Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Wagner - Prsten Nibelungův

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 15, 2007 14:17:45    Predmet: Wagner - Prsten Nibelungův Odpovedať s citátom

Tady je pěkný teoretický úvod k Wagnerovu Prstenu. Hodnotné čtení pro toho, kdo začíná s Wagnerem. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Mancubus
Nádejný hifista


Založený: 15 august 2007
Príspevky: 76

PríspevokZaslal: Pi október 19, 2007 11:55:44    Predmet: Ring Odpovedať s citátom

Velmi zajímavý článek. Díky.
Apropo, který ring máte rádi? Případně jednotlivé díly či interprety.

Například znáte někoho kdo zpívá lesního ptáčka v Siegfriedovi lépe než Kathleen Battle na nahrávce s Jamesem Levinem? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Po júl 07, 2008 14:02:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Já mám od DG komplet na DVD s P. Boulezem. není to špatné Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut júl 29, 2008 16:03:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zakoupil jsem Karajanův kompletní prsten a zatím jsem poslechl pouze Zlato Rýna a jsem příjemně překvapený. Možná bych řekl že v jistém ohledu nadšený (Karajan diriguje subtilně a výkony pěvců jsou skvělé). Zvláštní uznání si také zaslouží zvuková kvality nahrávky, která je velmi dobrá. Napíšu později trochu více, až najdu čas těch 16 hodin proposlouchat. Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ShanDo
Hifista


Založený: 20 apríl 2007
Príspevky: 248
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: St júl 30, 2008 21:46:15    Predmet: Odpovedať s citátom

tento komplet sa povzdava aj mne, teda pokial ich nebolo viac, je z roku 1968-1970?
_________________
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Št júl 31, 2008 08:25:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano je to Karajan z let 1968-1970, nahrávky jsou dostupné za směšnou cenu (jsou tak levné až jsem měl obavy, že to bude nepoužitelné "historické" smetí - ale jsem příjemně překvapený). Včera jsem poslechnul Walkyru a poslech mě velmi zaujal. Karajanuv orchestr c1 Berlinska filharmonie - hraje jednim slopem výborně. Zvuk orchestru je skvělý a šlape jako perfektně seřízený stroj. Výkon Berlinské filharmonie mi připadá fakt perfektní, zejména když to srovnám s Boulezovou nahrávkou (taky pro DG, nebo pokud srovnám Levinovu nahrávku taky pro DG). Zajímavé je pojetí dirigenta. Karajan v některých místech Walkýry jakoby ubírá na obrovitém a dramatickém zvuku a spíše se snaží o transparentní zvuk bez typických "boulí". V některých vypjatých místech také nedělá to co všichni ostatní a nezrychluje na tempu (nesešlápně plyn na pedálu). Nahrávku Walkýry tvoří také fantastické výkony pěvců, dneska se už takhle dobří zpěváci slyší málo, avšak u Karajana je jeden pěvecký výkon lepší než druhý...těžko vyzdvihnout někoho zvlášt, jsou skvělí všichni. Já osobně jsem Prsten celé desetiletí neměl moc rád. Měl jsem doma jenom nahrávky Levina a Bouleze a ty jejich nahrávky mě moc neoslovily. Prostě mně to nudilo (zejména Levinův výkon mi přijde nepovedený, navíc má převážně slabé a nemožné zpěváky). Ted po 10 letech jsem si koupil Karajana a mněním uplně názor na tuhle velkolepou tetralogii. Je neuvěřitelné kolik emocí např ve Valkýře je a jak krásná je to hudba. Ještě jsem neměl čas poslechnout Siegfrida a Soumrak bohů, takže zatím to berte jako první poslechové dojmy, časem to trochu doplním.
Podotýkám, že znám Ring jenom Boulezův, Levinův, Barenboimův a ted Karajanův....bohužel nemám doma ring od Bohma a zejména bohužel nemám ring od Soltiho (ten je přímo legendární-bohužel v obchodech stale full price).
No a to nejlepší na konec, cena Walkýry jen 134 Kč !! (koupeno na www.vltava.cz), box obsahuje 200 stránek knížku s libretem, 4CD v papírových obálkách, celé zabaleno v pěkném boxu a na kvalitním papíru. Zdá se že gramofirmy konečně nasadily vstřícnou cenovou politiku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 11:59:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Proposlouchal jsem se Siegfridem a Soumrakem bohů. Oproti Valkýře není na nahrávkách tak fantastická Brunhulde (u Valkýry zpívá vynikjící Regine Crespin) ale ostatní pěvci velmi dobří až fascinující. Bohužel tenorista u Siegfrida a Soumraku bohů je jen velmi dobrý a není tak oslnivě pevný a mužný jak bych si ho přál slyšet (často zpívá na mě poněkud lyricky) ale proč ne je celkově vynikající. Osobně bych řekl že vrcholová je Valkýra a Zlato Rýna, zbytej je "jen" vynikající. Dojem trochu kazí, že nahrávky nejsou obsazeny stejnými pěvci pro stejné úlohy (zejména škoda že Brunhildu nemohla zpívat vždy regine Crespin).

Celkově na mě působí Karajan sympaticky. Pravda je, že bych si dokázal představit drtivější vyznění některých "apokalyptických" scén, ale to je otázka vkusu.

Přpojuji ještě jeden postřeh z ciziny...aby se vidělo jak se názorý různí.


Karajan's "Gotterdammerung", like the rest of his Ring cycle, has withstood the test of time. Roughly contemporaneous with the better known Decca set conducted by the esteemed Solti, it is, in many respects, actually better. Not in singers, necessarily, although even there it has its' considerable strengths, not even in interpretation, Karajan having a somewhat single-minded view of the vast musical landscape (although Solti is every bit as single-minded in his view), and not in the playing by the Berlin Philharmonic (what an embarrassment of riches having to choose between it and the Vienna Philharmonic). But, of all things, in the recordings themselves. Because of all it's 50's-60's gee-whiz sound effects, the product of pioneering producer John Culshaw and his obsession to prove recorded opera - or more correctly, his brand of recorded opera - was actually to be preferred over the live product, it now sounds somewhat quaint. Shorn of those now-dated thuds, bangs, thunderclaps, whoops and hollers, it now actually sounds somewhat muddy, for lack of a better word, in places. The singers, even the spectacular Nilsson, sometimes seem artificially distanced from the action (she's actually much better heard in the somewhat later Bohm/Bayreuth effort). Deutsche Grammophon's recorded sound for Karajan is altogether more straight forward and natural. The sound effects are kept to a merciful minimum - much more in line with what would be expected in a staged performance - and therefore highlight the music rather than detracting from it.

There are a few casting problems that simply cannot be overlooked. Fischer-Dieskau's "Rhinegold" Wotan is, simply, a mistake. Why Karajan didn't use his "Walkure"/"Siegfried" Wotan and "Gotterdammerung" Gunther, the excellent Thomas Stewart, remains a mystery. His Brunnhilde was originally to be the great mezzo, Christa Ludwig, who was taking baby steps into the soprano repertory at the time. Wisely, she stepped back. At Karajan's urging, the magnificent Regine Crespin stepped into the role in "Walkure". Once past her entrance in Act Two, with it's famous "Hojotoho" battle cry, she actually equits herself quite well. The role is taken over by Helga Dernesch, who is all fire and excitement in both "Siegfried" and especially "Gotterdammerung". It is a tremendous devil-be-damned performance, and nearly melts paint in its' intensity. Karajan also tried to coax famed Canadian tenor Jon Vickers into taking on the Siegfrieds. While Vickers showed some interest in the Gotterdammerung role, he was said to simply dislike the character himself in "Siegfried" (never admitting that the role just might lie a bit beyond his monumental vocal capabilities) and ultimately never sang either opera, instead repeating his famed Siegmund for Karajan and, a few years later, adding Tristan to his repertoire - also recorded with Karajan at the helm. Jess Thomas is a better-than-expected Siegfried in the same-named opera, but is replaced by Karajan with the young Helge Brilioth in "Gotterdammerung". While singing the part beautifully (think the young Bjoerling - unless that is sacrilege to you) some feel he sounds light for the part. Having heard this wonderful singer in the house, I can attest his voice was anything but light. It was strong, musical, effortless, and could easily be heard over the largest musical forces. Why his career didn't progress, heldentenors always being in short supply, is a mystery. I know he had several seasons at Bayreuth and other European houses, but then he just sort of faded away. There have been rumors of personal problems, but of that I know nothing.

In summary, this is a Ring cycle to own, if you can find it.

Now here is something no one ever talks about: Karajan's Ring was recorded over several years, just like Solti's. However, unlike Solti, Karajan's cycle was the bi-product of actual stage performances of the Ring at the Salzburg Easter Festival, of which Karajan was the Grand PooBah at the time. The sound recordings were made just prior to the stage performances. The stage performances, which have slight cast differences, WERE FILMED!! Yes, that is correct. There is actually a commercially filmed version of Karajan's staged Ring cycle, produced by Karajan in color and full stereo. Wouldn't you like to see it? I sure would.

And, finally, the Metropolitan Opera contracted with Karajan to reproduce his Salzburg Ring productions at its' then brand spanking new Lincoln Center home, retracting chandeliers and all. "Walkure" and, I think, "Siegfried", were actually presented to much acclaim, especially when Nilsson sang the Brunnhildes. However, a strike (stagehands, I think, but it could have been orchestra musicians) shut down the Met for a time, forcing Karajan and the Met to postpone the undertaking for a season. Unfortunately, due to singer's availability, and the fact that the Salzburg performances were now two years ahead of what would have been the Met's, the project was ultimately abandoned. Law suits were threatened, operatic bad-blood was spilt, mega-egos were bruised, and at producer Karajan's insistence, the Met productions were destroyed. Karajan never conducted at the Met again.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ShanDo
Hifista


Založený: 20 apríl 2007
Príspevky: 248
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 14:43:51    Predmet: Odpovedať s citátom

normalne si ma navnadil aby som si to konecne poriadne vypocul:)
_________________
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 15:06:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě u Wagnera odrazují libreta. Obtížně v nich nacházím něco s čím bych se dokázal jednoznačně ztotožnit. Žánrově by se libreta dala dnešním slovníkem pojmenovat jako "filozofické fantasy". Obdiv k síle a pohrdání slabostí. Je to pravý opak Mahlerova světa. Smile
_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut september 23, 2008 13:37:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím zda je nutné se ztotožňovat s jakýmkoliv dílem....Mi připadají Wagnerovy opery co se děje týká jako opravdu povedené kousky. Opravdu se mi líbí příběhy plné romantiky a osudovosti (Tristan a Isolda, Lohengrin, Bludný Holaňdan, Parsifal). Filosofický přesah těchto oper mi přijde hluboký a dotýká se asi každého intelektuála a to i tehdy pokud se mu Wagnerova hudba nelíbí. Mě se zdá že v Wagnerových operách jsou natolik dobře zakomponovány archetypální filosofické problémy, že právě tohle dělá z jeho oper nesmrtelné a kvalitní kusy co mají co říct i dnes dnešnímu modernímu člověku Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mancubus
Nádejný hifista


Založený: 15 august 2007
Príspevky: 76

PríspevokZaslal: Ut september 23, 2008 14:02:28    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Mě u Wagnera odrazují libreta. Obtížně v nich nacházím něco s čím bych se dokázal jednoznačně ztotožnit.


Myslím že není nutné se ztotožnit s celým dílem, mě obvykle stačí když se ztotožním s waldvogelem. To mi za těch patnáct hodin poslechu stojí. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
operafan
Hifi obsluha


Založený: 20 jún 2008
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2008 18:33:48    Predmet: Wagner Odpovedať s citátom

bartoli

Karajan není špatný, zkus Soltiho 1958-1965, nebo Boehma live 1967..

za vynikající, i když ne moc hifi považuju live ze Scaly s Furtwanglerem (Brunnhilde zpívá Kirsten Flagstad-nelidský výkon..)

alev Siegfriedovi a Soumraku zpívají Siegfrida různí zpěváci,
v Sieg. Jess Thomas a v Soumr. Helge Brilioth, Melchior a Lorentz jiná třída,
ale z lyrizace bych "vinil" spíš Karajana..

Brunnhilde zpívá Helge Dernesch, původně mezzo-v čemž je její problém..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut december 02, 2008 13:33:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Soltiho prsten - mam v plánu zakoupit, ale doposud jsem to nevidel za zajimavou cenu (nizkou cenu), no a davat za téměř 50 let staré nahravky midprice cenu se mi nechce Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist