Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

nahrávka - najslabší článek?
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Nekvalitné nahrávky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 06:01:47    Predmet: nahrávka - najslabší článek? Odpovedať s citátom

Jsou opravdu nejslabším článkem reprodukce hudby nahrávky? Má cenu se honit za pravdivým zvukem nahrávek? Skutečně to takto autoři hudebního díla zamýšleli?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 08:42:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě má smysl sehnat si alba s neořezanou dynamikou, pokud někdy vyšly, případně alba vydaná u MFSL.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 08:54:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudu se pídit po dokonalých nahrávkách, pokud je jich zoufale málo. To se spíš vyplatí mít nehifi přístroj, který udělá nahrávky poslouchatelné. Zajímá nás přece hudba, ne zvuk, ne?

Je to spíš dilema, hledat dobré nahrávky nebo přístroje přes které je reprodukce těch normálních snesitelná?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gabik
Hifista - pokročilec


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 369
Bydlisko: Usti nad Labem/Praha

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 08:57:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Mam jednu nahravku, ktera jsem si myslel, ze je nahrana kvalitne. Co hur, je to moje oblibeny CD. Myslel jsem si, ze CD ma peknou atmosferu, bla bla bla. Pri zmene v aparature najednou vokaly skoro nebyly. Hruza a des, najednou to bylo neposlouchatelny. Otazka je, kudy jit. To jako mit dva kompomenty, jeden horsi a jeden lepsi a prehazovat je? Nebo vyhodit CD? Nebo nechat stavajici stav?

Pravda je, ze vsechny ostatni zkouseny CD hraly lepe, takze kvuli jednomu CD neni potreba "panikarit". Pokud by tech CD bylo vice, tak je to na zamyslenou, casem uvidim az dojde ke zmene trvale. Zatim probehly jenom testy a ted setrim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
Nebudu se pídit po dokonalých nahrávkách, pokud je jich zoufale málo. To se spíš vyplatí mít nehifi přístroj, který udělá nahrávky poslouchatelné.


To je iluze. Na každou jinak "sprasenou" nahrávku bys potřeboval obdobně "vylepšený" přístroj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:19:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Co např. nastavitelný dynamický expandér přidaný do cesty špatných nahrávek?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:27:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, jestli si rozumíme. Podle mě jde o úvahu "co nejpřesnější přenesení signálu z nahrávky do repro", ve které je jádro nedorozumnění. To spočívá v tom, jak "přesnost" vyhodnotit. Pokud zůstane čistě u čísel, bude "přesnější" systém s přechodovým zkreslením malé hodnoty, než systém s větším zkreslením nikoliv přechodového typu (2H, 3H). Tady je jádro sporů. Podle mě, jelikož se vyhodnocuje subjektivně (uši + mozek), je správnější systém bez jakéhokoliv přechodového zkreslení, byť s vyšším obsahem 2H, 3H. Přechodové zkreslení je jednoznačně hodnocené subjektivně negativně. 2. a 3. harmonickou generují repro v daleko větší míře, než kvalitní elektronika. Vysoké harm. s obsahem jako je přechodové zkreslení repro negeneruje, pokud není mechanicky vadné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:48:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerozumíme si. "Podle mě jde o úvahu "co nejpřesnější přenesení signálu z nahrávky do repro", ve které je jádro nedorozumnění."

Já mám jiný pohled. Podle mne jde o úvahu "co nejpřesnější přenesení hudby ze studia do obýváku".

Když je sprasená nahrávka, jak z toho ven? A je jich hodně, takových nahrávek?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:53:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Některé blbé nahrávky se dají vylepšit, ale jednoduchá dynamická úprava na to nestačí. Pokud by měl někdo zájem, ať mi dodá materiál a řekne, co mu na něm vadí. Já mu ho začaruju. Prvních pět udělám zadarmo.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 09:56:07    Predmet: Odpovedať s citátom

To je výzva. Díky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 10:05:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Bobo, kdysys mě přivedl na myšlenku, nevím, zda-li ji ještě zastáváš, že upsamplování CD v AA na 192kHz a jeho následná reprodukce poskytne lepší "kvalitu" zvuku, než poslech přímo CD. Tak jsem to tenkrát vyzkoušel a fakt, bylo to lepší, jemnější atd. Pak jsem ale vyměnil středo a vyskotón. měnič Visaton za Accuton a kouzlo je pryč. Poslech přímo CD má v sobě víc života, upsampl je velmi nepatrně zastřený a studenější. Holt si ty zkreslení proti sobě nesedly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gabik
Hifista - pokročilec


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 369
Bydlisko: Usti nad Labem/Praha

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 12:45:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba 4

Podle me otazka nestoji kolik je blble nahranejch CDcek, ale kolik jich mam (mas) doma a kolik vlastnich CDcek hraje na tom a tom zarizeni blbe/dobre a podle toho hledat aparat. Ale asi zadny universalni aparat neexistuje, na kterym by vsechny CD hraly dobre, protoze kazde CD ma svuj zvuk. Me jde o to, abych nasel neco, na cem mi budou hrat dobre pokud mozno vsechny CDcka a aby se mi reprodukce libila dle meho gusta (ucha).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 13:02:58    Predmet: Odpovedať s citátom

To ale nemá s hifi nic společneho. Chápu jasnou cestu PMA nebo třeba BV, přenést vše, co je v nahrávce do repro. Je to alespoň trošku reálné. Jenže v mnoha případech (na čem se asi shodnem) jsou nahrávky natolik špatně udělané, že poslech přes špičkovou aparaturu je pomalu za trest. A takto to určitě nemohli autoři myslet?!? Třeba dynamika nahrávky 5dB, bez basů, zpěvačka s krčním katarem a pod.

Jak to řešit? Skutečně mám pocit, že nahrávka bývá často nejslabším článkem řetězce, tipnu si tak v 50% určitě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 13:07:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Řešení existuje - vývoj vkusu (žánrového) posluchače. Podobně, jako u vína Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 13:25:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba: nějak ti nemám v poslední době se špatnými nahrávkami problém, prostě u hudby, co se mi líbí, mě nic neruší. Buď jsem hluchý nebo mi to ty Audio Alchemy a Research maskují a nebo mají tu správnou rovnováhu pro přesnost a poslouchatelnost. Podle tohoto tématu ti něco při poslechu hodně vadí...
_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Št september 04, 2008 14:08:39    Predmet: Odpovedať s citátom

No,já mám spíš poslední dobou problém sehnat něco,co se mi líbí hudebně...
IMHO dobrý aparát přehraje i špatnou nahrávku tak,že nesere.Pokud to zrovna není limitujicí a chrčící MP3 Embarassed Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 10:22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže po ranním poslechu za mne jasná odpověď na toto vlákno:
Nahrávky obecně nejsou nejslabším článkem reprodukce a nejsou důvodem k nezlepšování řetězce. Jednotlivá nahrávka může být neposlouchatelná, ale to není pravidlo.

Nedávno jsem poslouchal jeden uznávaný aparát a 2 nahrávky, co jsem znal, tam hrály opravdu špatně. Dnes jsem se k nim doma dostal a ono to jde! Teda mají problémy a jedna je dost špatná, ale není to při poslechu průser, jak bylo jinde, a hudba mě baví. Lepší nahrávky hrajou samozřejmě líp. Někteří by řekli, že mi to maskuje a barví. I kdyby měli pravdu, tak se mi to tak líbí a méně kvalitní nahrávky s muzikou, co mám rád, si můžu s radostí poslechnout...

_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 11:01:40    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to by mne teda zajimalo v cem te bavi takovi brouci, kdyz to hraje jak z tranzistoraku vsude? Neberu v potaz muziku, jen kvalitu reprodukce. Dle meho je to des a hruza, v porovnani ceho se da dosahnout dnes. Je to neporovnatelne. A je spousta takovych i z dneska a to predevsim z bigbitu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 11:38:47    Predmet: Odpovedať s citátom

No zrovna Beatles moc neposlouchám, ale nemám zvukový problém s Abbey Road (nějaká pálenka), Let it be naked (FLAC) ani Lennon - Plastic Ono Band (FLAC).

Ale nad hudbou i zvukem Peter Green&Fleetwood Mac z let 1967-9 (FLAC) si už vyloženě chrochtám.

Pravda nejraději stahuju remaster-EAC-FLAC, ale někdy poslechnu i mp3.

_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 12:02:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomáši, jestli ty neposuzuješ zvuk Brouků podle nějakého výběru z výprodeje A/D převod z 80. let. Na konci 60. let už měla studia slušné možnosti a tyhle kapely je dostávali k dispozici. Už tehdy existovaly třeba Nagra magnetofony. Pokud jsou pásy zachovalé, není problém to už dnes kvalitně z nich vytáhnout do digitálu nebo analogově na desku...
_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 12:17:13    Predmet: Odpovedať s citátom

No, popravde receno je to Help, nejak se mi ocitlo na disku. nevim co to je, ale zvuk je takovy, ze to proste muj mozek odmita vstrebat, radej pustim cokoliv jineho. To je proste neco co psychicky neunesu, ono to nejak hraje, da se to, ale v zadnem pripade z toho nemam pozitek, a to je to proc ja tu muziku posloucham. Je to asi jenom uhel pohledu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 16:28:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Help je na mě dost měkké období. Neměl by být problém sehnat lepší nahrávku a to ani na torrentu.
_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 17:05:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Máňo, tady nejde o help, tady jde o princip. Z te doby a doby i mladsi to proste zakonite bude hrat z prdele... Cili ja to vnimam jako nejslabsi clanek retezu.

Naposledy upravil TomasT dňa Pi september 05, 2008 18:43:50, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 18:29:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Abbey Road je zvukovo naozaj v poriadku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 18:46:35    Predmet: Odpovedať s citátom

I kdyby bylo zvukove uplne v neporadku, nic to nezmeni na tom ze ten zvuk pred 30 nebo kolika lety nesel zaznamenat tak jako dnes. Pro mne masochismus, bohuzel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 19:09:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Vcelku bych se přidal k PMA: jinými slovy, nejslabším článkem bývá (hádám) posluchač. Hlodá ve mně podezření, že hifisti mají často zbytečně kvalitní sestavy..
_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 21:00:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomáši (příjmením jmenovče Smile), tohle není o pocitu ale o zkušenosti. Dokud si u mne neposlechneš King Crimson 1973 a 4 od Japonců v HDCD, tak nevíš, jak tehdy mohly zaznamenávat (museli to dostat z tehdejší analogové nahrávky). Nevím co by mělo být na tehdejších analogových pásech méně kvalitního než dnešní digi záznam, jen se s ním snadněji manipuluje a nestárne to. Zeptej se Kazatele na pásky, které má doma. Ať nám poví VB o záznamových možnostech studiových pásků z 60. a 70. let... Záleželo dřív i dnes hlavně na umu zvukařů, technika toho umí hodně už dlouho.
_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 04:21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Bobo, kdysys mě přivedl na myšlenku, nevím, zda-li ji ještě zastáváš, že upsamplování CD v AA na 192kHz a jeho následná reprodukce poskytne lepší "kvalitu" zvuku, než poslech přímo CD. Tak jsem to tenkrát vyzkoušel a fakt, bylo to lepší, jemnější atd. Pak jsem ale vyměnil středo a vyskotón. měnič Visaton za Accuton a kouzlo je pryč. Poslech přímo CD má v sobě víc života, upsampl je velmi nepatrně zastřený a studenější. Holt si ty zkreslení proti sobě nesedly.


Je to trochu jinak.V podstatě každý CD přehrávač upsampluje (v této souvislosti se hovoří o oversamplingu), jinak by nemohl digitálně filtrovat. Ovšem to převzorkování a související/následná digitální filtrace se dá udělat s různou kvalitou. Když se CD přesně nagrabuje do počítače, tak jsou tam bezchybná data na vzorkovací frekvenci 44,1 kHz 16 bitů. Když se převzorkuje čtyřikrát nahoru,dostane se 176,4 kHz, ale aby to mělo smysl, musí se to přesně přepočítat na minimálně 18 bitů, což znamená, že interní aritmetika konvertoru musí pracovat s vyšším počtem bitů, poněvadž musí používat interpolační operátor minimálně čtvrtého stupně. Typicky se to dělá na osminásobek čili 352,8 kHz a 20 nebo více bitů, což pak ovšem musí zpracovat převodník. V přehrávači je to nějaký integrovaný obvod, který může být různě chytrý. V počítači to dělá off-line převodní program, který pracuje s vnitřní přesností 32 bitů a koncová frekvence může být různá, obvykle 192 kHz, poněvadž to pak musí do analogu zkonvertovat karta, která zpravidla víc neumí. A konvertuje to z digitálního signálu ořezaného na 24 bitů. Karta může být různě kvalitní (jitter, linearita). Přičemž ty přepočetní algoritmy mohou být taky různě chytré - nejlepší je ten z CoolEditu, který byl převzat do Adobe Audition. Takové ty dedikované převodníky jako třeba Lyngdorf tohle všechno musí udělat taky, ale algoritmy a hardwarová implementace jsou zase jiné a tudíž může být jiný výsledek.

Já udělal experiment spočívající v tom, že jsem nějaké věci přes Adobe Audition převedl na 24 bit/192 kHz a vypálil jsem z toho DVD-Audio, přičemž jsem tam dal i původní záznam v původním formátu, ale taky jako DVD-Audio. No a při přehrávání na DVD přehrávači ten přepočítaný záznam (při slepém poslechu) byl hodnocen jako lepší. Na čemž se samozřejmě může podílet leccos, v první řadě samozřejmě přehrávač. A to jsem zatím vůbec neuvažoval o převodnících sigma-delta.

Jak patrno, je to dost složité a se signálem se může stát všelicos, včetně kontaminace vysokofrekvenčním rušením. Nedávno jsem viděl test laciných multiformátových DVD-CD-MP3 přehrávačů, které byly vybaveny nějakou funkcí vylepšování MP3 a dle mínění hodnotitele mezi nimi byly velké rozdíly - s tím, že některé tu MP3 hrály údajně prakticky v kvalitě CD. Co tam se s tím signálem děje, o tom už nemám ani hrubě přibližnou představu, mám jen ověřeno, že jsou dost velké rozdíly mezi různými programy pro konverzi z wav do mp3.

Tak si to nějak přeber, já už nemám tak dobrý sluch, abych tyhle fajnovosti rozpoznal, takže to ponechávám bez komentáře.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 04:33:01    Predmet: Odpovedať s citátom

manicka napísal:
Tomáši (příjmením jmenovče Smile), tohle není o pocitu ale o zkušenosti. Dokud si u mne neposlechneš King Crimson 1973 a 4 od Japonců v HDCD, tak nevíš, jak tehdy mohly zaznamenávat (museli to dostat z tehdejší analogové nahrávky). Nevím co by mělo být na tehdejších analogových pásech méně kvalitního než dnešní digi záznam, jen se s ním snadněji manipuluje a nestárne to. Zeptej se Kazatele na pásky, které má doma. Ať nám poví VB o záznamových možnostech studiových pásků z 60. a 70. let... Záleželo dřív i dnes hlavně na umu zvukařů, technika toho umí hodně už dlouho.


Kvalita studiových pásků z 60. let byla prachmizerná a řešilo se to vysokou rychlostí - třeba 30 palců za sekundu (76 cm/s). Dosahovalo se odstupu pozadí maximálně 70 dB, ale byl tam poměrně nízký modulační šum. Frekvenčně to do 20 kHz dosáhlo (i více, pokud na to byla stavěná elektronika, hlavně hlavy), i když už ne s plnou dynamikou. Možnost "měkké limitace" páskem zvyšovala použitelný dynamický rozsah o asi 6 dB. Později se kvalita pásků zlepšovala, což se projevovalo hlavně lepší vybuditelností na vysokých frekvencích (na nízkých taky, ale to se s ohledem na rozhlasové normy dalo využívat jen při nabírání na vícestopák, v masteringu už se musela dodržovat referenční úroveň), nižším zkreslením a menším šumem. Teprve profi Dolby umožnilo točit na čtvrtpalec stereo 15 ips s dynamikou asi tak 71 až 72 dB.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
manicka
Hifista - pokročilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 322
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 11:08:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Njn ale poslouchat se to dá. Pravda že z 60. let nemám asi původní LP (neponičené jsou vzácné), takže ty digi remastery. Z počátku 70. let mám ale dost zvukově skvělých nahrávek v digi i na původních deskách.

Nějaký šum mi nevadí, ale důležitá je dynamika, rozlišení a barvy nástrojů a to na starých nahrávkách být umí!

_________________
Audio Alchemy DDS+DTI+DDE+DLC, Thorens145+Dynavector19a+RiAudio, Audio Research D400, B&W Matrix801
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Nekvalitné nahrávky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist