Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Výkonový tranzistor
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 16:06:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě poznámka, Toshiba 2SA1943/2SC5200 z GESu jsou originály.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 17:12:13    Predmet: ..stejnou službu... Odpovedať s citátom

Myslím, že by byl horší SOAR....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 18:20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: vzhledem k provedení pouzdra a vývodů si nejsem u 2SA/2SC jistý. Dále velmi nízká cena, ale co hlavně - A1 by měl být papírově s 21193/94 horší. Jenže při stejném klidovém proudu má menší jak THD, tak IMD než s 2SA/2SC a hlavně, u 2SA/2SC se zkreslení mnohem rychleji zhoršuje s výkonem. Nejhorší je toto pro WingShing, tam je evidentně malý čip a katalogové údaje beta při velkém proudu to určitě nemá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 18:33:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Další podstatný rozdíl byl v příčném proudu. S 2SA/2SC se to od cca 30kHz na plné amplitudě hroutilo, teď to běží na plný výkon k 200kHz a pak to jde decentně dolů, i účinkem předřazených obvodů. Nezhroutí se to při žádném vst. signálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 19:52:40    Predmet: Odpovedať s citátom

To je docela zaujímavé. Tu na horách cez mobil si datasheet neporovnám. Pravdepodobne by som nič podstatné nenašiel, čo by to vysvetľovalo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 19:57:54    Predmet: Toshiba Odpovedať s citátom

Jsou dvě možnosti. Buď jsou 21193/94 lepší, nebo jsi opravdu měl v zesilovači padělky. Já mluvím o tranzistoru, který jsem kupoval později. Možná si vzpomeneš, že jsem dával fotky vykuchaného čipu. Porovnáním s obrázky na internetu jsem došel k závěru, že je to originál. Nemohu vyloučit ani možnost, že jsem se zmýlil. Možná bych toho nebožtíka ještě našel pro dodatečné prozkoumání. Kromě toho mám pocit, že jsi nějak změnil zapojení, třeba se to teď chová jinak ?

Našel jsem tu fotku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Po september 17, 2007 20:16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano samozřejmě, kupoval jsi to později, takže k Tvým tranzistorům se nemohu vyjadřovat. 2SA/2SC jsem kupoval asi před 5 lety na účtenku, MJL21193/4 nyní s fakturou a cerifikátem konformity.

JMD: podle datasheetu, by to mělo být s 21193/4 horší, jelikož rychleji padá beta s Ic. Měření zesilovačů ale říká opak, měl jsem v 1 okamžik 3 verze.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut september 18, 2007 08:06:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Dlhodobé veľké skúsenosti s týmito MJL21193/4 má BV, používa ich vo svojich bipolárnych EF koncoch.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut september 18, 2007 08:21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Evidentně ví, co dělá Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 15:27:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám jako soukromá osoba šanci získat při nákupu v GESu certifikát konformity k tranzistorům MJL21193/4 , nebo je to vyhrazeno pouze pro firmy? Jak takový certifikát vůbec vypadá?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 17:19:57    Predmet: Odpovedať s citátom

4 MHz stačí ? Tj. jako BD 911/912 ? Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 19:49:57    Predmet: Odpovedať s citátom

To by mě taky zajímalo, ale ta 22222 s BéDéčkama přeci hraje dobře? A z jiného pohledu, 4MHz je 200x 20kHz. Kdypak se poštěstí mít v nějakém parametru dvěstěnásobnou rezervu ? (já vím, je to trochu nadsázka)

A na třetí stranu mi není docela jasné, jestli je taková výhra 30 MHz. Stejně se pak musí obvod uměle zpomalovat, aby to nekmitalo, a někdy to dá docela zabrat. Napadá mě konkrétní příklad - SymaSym s Toshibami byl problém.

Když jsem si hrál s vysílačkami, tak CB je v pásmu 28MHz. Jestli někdy už trochu neblbnem Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5868
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 20:03:30    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA, ono to ale take znamena, ze od tech 20kHz bude padat s frekvenci zesileni, takze tech 4M je tak minimum pro slusnej zesik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 21:03:37    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
4 MHz stačí ? Tj. jako BD 911/912 ? Cool


Stačí výkonová šířka pásma 200kHz? A pokles na 200kHz v desetinách dB?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 21:55:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě ano... Cool ...ale celý hifistický svět blázní po 30 MHz...nebo ještě raději 50 MHz Sanken...jak tam nejsou, není to hifi...
Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: St september 19, 2007 22:03:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha Smile. Takhle to vychází stabilní bez kompenzačních kapacit. Když tam dám Toshiby, tak musím zatlouct budiče, aby to bylo stabilní, a výsledek je menší výkonová šířka pásma, než s pomalejšími koncovými tranzistory Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5868
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št september 20, 2007 21:24:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Panove, kdyz tam lepite ty kompenzacni kondiky jako zbesili, tak se pak nedivte Smile
Problem tech rychlejch koncu je, ze by radi kmitali sami, jen s parazitnima indukcnostma a kapacitama zapojeni. A to uz zadna kompenzace ve zpetny vazbe nespravi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Št september 20, 2007 21:42:44    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Panove, kdyz tam lepite ty kompenzacni kondiky jako zbesili, tak se pak nedivte Smile


Reakce jak v hospodě u piva.

Víš vůbec, o čem jsem mluvil? Šlo o nestabilitu lokální ZV v CFP konci. S 21193 tam žádná kapacita není potřeba, s 2SA1943 ano.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 20, 2007 22:12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

Problem tech rychlejch koncu je, ze by radi kmitali sami, jen s parazitnima indukcnostma a kapacitama zapojeni. A to uz zadna kompenzace ve zpetny vazbe nespravi.


Ovšem tohle mi připadá docela výstižný. To je přesně argument ve prospěch MJL21193/4.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 06:53:49    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: ano, trefa. Budič musí být výrazně rychlejší, než konec. V případě rychlých Toshib to tak mnohdy není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5868
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 12:03:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA vim o cem jsi mluvil, prestoze si to v teto sekvenci nezminil, objevujes zrejme ameriku s CFP zapojenim.

Ta poznamka ale nebyla urcena jenom Tobe, ale obecne.
Nemohl jsem se udrzet pri zmince o SYMASYM a take pri vzpomince nad tim co vytvoril Pistole.
Jinak v tom CFP zapojeni jsou v lokalni smycce dva tranzistory pracujici v podstate v SE zapojeni s max. vykonovym ziskem, je jasne, ze kdyz budou oba stejne tocit, tak to ma k stabilite daleko a take zesileni ve smycce naprazdno zalezi dost podstatne na charakteru zateze.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 12:20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
PMA vim o cem jsi mluvil, prestoze si to v teto sekvenci nezminil, objevujes zrejme ameriku s CFP zapojenim.



Nepochybuji, že je to běžně známé. Nicméně mi přijde na to vhodné znovu upozornit, zejména když jsou pochybnosti o koncových tranzistorech s fT = 4MHz.

Stabilita pistolova symasymu viz vlákno symasym. Teď je to upravené zapojení nepoužitelné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5868
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 15:07:16    Predmet: Odpovedať s citátom

fT nebude u tohoto zapojeni hlavni omezujici faktor.
Jednoduchymi kupeckymi pocty dojdes z Ccb kapacity 250pF, odbuzovaciho proudu 0,6mA (100R Rbe) k limitni strmosti vypinaci hrany 24V/us a ta bude pro MJL2xx i 2SCxx zhruba stejna, pro vyssi se to uz utrhne od linearity a pujdes do prebuzovani druhe vetve do pricneho proudu.
Ve stavu linearniho rezimu je ale ten koncovy tranzistor jen mekce proudove buzen, a co to udela s parazitnimi kapacitami a indukcnostmi v okoli fT je otazka. Tam bude asi u vyssiho fT problem.
Dobra zkusenost je ze stavby vykonovych oscilatoru, to co spatne kmita se da dobre pouzit na zesilovac Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 15:46:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Omezující faktory jistě budou, ale pro audio je nevidím. 200kHz plný rozkmit je bez problémů a přebuzení rovněž. Jako zesilovač pro výkonový vysokofrekvenční generátor by to použít nešlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5868
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 16:37:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ani me nereknete, ze v tech kupeckejch poctech mam chybu v radu, 100R - 6mA, ale ten vysledek sedi. Proste me ten Rbe pripadal moc velkej.
Proto mam radsi EF na konci, kde muzu odbuzovat buzenim druhe polarity.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi september 21, 2007 16:48:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Jelikož to mám změřené, jak se to chová, tak ty úvahy/výpočty nečtu. Zkreslení se s frekvencí v audiopásmu nezvětšuje. Proti EF a 2EF konci je mnohem menší, a to je pro mě důležité. 2EF je lepší pro B/AB třídu s celkovou NFB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
okam
Hifi obsluha


Založený: 30 august 2007
Príspevky: 1
Bydlisko: Slezsko

PríspevokZaslal: Ut október 23, 2007 13:20:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím všechny, když už se tady bavíte o vhodných koncových tranzistorech do zesilovače. Dostaly se mi do rukou darlingtony 2SD2439/2SB1588, 150V, 10A, 70W, údajně Sanken (několik kusů od každého typu), za velmi zajímavou cenu! Co si o nich myslíte, budu rád za každý komentář.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist