Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Slepé testy - doporučení
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:00:47    Predmet: Odpovedať s citátom

My sme s Trunekom dohodnutí na nejakých testoch u mňa doma.
Ide nám o rozlíšenie topológií "ušami".

Bez ohľadu na spôsob vyhodnotenia a výsledky, vnímanie hudby je emočná záležitosť. Aj keď povedzme dokážeme rozlíšiť medzi aparátmi, nedáva to odpoveď na to, čo je viac hifi, teda vernejšie a bližšie realite, lebo ako správne poznamenal Cough, nevieme, čo je realita, už len z princípu sterea sa realita (keby sme vedeli, aká má byť) dosiahnuť nedá. Skrátka fyzika sa obísť nedá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Čisto matematický (štatistický) prístup k vyhodnoteniu výsledkov slepých testov je dosť problematický.
Dôvodov by sa dalo napísať veľa, prečo si myslím, že to nie je to pravé orechové, ale nechcem veľa písať, uvediem jeden reálny príklad. Svojho času na zraze v Hradišti sme mali dva DACy, DAC od TomášaT a Babaudia. Urobili sme klasický slepý test, teda viac ľudí počúvalo a spravil sa prepínač, kde jeden člen prepínal medzi prevodníkmi. Nikto zo skupiny počúvajúcich (ani ja nie) nevedel identifikovať rozdiel medzi dvoma DACmi. Iba jeden - Babaudio, ten si spoľahlivo a zakaždým identifikoval na základe zvuku svoj prevodník. Z hľadiska čistej štatistiky by bolo nutné tento test "zahodiť" s výsledkom, že medzi prístrojmi nie je rozdiel.
Lenže rozdiel bol. Avšak Babaudio počúval na svojom aparáte, teda mal to napočúvané a spoľahlivo rozdiely identifikoval.

Závery si spravte sami. Mohol by som napísať ešte príklady z viacerých akcií, nechcem ale moc dlhý príspevok.


Neberte to ako nejaké rýpanie, ale iba ma zaujímajú všetky možné spôsoby.
Nedalo by sa to interpretovať aj tak, že rozdiely boli také malé, že testovaný si ich nemohol všimnúť na cudzej zostave? Tomu by odpovedalo to, že ostatní iba slepo typovali a nie testovali, kým iba jeden človek vedel vždy čo hrá. Ak by sme týchto ľudí testovali samostatne na tejto istej zostave za pomoci toho prepínaču, asi by sme sa dopracovali k tomu istému výsledku. V takom prípade mi to potvrdzuje správnosť takého prístroju. Bolo by dosiahnuté aj 15-0 pre človeka, ktorý jasne počul rozdiely a potom by bol pomer x/x pre ostatných. Teda či skupinovo, alebo jednotlivo, výsledky by boli asi také isté a prístroj vyhodnotí toho jedného ako ako toho, ktorý to vedel a počul zakaždým, kým ostatný to iba typovali.

Pravdepodobne by boli výsledky zase iné, ak by sa testovalo tak, že si každý požičia DAC domov a testuje to na tom, čo pozná on. Možno sa mýlim.

cestmir/odar - keby som chcel do vyhodnocovania zakomponovať takéto výsledky (tie tabuľky, konštantný.....) bola by možná spolupráca na algoritme programu? Dostala by sa tak aj táto možnosť na porovnaie. Výsledky by sa dali zobraziť aj týmto spôsobom ale aj jednoduchým pomerom. Je to iba návrh
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:22:26    Predmet: Odpovedať s citátom

a prikláňam sa k názoru, že 100 ľudí 100 chutí. To, čo sa páči mne, nemusí byť to, čo sa páči niekomu a už vôbec to nemusí byť to, čo má menšie THD alebo lepšie technické parametre namerané v labáku. Pravdepodobne aj preto sú rozdielne názory na zvuk. Viď elektrónky, ktoré majú hrozný DF, veľké skreslenie... ale ucho to vníma inak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:27:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
lebo ako správne poznamenal Cough, nevieme, čo je realita, už len z princípu sterea sa realita (keby sme vedeli, aká má byť) dosiahnuť nedá. Skrátka fyzika sa obísť nedá.


Slimak kde to Cough popisoval, ak je tam nieco sirsie popisane?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:33:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite sa na tom konkrétnom teste podpísalo to, že ostatní nemali napočúvaný ten aparát, každý má doma niečo iné čo hrá inak a v rozdielnych podmienkach. Ten test bol robený na voľnom priestranstve, teda sa eliminovala akustika miestnosti.
A problémom je aj to, čo je "malý" rozdiel v hifi. Každý má na to svoju definíciu. To je práve ten príklad, kedy sa niečo emočné snažíme nejak vyjadriť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:37:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Furto, je to tento názor, inak prvá strana tohto vlákna, tuším, že 8 príspevok :

cough napísal:

Čím více se pohybuju mimo consumer-highend-audio-hifivody (ale pořád v rámci práce se zvukem), tím více jsem skeptičtější k čemukoliv ve smyslu nějaké objektivity dozažené pouhým statistickým vyhodnocením poslechových testů... kdy testující nemají a ani nemohou mít šajnu o tom, jak to vlastně hrálo v reálu, má hrát, může hrát, mohlo by hrát nebo taky nemělo nebo už nemuselo hrát... když to povědomí a znalost pořádně nemá někdy ani tvůrce nahrávky, nechce ji mít, nebo je to povědomí věcí vkusu, názoru, úzusu, očekávání ...


Cougha poznám a je to človek, ktorý sa venuje vážnej hudbe a má VEĽMI dobrý sluch. Cough aj nahráva hudbu, takže má veľké skúsenosti.
A ohľadom sterea a vôbec hifi ako takého, to sú obecné princípy popísané v každej odbornej literatúre venujúcej sa tejto problematike.


Naposledy upravil Slimak dňa Ne máj 12, 2013 20:41:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:38:44    Predmet: Odpovedať s citátom

trunek napísal:
keby som chcel do vyhodnocovania zakomponovať takéto výsledky (tie tabuľky, konštantný.....) bola by možná spolupráca na algoritme programu?

Na to stačí Excel s nasypanými výsledkami jednotlivých účastníkov, nemám problém s tým pomôcť. Základ je ale premyslená metodika už vopred, aby sa nespravili chyby, ktoré celú snahu znehodnotia. Keď to pôjdete riešiť, najlepšie dať tú predstavu do zvĺašť vlákna, nech sa k tomu dá vyjadriť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:42:34    Predmet: Odpovedať s citátom

a tak ma napadlo, to, že jeden človek úspešne definoval každý pokus, teda vedel rozlíšiť rozdiel, teda tam nejaký bol a ostatný ten rozdiel nepočuly, nie je toto iba hádanie?

Dajme bokom veci ako sú pocity. Proste rozdiel bol a konkrétny človek to dokázal. Ostatni to nepočuli. Tak kde je teraz pravda? Veď ak je ten konkrétny testovaný prístroj (amp, preamp, DAC...) taký dobrý, alebo lepší ako konkurencia, tak by to mali počuť aj ostatní, či nie? Nedá sa nametať na nekvalitnú zostavu, lebo dotyčný to počul a teda nemali to počuť aj ostatní?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:45:25    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir napísal:
trunek napísal:
keby som chcel do vyhodnocovania zakomponovať takéto výsledky (tie tabuľky, konštantný.....) bola by možná spolupráca na algoritme programu?

Na to stačí Excel s nasypanými výsledkami jednotlivých účastníkov, nemám problém s tým pomôcť. Základ je ale premyslená metodika už vopred, aby sa nespravili chyby, ktoré celú snahu znehodnotia. Keď to pôjdete riešiť, najlepšie dať tú predstavu do zvĺašť vlákna, nech sa k tomu dá vyjadriť.


OK. Súhlasím. Založím vlákno a tam by sa to riešilo. Bude vidieť od začiatku ako to je stavané, ako koncipované... a bude sa dať..... ale vzhľadom k výsledkom vyžšie, kedy človek jasne dokázal rozpoznať komponent, nestráca to zmysel? Keďže to ide keď je počuť rozdiel? Ale ok. Súhlas, pokryje to viacero možností
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:58:12    Predmet: Odpovedať s citátom

trunek napísal:
a tak ma napadlo, to, že jeden človek úspešne definoval každý pokus, teda vedel rozlíšiť rozdiel, teda tam nejaký bol a ostatný ten rozdiel nepočuly, nie je toto iba hádanie?

Nie, to že existoval jeden človek, ktorý to štatisticky preukazne odlíšil, je aj samo o sebe relevantný výsledok (tým viac, čím je dosiahnutá konfidenčná úroveň vyššia, bez intuitívnych záverov ohľadom skóre).

Treba akurát dostatočný počet opakovaní (ideálne aspoň 15-20), aby sa dala robiť relevantná štatistika aj pre jednotlivcov. Toto sa nie vždy dodrží, takže potom nezostane, než robiť štatistiku len cez celú skupinu - kde keď je dostatočný počet hlušcov, tak to vyjde nepreukazne, aj keby medzi nimi boli jedinci so 100 percentným skóre (na tom malom počte pokusov).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 20:59:04    Predmet: Odpovedať s citátom

trunek napísal:
Proste rozdiel bol a konkrétny človek to dokázal. Ostatni to nepočuli. Tak kde je teraz pravda?


Presne k tomuto som vo svojich príspevkoch smeroval. Podľa mňa pravda nie je nikde.

Rád sa zúčastňujem takýchto pokusov, jedným z dôvodov je zistiť, kde sú limity mojich uší. Výsledky mám ale problém interpretovať, pretože je to čiste pocitová záležitosť.

V r. 2007 som sám so sebou ("prepínača" robila manželka v inej miestnosti) robil prísne slepé testy na rozpoznanie CD playerov Technics a Micromega.
Bol som unesený, aký som hrdina, keď som dokázal spoľahlivo identifikovať
z desiatok prepnutí čo je čo. Až do nasledujúceho dňa, keď som pokus spravil znova, kde som mal úspešnosť na hranici hádania. Prečo jeden deň 100% a na druhý nie? Iná psychika, iné vnímanie?

Jeden z mojich prvých zosíkov bol na báze MBA810. Úžasne to hralo, tie "iskrivé" výšky boli lahoda. Až pokým som to nezmeral a nezistil, že to kmitá. Po stabilizovaní už tie výšky neboli také "iskrivé". Skrátka aj uši sa dajú oklamať.

Na poslednom zraze v Hradišti mal Babaudio prefázovaný basák na svojich JBLkách. Nikto to nepočul, prišlo sa na to meraním.

Tak kde je nejaká pravda? Snáď len tá, že každé uši majú svoje limity. A každý vníma hudbu inak - na to som robil testy s profíkmi.


Naposledy upravil Slimak dňa Ne máj 12, 2013 21:06:27, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:05:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejaká pravda sa vraj dá nájsť vo víne Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:05:38    Predmet: Odpovedať s citátom

to ja ked nahodou prehodim fazu na kabli, hned mam stereo v prdeli
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:07:18    Predmet: Odpovedať s citátom

skús LEN na basáku priamo v bedni. Tam nie je stereo Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:08:12    Predmet: Odpovedať s citátom

prisam fakt je aj na basoch
mam krivku upravenu do linearnej roviny podla usi
vstetko potom pocut
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:11:09    Predmet: Odpovedať s citátom

trunek --> Nemozes na zaklade slepeho testu kategoricky vyhlasit vseobedny vysledok typu "CD za 4000 je predrazena skatula, lebo majitel X ho v slepom teste nerozoznal". Je to presne, ako pise Slimak. Ja nie som odporca slepych testov, dokonca sam niekedy vo Foobare pouzivam ABX comparator, ked mam 1 album 2 X (rozne vydania) a neviem sa rozhodnut, ktory si nechat.
Ale stavat ludi do pozicie, ze "vsak si to v slepom tesne nerozoznal, na co si si to kupil" je odvazne. Na druhy den to moze byt uplne inak. Clovek by musel byt stroj, aby sa dalo rozhodovat len na zaklade testovania a statistiky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Furto - trocha nedorozumenie. Počuješ to, lebo máš možnosť to hneď porovnať.

Tu bola situácia iná - tie bedne sme predtým nepočuli. Inak povedané, kúpil si si nové bedne s omylom prefázovanými basákmi. A ak bedne zapojíš do aparátu, popočúvaš a povieš, ha, majú prefázované basáky (alebo basy hrajú blbo alebo také niečo), tak o toto šlo. Nikto to skrátka nepočul, že je to omylom prefázované. Je jasné, že keď sa dá priamo porovnať zvuk s prefázovanými basákmi so zvukom s neprefázovanými, rozdiel pravdepodobne bude počuteľný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile ja viem
preto je dobre mat prehlad o celom systeme co a ako kde je, treba mat hlavu vsade
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 21:26:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Celý problém v hifi je dostať sa na nejký všeobecne akceptovateľný výsledok.
Ohľadom meraní sa vedú diskusie a hádky, že nedostačujú, uši dávajú už z princípu rozdielneho vnímania rozdielne výsledky a výsledok je nakoniec taký, že aj tak si každý kúpi aparát taký, na aký má peniaze. Ale aspoň sa povadíme, čo je viac hifi Wink

Celkom ma raz prekvapil jeden názor, keď mladý človek, ktorý bol na koncerte akustickej hudby prehlásil, že z aparátu ho to baví viac počúvať, pretože na koncerte bol zvuk (ak. nástroje bez dodatočnej amplifikácie) "taký suchý" a z aparátu to má viac "gule". Tiež to o niečom vypovedá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2643
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 23:10:49    Predmet: Odpovedať s citátom

bubuxin napísal:
Nejaká pravda sa vraj dá nájsť vo víne Smile


jj na dně každé flašky, občas to testuju... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ne máj 12, 2013 23:36:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem zase největší chytrolín a silák, když se nachmelím něčím nachmeleným Cheers nebo chmelově naextraktovaným Megapuke
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 07:55:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Z hľadiska čistej štatistiky by bolo nutné tento test "zahodiť" s výsledkom, že medzi prístrojmi nie je rozdiel.


Myslím si, že cílem slepého testu není stanovit obecný výsledek (tedy "průměr výsledků"), ale dát každému individuálně možnost, aby si sám na sobě vyzkoušel, zda daný jev slyší či neslyší.

Pokud někdo tvrdí, že něco slyší, pak jsou výsledky jiných lidí zcela nerelevantní a jen on samotný by měl (hlavně sám sobě) prokázat, že to opravdu slyší. S tímhle se setkávám velice často, když někoho požádám, aby své tvrzení o schopnosti slyšet velice nepravděpodobný jev, jehož příčiny chce (obvykle bez větších znalostí) řešit, nejdříve potvrdil slepým testem. Odpovědí bývá "a proč si ten test neuděláš sám, když tě to zajímá, proč bych jej měl dělat já?".

Takže si klidně dovedu představit, že babaudio to slyšel, zatímco ostatní nikoliv. Proč ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20485

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 08:05:23    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:


Takže si klidně dovedu představit, že babaudio to slyšel, zatímco ostatní nikoliv. Proč ne.


Přesně tak. Navíc nebyla předtím žádná reference a absolutní veličina na neznámém systému se prakticky nedá poznat. Pokud se někdo diví, že se nepoznalo přefázování repro (bez možnosti porovnat se správným stavem), je to tak trochu neznalost a neporozumnění problematice slyšení. Musel by se zkoušet stav správná polarita/otočená polarita a kdo to pozná.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 08:43:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Čili nejde o slepý test různých zařízení prováděný více hodnotiteli, ale o individuální slepý test vlastních uší ... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 11:28:15    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Pokud se někdo diví, že se nepoznalo přefázování repro (bez možnosti porovnat se správným stavem), je to tak trochu neznalost a neporozumnění problematice slyšení. Musel by se zkoušet stav správná polarita/otočená polarita a kdo to pozná.


Len si ich nezastavajte, ked je vec doma v tedy sa to uznat moze, lebo je mozne, ze majitel to fakt nemal moznost porovnaj so spravnou sustavou.
Lenze na takych akciach sa v prvom rade chlasta, nez dosledne pocuva.
Druha vec je ta, ze sa nedivim, ze na reprobednach bo aj HiEnd majucich linearny priebeh v mikrofone, to stereo v basovom pasme nieje.
Lebo si zoberte situaciu, ked na vytvorenie stereo sceny ma hrat 80Hz v lavo, 150Hz v pravo a na tych 80Hz je prepad aj na 150Hz v pravo je prepad,
tak sa ani necudujem, ze to stereo na tych basoch ani nepocut, kedze su v uzadi oproti 1000Hz, ktore tam hulakaju.
Takto to pokracuje az do konca frekvencnej charakteristiky.
Situacia je hned ina v prospech sterea, ked su sustavy linearne v USIACH, samozrejme aj co sa balance vyvazienia tyka, tiez musi byt perfektene.
Potom lahko poznat co i len malu zmenu v pristrojoch, zmena topologii je v momente jasna, lahko sa najde nedostatocny zdroj v tom ktorom pristroji,(hlboky kontrabas je zahuhlany...), ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 18:53:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby sa vyhovelo viacerím, tak by sa to mohol začať ako open projekt a doladili by sa návrhy aspoň väčšiny ak nie všetkých. Osobne som za výsledok 15-0, ale rešpektujem návrh aj so štatistykou, má to niečo doseba. Takže by sa dalo zobrazovať oba výsledky (možno sa časom potvrdí tá štatistika a výsledky budú cca zhodné).

Ďalej, dalo by sa to použiť na otestovanie si samého seba, poprípade na výber "lepšieho" komponentu (teda lepšie hrajúceho pre mňa/pre poslucháča). Takže by som si ako zákazník vedel vybrať (uvediem iba príklad) napr zosik od BV Audio A a B. Alebo porovnať niečo konkrétne s referenciou čo mám doma, či sa mi to nové bude páčiť viac alebo menej. Čo na takýto prístup k problematike?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ja-kub
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 508
Bydlisko: Dolný Kubín

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 22:20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Trunek nič v zlom ale tvoj pravopis mi bije do očí a to hlavne štatistYka a tYpovať Smile
2. Myslím si, že slepý test by sa mal vyhodnocovať jednoznačne štatisticky - verím že sú na to metódy, bohužiaľ ja aj po pár skúškach zo štatistiky sa necítim kompetentný Smile) (štatistická významnosť, chí-kvadrát možno som mimo)
3. Mohli by sme tu na fóre skúsiť aspoň spoločne navrhnúť metodiku slepého testu, kde by sa porovnávali dajme tomu 2 komponenty a bolo by možné slepým testom určiť, ktorý komponent je jednoznačne lepší.
4. Metodiku otestovať na 2 komponentoch rovnakých, 2 komponentoch úplne rozdielnej kvality (Pr: porovnať zosik za 400e a za povedzme 4000€) a 2 komponenty s veľmi malým rozdielom vo zvuku ( dva rôzne káble a pod..)
5. Predstavujem si to tak, že touto metodikou si bude môcť každý otestovať doma dva prístroje... ale ako to tak po sebe teraz píšem zdá sa mi to ako utópia Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 22:32:17    Predmet: Odpovedať s citátom

ja-kub, to tu uz bolo, aj sa to absolvovalo, po absolvovani boli namietky, ktore pred absolvovanim neboli atd. Vsak si to zazil Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 06:06:54    Predmet: Odpovedať s citátom

ja-kub napísal:
a bolo by možné slepým testom určiť, ktorý komponent je jednoznačne lepší.


Obávám se, že toto již z principu slepý test nemůže určit. Ten slouží pouze pro pbjektivní potvrzení slyšitelnosti rozdílů individuálně jednotlivých účastníků. Lepší/horší je subjektivní vjem, každý jej má jinak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 06:22:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky to vidím jako dustin. Možná bych to s dovolením ještě upřesnil takto:

Čím víc posluchačů bezpečně pozná rozdíl, tím je větší jistota, že jde o skutečně slyšitelný rozdíl a ne o halucinaci. Lepší/horší u toho nehraje roli, důležité je vždy bezpečně rozpoznat "Teď hraje A a teď hraje B". Ani není důležité správně určit, co je co - třeba že A jsou lampy a B tranzistory.

A hodnocení lepší/horší je opravdu individuální, a pokud se většina posluchačů shodne třeba na tom, že se jim líbí víc A, tak to znamená, že A hraje líbivěji, ale ne lépe. Zde taky samozřejmě hraje roli to, zda mezi posluchači převažují ti, kterým se líbí zvuk věrný, nebo ti, kterým se líbí zvuk nějakým způsobem zkreslený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist