Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Veľký výkon s BJT
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 21:17:42    Predmet: Veľký výkon s BJT Odpovedať s citátom

V práci sa postupne rozoberá riadenie výkonu 700kVA elektrolyzéru, vďaka tomu sa mi podarilo pohnúť kúsok ďalej s riadne odležanými 15+15ks výkonovými BJT od ONsemi. MJL4302A / MJL4281A. Takto by to asi mohlo vyzerať po konštrukčnej stránke.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 22:30:40    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo, to se to bastlí, když jsou na "recyklaci" takové nádherné chladiče. Ale jaký to bude mít výkon? To už bude pořádné dělo Frightened
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 23:24:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Buď v klidu, jak znám Bohdana, tak asi 20 W v áčku... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 23:28:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Maximálne +/- 95V, k tomu však potrebujem nabrať odvahu, nie som však ďaleko min. +/-75V by som si už trúfol, no skušobný toroid 700VA má 2x45V AC Smile Chcem to skladať z dvoch PCB (výkonová a predriver). Medzi schémamí alebo návrhmi sa zatiaľ len rozhodujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 20, 2007 23:43:01    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel
Nad výkonovým zosilňovačom v A triede som nikdy nerozmýšľal. Slúchadkáč je však niečo iné.
Nedal si mi šancu nad takýmto úletom rozmýšlať. V 92' si mi dal cestu k zosilňovaču a mne sa tá eror corection veľmi páči až do dnes. Vlastne pred 92' som poriadne nevedel ani základy o zosilňovačoch.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 10:07:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak udělej zesilovač s bipoláry a chybovou korekcí. Beztak byla navržena pro bipoláry a teprve později "adaptována" k mosfetům. Chystám se na to už tak dlouho, že mě musí někdo předběhnout Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 10:25:53    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA máš nejaký dobrý typ? Overený trebárs aj na nižší výkon.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 21, 2007 11:19:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ověřeného nic, jen nápady v hlavě...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 24, 2007 10:52:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Počítal som čo znesú tie MJL a koľko uchladí daný chladič v pasívnom režime.

Chladič má približne podobné parametre ako 8075 od PADA Engineering http://www.padaengineering.com/pada_e/index.php?id_g=5&id_a=295

+/-95V som preháňal - to tak maximálne do 8ohm a s aktívnym chladením. Budem rád ak to v siedmich dvojiciach utiahne napájanie +/-72V (+/-10% kolísanie napájania t.j. max. +/-80V) do záťaže 4 ohm.


Naposledy upravil jmd dňa Ut apríl 24, 2007 18:53:39, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut apríl 24, 2007 14:38:47    Predmet: Odpovedať s citátom

A z toho take plyne, ze nejakych zavernych 350V u MJL4302 je jaksi naprd, pokud prinasi zhorseni zavislosti proudoveho prenosu a pritom je stejna vyuzivana oblast SOA jako u MJL1302, ktere jsou jen na tech 200V ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut apríl 24, 2007 19:00:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Doplnil som graf SOAR o MJL1302A, je vidieť len zanedbateľný rozdiel. Teraz keď si to takto osahám je mi lahšie pochopiť prečo sa aj s takto výkonnými tranzistormi pri veľkých výkonoch musia radiť do série alebo do mostíkového zapojenia dvoch zosilňovačov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 22:10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

spoľahlivosť, spoľahlivosť, spoľahlivosť...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 07:02:58    Predmet: Odpovedať s citátom

A to jsou bytelny tranzistory, s dobrou odolnosti na druhy pruraz co bez problemu snaseji 100V/1A.
Schvalne si zkus SAO 3x2 v serii.
Na druhou stranu tohle neni dc zatizeni ale vzdy stridave, takze muzes pouzit krivku SOA 50ms, ale pri nejakem zkratu na vystupu si to musi poradit i s mnohem vetsim pretizenim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 07:18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Zobrazené závislosti v oblasti SOA som počítal pre 1s záťaže. Nie je to DC, ale za ten čas snáď už zaberie každá slušná ochrana. IMHO práve to DC zas nebude fázovo posunuté o 45st, takže je tam zhruba dvojnásobný priestor.
Simuloval som si aj sériovo paralelné radenie tranzistorov práve kvôli tomu omylu s napájaním +/-95V a nejako mi to nechce vliezť do bezpečnej oblasti s počtom tranzistorov 2//2.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 08:06:08    Predmet: Odpovedať s citátom

3 paralelne, 2x v serii
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 09:12:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa totižto pletú špecifikácie modulov EZK http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/kmd7666.htm a ALDAX http://www.aldax.cz/open.php?id=modules/spd400_800
Môžu však použiť hraničné hodnoty SOA a zároveň dobrú elektronickú poistku a ochrany. Zároveň nemusia počítať s extrémnym zaťažením s fárovým posunom 45st. Chcem si to ešte preveriť a navrhnúť si malé počítadlo do exelu. Nestíham si niečo naštudovať vytvoriť a ešte aj robiť pre firmu Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 11:00:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Musis vzit take v uvahu pro jakou min. zatez je to napajeni a taky jsou tam pouzite jine tranzistory s jinou SOA.
A ne kazdy ma ty tranzistory papirove spravne dimenzovane Surprised)
EZK tam ma 2SA1943/2SC5200, Aldax MJL21193/4.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 12:32:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha takže tam bude ten omyl, myslel som že ALDAX používa MJL1302AMJL3281A. Dobre že som sa ešte ako tak zdržal komentáru. Žial nemal som čas si to overiť. U EZK som taktiež nemal čas si to hodiť do výpočtu. Vďaka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 13:00:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty pouziva tusim jen v SPM250.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 17:23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže už som sa dostal k PC a tu sú SOA pre v sérii radené MJL a 3 paralelne, napájanie +/-95V, záťaž 4ohm, s fázovým posunutím 45st.

PS ešte sa s tým pohrám Wink Chýba mi tam úbytok na emitorových odporoch, saturačné napätie...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 18:14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidim, ze si pekne hrajes.
Hezka je taky treba simulace okamzitych vykonu pri buzeni 20Hz obdelnikem do umele zateze Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 02, 2007 09:04:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedalo mi to pokoja, keď už mám pripravený Excel, tak som si odsimuloval priebehy pre známe najvýkonnejšie zosilňovače EZK a ALDAX.
SPD800 od ALDAXU by obstál na hrane aj pri ťažkej záťaži.
Na obrázku nepočítam s niektorými skutočnosťami, ktoré by zbytočne komplikovali orientačný výpočet. Pri započítaní aj týchto opomenutých úbytkov napätia na emitorových odporoch a stratách na zdroji je výkonová pracovná krivka tranzistorov v bezpečnej oblasti.
KMD7666 od EZK obstojí s malou rezervou len do odporovej záťaži 4ohm. V tomto prípade nerozumiem autorom týchto výkonových blokov. Čisto odporová záťaž sa v bežných podmienkach nasadenia audio zosilňovačov na reprobedne nevyskytuje! Proste s napájacím napätím +/-95V by som do tohto modulu nešiel. Je to nedôverihodné až hnusné že propagujú takéto údaje. Rád by som si to nechal vysvetliť ako riešia potom prípadnú reklamáciu ...to je váš problém, mali ste si tam dať mäkší trafák... Rolling Eyes


Naposledy upravil jmd dňa Št máj 03, 2007 07:11:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St máj 02, 2007 18:36:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Alternativní metody zjišťování bezpečné oblasti:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 02, 2007 21:45:31    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Ten vyšší počet čiar je ustalovanie parametrov po spustení simulácie zosilňovača?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 02, 2007 22:06:44    Predmet: Odpovedať s citátom

MJL21193/4 sú nádherné robusné tranzistory Cool V šestici paralélne by prekonali aj tú štvoricu v sérioparalélnom zapojení len by ich bolo o 2ks viac. Nerozumiem prečo po nich nesiahli v EZK, mali by to so slušnou rezervou Cool

PS: doplnil som do obrázku vyššie priebeh hranice bezpečnej oblasti pre 6 paralélne radených MJL21193/4.


Naposledy upravil jmd dňa Št máj 03, 2007 07:16:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št máj 03, 2007 05:14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
PMA
Ten vyšší počet čiar je ustalovanie parametrov po spustení simulácie zosilňovača?


Nikoliv simulace. Zátěž je simulovaný reproduktor: R - R//L//C (tedy taková komplexní zátěž, jaká přichází v praxi v úvahu). Kmitočet je na boku rezonanční křivky, tam, kde je největší zátěž na SOA tranzistoru. Vyšší počet čar je ustalování OBVODU po zapnutí signálu sinusového průběhu, což je přechodný děj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 20, 2007 12:47:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera som mal viacej času "nevenoval som sa surfovaniu po fórach" a aj doma bolo viac času, deti išli skoro spať a žena si rozpozerala TV, no úplná pohoda Cool

Takže som sa trochu pohol a navrhol obojstranné PCB pre výkonovú časť z úvodu tohto vlákna. Teraz to má na výšku 120mm a môžem ešte ísť do 200mm (potom by bol PCB štvorec 200x200mm). Takže by sa viac-menej uvoľnil priestor v napájacích vetvách, prípadne by sa zmestili aj hlavné filtračné kapacity Wink

Môžete sa prosím na to pozrieť, či tam nie je nejaká do očí bijúca hovadina?

Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: St jún 20, 2007 13:04:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkný, to mě vždycky bavilo, hejbat se součástkama po plošňáku a vymýšlet jak je tam poskládat Smile
Já bych tam jen dal i výstupní relé, ať se z něj jde už rovnou na svorky.
Proč tam máš na GND ty drátové propojky, když je můžeš spojit rovnou mědí?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 20, 2007 13:21:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to cesta úniku, neviem ako sa tá rozliata zem bude správať, či tam vôbec budú tie prepojky. Pôvodne som to chcel riešiť so samostatnou napájacou doskou hlavných kapacít a diodového mostíka. Potom by nebolo najštastnejšie miešať tie dve GND spolu ešte s AGND.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 20, 2007 13:33:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden problém je, že keď tam budem chcieť natesnať aj hlavné filtračné kapacity budem mať roztrhnutú zem (nabíjanie +/- vetvy) a ešte k tomu by išla z napájacej vetvy vom poistka, pričom by musela ísť do sekundáru trafa pred diodový mostík alebo ani tam!?

Už cítim ako ma tu kameňujete, ale to mám pre vlastné potešenie a nerád sa s takýmito hračkami lúčim zostane to len u mňa Confused


Naposledy upravil jmd dňa Št jún 21, 2007 08:32:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 1 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist