Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

EMI hardened opamps
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: St december 19, 2012 19:31:27    Predmet: EMI hardened opamps Odpovedať s citátom

Tak už pánové, konečně, přišli na to, že je potřeba se zabývat odolností OZ vůči VF rušení Cool
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št január 24, 2013 22:29:08    Predmet: Re: EMI hardened opamps Odpovedať s citátom

Hyper Bylo na čase!
Nečetl jsem to celé důkladně, ale překvapilo mě jak málo se tam mluví o invertujícím vstupu a výstupu. Přitom z dosavadních testů mi vyplývá, že jsou to ve většině případů nejnáchylnější místa na operáku pro vnik rušení.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 11:06:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Zveřejněné "Technical Brief" k EMIRR k některým OZ (zatím jich není mnoho) jsou přesně v souladu s tím, jaký obsah rušivých složek naměřím při mých současných testech OZ. Podle údajů TI se tyto OZ liší v odolnosti vůči EMI i o více než 20dB a přesně tak dopadly i OZ u mě. Jejich problematické chování je pravděpodobně vybuzeno VF zbytky z výstupů PC karet a zviditelněné velkým zesílením (101x), též přispívá měření ve smyčce.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 12:18:13    Predmet: Re: EMI hardened opamps Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Tak už pánové, konečně, přišli na to, že je potřeba se zabývat odolností OZ vůči VF rušení Cool

Zda se, ze jsi objevil Ameriku Very Happy
Na rozdil od Hifistu to ale nemeri subjektivnimi dojmy nad nedefinovanym pouzitim kabelu a zmenou v podani oblibene skladby, jako zdejsi odbornici, ale zcela konzervativne definovanym signalem.

Myslim ze uz tehdy, kdyz jsi tady machroval s 6HGz spektrakem a meril jsi prenosovou charakteristiku nf zarizeni do GHz, tak jsem te nabadal, at zmeris odolnost na demodulaci definovanym AM signalem v tomto pasmu.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !


Naposledy upravil danhard dňa St január 30, 2013 12:34:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 12:32:39    Predmet: Re: EMI hardened opamps Odpovedať s citátom

danhard napísal:
PMA napísal:
Tak už pánové, konečně, přišli na to, že je potřeba se zabývat odolností OZ vůči VF rušení Cool

Zda se, ze jsi objevil Ameriku Very Happy


Škoda, že tu Ameriku neobjevili v NS a TI už před rokem 2007, ze kdy jsou první tech. listy. Rušení v OZ už vadilo hifistům dávno předtím Wink (a kolik rad že je důležité jen chování v audio pásmu jsem tady dostal ani nevzpomínám). Pořád se odolnost vůči rušení nebere vážně, dodnes.

Jeden takový kousek, který v audio pásmu působí velmi slušně jako racionální volba, přidávám do přílohy (zesílení +101). Chudák budoucí zákazník.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 12:55:52    Predmet: Re: EMI hardened opamps Odpovedať s citátom

PMA napísal:
...Jeden takový kousek, který v audio pásmu působí velmi slušně jako racionální volba, přidávám do přílohy (zesílení +101). Chudák budoucí zákazník.

Není to některý ten slavný LME? Obrázek je mi nějaký povědomý Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 13:01:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, není. Toto je úplně nové měření jiného OZ a za stejných podmínek, jaké jsem popsal ve vláknu "Měření operačních zesilovačů". Žádná změna uspořádání. A nekmital.

Tehdy ty LME a další byly měřené se šumovým ziskem 80dB a signálovým ziskem 0dB. Byly to jiné podmínky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 13:18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Skúste jedno meranie toho najhoršieho OZ, čo máte ,pri obvyklom zisku linkového stupňa, tak do A=3..
citácia:
kolik rad že je důležité jen chování v audio pásmu jsem tady dostal

Tie rady boli, že dôležitý je výsledok na výstupe v audiopásme, pri normálnom použití. A=100 je dobré na výber, rozdiely v normálnom použití budú A x menšie (skoro)..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 13:33:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem to tak, že něco podobného jsem naměřil u LME49720. Je ale zajímavé, že takto demoduluje jen na určitých frekvencích, třeba v okolí 20MHz nebo 100MHz, takže např. nějaký blízký VKV vysílač ho úplně zabije. Takových operáků je samozřejmě fůra.
Co bylo tohle konkrétně za typ?

BV - Jenže tady je problém, že VF složky se na vstupy operáku dostanou i když ho používáte "normálně". Stačí bydlet v blízkosti silnějšího vysílače nebo provozovat operák v těsné blízkosti s PC pokud se bavíme o domácím použití. V PA aplikacích bývá situace horší - třeba triakové stmívače světel umí zarušit spektrum až do desítek MHz a bývají slyšet v reprodukci velmi často.

Rozdíly ve "zvuku" různých preampů a konců nedělají rozdíly v tisícinách % THD, ale mimo jiné i odolnost vůči "ostatním" vlivům jako je právě EMI.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 17:03:31    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Skúste jedno meranie toho najhoršieho OZ, čo máte ,pri obvyklom zisku linkového stupňa, tak do A=3..
citácia:
kolik rad že je důležité jen chování v audio pásmu jsem tady dostal

Tie rady boli, že dôležitý je výsledok na výstupe v audiopásme, pri normálnom použití. A=100 je dobré na výber, rozdiely v normálnom použití budú A x menšie (skoro)..



Nejde o to problém zamaskovat, ale najít indikátor problému. Nejde o to konstatovat, že všechno je v pořádku a dostačující pro audio. Výsledky mají velmi dobrou korelaci.

Mimochodem, 1611 patří mezi ty nejlepší ve všech ohledech, i když je o něco horší, než 797.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 18:08:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejde o maskovanie problému, ale o to, či je tie rozdiely zistené takýmto meraním (šumový zisk 100..) aj spoľahlivo počuť pri "normálnom" použití, keď sa "nezahodí" 40dB NFB..Ľudia väčšinou posluchovo preferujú tie horšie OZ.
Výborné vlastnosti OPA1611 je vidieť aj pri "normálnom" meraní , také CCIF 93/94kHz povie dosť, a dobrý je aj napr. LME49990.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St január 30, 2013 18:29:58    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
...Ľudia väčšinou posluchovo preferujú tie horšie OZ...

Ano, je to tím že obvykle pokulhává zbytek aparátu a kreslící operák přibarví zvuk, dodá "šťávu" Laughing Pak to je taky často vlastním zdrojem testovacího signálu, pokud se poslouchá nahrávka/nosič kde toho hodně chybí.

ADA4898 je taky slušně odolný.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 08:12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Skúste jedno meranie toho najhoršieho OZ, čo máte ,pri obvyklom zisku linkového stupňa, tak do A=3..


Nemusí to být ani nejhorší OZ, při takovém zisku je i mezi slušnějšími OZ rozdíl při měření CCIF 19+20kHz.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 11:53:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano , zmerať sa to dá, napr. tu,
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=173579#173579
je v prílohe pár typov meraných pri realistickom zisku a podmiekach (aj diskrétna verzia), ale je to (CCIF) cca 0,001% a menej, takže počuť to asi nebude , viď váš prvý príspevok za tým odkazom Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 12:05:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Skúste jedno meranie ......, byl Váš požadavek. Provedeno. Neodvádějte pozornost jinam Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 13:07:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Jděte už voba dva do řitě - co kdybyste se už jednou shodli ? Má to cenu, takhle ze sebe dělat vzájemně blbce ? Notabene když hledáte slyšitelný rozdíly už pod šumem ? Co se takhle pochlapit a říct " tohle už stačí a víc na to prdím " ? Tohle profík umí říct, ovšem posranej hifista už ne, pořád má obavu, aby o něm někdo neřekl, že je hluchej blbec... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 13:26:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Uklidni se Smile . Diskutujeme o technicky měřitelných parametrech za různých podmínek Smile .
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 13:27:09    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel
A čo hovorím? Že počuť to asi nebude. Keby si namiesto večného chlapáckeho nasierania sa radšej pozorne čítal..Ako sa volal ten najstarší zo siedmych trpaslíkov? Laughing
2 PMA
"..Provedeno.."
Kde? Žiadne také merania som tu nevidel, takže preto som dal odkaz na merania rôznych typov bez degradácie LG.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 15:52:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Kurva profik ma snad zmaknuty ty intermodulacni zavislosti, stejne jako zavislosti zkresleni na amplitude a frekvenci ? Very Happy
Jde snad jen o to to dobre napasovat to na ty slysitelne souvislosti, ne ?
Oddelit zrno od plev Laughing

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 16:53:05    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: u mě v PC. Součást měření, které nezveřejňuji. Mimochodem, sada měření thd a ccif, kterou jsem dal k dispozici v jiném vlákně, nemá žádnou "manipulaci s LG", ale signálový zisk 101 i šumový zisk 101. OZ lepší při zisku 101 je lepší i při zisku 3. Už mě ty dohady přestávají bavit. A OPA1641 není dobrý OZ.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 17:45:27    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, tak si ten "nou-hou" utajujte Smile ..Signálový zisk 101 nehovorí skoro nič o aplikácii v linkovom preampe, pri "normálnom" zisku sa rozdiely zmenšia, to nie sú dohady, ale fakt. A k OPA1641-netvrdil som, že je to to najlepšie, naopak, "Ľudia väčšinou posluchovo preferujú tie horšie OZ".. A zaujímavé je , že podľa datasheetu je vnútorná štruktúra OPA1641 pravdepodobne identická s OPA1611 ("1611 patří mezi ty nejlepší ve všech ohledech"), až na fetový vstup, čo dosť nekorešponduje s preferenciou fetov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 17:52:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale nezmenší, jen se dostanete k mezi měření a není dohromady potom nic vidět a je to zanesené smetím, co tam nemá co dělat. Když to chcete, jak je libo, tady to je. 1641 je OZ 2. kategorie a lze to snadno vyčíst i z datasheetu. Naproti tomu 1611 je dobrá volba.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 01, 2013 18:40:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď je medza merania niekde na -120dB a pri "normálnom" použití ako linkový stupeň (A max.3, nie 101) sa rozdiely stratia pod touto hranicou, tak to v takejto aplikácii asi počuť nejako zvlášť nebude..Nehovorím, že sa to na meraní neprejaví, je to vidieť. A ešte raz, OPA1641 nijako nepreferujem, nie je to môj favorit, použil som ho práve pre zrovnanie fet vs. bipolár pri inak rovnakej topológii(OPA1611).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 14:05:56    Predmet: Odpovedať s citátom

To je férový názor. Pokud mohu doporučit, i OPA134, který má přijatelnou cenu, se ve stejném testu CCIF chová lépe. Kvalitní JFET OZ je ADA4627, bez výhrad. Bipolární OPA1611 je u mě též bez výhrad.

Domnívám se, že je legitimní, pokud použijeme metodu, která zvýrazní a více odhalí nelinearity. Určitě není chybou hledat zapojení nebo OZ, které mají v audio pásmu co nejlepší linearitu. Je to nutná podmínka co nejvyšší kvality. Možná bych mluvil o rozšířeném audiopásmu, do 100 kHz. Tím lepší chování do 20 kHz, pokud i do 100 kHz bude vynikající linearita.

Mimochodem, zajímavá diskuse v BT vlákně. Díky za vysvětlení chování toho tam diskutovaného obvodu, leccos (z minula) to vysvětluje a leccos bychom tím mohli vzájemně smazat.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 17:59:48    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Mimochodem, zajímavá diskuse v BT vlákně....

O jakém vlákně je řeč ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 02, 2013 20:34:19    Predmet: Odpovedať s citátom

S dovolením bych se vrátil k tématu a přiložil zajímavý výtah týkající se odolnosti vstupů OZ vůči EMI a problematice usměrňovaní VF na vstupu. Všímněte si, že u bipolárních OZ, čím menší pracovní proud, tím vyšší vlivy rušení. To přesně sedí s oním otřesným obrázkem, který jsem tu postnul o něco výše. Je to nízkopříkonový bipolární OZ, s jinak velmi slušnými parametry.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne február 03, 2013 07:09:10    Predmet: Odpovedať s citátom

V tom odkazovanom materiále je aj táto veta:
citácia:
the prevention of IC circuit performance degradation due to RFI is left
essentially to those means which are external to the ICs.

Vždy sa dá s tým (citlivosť na RFI) niečo urobiť vo fáze návrhu obvodu, pri rešpektovaní určitých pravidiel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ne február 03, 2013 07:27:29    Predmet: Odpovedať s citátom

To úplně souhlasím, stejně jako je možné vhodným výběrem oz vliv rušení zmenšit. Proč vybírat součástku, která bude mít potenciálně největší problémy. V kombinaci rozumně odolné součástky a konstrukčních postupů omezujících rušení je rozumná cesta, ne?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne február 03, 2013 10:43:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedným z čiste pragmatických dôvodov na použitie súčiastky menej odolnej na VF (nehovorím , že tej najhoršej),inak bez problémov vhodnej, môže byť napr. rozdiel ceny 3EUR vs. 20EUR. Pritom konštrukčné úpravy , ktoré prakticky eliminujú vplyv rušení v reálnej prevádzke môžu stáť tak 1EUR na OZ. Niekedy je tá odolnejšia súčiastka pre určitú aplikáciu zbytočný "overkill", nič v danej aplikácii nezlepší tak, aby to bolo skutočne počuť..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ne február 03, 2013 17:15:17    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Niekedy je tá odolnejšia súčiastka pre určitú aplikáciu zbytočný "overkill", nič v danej aplikácii nezlepší tak, aby to bolo skutočne počuť..

To bohužel není pravda. Taky jsem si to dřív myslel.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist