Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

All-in-one stereo thermaltrak 2x140W

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 14:24:43    Predmet: All-in-one stereo thermaltrak 2x140W Odpovedať s citátom

Chcel by som Vám predstaviť môj najnovší výtvor. Už dlho mi chýbal jednoduchý, kvalitný a nie príliš výkonný zosilňovač, ktorý by bol celý na jednej doske kde je obsiahnuté úplne všetko. Jedná sa o all-in-one koncepciu kde je na jednej spoločnej doske (100x250mm) stereo zosilňovač, spoločný zdroj, DC ochrany a tepelná ochrana. Všetky výkonové spoje privádzané na dosku a aj výstupy na reproduktory sú kôli jednoduchosti cez PC CPU 4 a 8 pin molex konektory. Tiež som si chcel vyskúšať postaviť niečo s thermaltrakmi lebo som s nimi ešte nemal žiadnu skúsenosť a tiež som bol zvedavý koľko toho zvládnu a koľko sa bude dať dostať z jedného páru.

Zosilňovač vychádza zo zapojenia leach ampu s mnohými úpravami. Napájacie napätie po usmernení a filtrácii mám 2x46V bez záťaže (300W toroid talema z tme 2x30VAC v záťaži), napájanie vstupného diferáku mám znížené na 2x30V a tiež som povyhadzoval zbytočnosti ako je ochrana prebudenia VASu. Osadenie mám BC546/556, 2SB649/2SD669, budiče 2SC4793 / 2SA1837 a koncové NJL1302/3281. Je to proste rychlík Laughing Kľudový prúd mám nastavený na 55mA / tranzistor. Prúdovú ochranu mám nastavenú cca na 4A, podľa SOA by tie tranzistory mali zvládnuť 5A pri 40V (a necelých 4A pri 50V) pri 150 stupňoch, takže je to dostatočne predimenzované aj na 4R reprosústavy.

Na doske sú pre každý kanál samostatné DC ochrany, ktoré zdieľajú spoločné relé a v prípade poruchy sa odpoja obidva kanály. Tepelná ochrana je spravená cez LM393 a snímanie teploty cez LM35.

Celok vyzerá nejako takto:



Schéma:



Výkonový management je cez modul softstartu s funkciou standby, kde je zapínanie tlačidlom cez flip-flop NE556. Po zapnutí sa aktivuje druhá polovica NE556 kde oscilátor počíta 0,7Hz impulzy do CD4015, a ten postupne zopína softstart a následne pošle zopínací impulz do dosky zosilňovača pre zopnutie ochrán. Tiež je otiaľ zabezpečené samostatné napájanie ochrán zosilňovača. Z dosky zosilňovača je potom spätne privedený do softstartu zlúčený nf signál, ktorý je použitý pre spínanie ventilátora podľa vybudenia, takže ak výstupný signál prekročí 2x10Vp resp. 1x20Vp tak sa zapína ventilátor, prahové napätie zopínania je nastaviteľné jednoduchým deličom. Nie je nutné ho použiť a záleží od mechanickej stavby a skrinky. Modul vyzerá takto:



Zapojené moduly počas testovania:



Merania, v rámci možností môjho vybavenia Rolling Eyes zelená vstup a žltá výstup:

Sinus 1k do 8R, cca 80W tesne pred limitom


Sinus 1k do 4R, cca 130W tesne pred limitom, 140W limit


Sinus 20Hz do 8R


Sinus 20k do 4R


Sinus 100k do 4R


Obdĺžnik test prekmitu 1k do 8R


Obdĺžnik test prekmitu 10k do 8R


Obdĺžnik 20k do 8R na max vykon


Mučenie, 100k obdĺžnik do 4R - 186W!!! bez vstupného filtru a merané pred výstupnou tlmivkou, len pár sekúnd, zhorel boucherot.


Meranie slew rate do 8R, pri prebudení 10k obdĺžnikom, bez vstupného filtru a pred výstupnou tlmivkou. Ak dobre počítam tak cez 120V/us Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 14:52:30    Predmet: Odpovedať s citátom

odpor vo vystupnej cievke ?
_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 15:29:33    Predmet: Odpovedať s citátom

ano je to 10R/2W metaloxid v strede cievky ktora je 10zavitov na priemere 10mm s drotom 1mm, chcel som ho dat na DPS vedla tej tlmivky ale rozumne by sa tam nevosiel, jedine nastojato a to som nechcel, nakoniec som usudil ze pre mna bude jeho efekt skreslenia nepocutelny a tak som ho dal do stredu, ale teraz premyslam ze by sa dal napajkovat odspodu dosky Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 16:08:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten odpor z výstupní cívky vyhoď ven, to je opravdu zvěrstvo. Ale ještě předtím změř zkreslení při zátěži a pak za stejných podmínek s odporem mimo.
Ručím Ti za to, že si budeš pamatovat navždy, že odpor do výstupní cívky nepatří, přestože hromada konstrukcí to tak ze setrvačnosti má.

Co mě zajímá, je teplotní stabilita s těmi Thermaltraky. Teoreticky zdaleka nejlepší řešení. Jak je to v praxi ?
Jde o stabilitu klidového proudu po zahřátí větším zatížením a při následném poklesu teploty po odpojení zátěže.

Ale hlavně musím pochválit, že po letech udělal někdo něco svého, dal si s tím práci, aby to i trochu vypadalo a současně nedělá tajnosti. Thumb up

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 16:32:16    Predmet: Odpovedať s citátom

to s až tak veľkým vplyvom cievky som netušil, myslel som že je to pre netopierov Very Happy vedel som že to vplyv má ale nie nejako veľký, keď si najbližšie na to nájdem čas snáď cez víkend tak to skúsim pomerať...

teplotná stabilita s kľudovým prúdom, aspoň v mojom prípade je neuveriteľná a velmi rychla, ale v zosilnovaci mám dosť veľký chladič KX250 z gamaaluminia, a ten má 15mm základňu, takže je tam dost veľká tepelná kapacita a meranie pružnosti pri ohrievaní a ochladzovaní je tak či tak pomalá lebo ta masa hliníku to dosť podrží, takže nejakú extrémnu pružnosť zmeny teplôt nezistím.

Chcelo to parkrát doladiť prúd pri roznych teplotach pri prvotnom nastaveni ale uchadzálo to len o pár mA, čo prisudzujem nie tepelnej zotrvačnosti ale skôr že trvá kým sa nahrejú všetky komponenty na prevádzkovú teplotu, nie len tranzistory. Po ustálení parametrov a skokovom narazovom ohrievani sa kľudovy prúd skoro vôbec nemenil, je to neuveriteľne presné, skúšal som aj tepelnu ochranu a nechal bežať v limite obidva kanály súčasne do 4R a chladič prikryl a vyhrial na 70stupnov kedy sa odpája výstup, a kľudový prúd ostal nezmenený.

Ak by niekto mal záujem, časom možno budem mať nejaké DPSky navyše.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 20:02:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Vypadá to pěnkě, hezkej modulek. Jeden dotaz: Všichni brblou na letitý problém 10R odporu a ty to tady "vyšperkuješ" až na 47R, proč ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 20:34:44    Predmet: Odpovedať s citátom

v povodnom navrhu leacha je dokonca 82R Very Happy ja som tam dal co som akurat mal doma navyse, je uplne jedno aku hodnotu ma ten odpor kludne aj 10R, ide o to ze ak sa zem laveho a praveho kanalu na signalovych kabloch niekde stretnu aby nevznikla slucka cez spolocny zdroj, tie odpory by tam teoreticky ani nemuseli byt. Ide o to aby ten odpor bol dostatocne maly a tvaril sa ako skrat, ale dostatocne velky aby zabranil zemnej slucke.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 03, 2019 22:59:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tady je rada snadná. Do vyhledávání tady na Slovanetu dát:
text: 10R
autor: PMA
A trochu si počíst. Vyplatí se to...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2631
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So máj 04, 2019 09:14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš to pěkný.. Tady je taky Leach, vylepšený Danhardem

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23232

_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 11, 2019 13:10:00    Predmet: Odpovedať s citátom

k tym zemniacim 10-100R odporom medzi vykonovou a signalovou zemou: skusal som ich vyskratovavat, nerobilo to ziadnu zmenu. Teda aspon takto na stole, mozno keby to bolo v kovovej krabici a nakablovane obidva kanaly naraz, tak by to nieco robilo, ale pri merani jedneho kanalu rozdiel ziadny.

Dalej k vykonovym 2W odporom v cievke: vybral som odpor z cievky a porovnaval s druhym kanalom kde je odpor v cievke. Meral som THD, pri roznych frekvenciach (skusal som 50Hz, 1k, 10k) a roznych urovniach aj pri plnom vykone ale rozdiel je v ramci mojich technickych moznosti nemeratelny. Pri 8R zatazi kde tecie relativne maly prud urcite, pri 4R uz rozdiel bol ale velmi maly, mozno bol rozdiel v ramci zopar tisicin % medzi kanalom s a bez ale skor to beriem ako chybu merania, alebo mozno aj staci ze ma jeden z kanalov o par mA viac kludoveho prudu ako druhy a uz to spravi vacsi rozdiel ako to ci je tam odpor alebo nie... takze pre mna to v praxi znamena rozhodne nepocutelny rozdiel ci tam ten odpor je alebo nie, asi to bude pre netopierov a samanov co pocuju aj ako trava rastie a ak niekto tvrdi ze to uchom rozozna tak mu neverim, alebo to musi byt u zosilnovaca kde cez tu cievku tecie desiatky amperov a tvori znacne obmedzenie v ceste signalu.

Mozno ci to nie je tym ze niekto tu cievku navinie priamo na teleso toho odporu? u mna ma odpor zhruba 4mm priemer a cievka ma vnutorny priemer az 10mm, takze ten odpor je dost maly voci tej cievke a to jadro sa zrejme tak neprejavi, alebo je ten odpor co tam mam z nemagnetickeho oxidu alebo neviem...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: So máj 11, 2019 14:29:09    Predmet: Odpovedať s citátom

S tím odporem v cívce mám stejnou zkušenost, na měření jsem neshledal žádné rozdíly. Ale pro klid duše......(dát mimo). Wink
_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So máj 11, 2019 15:56:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to len o tom, aké skreslenie má samotný zosilňovač , o rozlíšení merania a o tom, čo je to "malý" vplyv, pár ( zbytočných, aj keď nepočuteľných) tisícin nie je málo..A je to zlepšenie zadarmo. Vyskúšaj to jednoducho na tom kanále zosilňovača, kde si dal (predpokladám) odpor zospodu. Jednoducho pri meraní zasuň do tej cievky rovnaký odpor zaizolovaný v nejakej bužírke ( pozor na skraty..). Priamo uvidíš to zbytočne pridané skreslenie ako výraznú zmenu v spektre. A takýto vplyv má aj záťaž pri meraní, ak má nejakú feromagnetickú časť. Najlepšie overiť malým magnetom. Ak je použitý odpor kompletne "nemagnetický" ( vrátane prívodov ), tak vplyv mať nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 22, 2019 16:32:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Po dlhšej odmlke som sa konečne dostal k dokončeniu thermaltraku. Nakoniec som mechanickú konštrukciu trochu zmenil od pôvodného zámeru a zjednodušil - nepoužil som menenie vstupov a ani zamýšľaný bluetooth, kvôli nespokojnosti s jeho kvalitou a jednoduchosti. Použil som nižší 220W toroid a nižší chladič (50mm), ktorý je aj tak značne predimenzovaný. Tým sa mi podarilo dosiahnuť celkovú výšku skrinky len 55mm.

Odvetrávanie skrinky ventilátorom, ktorý je spínaný podľa úrovne vybudenia, som nakoniec zachoval a je nastavené na veľmi vysokú úroveň, takže sa spúšťa až pri veľmi vysokej hlasitosti, cca 2x7-8V RMS resp. 1x16V. Chladenie je veľmi predimenzované a ventilátor ani nebol potrebný, no keď som ho už mal tak som ho použil. Takto je to super spoľahlivé a prežije to aj veľmi tvrdé zaobchádzanie alebo PA použitie a tepelne to vydrží aj neobmedzene dlhé budenie čistým sínusom v limite...
Je to len jednoduchý zosilňovač k PC, preto neobsahuje nič extra, len podsvietenú reguláciu hlasitosti aby bola v tme ľahko nájditeľná, podsvietenie zároveň funguje ako indikácia zapnutia.

Vedľa hlavnej dosky je ešte veľa miesta pre prípadne budúce vylepšenia, či už vo forme nejakého RIAA preampu alebo DAC... Z hlavnej dosky sa dá veľmi jednoducho doviesť napájanie aj pre prípadnú extra dosku spolu s pomocným zapínacím napätím. Nizsie je zopar fotiek, sice len narychlo mobilom ale aspon nieco Smile



Naposledy upravil Wili dňa Pi november 22, 2019 17:02:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi november 22, 2019 16:52:32    Predmet: Odpovedať s citátom

To vypadá parádně ! Kde jsi sehnal tu skříňku ? Vypadá o dost líp, než modushop Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wili
Hifi obsluha


Založený: 28 apríl 2013
Príspevky: 37
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 22, 2019 17:03:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Dal som si vyrobit namieru. Vyrezane laserom, praskovo nalakovane a predny panel z quickpanelu. Akurat len skoda ze je leskla a ne matna, trochu sme sa nepochopili v lakovni ale nevadi, lepsi nez sprej doma... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist