Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jak vybrat oddělovací trafo ?
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:09:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Nikdo nepopírá, že pračka má smysl. Ale, jsou komponenty, kde má přínos velký, a takové, kde žádný. To je též výsledek poslechových testů. Pračka je berlička, řešící nedobře vyřešené zdroje a potlačení. Existují výkonové zesilovače, kde má vliv obrovský. Asi by stálo za to zamyslet se proč.


Něco takového jsem měl na mysli, jenom jsem to nedokázal tak přesně (a odvážně) formulovat. Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ciba
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 356

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne mam nejlepsi zkusenosti s dvema odd. trafy , separatne mam odd. trafo (Audioplan Powerplant) cca 300 VA pro CD a DYI 2000 VA pro aktivy , obe trafa jsou zapojene ve dvou separatnich zasuvkach , (z jedne vetve) teprve az rozdeleni pristroju do dvou traf prineslo zjevne zlepseni , zretelne je slyset vice ambietnich informaci , zlepsila se hloubka prostoru a co je zajimave na aktivech jsem mohl dat basy do 0 dB , predtim byly ubrane o cca -1 dB , pricemz basy dostaly lepsi kontrolu a prokresleni .
_________________
Vždy je lepší hovořit s rozumným člověkem o něčem hloupém, než s hlupákem o něčem rozumném . Paul-Louis Courier
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:24:16    Predmet: Odpovedať s citátom

To je v souladu s tím, co píšu - každý přístroj by potřeboval svůj oddělovák, jinak řečeno pořádně vyřešit zdroj včetně trafa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:29:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Sice je hezke, ze takto je to nejlepsi, ale nikdo toho nemuze dosahnout, pac nema u vseho spravne zdroje, takze je to docela bezpredmetne a jedine schudne reseni je mit pracku nebo si cely retez postavit sam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:36:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejsem příznivcem jediných správných řešení. I když chápu, že to mnohé zjednodušuje (až příliš). Zažili jsme jediné správné zesilovače, jediné správné přehravače. Vždy se to ukáže jako mýtus, víra.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 20:37:08    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Nikdo nepopírá, že pračka má smysl. Ale, jsou komponenty, kde má přínos velký, a takové, kde žádný. To je též výsledek poslechových testů. Pračka je berlička, řešící nedobře vyřešené zdroje a potlačení. Existují výkonové zesilovače, kde má vliv obrovský. Asi by stálo za to zamyslet se proč.


Ano, je to vlastně požadavek na EMC. Přístroj nesmí rušit, ale také musí být odolný vůči rušení.
Dovedl bych si představit i test, kdy by se k 230V přidalo rušení a měřil výstup zesilovače.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 21:13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Aby byla splněna podmínka ochrany, musí být spolupracující přístroje napájeny JEDINÝM oddělovacím trafem. Jinak by bylo nutné zapojit " kolíky " v zásuvkách před trafo a vše by bylo proto zbytečné...


ciba napísal:
Ja osobne mam nejlepsi zkusenosti s dvema odd. trafy , separatne mam odd. trafo (Audioplan Powerplant) cca 300 VA pro CD a DYI 2000 VA pro aktivy , obe trafa jsou zapojene ve dvou separatnich zasuvkach , (z jedne vetve) teprve az rozdeleni pristroju do dvou traf prineslo zjevne zlepseni , zretelne je slyset vice ambietnich informaci , zlepsila se hloubka prostoru a co je zajimave na aktivech jsem mohl dat basy do 0 dB , predtim byly ubrane o cca -1 dB , pricemz basy dostaly lepsi kontrolu a prokresleni .


Tady jsme v příkrém rozporu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 22:18:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Nesouhlasím s tvrzením, že na něčem to slyšet je a na něčem ne - trafo jsem zkoušel s desítkami přístrojů, od naprostý laciný spotřebky až po superhájend, slyšet to bylo všude, dokonce i na televizoru to výrazně zlepšilo obraz. Ilustrací účinku pro široké plénum nechť slouží poslední setkání před dvěmi roky v Doksech, kde první den byli všichni nešťastní, jak donesené přístroje jaksi nehrají a teprve druhý den, kdy dopoledne Zdeněk Pešek pračku dovezl, se to výtazně zlepšilo, aby se to následně po jejím podvečerním odvezení opět stalo neposlouchatelným. Máš zajisté pravdu, že dobře vyřešené zdroje by to pravděpodobně taky vylepšily, ale pak by je ovšem musely mít všechny přístroje řetězce.... Já taky nemám rád jediná správná řešení, ale zatím to tak je, byť mi to sere sebevíc....A mimochodem, tenhle nápad nepochází ode mě, ale od chlapců ze Sušice. Já osobně jsem tomu taky dlouho nevěřil, ale když jsem si to po půl roce dojel poslechnout, přesvědčilo mě to už v prvních taktech...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 01, 2009 22:42:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestliže je to tak markantní, musí existovat konkrétní technická (ani si netroufám říct měřitelná) příčina. A bylo by velmi užitečné ji odhalit. Výsledkem nemusí být nutně odstranění oddělovacího trafa z řetězce. Třeba je z nějakých důvodů nenahraditelné, co já vím.
Ale hlavně bychom se mohli víc dozvědět o tom, co ovlivňuje zvuk kromě běžně známých vlivů. Paušální vysvětlení o potlačení rušení mě neuspokojuje. Jistě to hraje roli, ale jaké rušení? Jakou část obvodů a jakým mechanismem ovlivňuje? A nejsou tu další vlivy oddělovacího trafa, které nám unikají a jsou třeba klíčové?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Po marec 02, 2009 07:29:42    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
...... Máš zajisté pravdu, že dobře vyřešené zdroje by to pravděpodobně taky vylepšily, ale pak by je ovšem musely mít všechny přístroje řetězce.... ...


To opa: Máš pravdu a já tě chápu. Mne taky štve, když neznám příčinu toho co musím řešit a rozhodnout se. Vem to ale z praktického hlediska: Vím, že jsem manuálně zručný a jsem ochoten se do stavby oddělovacího trafa pustit, protože to přinese zlepšení. Prakticky vše kupuji hotové a vlastně skládám stavebnici, nebo si ji nechám složit u zkušeného elektrikáře. Řeším pouze jednu věc, která navíc půjde ještě na revizi.

Ale nikdy bych se neodvážil jít od jednoho komponentu k druhému a skoro u každého předělával napájení. To by byla vstupenka do pekla pro 99,99 % z nás, co nejsme z oboru. Prostě když to nejde složitě, tak to musí jít jednoduše a proto jsem toto vlákno zakládal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 12:49:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Má smysl nebo nějaký přínos, aby oddělovací trafo mělo více výstupů sekundáru a tím třeba oddělit přístroje citlivé (CD, Pre, ... ) od výkonných koncových zesilovačů?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 13:04:03    Predmet: Odpovedať s citátom

pipis napísal:
Má smysl nebo nějaký přínos, aby oddělovací trafo mělo více výstupů sekundáru a tím třeba oddělit přístroje citlivé (CD, Pre, ... ) od výkonných koncových zesilovačů?


Ono to souvisí s otázkou, jestli se smí na jedno oddělovací trafo (případně jedno sekundární vinutí) připojit více spotřebičů. Tuhle věc pořád nepovažuju za vyřešenou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 13:24:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Že to nemáš ty vyřešený, je tvůj problém - v normě to vyřešený je... Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 13:55:10    Predmet: Odpovedať s citátom

aha.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 17:15:30    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Že to nemáš ty vyřešený, je tvůj problém - v normě to vyřešený je... Cool

Dobrá, takže podle normy platí A, nebo B ?
A: Na jedno oddělovací trafo smí být připojen pouze jeden spotřebič.
B: Na jedno oddělovací trafo smí být připojeno více spotřebičů, kolíky výstupních zásuvek jsou pospojované mezi sebou, ale nesmí se připojovat nikam jinam. Spotřebiče ve třídě II lze připojovat bez omezení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 18:45:27    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
kazzatel napísal:
Že to nemáš ty vyřešený, je tvůj problém - v normě to vyřešený je... Cool

Dobrá, takže podle normy platí A, nebo B ?
A: Na jedno oddělovací trafo smí být připojen pouze jeden spotřebič.
B: Na jedno oddělovací trafo smí být připojeno více spotřebičů, kolíky výstupních zásuvek jsou pospojované mezi sebou, ale nesmí se připojovat nikam jinam. Spotřebiče ve třídě II lze připojovat bez omezení.


A může platit i C ?

C) Více oddělovacích traf (napájející například analog/digitál), ale výstupy zapojeny dle B), tj. kolíky výstupních zásuvek pospojované mezi sebou, ale nikam jinam ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 18:52:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady se dozvíš buď bonmoty, nebo "tápeme", protože se s tím zrovna moc nepočítá.

Podle mě je čisté řešení vše ve třídě II. a pak můžeš dát oddělováků kolik chceš.

1 trafo + více sekundárů není optimum z hlediska vazby mezi sekundáry, navíc z hlediska norem a třídy I. je to ekvivalent mnoha oddělováků.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Normy, týkající se oddělováku asi s jeho filtračními účinky pro vf moc nepočítají, to je doprovodný efekt. čili případ C by asi hlediskům ochrany vyhověl, ale musel by být omezen počet sekundárů, aby byl v tomto případě dostatečný zkratový proud na primáru. To by přineslo složité definice správného návrhu takového trafa, že pochybuju, že vy to normotvůrci schválili....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:17:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nějak. Navíc je to podobné jinému problému. Údajně třívodičový přívod automaticky znamená třídu I a tedy všechno propojené na PE. Jenomže mám v práci dva stabilizované zdroje od různých firem, nepochybně prošly nějakými testy a jsou v souladu s normami. Přívod je třívodičový, kovová skříňka na PE, ale výstupní svorky jsou plovoucí jak od PE tak mezi sebou. Logicky, jinak by takový zdroj byl k ničemu. A to znamená, že uvnitř musí být někde dvojitá izolace. Jaká je to tedy třída ? Já tvrdím, že z hlediska uživatele je to II a zcela bezpečná. Tři dráty a uzemněná skříňka tomu nemůžou vadit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:20:24    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Přívod je třívodičový, kovová skříňka na PE, ale výstupní svorky jsou plovoucí jak od PE tak mezi sebou.


To není v rozporu s třídou I.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:23:25    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
... ale musel by být omezen počet sekundárů, aby byl v tomto případě dostatečný zkratový proud na primáru.

Tak tohle mi rozum taky nebere. Když bude samostatně jištěn primár i jednotlivé sekundáry, v čem je problém?

A co A nebo B ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:27:57    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
opa napísal:
Přívod je třívodičový, kovová skříňka na PE, ale výstupní svorky jsou plovoucí jak od PE tak mezi sebou.

To není v rozporu s třídou I.


Aha, tak pardon. Opravdu tomu tedy nerozumím a nechci nikoho uvést v omyl, takže už mlčím...

Co jsem dříve napsal, berte všichni jako nepodložené úvahy nepoučeného laika. S elektřinou není legrace, ať to nikoho nepraští.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:48:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty výstupy zdroje jsou "obvody malého bezpečného napětí" a napětí mezi nimi nebo kostrou nesmí překročit při "normálních podmínkách provozu" 42,4V špičkového nebo ss napětí.

"V případě, že napětí sekundárních obvodů je menší, než 42,4V stř. nebo 60V ss při zvlnění max. 10% není vyžadována ochrana osob před náhodným dotykem těchto obvodů"

"Oddělení obvodů bezp. m. napětí od částí s nebezp. napětím musí být provedeno

1) použitím izolace ........ (dvojitá/zesílená)
nebo
2) ..............
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:55:01    Predmet: Odpovedať s citátom

"Zařízení třídy I mohou mít části s dvojitou nebo zesílenou izolací nebo části pracující při bezpečném malém napětí"

A už s těmi normami běžte do háje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 11, 2009 20:57:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Výborně, takže v tomto jsou normy v souladu se zdravým rozumem. Dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist