Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Konzultační koutek při příležitosti High End Praha 2008
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
little.fox
Hifista


Založený: 15 apríl 2007
Príspevky: 111
Bydlisko: Kladno, v soucasnosti Plymouth, UK

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 09:27:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak uz jsem si konecne nasel cas a poslechl si testovaci DVD a chtel bych timto jeste jednou podekovat, nejen za toto DVD, ale hlavne za nove znalosti, ktere jsem ziskal... Diky.
_________________
Řetěz je tak pevný, jako jeho nejslabší článek...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Decibel
Hifista


Založený: 19 december 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Cheb

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 11:36:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo má to DVD a rychlej upload Question
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
www.myspace.com/agave9 - podpořte skvělou českou kapelu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 11:47:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Decibel napísal:
Kdo má to DVD a rychlej upload Question
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


.... tak bude mít uši zalitý epoxydem!! Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 19:19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, doufám, že je ten epoxYd fór Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 19:30:03    Predmet: Odpovedať s citátom

To Franto:
Nie je to for, to je extra silny epox.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: St apríl 02, 2008 07:48:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to fór.

Pokud jde o to Y, pak je tam správně. Je to epoxy.
Lepidlo CHS Epoxy 1200 si asi pamatuje mnoho z nás.
Anglické slovo je také epoxy. Ale existuje i slovo "epoxide resin".

Pokud jde o něco jiného, tak jsem to nepochopil já Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St apríl 02, 2008 07:59:15    Predmet: Odpovedať s citátom

nereagoval bych. Franta je mladý chlapec. Dříve bylo spisovně jen Y (nakonec používá se i ve světových jazycích), pak se zavedlo také I.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi apríl 18, 2008 18:41:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohl bych se ještě dopozeptat?
Na Voňavé Hoře padlo cosi o nezatlumitelnosti hajztrubek. To se myslela špatná zatlumitelnost rozvodu splašek Smile nebo se ta trubka nedá použít ani jako BR (jinak prakticky ideální)?

edit: Použitá je samozřejmě lepší, protože je povrch dokonale vyhlazen.
edit: Průnik středních frekvencí a stojaté vlnění uvnitř BR mi je jasné, jenom sem měl obavu, jestli ten materiál nemá tak zanedbatelné vnitřní tlumení, že by zvonil. Ale asi je bez problému.


Naposledy upravil check dňa So apríl 19, 2008 08:17:20, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi apríl 18, 2008 19:46:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslíš doufám nepoužitou...
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 19, 2008 07:02:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Už si přesně nevzpomínám, ale asi šlo o to, že skrz basreflexovou trubku utíkají selektivně taky středy, což dokáže udělat na cháře dost neplechu. Platí to nepoužité i použité, pokud ta použitá je průchodná.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne máj 18, 2008 20:19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Já sem těma trubkama snad posedlej. Už nevím jestli sme diskutovali nad dvěma stejnejma nebo různejma, že tak úplně podle teorie nefungujou. Tak pro blbce naposledy, dvě stejné trubky ve společném objemu - fungují korektně?
Když sem se podíval na sub u šrollů, trianglu nebo co to bylo - prostě sub s modře podsvícenym displayem - prý dvě 18" ve 200l, mělo to 4 kousky BR. Tak mě došlo, že tím větším počtem by se dalo při stejném průřezu lépe eliminovat turbulence, jak teorie praví i pro měniče.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne máj 18, 2008 21:18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jsou všechny nátrubky stejné, tj. stejná délka i stejný průřez, mělo by to fungovat korektně. Rozdělení do většího počtu menších trubek skutečně - alespoň teoreticky - pomáhá proti turbulencím, průměr by však neměl být menší než cca 3 cm, jinak narůstají viskózní ztráty (třením vzduchu o stěny trubky). Problém je v tom, že při rozdělení do více nátrubků už neplatí jednoduché vztahy pro koncovou korekci délky, takže ladění se musí "vyladit" - tj. použít nátrubky delší a postupně přiřezávat, až se to trefí.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne máj 18, 2008 21:32:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Může to doladění vypadat takto?

Vemu basák, dostatečnou dobu ho protáhnu deseti Hertzema (aby se neřeklo Smile), změřim TSka, odsimuluju si charku svých snů a postavim bednu danýho objemu. Narvu tam delší trubky potřebnýho průměru a řežu a měřim impedanci až do doby, co budu mít impedanční minimum na požadovaný frekvenci?

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne máj 18, 2008 22:08:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky moc za odpověď. Aspoň tu impedančku a TS změřit umím, bez toho by to opravdu nešlo. Schválně sem si panel s BR udělal šroubovací.
Apropó, hřeje mě blbost mládí, když jste nakousl koncovou korekci. Jak se projevuje umístění konců BR v prostoru vzhledem k ladění a turbulentnímu chování. Že překážky v blízkosti vyústění snižují ladění (prodloužení BR) a platí poučka o volném prostoru v poloměru, vím. Ale nehraje vliv např i zapuštění/nezapuštění hrdla v desce a její rozměry, jak z hlediska ladění, tak turbulencí? Aneb, zapouštět vnitřní konec hajzltrubky do desky nebo ho jenom zaoblit?

Franto před prvním BR je lepší změřit bednu a odsimulovat si, jakej objem že se to tváří mít.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po máj 19, 2008 07:38:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Niečo sa o tom hovorí aj tu http://www.troelsgravesen.dk/vent_tuning.htm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po máj 19, 2008 13:44:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta koncová korekce je u normálního přechodu (tj. bez zaoblení) spíše 0,91*D když to končí ve vzduchu a 0,93*D když to končí v desce. Chyba vznikla z toho, že kdysi kdosi odvodil přibližné náhradní schéma pro aproximaci vyzařovací impedance pístu tak, aby to pod kritickou frekvencí i nad kritickou frekvencí mělo přibližně stejnou relativní chybu. Nějakej Sýkora došel k závěru, že pro praxi je lepší, když to pod kritickou frekvencí pokud možno chybu nemá a nad kritickou frekvencí na tom nezáleží, poněvadž už je tam stejně všechno jinak (Udělat "bez chyby" pod i nad kritickou frekvencí to nejde). Potom halt ta koncová korekce vychází jinak. Ten vůl to nikde nepublikoval, takže ten omyl se traduje dál.

Velikost koncové korekce závisí ještě taky na tom, jakou poměrnou plochu vyustění zaujímá na ploše, do které vyúsťuje. U normálních basreflexů to většinou nehraje roli, bere se to v úvahu spíš v prostorové akustice při konstruování Helmholtzových rezonátorů (takové ty všelijaké děrované panely). Pro čtverec a štěrbinu je to samozřejmě taky jinak, na to jsou tabulky. Určitou roli hraje taky vzdálenost otvorů, když je těch vyústění víc, ale to už se počítat nedá, muší se experimentovat.

Pokud se basreflex rozšiřuje, třeba nějakým tím zaoblením nebo trychtýřem, tak ta rozšířená část se uplatňuje jen částí délky. Nejlepší je v prvním přiblížení předpokládat, že ta rozšířená část tam vůbec není a brát jen délku válcové části, resp. části s konstantním průřezem. No a potom pilku a řezat, řezat, řezat. Připomínám, že rezonanční frekvence je nepřímo úměrná druhé odmocnině z délky, takže když např. 10 cm dlouhou trubku zkrátím o jeden centimetr, stoupne rezonanční frekvence přibližně o 5%.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po máj 19, 2008 17:38:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, díky, díky.
Snad bůh dá a jednou budu řešit konečně i hrby od rozměrů místnosti s panem Helmholzem.

godz: Taky díky, já sem to tuším četl, ale pozapoměl, proto vznikly nejasnosti. Znova si to osvěžím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist