Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Skoková odezva - ano skutečně jde o spíše matoucí graf
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mato
Hifista


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 132

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 11:22:57    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
citácia:
bohužel můj saftvér to jaksi neumí

ARTA- step response? Nejaké pokusy som robil ,"historické" meranie v starom ATB je tu, http://www.bvaudio.sk/PIC/step.gif , malé dvojpásmo. Vľavo je to roztiahnuté v časovej ose, detail nábehu. Už dávno som pomocou ATB ladil (fyzickým posuvom výšky) jedno dvojpásmo tak, aby to bolo časovo koherentné. Bolo to poznať , ale ozvučnica sa dosť "blbo" robila. Smile

To BV:
Mohli by ste nejak popísať zmenu pri tejto konfigurácii,v čom to bolo iné.Ak teda bol realizovaný posluch pred a po.
Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 13:45:05    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:


Z toho, co vím, se právě ukazuje, že to je málo. U Harmanu došli k tomu, že měří, resp. počítají:

- zprůměrované charakteristiky přímého zvuku v "poslechém okně"
- výkonovou charakteristiku prvních odrazů (počítanou pro nějakou "typickou" místnost, detaily neznám)
- index směrovosti



Jo, to dává smysl. Osová a výkonová chára jsou řekněme dvě nutné, nikoli však postačující podmínky resp. kritéria. Je stará věc, že přímý zvuk ucho vyhodnocuje jinak než odražený přinejmenším na základě zpoždění (Haasův jev), kromě čehož ale téměř určitě existuje i nějaké "směrové váhování". Poměrně jednoduchý způsob jak se k tomu přiblížit by bylo měřit bedny umělou hlavou namísto obvyklého pokud možno bodového mikrofonu, nevím ale nic o tom, že by to takhle někdo dělal.

Já jsem pro svoji potřebu - nastavování poslechu - vytvořil takovou zjednodušenou metodiku - měřím standardním mikrofonem ve "sweet spotu" a dalších čtyřech bodech okolo, a to metodou MLSSA v obdélníkovém okně 50 ms, přičemž to vyhodnocuji na výkonový průměr. MLSSA umožňuje ještě jednu variantu, a to tzv. adaptivní okno - v podstatě se počítá FFT přes okno Blackmann-Harris se šířkou závislou na frekvenci - ta závislost se dá do jisté míry nastavit. To poměrně dobře odpovídá tomu, co se dá předpokládat o uchu - na nízkých frekvencích vyhodnocuje integrálně a na vyšších se řídí spíše přímým zvukem a blízkými odrazy. Chybí tomu ovšem ta směrová diskriminace - při poslechu v obvyklém stereo uspořádání beden v důsledku směrovosti vnějšího ucha na vyšších frekvencích je přímý zvuk potlačený oproti odrazům.

Ovšem to už jsme silně O.T. - skoková či impulzní odezva resp. její detaily se při měření takového druhu moc neuplatňuje, i když je pravdou, že pár nejbližších odrazů svým časovým průběhem poměrně dobře kopíruje přímý zvuk, než se to všechno začne míchat. Na základě toho by se dalo předpokládat, že případná směrová závislost fázové charakteristiky (resp. fázové disperze) bedny bude mít vliv na amplitudovou charakteristiku počítanou přes těch pár nejbližších odrazů. Ale to už jsou opravdu hodně fajnové fajnovosti.

Pokud jde o tu "konstantní směrovost" - ze zkušenosti vím, že čím je směrovka na vyšších frekvencích širší, tím méně ostrá je lokalizace a tím víc je ve vnímaném zvuku "virtuálního prostoru". Takže dokonale všesměrové bedny by tím pádem měly mít největší šanci se "ztratit". Ale tak jednoduché to asi nebude; např. při poslechu přes velkoplošné NXT zářiče, které jsou hodně málo směrové, je ostrost lokalizace kupodivu docela dobrá.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/


Naposledy upravil velky bobo dňa Po august 24, 2009 13:48:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 14:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Pokud jde o tu "konstantní směrovost" - ze zkušenosti vím, že čím je směrovka na vyšších frekvencích širší, tím méně ostrá je lokalizace a tím víc je ve vnímaném zvuku "virtuálního prostoru".

V praxi to opravdu bude asi vždycky takhle něco za něco, minimálně do nějaké míry, víceméně tomu odpovídají zkušenosti mnoha lidí, když se na to člověk chvíli zaměří a dá si to do souvislosti. Ale je otázka, do jaké míry byla směrovost "konstantní" v tom případě, kdy byla ta směrovka úzká... jestli to také nebylo tím, že nebyla.

citácia:
Takže dokonale všesměrové bedny by tím pádem měly mít největší šanci se "ztratit". Ale tak jednoduché to asi nebude; např. při poslechu přes velkoplošné NXT zářiče, které jsou hodně málo směrové, je ostrost lokalizace kupodivu docela dobrá.

Geddes kdysi nadhodil tohle téma, zatím nechtěl moc říkat, ale naznačil, že si myslí, že za tím může být něco jako "akustická entropie", vnesený chaos, dekorelovanost, která je pro ucho "příjemná", resp. pomáhá mu se lépe orientovat v tom, v čem potřebuje, tedy určování směru a vzdálenosti. Ale zrovna o NXT řekl, že když mluví o chaosu, myslí tím jen nějaké prvky - znáhodnění produkovaných chyb, ne mít chaotický celý systém Very Happy - To jen tak z doslechu, sám na to názor nemám, nemám s tímhle zkušenost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 15:10:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Super, Mabat keď budeš s Geddesom pozdravuj ho odo mňa, že by sme mali skočiť na pivo, dávno sme sa nevideli Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 16:14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Velký Bobo:
ještě naposled se v OT vrátím k té ostrosti lokalizace, protože mě došla ještě jedna "drobnost". Na její ostrost mají negativní vliv velmi brzké odrazy, tj. pokud je bedna všesměrová, je potřeba jít dát dál od hranic místnosti, aby mezi přímým zvukem a prvními odrazy bylo aspoň těch 5 - 10ms, což jednak nevím, jak často je v reálu splněno, ale hlavně to nemusí být s širokou směrovostí vůbec dosažitelné - v podmínkách "obýváku" - pak může být lokalizace obecně zhoršená. Ovšem naopak, pro vjem "virtuálního prostoru" jsou odrazy (a to v co největší míře z co nejvíce směrů) potřeba (ty zpožděné), ovšem pokud možno spektrálně odpovídající, jinak to vadí.

Řešením by tedy mohlo být opravdu konstantní směrovost zároveň řešit jako úzkou - pak by první odrazy přicházely s větším zpožděním, zároveň bez spektrálního zabarvení. Jsou takové pokusy to tak dělat, jak všichni víme (žejo, godzi), bohužel jsem to zatím doma neslyšel... Zatím jsem v tomhle směru experimentoval jen s dipolem. Vůbec to nevychází špatně, musí se to ale dát dál od zdi (té za nimi), jinak je to právě "zpatlané". Akustickz tu stěnu upravit tak, aby to pohltila jsem ještě nezkoušel a ani to u mě není moc reálné.


NXT, pokud jsou na zdi (jsou?) pak problém těch brzkých odrazů také svým způsobem částečně řeší, i když ne o tolik.

Opravdu se PMA omlouvám za OT, už končím a VB se omlouvám za stažení na zcestí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 16:47:27    Predmet: Odpovedať s citátom

To je OK, pokračujte. Založím vlákno na Artu, jelikož je to něco, co mě po dlouhé době "chytlo", nejen kvůli skokové odezvě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 17:38:44    Predmet: Odpovedať s citátom

To som rád, Mabat ma konečne naučí ako merať fázu v Arte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 18:20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Arta umí systémy s neminimální fází? (fázovou char.)
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 18:27:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Na tohle měření se spíš používá LspLAB, kterej to umí tutově a jako bonus umí i adaptivní okno.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:08:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten program je dobré kombinovat s dalšími, ukazuje se, jak malá, malá je vzorkovací frekvence 48kHz i pro měření středobasu ..


arta.PNG
 Description:
 Filesize:  41.2 KB
 Viewed:  314 Time(s)

arta.PNG



CE.PNG
 Description:
 Filesize:  24.18 KB
 Viewed:  307 Time(s)

CE.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
K měření "neminimálních" systémů - přeci pokud naměříte impulzí odezvu hotové reprosoustavy (systému s "neminimální" fází) a tuto převedete do frekvenční oblasti, získaná fáze musí být zákonitě ona "neminimální"... Vstupuje do toho "jen" doba, kterou trvá signálu, než dorazí k mikrofonu a o kterou je možno výslednou fázi "srovnat", volbou začátku FFT okna před výpočtem někam těsně před ten vlastní impuls (jde to jinak?). Doufám, že teď neprojevuji nějakou fatální neznalost teorie signálů (není to moje vzdělání), ale takhle mi to normálně funguje např. při získávání charakteristik pro simulace výhybek (měřím jednotlivé měniče z jednoho bodu a začátek okna dám vždy pro celou serii společný - to si předem zkusím, nastavím před ten "nejdřívější" impuls a dál s tím nehýbu). Předpokládá to tedy dvoukanálové měření. Arta pak umí vypočítat minimální fázi a tu i odečíst od té naměřené, tedy zobrazit to, co je "navíc", dané prostým zpožděním, ale to jsem samostatně nikdy nepotřeboval. V simulátoru se se vzájemným posunem měničů pak dá ještě hýbat (pokud člověk třeba uzná, že by to prospělo věci), za odpovídajícího pohybu fáze (tedy předpokládám, že korektního, aspoň se to tak tváří).

Doufám, že naesfaltuju, ale takhle to běžně dělám a funguje to... Resp. v Artě jsem nepřišel na nic lepšího.


Naposledy upravil MaBat dňa Po august 24, 2009 19:16:59, celkom upravené 5 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

... a reproduktor zas až tolik nezkresluje:


5MP60N__.PNG
 Description:
 Filesize:  60.63 KB
 Viewed:  305 Time(s)

5MP60N__.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:15:23    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: jak přesně to lze provést?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:18:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém lokalizace spočívá v tom, že s výjimkou případů, kdy signál je jen v levém nebo jen v pravém kanále, se lokalizuje fantomový zdroj. Při signálu v jednom kanále se lokalizuje reálný zdroj a s tím ucho nemá potíže ani když jsou přítomné odrazy. U fantomové lokalizace jsou odrazy na překážku, ježto uchu napovídají, že ta lokalizace je vlastně švindl.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: počkal bych na vyjádření VB, sám to dělám čistě empiricky tak, jak mi to funguje a nechtěl bych šířit nějaké zcesté postupy...
Pokud jste myslel jen nastavení okna pro FFT, tak to se dělá levým a pravým tlačítkem myši, v okně impulsní odezvy.

VB: nj, když o ten švindl nám jde..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:28:58    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
MaBat: jak přesně to lze provést?


Já tedy ARTu zrovna nemám při ruce, ale - nejde tam ta časová kompenzace zadat i číselně ? V MLSSA to jde, případně ji to umí i vypočíst, i když ne moc přesně. Při nastavování začátku okna je otázka, co považovat za začátek impulzu, dle mé zkušenosti je to zpravidla střed intervalu mezi posledním nulovým samplem před tím, než se průběh začne zvedat, a prvním nenulovým, což se ale někdy loví dost obtížně, zejména je-li tam šum.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:29:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Levé a pravé tlačítko - děkuji za inteligentní odpověď, kliknout lze podle míry odhadu a libosti, že.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

VB: A záleží vůbec na tom, kam ten začátek dám? Jestli 2 nebo 10 vzorků před impuls, čistě od oka, pokud mě zajímají jen vzájemné fázové vztahy mezi měniči v ozvučnici a začátek okna je na časové ose pro všechny měniče stejný?

Časová hodnota se tam jakási zadává také. Osobně jsem nepřišel na to, jak funguje - tady by mohl pomoci godz.

PMA: to je právě to, co jsem myslel tím počkat na VB...


Naposledy upravil MaBat dňa Po august 24, 2009 19:37:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:36:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo a abych nezapomněl - reprák se musí připojit přepólovaně, jinak jde čelo impulzu dolů a uprostřed pásma je fáze 180 stupňů, což je špatně a snažit se to vykompenzovat vede k naprosto nesmyslným výsledkům. Ale nechtějte na mně, abych tady vysvětloval, proč, ostatně není to zas až tak velká záhada.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:39:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
VB: A záleží vůbec na tom, kam ten začátek dám? Jestli 2 nebo 10 vzorků před impuls, čistě od oka, pokud mě zajímají jen vzájemné fázové vztahy mezi měniči v ozvučnici?

PMA: to je právě to, co jsem myslel tím počkat na VB...


Při porovnání na tom v zásadě nezáleží, ale když je to rozjeté, tak se to blbě odečítá. MLSSA umí vyhodnotit přímo fázový rozdíl ze dvou charakteristik (když se ví jak na to), ale to myslím ARTA neumí, možná to umí LSPLAB.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:40:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Třeba nosím dříví do lesa, ale něco postupně smolím u sebe na webu ohledně měření. Jsou tam i výsledky měření, momentálně už mám hotovou i "nekonečnou" desku, takže se to ještě zlepší.
Artu také nemám rád, protože vybírání offsetu neumožňuje zadávat přímo, nicméně s nižší vzorkovací frekvencí a se dá nastavit a zapamatovat vzorek, kterým má okno začít. Musí se tam navíc nastavovat blbě separátně zpoždění fáze.
LspLAB je v tomto ohledu mnohem přívětivější, adaptivní okno už je jenom třešnička.
Je úplně jedno, kam se počáteční bod (jaký offset) se nastaví, pokud je před impulsem. Správně před impulsem žádná informace není, obyčejně tam bývá nějaký šum. Zmiňoval jsem už jinde, že je vhodné offset používat, protože pokud má fáze velkou strmost, je při standartním vzorkování dosti nepřesně zaznamenána a později při simulaci výhybky může vapadat až komicky Smile.

MaBat: Ohledně fáze v ARTě už jsem ti to myslím vysvětloval na audiowebu, je to prostě nedořešené/nepraktické.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:46:31    Predmet: Odpovedať s citátom

check: mně osobně to plně vyhovuje, okno si nasatvím a hotovo, nikam nic nezadávám, fáze se točí tak "akorát", vůbec s tím nemám problém... Jen to nechci vydávat za nejlepší řešení, jen pro mě nejsnazší a plně vyhovující.

Takovéhle rozjetí považuju třeba za vyhovující - to je běžný výsledek.



faze.png
 Description:
 Filesize:  23.55 KB
 Viewed:  285 Time(s)

faze.png




Naposledy upravil MaBat dňa Po august 24, 2009 19:55:13, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Na počátku byl TECHRON, pak MLSSA, všechno ostatní je jen odvar ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 19:55:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Přátelé, nejsem si jistý, že rozumím tomu, co tu řešíte. Ale pokud by šlo o to, jak vykompenzovat zpoždění mezi reproduktorem a mikrofonem, aby se dal správně zobrazit průběh fáze, tak tu mám jedno starší měření Tesláckého střeďáku pomocí SL. Má takovou funkci Delay Finder, která sama najde potřebné zpoždění a provede korekci. Vlastní měření je bílým šumem (či spíše MLSA) a vůbec se neřeší žádné impulsy nebo okna. Vypadne to z toho rovnou, jen se musí měřit dvoukanálově v komplexní rovině.


ARN4708_100mm_385delay_slov.png
 Description:
 Filesize:  53.72 KB
 Viewed:  331 Time(s)

ARN4708_100mm_385delay_slov.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12729

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:02:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No ono jde o to zachovat v těch fázích vzájemné zpoždění mezi všemi reproduktory, které chceme měřit (a dělat pro ně výhybku)... Tedy osobně zas tak úplně nerozumím snaze kompenzovat "zpoždění mezi reproduktorem a mikrofonem" - to jde tedy jen pro jeden z té množiny, který si vyberu a to samé zpoždění použít i na ostatní. Druhý extrém je pak používat jen minimální fáze a do simulace zadávat offsety akustických středů (podle mě alchymie).

Jde to nepochybně dělat různě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:11:32    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Přátelé, nejsem si jistý, že rozumím tomu, co tu řešíte. Ale pokud by šlo o to, jak vykompenzovat zpoždění mezi reproduktorem a mikrofonem, aby se dal správně zobrazit průběh fáze, tak tu mám jedno starší měření Tesláckého střeďáku pomocí SL. Má takovou funkci Delay Finder, která sama najde potřebné zpoždění a provede korekci. Vlastní měření je bílým šumem (či spíše MLSA) a vůbec se neřeší žádné impulsy nebo okna. Vypadne to z toho rovnou, jen se musí měřit dvoukanálově v komplexní rovině.


JJ, to jsem taky zkoušel a docela to jde. Na tom obrázku je to sice malounko překompenzované, ale ještě v mezích slušnosti.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:27:12    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
No ono jde o to zachovat v těch fázích vzájemné zpoždění mezi všemi reproduktory, které chceme měřit (a dělat pro ně výhybku)... Tedy osobně zas tak úplně nerozumím snaze kompenzovat "zpoždění mezi reproduktorem a mikrofonem" - to jde tedy jen pro jeden z té množiny, který si vyberu a to samé zpoždění použít i na ostatní. Druhý extrém je pak používat jen minimální fáze a do simulace zadávat offsety akustických středů (podle mě alchymie).
Jde to nepochybně dělat různě.

Obojí je možné, program Ti zpoždění najde, ale můžeš ho změnit, nebo zadat svou hodnotu. Já to zamýšlel pro aktivní výhybku, kde zpoždění kompenzuje zpožďovací článek, takže mě zajímal rozdíl zpoždění mezi reproduktory pro stejnou vzdálenost mikrofonu od ozvučnice.

A mimo jiné, na tom obrázku je krásně vidět, co je potřeba kompenzovat v té CLC1 onou "korekcí reproduktorů". Skoro se zdá, že by šlo na základě měření reproduktorů tu korekci odzkoušet v simulátoru a na hotové bedně jenom ověřit správnost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:28:44    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Vlastní měření je bílým šumem (či spíše MLSA) a vůbec se neřeší žádné impulsy nebo okna.


Měření je "šumem", periodickým vzorkem šumu, MLSSA (podle výběru), impulsní charakteristiku to z něj počítá. Z ní se pak počítá amplitudová i fázová. Ano i skoková (integrál impulsní).

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:34:39    Predmet: Odpovedať s citátom

K té fázi - když se "levým a pravým tlačítkem", zejména tím pravým, klikne o kousek vedle, tak je fázová pokaždé jiná, takže tomu nevěřím. Ještě zkusím 2-kanálové měření. Jinak mám obavy, že se zbytečně dlouho věnuju věci, která nebude mít žádný efekt.

K té neslyšitelnosti tvaru skokové odezvy a nedůležitosti časové koherence - trochu mi to připomíná jiné debaty z minula typu:

- jitter není důležitý (to se dnes již neříká)
- všechny CD přehravače hrají stejně, jelikož mají amplitudovou char. v audio pásmu pod 0.1dB a mají zanedbatelné zkreslení (to se už jen neříká nahlas)

Podobných příkladů by se dalo najít spousta, a jde podle mě jen o rozlišení aparátu a psychoklapky na uších.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Po august 24, 2009 20:35:47, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:34:46    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
JJ, to jsem taky zkoušel a docela to jde. Na tom obrázku je to sice malounko překompenzované, ale ještě v mezích slušnosti.

Malinký háček je v tom, že to umí to zpoždění korigovat jenom v násobcích 1/fs. Takže dnes by to se 192kHz vypadalo zase trochu jinak.

Jenom aby bylo jasno, to není žádný postprocesing, ten graf se maluje v reálném čase, takže s tím lze hýbat a koukat, co to dělá. To myslím jiné programy nedovedou, tam se vždycky udělá záznam a ten se teprve přepočítává.

A nakonec, díky průměrování (teoreticky neomezenému) není žádný problém na nízkých kmitočtech s délkou záznamu (počtem vzorků). Samozřejmě v blízkém poli nebo bez odrazů, to dá rozum.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Ďalšia
Strana 3 z 20

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist