Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

waveguide a diffuzor zároveň

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So september 27, 2008 18:53:24    Predmet: waveguide a diffuzor zároveň Odpovedať s citátom

Dal by se vymyslet/spočítat diffuzor, který by měl fungovat zároveň ve vlnovodu? Vím že jsou běžně v knížkách popsané různé zvukové čočky, akorát se tady do toho míchá ještě waveguide.
Konkrétně se mi jedná o Seas 29TAF/W, kterej dostane větší komůrku a dřevěný waveguide od 1/2" frézy, kdyby se trochu zvednul ten úplný konec, tak bych byl rád.
Snažím se vyrobit takovou středovejšku, která by obstojně fungovala s 7" hliníkem. Teda né, že by tam leckterá vejška nefungovala, ale ty středy mají až moc přídavných detailů...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne september 28, 2008 18:00:04    Predmet: Odpovedať s citátom

To není dobrý nápad. Běžná kalota se nehodí pro použití jako budič zvukovodu. Difuzor by možná udělat šel, ale pochybuji, že by to fungovalo nějak rozumně nad 10 kHz. Pokud se vyrábějí kaloty s přistavěným zvukovodem, většinou to jakž takž chodí do 12 až 15 kHz a zpravidla to zdůrazňuje právě v dolní části výškového pásma.

Aby to nějak rozumně fungovalo, bylo by nutné k té kalotě udělat tlakovou komůrku, kde by mezera mezi membránou a stěnou komůrky byla řádově desetiny milimetru. Dobrou ukázkou toho, jak se to dá udělat. je starý teslácký tlakáč ART ... já nevím kolik, mám na mysli ten menší. Někde si ho sežeň, třebas spálený, rozeber a prohlédni - a posuď sám, zdali by sis na to troufl. Zvukovod popř. difuzor už potom tak velká věda není, to bych ti dokázal přibližně navrhnout.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 29, 2008 13:20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Snažím se zachránit tento projekt. Ono je tam v podstatě všechno šp.... nebo teda mě se nelíbí to množství omezení; dělené je to na 2k elektricky druhým řádem, což je na ten basák už příliš (breakup) a na vejšku taky (při vyšších hlasitostech vříská), rozteč neodpovídá děličce. Sfázované to úplně dokonale není - asymetrická vertikální směrovka. No ale stále je to jeden z těch lepších veřejných projektů.
Předky ozvučnic mám z tlustého masivu, takže udělám skokové odsazení a ještě zapuštění o ten 1/2" radius vejšky. 29ka má ten vlnovod mělčí, řekněme poloviční, je to ten táhlý hrbík někde na 5k. 1/2" by se měl hrb posunout na 3,5k a přidání chamberu (nižší Q) udělá místo pro hrb vzniklý difrakcí (šířce ozvučnice odpovídá hrb přechodu 2pí-->4pí). Samozřejmě se o to budu muset postarat ve výhybce, ale získá se tím nějaká ta zatížitelnost navíc. Horní oktáva bude ještě horší, ale mě to přijde jako dobrý kompromis.
Samozřejmě udělám testovací desku a všechno oměřím než říznu do beden.
Basák taky nezůstane bez povšimnutí.
Po ART se podívám, díky. Akorát teď nevím jestli pro mě dostupné CNC lítá v desetinkách nebo tisícinkách.

Škoda, že snad nikdo nedělá pulzující špendlík na horní oktávu do dvou stovek. 1/2" vejška z tvrdšího materiálu se dělá snad jedna, ale na můj vkus chtějí za pár gramů neodymu a miligramů titanu moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi október 03, 2008 21:08:53    Predmet: Odpovedať s citátom


Tak tohle neumím udělat a ani to nechci vyvíjet. Hodím tam prostě 1/2" zaoblení a horní konec přizvednu, až budu zvyšovat a tlumit impedanci vejšky (odpor přemostit kapacitou), možná i do kladných hodnot, jestli to vyjde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist