Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Actidamp Mk IV - úprava pre MC
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne január 23, 2011 19:04:18    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 12:13:08, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sinclair
Hifista


Založený: 03 december 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: 76326 Luhačovice, Mlýnská 494

PríspevokZaslal: Št marec 10, 2011 00:08:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednu desku plně osazenou kvalitním materiálem a oživenou mám k dispozici.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 23, 2011 17:41:26    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Pánové, pokud se to bude inovovat, tak se především zaměřte na důslednou inovaci OZ. To, co se použilo před dvaceti lety, je už dnes neomluvitelný anachronismus, a jinak zajímavý výrobek to stahuje dolů, ve zvuku se to projeví v nemalé míře.


To někdo zkoušel (a ty jsi to slyšel) ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trno55
Hifi obsluha


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 1
Bydlisko: Prague

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2012 12:22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj, nemate niekto na predaj najlepsie osadenu, ozivenu dosku?
Dajujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2012 14:44:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel, ale v jiném zapojení MC a MM předzesilovače. Jako vždy, výběr OZ má značný vliv na zvuk.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po apríl 02, 2012 16:28:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Lidé milují anachronismy, obzvláště pak ty za hubičky, který v porovnání uchem porazí kdeco... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut apríl 03, 2012 07:09:00    Predmet: real men doesnot use opamps :) Odpovedať s citátom

2 PMA


OZ za lampy??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 07:08:37    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
To někdo zkoušel (a ty jsi to slyšel) ?

Já jsem to zkoušel.
Už před několika lety a dokonce jsme se radili tady na fóru co tam nacpat. Největší vliv na zvuk měl první a poslední operák. A rozdíl tam skutečně je, vím co slyším Smile a potvrdili mi to prakticky všichni v době kdy jsem ten actidamp řešil. A to bylo tehdy ještě na průměrném spotřebkovém zesilovači Toshiba a ultramizerných DIY bednách ala Tesla. Teď se chystám na další kolo tuningu Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 10:33:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Můžeš prozradit, jaké jsi zkoušel operáky a jaké to byly rozdíly ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 10:45:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohouši, definice " velikosti rozdílu " je bezrozměrná, tobě pak těžko sdělitelná, neboť trpíš profesionální deformací, tzv. chtěným gejtováním vnímání... Laughing ...zdůraznuji chtěným, nikoliv skutečným.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 11:50:27    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Bohouši, definice " velikosti rozdílu " je bezrozměrná, tobě pak těžko sdělitelná, neboť trpíš profesionální deformací, tzv. chtěným gejtováním vnímání... Laughing ...zdůraznuji chtěným, nikoliv skutečným.... Laughing


Neskákej dospělým do řeči, Pájo, vždyť ani nerozumíš, o čem se baví !

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 12:32:47    Predmet: Odpovedať s citátom

V poznámkách mám:
OA1, OA4 - LT1028
OA2 - OPA132
OA3, OA6 - OPA177 - nemusejí se trimovat, jinak je to jedno
OA5 - LM6171

Přidány blokovací keramiky ze strany spojů co nejblíž k OZ, u výstupního LMka i tantaly 2u2. Odpor na výstupu snížen na 75ohm, kompenzace výstupního OZ pryč. Na pozici OA1 jsem zkoušel i LT1115 ale tehdy mi to přišlo zvukově horší než 1028, i když by to mělo být asi stejné.

Od té doby jsem se v tom ještě jednou vrtal ale neudělal si poznámky. Zkoušel jsem na výstupu LME49713, bez zvukového rozdílu proti LM6171. Taky LME49710 na pozici OA1 i OA4 jsem si musel vyzkoušet, katalogově a při měření se tváří úžasně. Bohužel zvukově zdaleka tak úžasný není, je tam cítit jakási nervozita, jakoby zakmitával ale skopem jsem nic neobjevil. Asi to bude tím nesmyslně vysokým OLG...


A teď k tomu zvuku:
Zřetelné "rozjasnění" na vyšších středech, detaily v pozadí jsou čitelnější a je taky rozdíl ve stereo bázi, člověk má pocit že je jakoby blíže hudební scéně, nebo spíš uvnitř. Taky sykavky na sedřených deskách tolik nervou uši. Celkově je projev takový klidnější a přitom zřetelnější, to se ocení spíš až po několikahodinovém poslechu.

Ještě bych do budoucna rád vyzkoušel nějaké ADčka které jsem v té době neměl k dispozici, zajímavý by mohl být AD8511 nebo AD8610 případně nějaké ADA...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 12:39:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to vidíš Bohouši, hifistu neuspokojíš nikdy...za dva roky, až budou zase jiný, nastane to testovací kolečko znova.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 12:44:22    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Tak to vidíš Bohouši, hifistu neuspokojíš nikdy...za dva roky, až budou zase jiný, nastane to testovací kolečko znova.... Laughing


Nedělám to proto že bych potřeboval furt za každou cenu tunit, notorický vyměňovač operáků nejsem, na to jsem trochu alergický. Jde o zkušenosti. Měřením THD v tisícinách procenta je nezískám.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 12:59:57    Predmet: Odpovedať s citátom

S tvým výběrem souhlasím, ale neříkej, že to za ty dva roky nezkusíš... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 13:20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Když někdo udělá operáč co mi přijde jako stvořený pro některou pozici, asi to fakt udělám Laughing Ale mám pocit že posledních letech vznikají především marketingové hovadiny typu LME49710/20, OPA2211, různé budiče v Dčku a podobně.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 14:20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA2211 je především (dvojitý - jednoduchý je OPA211) rychlý přesný a nízkošumový operák. Má i SounPlus protějšek OPA1611/1612, zajímavé ale je, že OPA2211 je v provedení PowerPad (na spodku pouzdra kovová ploška pro odvod tepla), což OPA1612 nemá, ačkoli katalogově se moc neliší. Ovšem když začínala výroba OPA211, tak se psalo, že to je Si-Ge technologie, a od té doby hrobové ticho, takže kdoví. Podle měření je vynikající, zvukově ho nikdo z mého okolí nezkoušel. Kdyby to někdo chtěl udělat, nějaké vzorky bych měl.

Pokud jde o zvukové testy, jediné, co bych možná akceptoval, by byl porovnávací test identicky postavených přístrojů, lišících se pouze testovanými součástkami. Přepínání A-B, anonymní a musel bych u toho být, s oblbováním ucha mám totiž své zkušenosti.

A ještě jedna věc - běžné měření zkreslení nebere v potaz případný vliv nelinearity vstupních kapacit integrovaných obvodů. U Actidamp IV by to nemělo hrát roli, poněvadž vstupní operák je buzený symetricky, ovšem otázka je, co dělají vstupní FETy.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 14:58:00    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA211/2211 jsem zmínil jen že mě tak zrovna napadl jako hodně drahý a katalogove hodně dobrý, ale zvukově nic nového nepřináší. Podle mě jen hodně povyku pro nic.
Mám je taky i 1611/12 a zkoušel jsem je v některých mixpultech a vstupech několika PC zvukovek. Na těch pozicích proti původním NJM2114, 2068, 4580 atd nic nepřináší, zvuk prakticky stejný, dokonce i obrázky THD jako přes kopírák. Vím že takhle stručný popis těžko někomu něco přinese, ale víc se mi to nechce rozebírat, prostě předraženej marketingovej produkt. Takže ani do Actidampu bych je necpal.

Zvukové testy - jednoznačně souhlasím. Ale v mém případě to nešlo, Actidamp je vestavěný v gramci a druhý takový gramec ani stejnou přenosku nemám. Pak když někdo furt cvaká přepínačem tak je to o ničem, musí se poslouchat třeba jedna nebo víc skladeb, protože některé drobné rozdíly jsou patrné až po delším poslechu. Ale myslím že to teď není podstatné. Napsal jsem jak to cítím já, s více lidmi jsem se na tom shodl. Pro mě je to dostatečné, nejsme u soudu takže nejsou potřeba exaktní důkazy.

Měření zkreslení - na spojitém sinu u operáků poznám leda úplný průser. Pod nějakých snad 0,05% na nízkých harmonických je to všecko jedno, níž je to jen pro dobrý pocit a pěkné obrázky. Tolik můj názor Smile

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 15:54:17    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:

Měření zkreslení - na spojitém sinu u operáků poznám leda úplný průser. Pod nějakých snad 0,05% na nízkých harmonických je to všecko jedno, níž je to jen pro dobrý pocit a pěkné obrázky. Tolik můj názor Smile


Asi tak nějak, pokud tam není les vysokých harmonických generovaných přechodovým zkreslením nebo působením ZV při potlačování nízkých.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 20:16:10    Predmet: Odpovedať s citátom

THD je samozřejmě jen základní parametr, který vypovídá především o kvalitě technologie. Už hooodně dávno jsem uvažoval o možnosti vyhodnocovat obsah vyšších harmonických nikoli jako efektivní hodnotu (což je základ pro standardní THD), nýbrž jako součet amplitud. Trochu by se tomu mohla blížit špičková hodnota chybového signálu. Případně ještě přidat váhování podle frekvence. Ale ani to by nemuselo být to pravé, i když výpovědní hodnota by mohla být lepší než u THD. Bohužel na to není k dispozici měřící technika. Chtělo by to nějaký speciální software a hodně kvalitní instrumentaci. Stále mne taky neopustilo přesvědčení, že to pravé by mohla být multitónová metoda, ale ani na to nejsou potřebné prostředky. Matlab neumím a těm, kteří ho umějí, se do toho nechce. Rozhodně ale - aspoň zatím - odmítám představu, že existují nějaké fenomeny dostupné pouze sluchu a ne měření. Prostě pro některé věci jsme zatím nenašli vhodnou metodiku.

Zajímavé je, že když jsem navrhl interpretaci "slyšitélného neměřitelného" v paranormální rovině, tak se to hifistům hrubě nelíbilo. Zřejmě jsou přes svůj náboženský fanatismus v hloubi duše stále přesvědčeni, že oni té Technice přece rozumějí nejlíp, i když většinou ovládají jen zasunování, vytahování, kroucení a možná ještě mačkání, přičemž zásadní potíže jim dělá už Ohmův zákon.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 20:46:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je nářez ... 2 thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 21:46:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem měl napsat "hifistickým asfaltérům" - lidí jako JeF111, PMA, kazzatel, OPA, Danhard a některých dalších se to totiž tak dalece netýká, poněvadž oni snad znají aspoň ten Ohmův zákon Wink
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2012 22:18:24    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
OPA211/2211 jsem zmínil jen že mě tak zrovna napadl jako hodně drahý a katalogove hodně dobrý, ale zvukově nic nového nepřináší. Podle mě jen hodně povyku pro nic.
Mám je taky i 1611/12 a zkoušel jsem je v některých mixpultech a vstupech několika PC zvukovek. Na těch pozicích proti původním NJM2114, 2068, 4580 atd nic nepřináší, zvuk prakticky stejný, dokonce i obrázky THD jako přes kopírák.


Ona je otázka, do jaké míry významný vliv má v příslušných aplikacích ten použitý operák. Třebas v mixech se dost často používá v kombinaci s diskrétním diferákem na vstupu, ve zvukovkách zase OZ většinou pracují s nevelkým zesílením a o zvukové kvalitě patrně rozhoduje hlavně převodník. NJM 2114 je v podstatě vylepšený trochu rychlejší NE5532, NJM4580 je zajímavý hlavně tím, jak je jednoduchý a že má PNP vstup, jinak pokud jde o zkreslení je zhruba o řád horší než 2114 a 2068 je trochu rychlejší varianta 4580. Házet je do jednoho pytle třebas s OPA211 je značně nepřípadné - 211 má několikanásobně nižší napěťový šum a je několikrát rychlejší, což se ovšem ve jmenovaných aplikacích nemusí opravdu vůbec uplatnit. Obliba NJM4580 plyne hlavně z nízké ceny a tradice - když kdysi dávno začínal rozhlas po drátě, tak se lidem nelíbil, poněvadž přenášel i frekvence, na které nebyli ze středovlnných vysílačů zvyklí, o absenci "teplého elektronkového zvuku" jednočinných konců ani nemluvě.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 00:11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No museli by jsme probrat každé zapojení zvlášť a jistě by se mnohde našly vhodnější alternativy než právě OPA211 nebo 1611 (a taky že se našly). Chtěl jsem tím jen říct, že na to jak je drahý není zrovna skvělý, až na ten šum který by se uplatnil až u hodně vysokého zesílení a možnosti nízkého napájení. Proto byl taky vybraný mimo jiné třeba do té zvukovky kde je +-6V, tam se ale líp uplatnily ADčka pro nízké napájení. Zkrátka na to jak pěkně vypadá katalogově mě v reálu vůbec nenadchl a dosud jsem pro něj nenašel optimální využití v audiu...

Jinak s těma NJM souhlasím. 2114 je na svou cenu celkem dobrý, zbytek je k prdu s typickým víc nebo míň telefónním zvukem. Ostatně docházím do stádia kdy zjišťuju, že nejlepší operák je žádný operák Laughing Spoustu věcí raději diskrétně nebo pasivně. Případně CFA, to je zase jiná liga, ale použitelnost jak kde...

Ještě k tomu THD - ty vysoké harmoniky jsou určitě problém pokud tam jsou nějaké "kopce", ale jinak to statické měření o zvuku mnoho neříká. Zajímavější je to v časové oblasti, třeba doba ustálení, tvar překmitu do různých zátěží taky ledacos napoví, i když je obvykle frekvenčně daleko nad audiopásmem, odolnost na RFI a tak dále. Extrémně vysoký OLG bývá taky předzvěstí problémů.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
STUDIO_ESO
Hifista


Založený: 25 marec 2010
Príspevky: 103

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 08:57:07    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... i když většinou ovládají jen zasunování, vytahování, kroucení a možná ještě mačkání ...


Omlouvám se, ale nemůžu si pomoct... Kdyby TOHLE někteří hifisti ovládali, třeba nemusí řešit HIFI jako zástupný problém Smile

Ale jeden "asfaltérský" dotaz bych měl (možná to je na JeFa), čím je špatně LM4562 (LME49710/720/740)? Slyšel jsem několik strojků, kde byl použit a vůbec nehrály zle...


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 09:50:31    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Ostatně docházím do stádia kdy zjišťuju, že nejlepší operák je žádný operák Laughing .


No konečně Rotfl A bude hůř Wink

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 14:03:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně ta polemika okolo operáků připadá mírně ujetá. Dovolil bych si použít přirovnání - operák je něco jako motor v autě. Když je motor špatný, tak to moc nejede. Ale sám dobrý motor nestačí - nebudu vypočítávat, co všechno je ještě zapotřebí. Ten motor má jistý počet koní a snažit se nahradit operák diskrétními tranzistory mi připadá podobné jako vyhodit z auta motor a připřáhnout k němu koně. Samozřejmě jsou případy, kdy ten kůň je lepší - třebas na orání malého pozemku (zahrádky) nebo stahování klád v horském terénu - a časem se k nim třebas vrátíme, až dojde nafta.

A co je vlastně operák ? Sestava tranzistorů, které fungují stejně jako ty diskrétní, jenže jsou ve velmi malém prostoru a tudíž jejich funkce není tolik zatížena parazitními indukčnostmi a do jisté míry ani kapacitami, mají všechny přibližně stejnou teplotu a vyrábějí se v jedné operaci, takže není problém případně dodržet souběh parametrů. Takže opravdu nevím, jaké principiální přednosti by mělo mít zapojení s diskrétními tranzistory - snad až na to, že když mám nějaké zvláštní požadavky, mohu si vybrat speciální tranzistory. Což má skutečný praktický význam třebas když to zapojení má pracovat s vysokými napětími, velkými proudy anebo s opravdu extrémně nízkým šumem.

A jedna otázka pro diskrétofily - zdalipak víte, čím jsou pro audio aplikace výhodné tranzistory BC327 a a BC337 ??? To by vám mělo být jasné, pokud to s těmi diskrétními realizacemi myslíte doopravdy vážně.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 14:27:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsou to " velkočipový " transistory ( skoro jako 136-140 ), čili asi slušný rbb....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 14:44:34    Predmet: Odpovedať s citátom

STUDIO_ESO napísal:
velky bobo napísal:
... i když většinou ovládají jen zasunování, vytahování, kroucení a možná ještě mačkání ...


Omlouvám se, ale nemůžu si pomoct... Kdyby TOHLE někteří hifisti ovládali, třeba nemusí řešit HIFI jako zástupný problém Smile

Ale jeden "asfaltérský" dotaz bych měl (možná to je na JeFa), čím je špatně LM4562 (LME49710/720/740)? Slyšel jsem několik strojků, kde byl použit a vůbec nehrály zle...




To bych taky rád věděl ... hlavně jestli náhodou nedělá písčité výšky nebo gumové basy ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2012 15:14:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No, myslím že je to hlavně ten malý odpor báze, díky kterému je pak nízký šum...

Studioeso:
Jak už jsem několikrát psal, myslím si že hlavní problém LM4562 je ten nesmyslně vysoký open loop gain, díky kterému je extrémně citlivý na veškeré rušení které se nějakým způsobem dostane na invertující vstup. Vypadá to že se něco ve vnitřní struktuře dynamicky saturuje nebo se projevuje nějaká větší nelinearita. Superkrásných čísel THD je pak dosaženo právě tím obřím OLG. Na vstupech se detekuje kdeco a do digitálních zařízení a tuplem za DAC (kde bych je podle parametrů viděl za dobře) jsou tyhle operáky zcela nevhodné - bez nějakých komplikovaných stínících krytů, dělení nebo spojování zemí a podobných čárů z toho bývá dost mizerný zvuk.
Dalším problémem je blbá výrobní konzistence, některé kusy hodně vybočují z "typických" hodnot v katalogu. Společně s poměrně vysokou cenou to pro mě dělá nezajímavý operák plný potenciálních problémů, jsou tu daleko lepší a levnější.

Velky bobo:
Největší problém u operáku spatřuju v tom, že je to pro konstruktéra blackbox s nějakými pevně danými vlastnostmi a dál s tím nikdo nehne. V diskrétním zapojení si každý prvek nastavím přesně ke své chuti, což může (a samozřejmě nemusí) vést k lepší optimalizaci parametrů Smile Samozřejmě to zase přináší ty další komplikace jako jsou parazitní kapacity, možné smyčky pro indukci mag. pole atd. Ale to asi neříkám žádnou novinku Smile
Přirovnání k motoru je pěkné, až na to že každý motor se dá do jisté míry vylepšit, pokud nevyhovuje požadavkům. S operákem nehnu. Taky nemám rád kategorická odsouzení typu: tenhle operák hraje ostře, tenhle tupě, jiný patlá a ještě jiný má basolutně medové výšky. Jenže ono to ve stručnosti asi jinak nejde, byl by to námět na několikadenní debatu a vysedávat hodiny při psaní na fórech mě moc nebere, takže když už tak nejraději osobně...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 4 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist