítat, ale pokusováním ve SPICE jsem dospěl k názoru, že R3L a R7L musí být co nejmenší, R6L + R5L co největší. Kam až to ale můžu hnát? Teď je R3L = R7L = 3k, R6L + R5L asi 220k.
3) v původním schématu v PE jsou kondenzátory C3L a C4L. Jaký je jejich účel a jak je nadimenzovat?
4) Kde a jak spojit digitální a analogovou zem? Teď jsou vedeny odděleně a spojeny pod trafem. Spojit přímo nebo přes indučnost? Nechat to tak, jak to je, nebo je spojit poblíž PGA, jak radí mě dostupná literatura? Ale pak by se proudy do zdroje +5V dig. (na obrázku DPS je pod trafem) vracely přes analogovou část, což se mi nelíbí. Tohle by řešily dvě oddělená trafa (což by nebyl problém), ale já bych to rád dokázal i s jedním.

Jinak samozřejmě vítám jakékoli další připomínky nebo kritiku Evil or Very Mad .

PS: za méně kvalitní obrázek DPS v PDF se omlouvám, ale GIF ani PNG sem na server prostě nedostal
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:10:20    Predmet: Odpovedať s citátom

nikdo nic?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 00:26:51    Predmet: Odpovedať s citátom

k bodu:
1. kritická frekvence dolní propusti musí být víc než 20kHz (když bude přesně 20kHz, tak na 20kHz budeš mít na 20kHz pokles o 3dB, takže dej třeba 50kHz). U horní propusti je tomu obdobně, ale kritická frekvence musí být nižší než 20Hz respektive těch 20Hz
2.tyto hodnoty rezistorů nemají vliv na šum
3.neznám původní zapojení, v tom tvém jsou součástí dolních propustí a mají vliv na frekvenční charakteristiku - hodnoty jsem nepočítal a ani nevím jak chceš přepínat ty relátkam a ani pořádně netuším proč je tam máš...
4. spoj to na zdroji (rozhodně jen v jednom místě) a v případě problémů to řeš dál, teď ne

připomínky:
proč děláš tak složité vstupní obvody, navíc kterým evidentně nerozumíš?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 10:38:29    Predmet: Odpovedať s citátom

ad4- rozhodne tesne pri PGA,je to aj v dopouručení výrobcu v datasheete.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 17:40:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Cust napísal:
k bodu:
1. kritická frekvence dolní propusti musí být víc než 20kHz (když bude přesně 20kHz, tak na 20kHz budeš mít na 20kHz pokles o 3dB, takže dej třeba 50kHz). U horní propusti je tomu obdobně, ale kritická frekvence musí být nižší než 20Hz respektive těch 20Hz


To je ale samozřejmé, čekal jsem nějaké sofistikovanější důvody. Pokud nejsou, tím lépe.

Cust napísal:

2.tyto hodnoty rezistorů nemají vliv na šum

Ale samozřejmě mají, na každém R vniká tepelný šum, viz např. ftp.ing.unibs.it/~ferrari/ESM/slva043a.pdf Optimalizace na šum je tady nutná.

Cust napísal:

3.neznám původní zapojení, v tom tvém jsou součástí dolních propustí a mají vliv na frekvenční charakteristiku - hodnoty jsem nepočítal a ani nevím jak chceš přepínat ty relátkam a ani pořádně netuším proč je tam máš...


To já sem to ale samozřejmě počítal. Je to běžná korekce hloubek +4 +8 dB se syntetickou indučkností, zesílení obvodu přepínáno relátkem.

Cust napísal:

4. spoj to na zdroji (rozhodně jen v jednom místě) a v případě problémů to řeš dál, teď ne


To se musí vyřešit už v době návrhu. Vždyť to znamená redesign DPS!
A už sem to předělal - viz moje reakce pod BV.

Cust napísal:

připomínky:
proč děláš tak složité vstupní obvody, navíc kterým evidentně nerozumíš?


Kdybych si myslel, že tomu nerozumím, tak to nedělám. A složité to není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 17:50:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže DPS jsem nakonec předělal na napájení externím toroidem s odděleným vinutím pro digitální a analogovou část, země spojeny poblíž PGA.

Teď si ještě trochu musím pohrát s obvody korekcí - frekveční charakteristiky se mi zatím moc nelíbí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 19:07:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Já se ještě dívám jestli mi ten vstupní filtr moc nekurví fázi... proto tak kolem 150k.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 21:12:31    Predmet: Odpovedať s citátom

No výborně, konečně se někam dostaváme. Takže takhle to mám já - viz výsledky simulací v přílohách. Místa připojení "měřících přístrojů" jsou zřejmá ze schématu. Mě se ta fázová charka zdá aspoň v pásmu akustických kmitočtů docela OK. Mohl by si Frantraxi trochu upřesnit pojem "kurvit fázi"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 22:04:53    Predmet: Odpovedať s citátom

tak jsem si chvilku započítal a prosvistel laplase (filtr na vstupu)...
fáze:
fi(20Hz)=+14
fi(20kHz)=-2

když dáš C2=1k a R2=100k pak fáze
fi(20Hz)=+4
fi(20kHz)=-2

nepletu se opět? Wink

PS: hodnoty zaokrouhleny...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist