Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

CDpřehrávač jako DAC

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 07:52:06    Predmet: CDpřehrávač jako DAC Odpovedať s citátom

mám cdčko philips cd950 - naprosto tragická a hnusácká, nyní definitivně odvařená mechanika cdm9/65, ale díky tda1547 (DAC7) skvělý zvuk. a pak cd960 s kovovou cdm1...
šlo by nějak tu 950-ku předělat na DAC? představuju si to tak, že bych přivedl digitální signál z cdm1 a někde za pokaženou mechanikou bych to napojil a dál už by to fungovalo normálně.
je v tom nějaký zásadní problém nebo by to šlo?
popř. kdo by to byl schopný udělat?
vím, že něco na ten způsob dělá casea, ale oni tam dávají nové převodníky, a to je přesně to, co nechci. jde mi hlavně o zachování DACu 7, čili 1-bitového převodníku s digitální filtrací a oversamplingem....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 08:53:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten bitstream konvertor/noise shaper SAA7350, který byl měl připravovat jednobitová data pro TDA1547, umí dle datasheetu vstup I2S. Je potřeba zkontrolovat, zda jsou příslušné konfigurační piny nastavené na správný formát I2S a násobek fs.

CD-960 má TDA1541, který obvykle jede také v režimu I2S (umí i oddělené kanály, to chce zjistit dle konfigurace pinů). Před ním ale bývá nějaký digitální filtr (SAA7xxx), ze kterého již leze upsamplovaný signál. Musel bys zjistit, kde do tohoto filtru leze standardní I2S na 44.1kHz (obvykle tomu tak je, protože často se filtr přemosťuje - tím z CD je pak NOS DAC)

I2S bys pak mohl vést z CD-960 do CD-950 velice krátkým kablíkem.

Nevím, co udělají dvoje hodiny pravděpodobně na podobné frekvenci, kdy sice ty v CD-950 se nevyužijí, ale stejně mohou teoreticky rušit a produkovat zázněje s hodinami z CD-960, jež budou časovat výstupní signál.

Otázkou je, zda by nebylo snazší do CD-950 přidat SPDIF přijímač (třeba nějaký CSxxxx) a využít digitální výstup CD-960.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 09:03:27    Predmet: Odpovedať s citátom

dík
ta druhá varianta vypadá sympatičtěji a cd950 by tím pádem byl nezávislý a mohl bych tam třeba připojit digitální výstup zvukovky nebo dccčko, jestli jsem to dobře pochopil.
zároveň bych nemusel zasahovat do cd960 - což bych také velice nerad - není jen transport, ale hlavně analogový zdroj signálu.

kde teda vzít SPDIF přijímač, nebo lépe, kdo by to mohl udělat? v normálním servisu na spotřební elektroniku by to třeba šlo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 09:41:05    Predmet: Re: CDpřehrávač jako DAC Odpovedať s citátom

dadafT napísal:
mám cdčko philips cd950 - naprosto tragická a hnusácká, nyní definitivně odvařená mechanika cdm9/65, ale díky tda1547 (DAC7) skvělý zvuk. a pak cd960 s kovovou cdm1...
šlo by nějak tu 950-ku předělat na DAC? představuju si to tak, že bych přivedl digitální signál z cdm1 a někde za pokaženou mechanikou bych to napojil a dál už by to fungovalo normálně.
je v tom nějaký zásadní problém nebo by to šlo?
popř. kdo by to byl schopný udělat?
vím, že něco na ten způsob dělá casea, ale oni tam dávají nové převodníky, a to je přesně to, co nechci. jde mi hlavně o zachování DACu 7, čili 1-bitového převodníku s digitální filtrací a oversamplingem....


Připrav se na to, že výsledný zvuk po změně mechaniky bude podobný spíše CD960 než CD950, který bude sloužit jen jako DAC.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 09:43:07    Predmet: Odpovedať s citátom

proč?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 10:23:18    Predmet: Odpovedať s citátom

jestli je to tak, tak když použiju jako transport 1-bit cd824, měly by být mnou oceňované vlastnosti jednobitových převodníků zachovány. ale stejně mně to hlava nebere - myslel jsem, že mehanika načítá data z disku - lépe či hůře, ale že zvuk dělájí převodníky a filtry atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 10:43:53    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT napísal:
jestli je to tak, tak když použiju jako transport 1-bit cd824, měly by být mnou oceňované vlastnosti jednobitových převodníků zachovány. ale stejně mně to hlava nebere - myslel jsem, že mehanika načítá data z disku - lépe či hůře, ale že zvuk dělájí převodníky a filtry atd.


Z praktických zkušeností s různými reálnými převodníky a zejména pak transporty vyplývá, že na základním zvukovém charakteru děleného přehrávače se významnou měrou podílí "CD transport". U převodníku alespoň standardní kvality je vliv "transportu" dominantní. Zkus si vyzkoušet se stejným převodníkem více "transportů". Proč tomu tak je, to se musíš zeptat povolanějších. Mnoho lze najít v jiných diskusních vláknech sekce DIGITÁL. Zaměř se na příspěvky Krasomila, Danharda, PMA ...

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 10:54:00    Predmet: Odpovedať s citátom

no teda! kdo by to byl řekl... v tom připadku by spojení transport cdm1 (cd960) + DAC7 (tda1547, cd950) mohlo být velice velice příjemné překvapení...
aspoň pro mě
to musím dotáhnout.
tedy SPDIF přijímač - musím se kouknout po netu, jak to vůbec vypadá...

dělá se něco takového, na co se chystám, vcelku běžně, nebo je to spíše kuriozita? čím běžněji, tím líp...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 11:28:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Někde jsem viděl porovnání různých převodníků vs. různé analogové filtry a výstupy. Analogové obvody měly dominantní vliv, převodníky až tak moc ne.

Dominantní vliv transportu - nebudu se hádat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 11:54:20    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Někde jsem viděl porovnání různých převodníků vs. různé analogové filtry a výstupy. Analogové obvody měly dominantní vliv, převodníky až tak moc ne.
Dominantní vliv transportu - nebudu se hádat Smile

u multibitů jde o analogové filtry. 1-bitové cdčka jsou "prázdné" krabice - mají oversampling a digitální filtraci. analogový filtr je velmi prostý. proto je mám rád. hrajou živelně. multibity se hodí leda na symfonickou hudbu (a gramofóny je stejně strčí do kapsy) - jinak se to nedá poslouchat. jsou to nudné hrací stroje...

kde mám hledat, jak to udělat? zatím mi vyhledávače dávají samé blbosti...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 12:12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT napísal:

u multibitů jde o analogové filtry. 1-bitové cdčka jsou "prázdné" krabice - mají oversampling a digitální filtraci. analogový filtr je velmi prostý. proto je mám rád. hrajou živelně. multibity se hodí leda na symfonickou hudbu (a gramofóny je stejně strčí do kapsy) - jinak se to nedá poslouchat. jsou to nudné hrací stroje...

kde mám hledat, jak to udělat? zatím mi vyhledávače dávají samé blbosti...


Multibity mají také oversampling a digitální filtry, bitstream DACy také potřebují analogový filtr - mrkni třeba do datasheetu toho TDA1547 (první stupeň operáků filtru již obsahuje v sobě) .

Osobně si myslím, že nezáleží na multibit/bitstream (není to jako PCM vs. DSD), ale na kvalitě provedení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 12:34:17    Predmet: Odpovedať s citátom

já si zase osobně myslím, že to jedno není. teda pro mě to jedno není. že to není jako PCM vs. DSD moc nechápu. tda1547 je převodník v cd-playerech stejně jako v sacd-playerech. je to to samé....
rozdíl je v monotonicitě, v lokální zpětné vazbě, a spoustě dalších věcí.
a hlavně ve zvuku - nejde o basy nebo o prostor či lokalizaci nebo barvu nástrojů - v tom všem mohou být multibity lepší. jde o rytmus. a v tomhle jsou v háji. monotónní (což není totéž jako monotónické) a nudné.
pro mě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 13:01:41    Predmet: Odpovedať s citátom

ale zpátky k tématu: co mám dělat? kde se ptát? co shánět?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ghost
Nádejný hifista


Založený: 09 október 2006
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 18:36:13    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT
Jseš celkem vedle. Rozdíly jsou dány především kvalitou provedení přehrávače jako celku, ne jestli má multibit nebo jednobit. Velký vliv mají výstupní obvody, které bývají hodně zjednodušovány, zdroje mají taky obrovský vliv, především jejich propracovanost a zakomponování do přehrávače kdy je potřeba docílit odstupu jednotlivých obvodů a zamezit pronikání vf rušení ze zdrojů do citlivých obvodů hodin a DAC i výst. analogu. Rozdíly mezi transporty jsou a velké, už jen pro rozdílnou kvalitu zdroje hodin tzv. masterclock, který bývá hodně zarušený a způsobuje jitter. Dle mne jsou tvoje kombinace propojování Philipsů něco jako z bláta do louže. Vem jeden z nich a nech udělat komplexní tuning včetně úpravy hodin. Bude to větší přínos než když jeden bude tvořit externí DAC a data povedeš přes SPDIF z něhož se přes velmi skromnou PLL generuje právě onen masterclock.
Good luck.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 20:59:35    Predmet: Odpovedať s citátom

SPDIF je zamítnut - nahovno.

I2S.

Ghost:
citácia:
Rozdíly jsou dány především kvalitou provedení přehrávače jako celku, ne jestli má multibit nebo jednobit.
atd.
jistě. souhlasím s nutností kvality tebou jmenovaných i jiných částí.. proto cd960. to je superkvalita v tom smyslu, jak o ní mluvíš. jeden z nejlepších playerů všeobecně. důkazů na netu nespočet. hraje jako dobrý gramec. ovšem rozdíly jednobit x multibit jsou. víš, když jsem hledal data k dustinovým poznámkám o NOS DAC, uvědomil jsem si, že patřím k jednoznačně menšinové skupině posluchačů. klíčová slova jsou třeba rychlé věci, rytmus, nemonotónnost. k jednoznačným vyznavačům 1-bitů - přečti si třeba něco od chlápka s nickem Fin na diy-audio-forums. můj guru. před vším, čemu dává přednost většina posluchačů - barva nástrojů, prostor, detail atd. (každý jsme jiný), já, Fin a další upřednostňujeme, nevím, jak to přesně popsat, asi rytmickou (ne)přesnost. musí to "šlapat" v tom nejzákladnějším smyslu. až pak se uplatňují další kritéria. můj oblíbený příklad. ruka s trsátkem jede dolů, trsátko drnká o struny, ještě před poslední strunou se začíná zpomalovat. mění se napětí ve svalech. ruka zastavuje. nepatrně se mění sklon trsátka. a začíná zrychlovat opačným směrem... když tohle neslyším, nehraje to. marantzy nehrají. ruka je z gumy. NADy nehrají. je rozřezaná na milion kousků. atd. bareflexové bedny nehrají. multibity nehrají - teda hrají: jako stroje. o tom jsem mluvil.

I2S je v poho.
z dekodéru SAA7210 cd960 to půjde jednak do digitálního filtru SAA7220 (cd960) a pak do 2xTDA1541, jednak do noise sharperu SAA7350 (cd950) a TDA1547. neměl by být problém.
takže asi půjdu ještě dál. právě že cd960 má mnohem kvalitnější šasi, napájení, hodiny, filtraci atd., tak z 950ky vypreparuju čistě jen SAA7350 + TDA1547 a dám to dovnitř 960-ky a vyvedu na nepoužívané cinche esi/bus... měla by to být síla, to nejlepší pod jednou střechou.

kde by mohl vzniknout nějaký průser?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Pi máj 30, 2008 23:15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsem zvědav,jestli ten prasopes ožije
Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5947
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So máj 31, 2008 06:45:38    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
můj oblíbený příklad. ruka s trsátkem jede dolů, trsátko drnká o struny, ještě před poslední strunou se začíná zpomalovat. mění se napětí ve svalech. ruka zastavuje. nepatrně se mění sklon trsátka. a začíná zrychlovat opačným směrem...

Žeby jitter?? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: So máj 31, 2008 11:59:42    Predmet: Odpovedať s citátom

obživlý prasopes Jitter

stvůra z pekla? jak se to vezme...

proč už nebývám překvapený?

do cd960 nebudu tak zasahovat, jako jsem nakonec chtěl. na to je to příliš dobré cdčko. první dustinův návrh vypadá jako nejlepší a nejschůdnější řešení. I2S rozbočka vedená z dekodéru cd960 SAA7210 do SAA7350 cd950.
tak jo.
teď je otázka, kdo by byl ochotný a schopný se toho ujmout.
napíšu philipsům.
uvidíme...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ne jún 01, 2008 21:50:42    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
I2S bys pak mohl vést z CD-960 do CD-950 velice krátkým kablíkem.

rozvažju, rozvažuju. hm, "velice krátký káblík" - jestli to dobře chápu, ta (malá) délka je podstatná. s růstem zřejmě roste i deformace informací. druhé hm je, že se mi víc a víc nechce jakkoliv do konstrukce cd960 zasahovat...

když to shrnu - potřebuju pro "DAC950" 1/ kvalitní, 2/ co nejblíže umístěný transport. mechanika CD960 > I2S > DAC CD950 splňuje 1 ne 2. aby byly splněné obě podmínky, musím buď do CD950 nějak naroubovat např. CDM0, což by bylo asi vcelku složité, nebo základní desku CD950 (bez mechaniky, zdroje atd.) dostat do nějakého podobného stroje a upravit, čili mechanika CDxxx > I2S > základní deska CD950 > šasi (cinche) CDxxx...
neboli 2 v 1 splňující 1 i 2.
to by šlo ne? problémy asi budou s napájením, hodinami atd. problémy řešitelné nebo ne?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2008 10:21:58    Predmet: Odpovedať s citátom

takže je to jasné:
grundig 3000 jako transport zamítnut.
jelikož se chci vyhnout levnému digitálnímu filtru NPC SM5840AS, který předchází noise shaper SAA7530 na základní desce cd950, musel bych vést I2S signál z multibitového grundigu až za filtrem SAA7220 - a to by bylo z bláta do louže - už chápu, proč je SAA7220 s oblibou obcházen NOS DAC úpravou....

mechanika CDM4/19 je ale supr. načíte i brusný kotouč a opravdu fofrem,, perfektně drží stopu. takže můj pohled logicky padl na ložnicový cd824...

bingo

to je přesně ono !!! studium datasheetů potvrzuje i doporučení výrobce. I2S výstup až za prvním převzorkováním a 128-FIR filtrem zabudovaným v jediném špičkovém 1-bitovém DACu před DACem 7. úplná kompatibilita!
bude to to nejlepší z 1-bitových PDM bitstreamových philipsů, než šla tato začka (v audiu) do kytek:

!!! CDM4/19 - SAA7310GP - SAA7321GP - SAA7350 - TDA1547 !!!

k tomu připočtěme zdvojené, hloupě podceňované operáky Fairchild NE5532N http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=400&p=3 a kondy Nichicon, Muse a Elna Cerafine....
Very Happy

ještě zbývá praktické provedení.
u SAA7350 nastavit konfigurační piny I2S vstupu na patřičné hodnoty 0-0-0 a napájet drátky na opravdu titěrné výstupní piny SAA7321 - to bude nejsložitější část akce DAC950.
taky nevím, jestli data atd. za SAA7321 a před SAA7350 zaříznout nebo ne...
nicméně by to měla být jízda !!!
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2008 13:24:59    Predmet: Odpovedať s citátom

ještě to chce ošetřit masterclock a zabránit rušení přes zdroje. do těch krátkejch drátků tlumící odpory, stínění,feritové perly, oddělené stabilizátory.... hr na to !!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2008 14:21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec
no s těma hodinama ještě nevím - philips nabízí tři řešení
buď jsou řídící hodiny z transmiteru (cd824) nebo receiveru (jak oni říkají, tedy cd950) nebo jde mezi to připojit řídící controler pro transport i dac.
svensound mi doporučil tentlabs, místa je dost - asi to tak udělám...

zabránit rušení přes zdroje - jak?
tlumící odpory - jak velké? stačí to připojit na ty, co jsou na základní desce cd950? (těsně před SAA7350)
feritové perly?
oddělené stabilizátory - čeho?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St jún 11, 2008 09:13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

rušení přes zdroje: rozděl a panuj Smile
k tomu slouží např.i ferit. perly ( nebo lépe tlumivky) a oddělené stabilizátory.

Tlumící odpory - v podstatě ano je možné použít to, co tam už je když se další obvod odpojí, vývod by ale měl mít vlastní odpor.
Hodiny by měly být co nejblíže ( i fyzicky) DACovi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist