Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Co je a co není slyšet II.
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Líbí se mi více
hudba2
40%
 40%  [ 4 ]
hudba3
20%
 20%  [ 2 ]
neslyším rozdíl
40%
 40%  [ 4 ]
Celkom hlasov : 10

Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: Po apríl 06, 2009 16:26:14    Predmet: Co je a co není slyšet II. Odpovedať s citátom

Další ukázka
Předchozí ukázka byla i pro mě zkušební, pokud máte zájem dál, mám tady 2 další ukázky, kde zdrojem je kvalitně nahraná hudba (Messiah). Srovnání by mělo být korektní, v minulých ukázkách byl malý rozdíl v hlasitosti, cca 0.4dB. Opět - co se Vám více líbí a proč, nebo jestli je to stejné.

http://www.web-share.net/download/file/item/hudba2.wav_28677

http://www.web-share.net/download/file/item/hudba3.wav_28678
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: Po apríl 06, 2009 17:39:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Bunta se asi nezapojí, předpokládám?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
fugo
Hifista


Založený: 12 november 2007
Príspevky: 229
Bydlisko: Křenovice

PríspevokZaslal: Po apríl 06, 2009 18:07:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta druhá ukázka se mi zdá dynamičtější, tak že hudba3.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 06, 2009 19:18:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta nahrávka má takové neklidné pozadí a ne moc příjemné sykavky, ale nepodařilo se mi najít mezi oběma verzemi rozdíl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: Po apríl 06, 2009 19:20:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, s tím pozadím je to určitě pravda.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Bendas
Nádejný hifista


Založený: 30 jún 2008
Príspevky: 65
Bydlisko: Hostivice

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 16:58:52    Predmet: Odpovedať s citátom

hudba3 mi přijde nepatrně čistší na výškách
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:26:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždycky jsem tvrdil, že jsem hluchý jak poleno, ale tyhle dvě ukázky mi připadaly opravdu stejné. Tak jsem se jim podíval trochu na zoubek.

První, co mě zaujalo, že jedna z nich vykazuje DC offset 5%.
DC offset, nikoliv zkreslení 5%.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:28:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem vložil každou ukázku do jednoho kanálu a udělal rozdíl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:29:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Výsledek:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:31:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, nic není vidět, musíme to zvětšit. Stupnice vpravo je v jednotkách 16-bit kvantizace.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:33:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Víc to zvětšit nejde, kvůli DC offsetu to utíká z obrazovky. Zkusíme spektrální analýzu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 07, 2009 22:36:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nevím, možná by to chtělo nějak ověřit, co ten program s daty vlastně dělá. Rozdíl mezi soubory se mi zdá natolik malý, že se nedivím, že ho sluchem nerozeznám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 07:09:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Už to zaznělo, IMO důsledek malého digitálního rozsahu té nahrávky. Na vstupu programu se zadávají hodnoty pro plný digitální rozsah. Pokud je převodní charakteristika okolo počátku dostatečně lineární, nebude v tom prakticky rozdíl. Při měření zkreslení na zesilovači jsou amplitudy harmonických vztažené vždy k amplitutě vstupního signálu (opravte mě, jestli se pletu), tady nikoliv - tohle jsou ty mouchy, člověk se nechá snadno napálit Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 07:41:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě, závisí to na převodní charakteristice a tedy na amplitudě (stejně jako u reálného komponentu), ve základním vlákně "co je a co není slyšet" jsem dával ukázku zkreslení pro úroveň -18dB, ale jsou to pořád procenta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 07:45:32    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Tak nevím, možná by to chtělo nějak ověřit, co ten program s daty vlastně dělá.


Tak si ten program stáhni, Vláďo, linky jsem dával už asi 5x. Samozřejmě jsem oveřoval, co "program s daty dělá". To Tvoje mudrování je někdy na vyletění z kůže Laughing . Zavede to zkreslení, které si nadefinuješ. Pročti si Howardův článek a popis k programu (po stažení), elementaritami další čas ztrácet nemůžu.

Současně bych, všem zájemcům, doporučil prostudovat, jaký subjektivní vliv mají různé typy vzorků zkreslení (spekter a amplitud).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 07:57:43    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: pane kolego, z mnoha příspěvků vidím, že na to jdete dobře a že se v problému orientujete. Však jste taky "nadějný hifista", jak čtu pod nickem Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 08:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, do "Hifi experta", jako je např. opa, mám ještě daleko Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 08:22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Bodujete Wink

OPA: zkus zanalyzovat Braniborský koncert (ukázka III., bran1 a bran2). Amplitudy jsou tam vyšší, úspěšnost hodnocení před prozrazením byla nulová. Na záznamech klasické hudby jsou amplitudy pod 50% běžné po většinu záznamu, pokud to nějaký dobrák neprohnal kompresorem dynamiky. Mainstream je dnes nakomprimovaný až k FS po většinu záznamu, "závody v hlasitosti". Proti kompresním algoritmů je, co se týče "poškození zvuku", i THD 20% hadr.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 09:24:50    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: jsou to zajímavé hračky, ale až tak moc se tomu věnovat nehodlám. Že pár tisícinek asi nevadí, víme už dlouho. Na druhou stranu obvod s 5% zkreslení mě nezajímá. Když bych něčemu věnoval energii, tak jsou to jevy, které jsou (údajně) slyšet, ale běžná spektrální analýza je neodhalí.

Jenom mě zajímalo, proč neslyším mezi ukázkami rozdíl. A když jsem zjistil to, co je na obrázcích, napadlo mě, že by to mohlo zajímat i další lidi, kteří to slyšeli podobně.

Mimochodem, jak je to s tou fází harmonických? Když je nějaká převodní charakteristika nezávislá na kmitočtu, platí i pro pomalu se měnící signál (limitně pro DC). V takovém případě mi pojem fáze není moc jasný.

A ještě něco. Typickou vlastností reálných obvodů je to, že míra zkreslení JE závislá na kmitočtu, a to někdy dost výrazně. Což může mít na slyšitelnost také vliv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 09:47:28    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Mimochodem, jak je to s tou fází harmonických? Když je nějaká převodní charakteristika nezávislá na kmitočtu, platí i pro pomalu se měnící signál (limitně pro DC). V takovém případě mi pojem fáze není moc jasný.


To souvisí s tím, jak je převodní charakteristika konstruovaná, jaký má tvar, vše je popsáno tady (ten odkaz už PMA dával, hlavně poslední odstavec je podstatný): http://www.stereophile.com/reference/406howard/index2.html

Nemám ale tušení, co má v reálném zapojení na fázi (vlastně tady je to jen polarita) harmonických vliv. Jasné je, že tenhle test, tak jak byl udělaný, toho až tak moc neukáže, resp. neprokáže - kromě toho, jak nevhodně je THD pro jakékoliv subjektovní hodnocení zavedeno.
Jak už jsem psal, také jsem si s tím hrál a jelikož upsample/downsample byl některými slyšet (vnímán negativně), obával jsem se, aby přidané zkreslení jen "nemaskovalo" tehnle vliv - pak by nahrávka se zkreslením vycházela lépe (ona také vycházela), ale z jiného důvodu. Jen hypotéza, ale IMHO dostatečná na odmítnutí takového testu, z principu nedostatečné eliminace vedlejších vlivů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 17:15:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Úplně bych to neodmítal, algoritmy up/down samplingu existují i při tvorbě nahrávek, a jsou velmi znát - až pár posledních let jsou slušné. Na slyšitelnosti/neslyšitelnosti vzorku zkreslení to podle mě mnoho nemění. Chápu, že to nemusí být přijatelné.

Úprava v digi doméně pořád ukáže více, než výměna komponentu. Po výměně komponentu zvuk ovlivní kromě THD X dalších parametrů a vlastností.

Malý tip, který nechci do detailu rozvíjet. Převodní charakteristika by měla bát hladká, ucho bude tolerovat potom i značné zakřivení. Netoleruje takovou, jakou teď přikládám.

Kdyby v recenzích byly místo 2 spekter THD převodní charakteristiky na 100Hz, 1kHz a 10kHz, tak víme o komponentu mnohem více.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 17:40:37    Predmet: Odpovedať s citátom

"Převodní charakteristika by měla bát hladká, ucho bude tolerovat potom i značné zakřivení. "

Koneckonců přesně tohle zohledňuje Gm metrika - figuruje tam čtverec druhé derivace převodní charakteristiky, tj. jakákoliv nerovnost, "nehladkost" se výrazně slyšitelně projeví. Navíc tam je to váhované úrovní, čím blíž nule, tím hůř. On je ten vzoreček vlastně velice intuitivní a názorný, když se na to člověk takhle podívá. Také nepochybně "intuicí" vznikl...


Naposledy upravil MaBat dňa St apríl 08, 2009 18:13:07, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 17:43:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jakou školu studujete?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 17:49:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Už dlouho žádnou (předtím matfyz), proč, říkám to špatně? Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20489

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 17:51:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Naopak Smile .

Už jsem doufal, že vyroste vzdělaný elektrotechnik Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 20:51:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Off topic !
Přátelé, zcela na okraj. Už dlouhá léta si na těchto fórech všichni tykáme bez ohledu na věk, postavení, národnost či výši konta. Je to zcela nepochybně každého soukromá věc, nicméně nabízím k úvaze variantu, zda by nebylo možné to pro přehlednost sjednotit i v tomto případě. Wink

Musím ovšem uznat, že v tomto případě je pro vzájemnou úctu důvodů více než dostatek.

Omluva za OT.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 21:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Už dlouho žádnou (předtím matfyz), proč, říkám to špatně? Embarassed

Absolventi této školy tvoří určitou specifickou skupinu, která se vždy bude odlišovat od průměru. Mám kamarádku, která tam dokonce učila. Její nenásilné spojení běžných úkolů maminky pečující o malé děti a vědeckého přístupu k čemukoliv mě vždycky odzbrojovalo. Podobně jako konstatování člena skupiny Asonance (minulý týden městská knihovna Thumb up ), že z dvanácti členů souboru může sestavit dvě na dvanáctou různých seskupení, z toho dvě na dvanáctou mínus jedna neprázdných. Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 21:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Malý tip, který nechci do detailu rozvíjet. Převodní charakteristika by měla bát hladká, ucho bude tolerovat potom i značné zakřivení. Netoleruje takovou, jakou teď přikládám.

Kdyby v recenzích byly místo 2 spekter THD převodní charakteristiky na 100Hz, 1kHz a 10kHz, tak víme o komponentu mnohem více.


Kdyby celý pokus nepřinesl nic jiného, než tuto myšlenku, tak by stál za to. Thumbs up
Takže by se to naopak mělo rozvíjet. Z podobných důvodů jsem připomínal to přechodové zkreslení. Je to právě jeden z příkladů (a velmi častý) oné "nehladkosti" a navíc v okolí nuly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 21:30:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si uvedenou úvahu doplnit ještě o jednu věc, která mi v poslední době straší v hlavě. Není to dotažené, neumím to exaktně zformulovat, takže prosím o jistou míru tolerance.

Ve složitějších obvodech jsou místa, kde se projevuje omezení rychlosti působením RC článků. Ať už jde o záměrné kompenzační kapacity, nebo parazitní kapacity polovodičů. Pokud je v tomto místě signál lineárně závislý na vstupu (výstupu), nemělo by se nic dít. Ale víme, že v obvodech s větší mírou zpětné vazby jsou místa, kde je signál "zkreslený" nezávisle na tom, že zpětná vazba udržuje celkový přenos ze vstupu na výstup lineární. A když se v tomto místě vyskytne onen RC člen, může vzniknout problém. Když nic jiného, tak nelinearita může fungovat jako zdroj částečného "usměrnění" (DC posun), který se na tom kondenzátoru "zapamatuje". Záleží pak na mnoha okolnostech, jak tento vliv "rozhodí" správnou funkci obvodu. Tohle se může projevovat třeba jen v určitých situacích, při náhlé změně dynamiky, při nesymetrickém vybuzení atd.
Možná toto může být jednou z příčin preference jednoduchých rychlých obvodů (DispreII). Nikoliv pro schopnost přenést obdélník s rychlými hranami, ale pro absenci míst ve vnitřní struktuře, kde by docházelo k naznačeným jevům.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12865

PríspevokZaslal: St apríl 08, 2009 21:34:39    Predmet: Odpovedať s citátom

OT OPA: Asonance - to je výbornej fór Laughing Schválně, který z nich to byl? Tipuju Picka, i když z nich je těžký tipovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist