Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Merania v MLS

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So máj 05, 2007 12:06:57    Predmet: Merania v MLS Odpovedať s citátom

Otázky na Veľkého Boba.
1. Akú hodnotu majú amatérske merania reproduktorov a sústav vykonávané pomocou rozličných softwarov MLS metódou. Ja mám o presnosti týchto meraní značné pochybnosti, nakoľko sa stretávam s veľkým rozptylom uvádzaných meraní (informácie z rozličných DIY stránok).
2. Pred pár rokmi som mal šťastie a dostal som sa na meranie do akustického laboratória TSÚ v Piešťanoch (bolo to ešte za boľševika). Meral som a nastavoval nejaké sústavy v bezodrazovej komore (objem 470 m kubických). Pred pár rokmi sa moje šťastie zopakovalo, avšak na moje prekvapenie komora bola "dovybavená" pevnou podlahou, čo robí z komory "polpriestor". Prečo táto úprava a ako ovplyvní merania?
3. Vlastním hardwarové a softwarové zariadenie (amatérske) schopné merať frekvenčné charakteristiky. Po doplnení o elektretový mikrofón a predzosilovač je možné s touto zostavou "merať" reproduktory. Bolo by možné na základe riadneho merania v bezodorazkovke a porovaním s meraním tej istej sústavy dosiahnuť kvázi kalibráciu? Bude meranie opakované vo voľnom polpriestore aspoň trochu podobné tomu v anechoidnej komore?
Ďakujem za odpovede, Godz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 14:23:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty nevíš, že Troton zakázal zakládat témata v koutku VB všem kromě VB? Se potom nemůžeš divit, že odpovědi se nehrnou.

Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 17:42:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Já to nevím také. Kromě toho, dvě témata, která založil PMA, byla akceptována a vedla k normální debatě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 17:57:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Otevření rozumného tématu by neměl být problém. Jen jsme trochu "vyhořelí" DIY problematikou. Vydržte, je to trochu jako vlny .. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 18:00:06    Predmet: Ad MLS Odpovedať s citátom

Musíš mluvit ke konkrétnímu použitému SW (ev. HW), MLS je velmi široký pojem. Při správném použití vhodné metody a uspořádání určitě velmi dobře použitelné, i v domácích podmínkách, cca od 200Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 18:20:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
Ty nevíš, že Troton zakázal zakládat témata v koutku VB všem kromě VB? Se potom nemůžeš divit, že odpovědi se nehrnou.

Very Happy


Az tak priamo som nezakazal Wink , ale temy by si v "Koutku" mal vyberat vacsinou VB. Samozrejme, ako napisal PMA, ak je tema dobra, chyti sa.
Inak sa teoreticky moze stat, ze temu presuniem do inej kategorie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 19:48:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pravda, že otázky byly položeny tak široce, že odpověď by vydala na tlustou knížku. Možná proto Velký Bobo nereagoval. Já osobně jsem si na podobné otázky odpověděl pragmaticky takto:
1. Opravdu poctivé měření je jenom v bezodrazové komoře, tam se nikdy nedostanu.
2. Když to musím ošidit, cesta nejmenšího odporu je měření jednotlivých reproduktorů v blízkém poli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 20:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Marsyas acoustic meral svoje prvé reprobedne kontrolovali v bezodrazovej komore na SAV v BA. Následne keď mali orig. kartu DRA mlsa tak dospeli k obdobným výsledkom. Pri výrobe tento systém využívali priamo na výstupe z pásu. Kontrolovali tým napr. rezonancie na konci horného pásma- tie kostolné veže výškačov, rovnako tolerancie voči referencnej reprobedni.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Pi jún 15, 2007 20:53:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som bol zvedavy, teda ak to nie je tajne, aky soft pouziva Velky Bobo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So jún 16, 2007 04:20:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry, byl jsem pár dnů mimo.

Já používám MLSSA DRA Labs. Není to jen soft, je to i karta. Chodí to pod MSDOS, z čehož plynou jistá omezení, ale i tak je to IMHO nejlepší technologie hlavně pokud se všestrannosti týká. Pokud jsem měl možnost něco s něčím porovnávat, tak to chodí všechno víceméně stejně, případné rozdíly měření téhož z různých zdrojů jsou dány tím, že téhož není vždy téhož, on totiž málokdo pořádně ví, jak se co má měřit a tak může být program nastavený blbě - což u MLS není žádný div - anebo jsou rozdíly v prostředí, ve kterém se měřilo - a to jsou skoro vždy. Přesně opakovatelné je jen měření ve skutečně volném poli, ani bezodrazovka nezaručuje spolehlivé výsledky, dokonce ani tehdy, když je dobrá.

Na téma měření mám rozepsaný delší text, snad to časem někde vyjde, tady nemá cenu hrabat se v detailech, na to tu není místo ani čas.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne jún 17, 2007 13:53:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka za odpoveď a teším sa na články na túto tému.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist