Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Konstrukce audio zařízení s ohledem na potlačení rušení
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 31, 2008 22:39:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jeden nápad, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Řekněme, že je opravdu potřebné zabalit předzesilovač do krabice z masivního hliníku.
Zároveň bylo řečeno, že mezi dobré metody, jak se vypořádat s rušením, je dvojité stínění. Co to tedy udělat takto ? :
Obvody navrhnout na co nejmenší desku (SMD ?)
Umístit do relativně malé skříňky z tlustého hliníku. Tuto skříňku pak vložit do další krabice obvyklé velikosti a obvyklé kvality.
Malá deska omezí možnost ovlivnění rušením - malé plochy - malé smyčky - krátké spoje.
Malá vnitřní "stínící" skříňka nespotřebuje tolik materiálu, takže bude levná.
Není třeba věnovat extrémní péči vzhledu té skříňky - je schovaná uvnitř.
Pro chlazení koncových tranzistorů lze použít přímo plášť skříňky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 16:28:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobré téma... čistý napájení a odstínění bordelu zvenčí taky poslední dobou považuju za asi jednu nejdůležitějších věcí.... nejhorší jsou malý zalitý levný trafa... zejména násobky 50Hz ... řeším v preampu kterej už byl původně blbě řešenej = trafo který napájí relata v přepínači vstupů je bezpečně největší zdroj rušení i když je na druhý straně skříně než obvody a regulace volume:(
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 16:38:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně nesmí napájení cívek relé plavat.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 17:14:46    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Hlavně nesmí napájení cívek relé plavat.


Už jsi to myslím jednou psal, že napájení cívky relé musí být připojeno na zem. Tomu celkem rozumím. Ale potom mi uniká příčina, proč nesmí být relé napájené ze stejného zdroje, jako aktivní obvody. Z hlediska AC je jedno, jestli je připojen jeden, nebo oba vývody cívky (napájecí zdroj považuji z hlediska AC za zkrat). A z hlediska DC teče cívkou relé konstantní proud, ten ničemu taky nevadí.

Napadá mě jediná příčina, nevhodně vedené přívodní vodiče k relé, které vytvoří zemní smyčku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 17:28:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Opět presumpce místo otázky, jako vždy. Cívka relé je přijímač, a to, co přijme, pošle na napájecí šíny. Pokud jsou společné pro napájení el. obvodů, není to optimální řešení.

A naopak, pokud má na sobě zvlnění, kapacitně jej naváže do obvodu kontaktu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 17:40:20    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA,PMA:
Jestli to chápu správně tak spínaný napětí na cívkách jedno jaký polarity má bejt spojený v jednom bodě (nejlépe u hlavní filtrace) spojený s AGND? Jestli jo,tak to je pro mě nová informace... většinou jsem se snažil to co nejvíce oddělit od sebe a spojit jen země těch dvou okruhů v místě kde to neudělá smyčku... zkusím a uvidím co to udělá... chtěl jsem udělat zdroj uplně bokem s filtrací a stabilizací stejnou jak zdroj pro předek
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 17:44:25    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA se neptej, ten zesilovače nestaví. Je to naprostá nutnost, jinak má předzesilovač příšerný odstup. To bys měl vědět. Jeden fous napájení relé spojit s AGND.

Tvoje úvaha je chybná, protože Ti proleze přes relé padesátka a násobky kapacitně, pokud zdroje navzájem plavou.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 18:14:24    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA:
Pavle díky... já s relatama zatim nic od píky nedělal a tohle je jen taková překopávka a bastl na hraní... bohužel mi jde spíš o to jak nejůčinněji minimalizovat ten průnik...bordelu (moje desky a zdroje mam ok) v tom původním je dost problémů,ale část už jsem vyřešil (oddělené L+R a vst a výst země apod) asi mi nezbyde nic jinýho než udělat za daný situace toto:

1. Spojit to klemama u všech relat jak doporučuješ (nebude probléma)
2. precizně vyhladit ten zdroj pro ty relata případně ho udělat znova tenhle se mi ani trošku nelíbí.

jsem zatim na nějakejch -112dB ale vidim tam rozvoj 150 a dál... což mě vcelku štve... u asi třech preampů který jsem upravoval pomohlo vyfiltrování napájení a s velkou kapacitou = dostal jsem se na -120 bez rozvoje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 21:03:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Žiadna extra filtrácia napájaniea pre relé nie je nutná, stačí to spojiť v jednom bode s AGND.Kapacitnej väzby do signálu by som sa príliš nebál pri kapacite pár pf, impedancii zdroja signálu v desaitkach až stovkách ohm a pri kmitočte do 1kHz (násobky siete).
Obrázok tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=83717#83717 (hore, dole je loopback druhý kanál karty)je celý preamp aj s relé, tie sú napájané nestabilizovaným usmerneným napätím ( z takého malého zalievaného trafa Smile )s filtráciou 470uF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 23:43:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem si něco změřil. Tohle je napětí na cívce relé položeného jen tak na stole v zarušeném prostředí (PC, velký CRT monitor a pár menších zdrojů).
Červená čára je reference - zkratované svorky bez relé.

Vypadá to hrůzostrašně.
Jenom bych si dovolil připomenout, že -80 dB odpovídá napětí 0,1 mV.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 06, 2009 23:47:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Potom jsem paralelně k cívce připojil kondenzátor 100uF.
To už vypadá líp.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 07:14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

V audiu většinou stačí spojit 1 vývod napájení relé s AGND, jak už tu bylo 2x napsáno.

V širokopásmové přístrojařině ne, vím o čem mluvím, relé na přepínání vst. děličů používám běžně. Paralelní kondenzátor pomůže od vazby na rychlejší jevy, ale dávám 100nF, 100uF přes cívku by mohlo vést na problémy se zapínáním a hlavně s vypínáním. Taky nezapomeňte na diodu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 10:07:12    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA a ostatní pánové:
Díky moc za rady a postřehy udělal jsem výše zmíněné úpravy a výsledek se dostavil v rámci možností výbornej... jsem zas o něco chytřejší filtrace rovněž pomohla.... přes cívky mam defaultně 100n a diody,ve zdroji pro relata mam 4G7 zkoušel jsem spojit zdroje u relé a i u dps s trafem... výsledek byl identický takže jsem to propojil co nejkratší cestou u zdrojů. jsem na nějakejch -130dB jen 100Hz .Ostatní je v noiseflooru nebo jemně nad (-140dB) Předtím bylo nějakých 110dB ale když jsem zapnul infinity averaging tak byl hřeben jdoucí až za 1kHz Líp bych se dostal asi jen s jiným od píkky řešeným přístrojem. Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 11:12:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Aspoň budeš mít pětadvacátýho větší šance .... Razz
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 11:15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem vždycky rád, když někdo něčemu porozumí, a nejenom kušuje zpátky Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 12:45:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Aspoň budeš mít pětadvacátýho větší šance .... Razz

To mi asi nieco uniklo Smile
Dlhoocakavany "suboj" preampov ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 12:47:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to "public domain", tak to zatím necháme.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut júl 07, 2009 12:56:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Není to "public domain", tak to zatím necháme.

Ok, ale Ty si zacal Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut december 21, 2010 08:52:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Abych zbytečně nevytvářel další vlákna, tak použiju toto. Jde o výsledky širokopásmových měření na výstupech audiokomponentů. Obrázky č. 1 až 5 jsou na výstupech linkovýcg stupňů, č. 6 je kompletní řetězec. Jde pževážně o průnik rušivých signálů po napájení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut december 21, 2010 08:52:45    Predmet: Odpovedať s citátom

A zbytek ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St december 22, 2010 15:23:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě bych se s dovolením tak trochu vrátil k těm relatům - a co symetrické napájení?
Já sem svůj preamp řešil následovně:
Napájení preampu LM317/337 + kapacitní násobiče, cca 15V symetrických s pomalým (a hlavně symetrickým) náběhem. Napájení relátek přepínače je odbočené od filtračních elytů preampu (před 317/337) a stabilizované 7812/7912. Relata jsou 24V mezi větvemi +12V a -12V ze stabíků. Vše samozřejmě vydatně blokováno proti zemi, odpor sériově proti případným špičkám při spínání. Pokud byla relata napájená nesymetricky, měl jsem problém s indukováním špičky všude možně.
Teď je při zapínání, vypínání, přepínání... absolutní ticho. Přiznám se že odstup jsem neměřil, nemám na to momentálně vhodnou výbavu. Uchometricky je to OK. Co si o tomhle myslíte?

_________________
Martin www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil JeF111 dňa So január 01, 2011 21:08:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Pi december 31, 2010 11:48:45    Predmet: Odpovedať s citátom

O kousek výše je několik měření na výstupech linkových komponentů. Za stejných podmínek přidám poslední měření. Všimněte si značných rozdílů mezi komponenty. Měřené shluky na výstupu jsou důsledkem pronikání po napájení, jde o rušení ze spínaného zdroje počítače a osciloskopu. Všimněte si, že na posledním měření prakticky nic takového není. Je to ukázka řešení, které nepotřebuje ani síťovou pračku, ani síťový filtr. Na druhé straně existují komponenty, které bez podobných berliček nehrají dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mako
Nádejný hifista


Založený: 22 január 2007
Príspevky: 76
Bydlisko: Vysoké nad Jizerou

PríspevokZaslal: Pi december 31, 2010 13:49:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je ta možnost, tak bych rád viděl i měření provedené na některém z výše uvedených přístrojů s předřazeným oddělovacím trafem nebo pračkou, aby bylo vidět jak moc ty berličky pomůžou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 09:12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Předkládám provedení, ve kterém se podařilo docílit nejmenší naměřený obsah nežádoucích rušivých složek na výstupu (nachytané AM/FM rozhlasové stanice, produkty spínaných zdrojů v PC, TV atd. atd.).

Optimum by bylo dát všechny konektory natvrdo na krabici, ale to vede k výraznému zvýšení amplitudy složek 50Hz a násobků (smyčky).

Toto je ve třídě II, signálová zem desky preampu v 1 místě spojená s krabicí. Vstupní CINCH konektory mají plášť spojený s krabicí přes kondenzátory 33nF, výstupní konektory přes 100pF. Pro vstupy bylo 100pF málo. Vstupy jsou přepínané přes přepínač DACT3-5-4, odpíná se živý i zem, takže "natvrdo" je propojená vždy jen jedna cesta.

Vliv na zvuk je dost významný, jelikož se zasahuje do pozadí, na kterém je "nesený" užitečný signál (analogie tlustá a tenká tužka).

V měření to nejlépe zjistíte širokopásmovým osciloskopem s dostatečnou citlivostí (alespoň 2mV/d). Na preamp je potřeba napojovat různé zdroje signálu, u kterých se dá předpokládat kontaminace rušením (TV, PC, DVD přehravače).
Pokud měříte PC kartou, je to obtížnější, ale dá se orientovat podle složek 15,625kHz, 19kHz a smetím nad 20kHz - spínané zdroje. TV "umí" vyrobit bursty s opakovací frekvencí 100HZ a VF obsahem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 13:26:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavé Idea
Já před lety dospěl k podobnému provedení předku - reléový přepínač vstupů přepíná živý i zem, přičemž země cinchů jsou přímo na konektorech propojené paralelní kombinací odporu 1k5 a kondenzátoru 10n na společnou zem. Na konektorech jsou taky klasické RC články 100R+330pF. Došel jsem k tomu víceméně experimentálně (samozřejmě ne náhodně) při měření a poslechu rušivých složek na výstupu přímo na své tehdejší sestavě.

Ten odpor proti zemi je nutný, protože jinak se náhodně stávalo, že se časem "nasbírala" ss složka na odpojeném vstupu a při přepnutí šla rána do beden. Samozřejmě jen za předpokladu, že komponenty jsou ve třídě II.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 14:16:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jelikož úkol toho odporu by bylo jen odvést náboj, použil bych větší hodnotu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 15:17:39    Predmet: Odpovedať s citátom

S odporem jsem začal v řádu stovek kilo a došel až k těm 1k5. S vyšší i s nižší hodnotou byl horší průnik síťových složek z neaktivních vstupů. Chtělo by to celé udělat na nižší impedanci, tím by se problém se sítí potlačil. Ale občas je potřeba připojit nějaký obyčejný hifi komponent, takže tudy cesta nevede Sad Hodnota je tedy kompromisní.
Celé je to kompromisní, správně je to symetricky.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 16:09:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to nutné dělat na základě měření, jelikož jde o různé případy. U mě odpor nepřinese žádné další zlepšení. Kondenzátory vyšly pro maximum VF i NF potlačení. Signálovou zem (rozlitou zem) PCB mám v jednom místě spojenou s krabicí, ty kondenzátory zamezují vniku rušení podél plášťů kabelů dovnitř skříně.

Symetricky to sice je správně, ale potlačení symetrickým vstupem polí v řádu jednotek MHz a více funguje úplně stejně špatně, jako u nesymetriky. Jediné, na co symetrika pomůže, je NF brum a složky jednotek, max. desítek kHz. Takže na VF stejně ne.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
regnad
Nádejný hifista


Založený: 07 december 2009
Príspevky: 94

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 17:05:31    Predmet: Odpovedať s citátom

To se pomalu blížíte tomu, jak to má udělané „Plně symetrický předzesilovač HQQF-55-550K“ a jeho předchůdci, přičemž zapomínáte, že podstatná část se dostává přes napájení, viz poslední článek pana Federmanna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 17:18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě přivítám měření Mr. F. potlačení rušení jak po síti, tak podél signálových vodičů, předpokládám, že jich má plný archiv Wink

Zejména rušení způsobené činností usměrňovacích diod uvnitř přístroje (na které síťový filtr nemá vliv) - právě i proti vazbě na něj výrazně pomáhá výše uvedená koncepce s kondenzátory.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist