Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PRE 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2011 18:05:47    Predmet: Odpovedať s citátom

No to jsem opravdu netušil, že z té legrácky bude takováhle mela. Shocked

Takže jinak a seriózně. Pokud bych se přesvědčil, že změna kompenzací na stovkávh KHz slyšitelně ovlivňuje zvuk, jsou pouze tři možnosti:
1. Kompenzace A je špatně
2. Kompenzace B je špatně
3. Kompenzace A i B jsou obě špatně.

Varianta, že A i B je obojí správně nepřipadá v úvahu, jsou-li dva zvuky slyšitelně rozdílné, nejméně jeden z nich je výrazně narušen.
Takže by bylo na místě hledat příčinu problému.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2011 18:18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Kompenzácia A je zle, kompenzácia B je zle, kompenzácia A+B je tiež zle ale záujemcom sa taký zvuk páči najviac tak nie je čo riešiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: St september 28, 2011 03:52:20    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA asi zatím nepochopil základní pravidlo Hi-Fi: VŠECHNO JE ŠPATNĚ!
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kodls
Nádejný hifista


Založený: 28 január 2009
Príspevky: 65
Bydlisko: Štěpánovice

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 09:04:07    Predmet: PRE 3 Odpovedať s citátom

Tak jsem taky trochu experimentoval se změnou kompenzací a vliv na zvuk je značný. S původními kondenzátory je zvuk pohodový ale pro vyznavače metalu až moc,chybí mi tam ten ostrý zvuk kytar.Po odpojení kompenzací je pohodovost a částečně i prostor potlačen, přibylo důrazu ve všech pásmech ale v některých skladbách je to až na škodu.Vrátil jsem se tedy ke kompenzacím a místo původních jsem tam dal o něco menší keramiku použitou i v Dispre jfet a asi jsem našel pro moji sestavu velmi slušný kompromis.Už je mnohem více slyšet i krásný zvuk kytar a poslech je opět příjemný. Vše bez měření a hodnoceno pouze poslechem.Na jiném řetězci bez fyz.regulace od Moskaly budou zkušenosti asi odlišné, ale rozhodně stojí za to to vyzkoušet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 10:11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se týče subjektivního hodnocení, úplně souhlasím. A to se jedná o zásahy v oblasti stovek kHz. Evidentně pořád neumíme měřit to, co je důležité. Heslo "vím, že nic nevím" platí dokonale, ve formě "čím víc vím, tím víc nevím".

Na sestavách s větším rozlišením je slyšet výměna každého kabelu (linkových, reproduktorových), slyšet je změna vnitřní kabeláže přístroje, slyšet jsou výměny síťových šňůr přístroje, slyšet jsou pračky. Ať se skalní objektivisté staví klidně na ucho.

P.S.: pokud se kompenzační kapacita měnila od 0pF do 27pF, měření není potřeba. Tento preamp je zcela stabilní za všech okolností, při změně kompenzační kapacity se trochu mění plochost výsledné amplitudové charakteristiky až cca k Butterworthu, zasahuje to ale jen "nadakustické" pásmo.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kodls
Nádejný hifista


Založený: 28 január 2009
Príspevky: 65
Bydlisko: Štěpánovice

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 10:45:11    Predmet: PRE 3 Odpovedať s citátom

mám tam 10pF v keramice a je to slyšitelně lepší oproti původnímu, dík za nápad změny kompenzace
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 11:00:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Já díky za zpětnou vazbu a sdělenou zkušenost.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 14:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednoduchý dotaz:
Projeví se stejnou změnou zvuku zařazení pasivního filtru před nebo za zmíněný obvod se stejnou mezní frakvencí, jako změna kompenzací, či nikoliv ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 15:47:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Z mých dosavadních zkušeností s podobnými obvody můžu říct že NE. Toto konkrétní zapojení PRE3 zatím nemám odzkoušené, ale divil bych se kdyby tomu bylo jinak Wink Dolní propust na vstupu s Fmax nad 200kHz je prakticky beze změny zvuku.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2011 16:20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111: Díky!
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 13:28:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Změna kompenzací způsobí subjektivně až propastné rozdíly v "podání zvuku" - neumím to napsat jinak.

Porovnávali jsme u mongola jeho DPA223 (původní kompenzace, jen drobné změny typu odbuzovací kond) s mým DPA223 (upravené kompenzace, odbuzovací kond - stabilita, limitace a spol. ověřeny, naměřené THD na 20 kHz snad 6x nižší než v původní verzi). Klidový proud byl cca stejný, nějakých 200mA (měřeno v místě pojistky).

Subjektivně hrály dva ZCELA JINÉ ZESILOVAČE a rozdíl byl markantní při prvních tónech. Původní verze hraje "pohodově, relaxovaně, hlouběji", moje "čistěji ale víc na středech" a komplikovanější pasáže jsou až uřvané. Znovu podotýkám, moje upravená verze je stejně stabilní a "méně kreslící" než původní. I šířka pásma zůstala přibližně stejná.

Změny - do kompenzační smyčky jsem zahrnul i koncový stupeň (kapacita 33p), což v původní verzi není - jde o "malou smyčku" z výstupu VAS (47p v serii s 470 ohmy). A zmenšil jsem kond "zatloukající" VAS proti zemi z 270p na 100p.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 15:13:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím, že už jsem asi otravný, ale nemůžu si pomoct. Pokud kompenzace takhle zásadně změní zvuk, pak to není změnou kmitočtového rozsahu někde na stovkách kHz.
A v tu chvíli by stálo za to vědět, co se děje. Já bych byl opatrný s tvrzením, že stabilita je ověřena. To, že na výstupu je vzorně zakulacená hrana obdélníku neznamená, že uvnitř zesilovače se nemohou dít prapodivné věci.
Vzpomeňte si jenom na první verze Dispre, jednoduchý signálový zesilovač a jakou to dalo práci najít problém. Běžný osciloskop nic neukázal, bylo to výš. Totéž se může dít i v koncovém zesilovači, který je složitější a může být i náchylnější k nějakým neplechám.
Proč to všechno píšu, kompenzace neslouží k tomu, aby si každý upravil zvuk k obrazu svému, ale aby zajistily stabilní a spolehlivý chod zesilovače za všech podmínek.
Takže opět platí ty tři zmíněné varianty:
1. Kompenzace A je špatně
2. Kompenzace B je špatně
3. Kompenzace A i B jsou obě špatně.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 15:38:53    Predmet: Odpovedať s citátom

A co: 4. Kompenzace A i B jsou obě dobře ?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 15:42:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Obávám se, že i tohle může být dobře, a co je jinak s různými kompenzacemi je spektrum "zkreslení".

Trochu mi to připomíná rozdíl mezi zvukem přenoskového předzesilovače s aktivní versus s pasivní RIAA korekcí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 15:45:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ne, platit musí var. 3, jinak by bylo porušeno jedno ze základních pravidel Hi-Fi, které zní: Všechno je špatně.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 16:20:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
A co: 4. Kompenzace A i B jsou obě dobře ?

Vyloučeno, to by nemohl být takový zvukový rozdíl.
Františku, zkus své bonmoty podložit alespoň nějakou úvahou nebo názorem, ať to nejsou jenom prázdné výkřiky.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 16:23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebyl bych tak kategorický. Možná stále měříme něco jiného, než slyšíme.

A navíc nemáme etalon "toho, co hraje dobře".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 16:58:34    Predmet: Odpovedať s citátom

opamp napísal:
....A navíc nemáme etalon "toho, co hraje dobře".

Já myslím že do jisté míry může být etalonem poslech např. symfonického orchestru, případně jednoho konkrétního nástroje. K porovnávání všemožného audia používám např. klavír a nahrávky které sám udělám. Mezi různými topologiemi jsou slyšet značné rozdíly, stejně tak ty různé kompenzace, filtry... Zatím mám jediný závěr - všechno hraje špatně Laughing (rozuměj jinak než ten klavír na živo).

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jacq
Nádejný hifista


Založený: 17 máj 2011
Príspevky: 52

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 17:32:27    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
(rozuměj jinak než ten klavír na živo).

a jeste musis zohlednit to, ze za klavirem to slysis jinak nez kdybys sedel v publiku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 17:40:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Však kdo říkal že hraju zrovna já? Very Happy
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 18:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsme sklouzli někam jinam. Porovnávat živou muziku s reprodukovanou nemá smysl.
Jde o základní logickou úvahu. Jestliže dva zesilovače se stejným vstupním signálem dávají na svých výstupech rozdílný signál, nemohou být oba v pořádku, protože (minimálně) jeden z nich nepřenáší signál beze změny.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 18:40:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud nemá porovnávat živou muziku s reprodukovanou, pá pak cenu porovnávat různý reprodukční zařízení?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 853

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 19:10:27    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
To jsme sklouzli někam jinam. Porovnávat živou muziku s reprodukovanou nemá smysl.
Jde o základní logickou úvahu. Jestliže dva zesilovače se stejným vstupním signálem dávají na svých výstupech rozdílný signál, nemohou být oba v pořádku, protože (minimálně) jeden z nich nepřenáší signál beze změny.



Jen jestli má ta tvoje "základní logická úvaha" tu správnou "optiku" Very Happy
Někteří podobnou "optiku" zjevně nesdílejí. Naštěstí....

http://www.youtube.com/watch?v=EEbWNo1OdEE&feature=related
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5952
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 19:13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ má relatívne malá zmena kompenzácie ("bez" merateľných vplyvov, okrem zmeny f-3 niekde na 300kHz) výrazný počuteľný vplyv na zvuk, tak je dosť rozumné urobiť sweep skreslenie vs. amplitúda pre rôzne kmitočty a signály. Akákoľvek anomalita v priebehu (skokové zmeny aj napr. v tisícinách %, alebo zmena trendu rast-pokles a potom obrat) signalizujú lokálne nestability v štruktúre, niekedy len v rozsahu pár mV signálu, pritom na výstupe nemusí byť nič pozorovateľné osciloskopom. Dotyk sondou vnútri zapojenia to (obvykle) eliminuje.. Ak je zvuk naraz výrazne "bohatší" a má "šťavu", tak to signalizuje problém a osobne vtedy hľadám príčinu a neteším sa... Keď však niekto verí v zmenu zvuku bez zmeny signálu, to je iné "kafe". A skalní subjektivisti sa môžu aj postaviť na ucho... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Po október 03, 2011 20:13:20    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Pokiaľ má relatívne malá zmena kompenzácie ("bez" merateľných vplyvov, okrem zmeny f-3 niekde na 300kHz) výrazný počuteľný vplyv na zvuk, tak je dosť rozumné urobiť sweep skreslenie vs. amplitúda pre rôzne kmitočty a signály. Akákoľvek anomalita v priebehu (skokové zmeny aj napr. v tisícinách %, alebo zmena trendu rast-pokles a potom obrat) signalizujú lokálne nestability v štruktúre, niekedy len v rozsahu pár mV signálu, pritom na výstupe nemusí byť nič pozorovateľné osciloskopom. Dotyk sondou vnútri zapojenia to (obvykle) eliminuje.. Ak je zvuk naraz výrazne "bohatší" a má "šťavu", tak to signalizuje problém a osobne vtedy hľadám príčinu a neteším sa... Keď však niekto verí v zmenu zvuku bez zmeny signálu, to je iné "kafe". A skalní subjektivisti sa môžu aj postaviť na ucho... Smile


Výborne napísané a vysvetlené, súhlasím ! Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 05, 2011 07:17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: pozvu Tě, a ještě cca 2 další, na slepý test. Metodika snadná, ve společné skříní je něco a něco, má to zcela shodný zisk, a přepíná se to přepínačem vlevo.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St október 05, 2011 07:29:49    Predmet: Odpovedať s citátom

blbá otázka: je rozdíl takový, že by se poznal i na digitálním záznamu z výstupu ?? Na analogovým jistě.
Hraju na přenesení testu sem Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 05, 2011 10:32:42    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
OPA: pozvu Tě, a ještě cca 2 další, na slepý test. Metodika snadná, ve společné skříní je něco a něco, má to zcela shodný zisk, a přepíná se to přepínačem vlevo.

To je ideální situace, odpadají debaty o vlivu relátek a kabelů. Ještě napíšu e-mail.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: St október 05, 2011 14:26:48    Predmet: Odpovedať s citátom

To zní zajímavě... bude-li to možné, rád bych se zúčastnil i jen jako "křoví"Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hogy
Hifi obsluha


Založený: 27 január 2007
Príspevky: 46

PríspevokZaslal: Ne október 16, 2011 19:14:43    Predmet: Re: PRE 3 Odpovedať s citátom

kodls napísal:
mám tam 10pF v keramice a je to slyšitelně lepší oproti původnímu, dík za nápad změny kompenzace



I ja se pripojuji s velice pozitivni zkusenosti s 10pF. Obe varianty (tj. 27pF a 10pF) s pouzitim Mica kondenzatoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Ďalšia
Strana 10 z 13

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist