Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zdroj pro Dispre 2 a Dispre 2-JFET (inovace)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 11:35:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Akumulátor připojený mínus pólem ke zdroji (null test) je čistý jako lilie, tedy žádná změna, rušení nám měření neovlivňuje www.lightaudio.unas.cz/PbAkuGrounded.png
Díky za komentáře Wink .

Co se ovšem zhoršuje, tak je "čistota" síťového napětí. Rušení sahá stále níže a zatím netuším jaké zařízení je způsobují a jak jsou daleko. Můžete se podívat na loňský a letošní rok. V loňském měření jsou patrné dvě špičky od místních spínaných zdrojů (letos nebyly zapnuty). Měření je na sekundáru toroidu 230/12V, 25VA.

www.lightaudio.unas.cz/230V12V2008.png
www.lightaudio.unas.cz/230V12V2009.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 15:25:13    Predmet: Odpovedať s citátom

A bude hůř, jak Ti idioti v Bruselu vyhubí žárovky, tak se z toho smogu nevyhrabem.

Dík za to dodatečné měření. Teď se můžem na ty včerejší výsledky spolehnout.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 20:51:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Jóó, volovo je volovo Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 21:28:20    Predmet: Odpovedať s citátom

V Bruseli nie sú hifisti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 21:40:44    Predmet: Odpovedať s citátom

ale kokoti Laughing
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 22:27:46    Predmet: Odpovedať s citátom

JJ, budoucnost hifi je ve vlastních centrálách.... Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Ne december 20, 2009 22:30:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten zdroj má skutečně dobré potlačení síťových složek a nízký šum.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut december 22, 2009 03:24:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Jakoby nás u AP slyšeli (ve druhé polovině dokumentu) http://ap.com/kb/show/190 a velmi pěkně vymysleli měření.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 14:42:51    Predmet: Zdroj pro Dispre 2 - JFET Odpovedať s citátom

Dispre 2 - JFET má odběr proudu ze zdroje cca 2 x 120mA, tj. cca dvojnásobek odběru původního Dispre 2.

Předepsané trafo pro zdroj ZT15VA k Dispre 2 - JFET je Talema 70053K, 2 x 15V.

Zdroj k původnímu Dispre 2 měl předepsané trafo 70054K, 2 x 18V. Při použití zdroje, osazeného tímto trafem, pro Dispre 2 - JFET, se už příliš hřejí stabilizátorové tranzistory BD139 a 140. Abyste nemuseli kupovat nové trafo, pokud máte původní zdroj, našel jsem jednoduché a snadné řešení. Spočívá v dokoupení 2 ks chladičů typu V4330N, obj. č. 620-008 (GM electronic), a jejich montáž na původní chladiče. Řešení ukazuje připojená fotka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 18:04:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem přepracovanej...
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 19:34:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Buď piš konkrétně, nebo nepiš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 19:53:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, účinné, levné, fungující řešení.
Ale dost jsem se pobavil, když jsem si začal představovat komentáře, kdyby tohle udělal někdo jinej... Very Happy

Rotfl

Nicméně profesionální řešení by bylo navrhnout nový plošňák s většími chladiči a nabídnout zákazníkům upgrade.
S Dispre to tak funguje skvěle už delší dobu, proč by to nešlo u zdroje ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 19:56:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, jestli to bylo pochopeno. Jde jen o řešení pro ty, kdo použili starý zdroj pro starý Dispre 2, s jiným trafem, než je předepsané pro zdroj s D2-JFET

Při použití trafa 70053K (předepsáno pro zdroj pro D2-JFET) ta nástavba odpadá.

Snažil jsem se to napsat hodně polopatě, ale asi je všechno málo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 19:59:29    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Nicméně profesionální řešení by bylo navrhnout nový plošňák s většími chladiči a nabídnout zákazníkům upgrade.


Není pro to žádný důvod, stačí použít předepsané trafo 70053K a změnit 1 odpor. To vše je v dokumentaci zdoje pro verzi trafa 70053K. Mimochodem, byla už k dispozici v posledních měsících k D2 V4.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: Pi júl 23, 2010 12:16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je varianta pro podstatně větší odebírané proudy. Jelikož krabice je z 8mm hliníku, snadno odvede teplo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi júl 23, 2010 22:05:59    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to je ono!

Uznej, že předchozí verze chlazení byla trochu komická...

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: So júl 24, 2010 09:55:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Františku, šlo jen o nouzové řešení pro ty, kteří mají z dřívějška zdroj s trafem, který byl určený pro předchozí verzi Dispre. Každý má na výběr, zda zaplatit přes 400,- Kč za nové trafo (a nepoužívat komickou nástavbu), nebo 50,- Kč za 2 přídavné chladiče. Ta komická verze není v žádném parametru horší, ani nezhoršuje poslech. Znovu opakuji, že si každý může vybrat.

Verze "na plechu" je pro symetrický Dispre-JFET, a má poněkud jinak dimenzované tranzistory.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Nolwendil
Hifi obsluha


Založený: 29 apríl 2010
Príspevky: 40
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 00:32:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Sice pozdě, ale přeci jsem se dostal k měření. ZT15A se chová výborně, netřeba další komentáře.
Následující obrázky: ZT15A obě poloviny, Slánského zdroj ( http://img.hw.cz/k/Kvalitni-symetricky-napajeci-zdroj-s-moznosti-volby-napeti/obr1.png ) a olověný akumulátor. Pozadí je prakticky shodné s pozadím měřící karty.

http://www.lightaudio.unas.cz/ZT15Aplus.png
http://www.lightaudio.unas.cz/ZT15Aminus.png
http://www.lightaudio.unas.cz/Slansky.png
http://www.lightaudio.unas.cz/PbAku.png


A projevilo by se to napájení 12V PbAku nějak na zvuku? Momentálně řeším, zda pro Dispre 2 v4 koupit desku a postavit ZT15VA, a nebo si ubastlit akumulátorové napájení. Musel bych k tomu nějak vyřešit obvody pro kontrolu napětí na bateriích, pak nabíječky... Zkoušel to už někdo navrhovat? Určitě existují i stavebnice, které by mi pomohly, leč jsem přímo nabíječky 12V aku nenašel... Plus je pak potřeba řešit omezená životnost aku. Navíc by se aku nevešly do 1U modu krabice, musel bych použít buď 2U, a nebo dát AKU do vlastní krabice. Stojí to čistší napájení vůbec za ty problémy? Zkoušel to někdo zapojit a porovnat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky MSN Messenger
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2643
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 09:33:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Někteří militantní výrobci dělají aku napájení např. phono preampu. Tady se to probiralo ve vláknu zdroje pro Dispre, ale asi to nikdo nezkoušel nebo se nepochválil. Nějaké stavebnice jsou a tuším v KTE byla konstrukce tohoto typu..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 15:19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem o bateriovém napájení předzesíku přemýšlel, pak jsem navrhl zapojení automatického dobíjení akumulátorů (předzesilovač by byl při provozu z akku zcela galvanicky oddělen od zdroje) a začal jsem kreslit desku plošných spojů. Mezitím jsem ale koupil dva 12V akku, nabil je a vyzkoušel, jestli to bude mít očekávaný přínos. Podle mě to líp nehrálo, takže z realizace sešlo. Já ale nejsem z těch, co slyší i trávu růst, tak to možná proto jsem rozdíl nepoznal Laughing .Tím ale neříkám, že to v žádném případě poznat nebude a možná se k té myšlence ještě v budoucnu vrátím (až budu mít lepší poslechovku a lepší zdroj signálu).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nolwendil
Hifi obsluha


Založený: 29 apríl 2010
Príspevky: 40
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 15:32:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Musel bych připojit 2x12V Pb aku dvěma šesti-pólovými tří-polohovými přepínači. V jedné poloze by byly připojeny k Dispre, ve druhé poloze k nabíjecím obvodům. Pokud bych aku nabíjel jako jeden 24V akumulátor, tak by stačil jen jeden takový přepínač.
Jako nabíjecí obvod bych koupil 2x toto, a připojil to na trafo. Buď 12VAC, nebo 2x15VAC, s příslušnou proudovou zatížitelností. (nabíjecí proud na jeden akumulátor by byl cca 750mA) Trafo samozřejmě přes vypínač připojené do sítě...
To trafo pod 500kč nebude (nebo ano?), za ty nabíjecí obvody tak 600kč, plus nějaké ty přepínače, konektory, drátovačka a krabička, no a hlavně ty akumulátory. Panasonic 7,2Ah 12V aku stojí 450Kč, nebo pak za 295Kč nějaký "Vipow", 7,5Ah. Nebo myslíte, že při pravidelném dobíjení stačí i menší kapacita? Takže ve výsledku jsem na částce 1700-2000Kč (asi i víc). A to by tam měl být ještě nějaký obvod (BATMET), kterým bych si občas kontroloval napětí na akumulátorech. I když při pravidelném nabíjení by to ani nemuselo být nutné, baterie bych jednou za delší čas zkontroloval avometem, zda je vše ok...

Přitom zdroj k Dispre s deskou od PMA by mě vyšel se vším všudy na cca 1300Kč, a měl bych to hlavně bez nutnosti péče o aku, atd...
Ale zase s aku bych měl naprosto čisté napájení, a teoreticky by měly být rychlejší, než klasický napájecí zdroj...

Dispre budu používat jako sluchátkový zesilovač pro AKG K701, v budoucnu i jako předzesilovač pro bedny. Možná pak přijdou i lepší sluchátka...

Jaký je Váš názor na způsob provedení? A na aku napájení obecně? Přinese to zlepšení kvality zvuku? Pouštěli byste se do bateriového napájení, když byste si Dispre stavěli?

Předem díky za vaše názory a odpovědi. Wink

Obšák Arrow Díky za odpověď. Postavit si teď ZT15VA, a pak možná někdy v budoucnu experimentovat, to je taky možnost... Smile Ale pokud by to mělo hrát líp hned...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky MSN Messenger
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 16:30:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Urob to tak ako píše Obšák,
"Mezitím jsem ale koupil dva 12V akku, nabil je a vyzkoušel, jestli to bude mít očekávaný přínos. Podle mě to líp nehrálo, takže z realizace sešlo."
a budeš mať jasno. V najhoršom prípade si tie akumulátory od niekoho požičaj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 16:32:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Přestaň blbnout na kvadrát....bateriový napájení má tak smysl pro MC přenoskáč nebo pro nějaký měřící účely, ale rozhodně ne pro vobyčejnej sluchátkáč se zesílením 3-4... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 17:39:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Bateriové napájení by mohlo pomoct při problémech s brumem, ale to lze řešit správným zapojením zemí a kabeláže.
A další krok už je jenom napájení celé sestavy z akumulátorů, to by se mohlo projevit (podobně jako pračka). Ale výkon potřebný pro koncový zesilovač to posouvá do zcela jiné kategorie (cena, hmotnost, údržba, složitost).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nolwendil
Hifi obsluha


Založený: 29 apríl 2010
Príspevky: 40
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po september 20, 2010 21:40:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte pravdu, je to zbytečnost. Takže ZT15VA to jistí. Smile Všem děkuji za rady a postřehy. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky MSN Messenger
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 21, 2010 19:43:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak jsou na tom napěťové reference TL431 s šumem ?
V datasheetech nemůžu nic najít a pro aplikaci ve zdroji je to klíčový parametr...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut september 21, 2010 21:38:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Isto to niekde v DS bolo, zda sa mi, ze tak priemerne - az celkom ok.
EDIT: V DS je graf voltage noise/freq.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Shimi
Hifista


Založený: 10 apríl 2007
Príspevky: 169

PríspevokZaslal: St september 22, 2010 17:40:14    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jak jsou na tom napěťové reference TL431 s šumem ?
V datasheetech nemůžu nic najít a pro aplikaci ve zdroji je to klíčový parametr...


mnohem lépe než LM317/337 a hůře než dobré "diskrétní" řešení, otázkou je, zda má smysl vyrábět drahé a složíté zapojení když za bůra dostaneš IMHO kvalitu víc než dobrou, tedy pokud je řeč o napíjení preampu.
Když budeš trochu hledat, tak najdeš stránky, kde jsou různá provedení porovnána.

Něco z datašítu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Shimi
Hifista


Založený: 10 apríl 2007
Príspevky: 169

PríspevokZaslal: St september 22, 2010 17:40:56    Predmet: Odpovedať s citátom

a ještě jeden
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20486

PríspevokZaslal: St september 22, 2010 17:47:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Za tou TL431 je dolní propust 330R+330uF, tj. kmitočet zlomu 1,46Hz. Současně to funguje jako pomalý náběh výstupních napětí zdroje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 11 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist