Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ultimátna DIY reprobedna? Dlhodobý projekt,pls rady
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 11:27:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkreslení měničů do 1% určitě není problém, měl jsem spíš na mysli možnou závislost impedance součástek některých výhybek na amplitudě, což by při měření na běžné malé úrovni nemuselo být zjevné. Příkladem budiž tlumivky na feritu, např. Dexon.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 12:26:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro jaká napětí jsi měřil a o jaké rozdíly se jednalo? Pokud to máš uložené, pošli mi to prosím. Nechám změřit u kamaráda (nemám ty cívky doma) Monacoří ferit a ferit z Intertechniku. Případně i práškové železo a trafoplech, ale tam závislost na napětí neočekávám (do 100W).
Zkreslení jsme srovnávali při 2,83V jako neměřitelné rozdíly (kromě EI Monacoru, který je hrozný), ale už je k dispozici 400W konec.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 12:36:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je to slušný nf ferit s vysokou permeabilitou (20 000 a více) a dostatečný průřez, nemusí to být problém - u feritových "cívkových koster" je reluktance tvořená z asi tak 99,9% vzduchem - možná i líp. Slušné by měly být i tlumivky vinuté na válcích (tyčkách) z nf feritu. Vysloveně špatné byly tlumivky vinuté na feritových anténách, poněvadž tam je hodně nízké nasycení a poměrně nízká permeabilita.

Potíže mohou být i se suchými kondy - pokud není fólie dostatečně utažená a mezi vrstvami je vzduch, může vzniknout zkreslení. To do jisté míry ospravedlňuje "olejové" kondenzátory. Řešení by bylo svitky před zalitím vakuovat, což se ale myslím nedělá. Bohužel se to dost obtížně měří.

Ale pokud nejsou součástky vyložený shit, hlavním zdrojem zkreslení jsou vždycky měniče.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 19:12:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám z Dexonu tlumivky o velké indukčnosti na feritových špulkách. Použil jsem je pro umělou zátěž. Saturovat a neuvěřitelně zkreslovat to začne poměrně brzy. Při hraní na 2W doma by se to nepoznalo, ale např. v Brně určitě ano.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 20:28:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš tu 15mH? To může mít saturační proud max 3.5A, zkreslovat to začne dávno předtím.
Prosím vem 3R3 do serie s tím tlumajznu a změř tomu zkreslení pro různá napětí ve Steps.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 20:38:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, změřím Ti to, jen co se k tomu dostanu - prioritu to nemá moc vysokou Wink

A propos, zorganizujme další Voňavou horu, do té doby to změřím. Nebo se kdykoliv zastav.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 23:00:07    Predmet: To do Odpovedať s citátom

Dobrý ďen všetkým vospolok.
Urobil som si akýsi plán To-do, ako postupovať a na nič nezabudnúť.

Prosím o pripomienky, prípadne o doplnenie , ak som na dačo dôležité zabudol.

1: a; b; c; d: Výber meničov podľa parametrov udávaných výrobcom, a predpokladaného použitia, alebo na základe rád a skúseností iných. 1 a až c splnené, d, výškač, ešte nie je vybratý. Ale asi to bude Eton 26hd1, stále viac o ňom rozmýšľam.

2: Určenie akustických stredov meničov pre neskoršie simulácie time delay.

3: Zahorenie meničov pre stabilizáciu ich parametrov. (Zabehanie či usadenie ich mechanických častí).

4: Odmeranie TS parametrov meničov, hlavne u basového. U toho keramického (T90) naozaj neviem, ako to budem merať, keďže tej membrány sa nechcem pre istotu ani dotknúť , takže žiadne závažie na membráne nepripadá do úvahy. Alebo treba použiť metódu s ozvučnicov známeho objemu? Je dostatočne presná? Existuje iný spôsob ich určenia? Je i pri streďákoch presné určenie Ts parametrov voči výrobcom udávaných dátam tak dôležité? Či stačí brať dáta od výrobcu? (Menší streďák a výškač detto?).

Edit: Pre výškač a a malý streďák nepodstatné, majú svoju vlastnú komoru od výrobcu, a tým i pevne nastavené TS parametre vyrobcom. Tam nemám moc čo meniť alebo ovplyvniť. Jedine ich dáko módovať, zatial ale nevidím dôvod, a ani pri ich cene nemám na to odvahu.

5: Návrh CAD ozvučnice na základe predpokladaných nasimulovaných objemov na základe ts parametrov, predpokladaných vzdialeností a predpokladaných deliacich frekvencii.

6: Nasimulovanie difrakcií ozvučnice v Uniboxe, FRD Konzorcium, alebo Edge, a úprava CAD návrhu podľa toho.

7: Výroba predbežnej, tvarovo, rozmerovo, ozvučnice, hlavne prednej masky steny, (len na meranie) s tým, že jednotlivé ozvučnice pre jednotlivé pásma budú samostatné, aby bolo možné ich navzájom posúvať výškovo i v ose Z, a tým štelovať.

8: Odmeranie samotných meničov v ozvučnicy, FR, fáza, vplyv difrakcií, vplyv posuvov... . Určenie posuvov pre fázu a time delay?. Vzájomné posuvy vzdialenosti meničov voči sebe?

9: Presnejšie určenie deliacich frekvencií, na základe meraní, posuny meničov v rámci ozvučnice.

10: Odsimulovanie výhybky v programoch ( Ak digitálna, priamo nasimulovať, to vysvetlím neskôr)

11: Znovu premeranie.

12: Prípadné úpravy ozvučnice a výhybky, doštelovanie.

13: Výroba finálnej ozvučnice.

14: Nastavenie aktívnej výhybky plus pasívnych častí?

15: Skompletizovanie so zosilňovačmi, keďže budú zabudované do ozvučnice.

16: Referenčné odmeranie, najlepšie v bezdozvukovej komore, doladenie výhybky.

17: Počúvanie. Prípadné doladenie. počúvanie, doladenie ,počúvanie doladenie, Möbiusová o(smyčka) až do smrti:-)

S pozdravom Juraj

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .


Naposledy upravil Umbriell Sattory dňa So apríl 24, 2010 20:05:54, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 23:23:48    Predmet: Digitálna výhybka Odpovedať s citátom

10: Odsimulovanie výhybky v programoch ( Ak digitálna, priamo nasimulovať, to vysvetlím neskôr)

Apropó, aký je váš názor na túto výhybku a software ako celok? Či názor na kvalitu? Ako celok to ponúka celkom zaujímavé možnosti. A je štvorpásmová Very Happy . Len je tochu moc drahá. Pripadá mi však fukcionalitou skoro rovná DQEX, alebo LYNGDORF .

http://www.groundsound.com/dcn24.php

http://www.groundsound.com/pdfdoc/Ground%20Sound%20-%20DCN24.pdf

http://www.groundsound.com/XOverWizardII.php

S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .


Naposledy upravil Umbriell Sattory dňa Pi apríl 09, 2010 10:21:51, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 00:24:14    Predmet: Odpovedať s citátom

To vypadá rozhodně dobře.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 00:54:54    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Mám z Dexonu tlumivky o velké indukčnosti na feritových špulkách. Použil jsem je pro umělou zátěž. Saturovat a neuvěřitelně zkreslovat to začne poměrně brzy. Při hraní na 2W doma by se to nepoznalo, ale např. v Brně určitě ano.


Divný, já na stránkách Dexonu žádný tlumivky na feritu nenašel - ale check má pravdu - chce to změřit při větším proudu se sériovým odporem.

Možná jsem ten linearizační efekt vzduchu přecenil, ale přece jen - v umělé zátěži to pracuje za poněkud jiných podmínek než ve výhybce, takže změřit pak ještě v konkrétním zapojení při větším napětí - nejlíp asi multitónem, poněvadž to zkreslení se z principu uplatní frekvenčně závisle a jedině multitón ukáže celkový obraz v podmínkách blížících se reálným.

Slušný nf ferit je jakž takž "lineární" nejvýš do asi 0,1 T, bohužel už jsem zapomněl, jak se to počítá - rozhodně by bylo záslužné trochu to zmapovat. Pro výhybky se taky používají jádra z práškového železa, ale ta jsem zatím nenašel

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 08:47:05    Predmet: Odpovedať s citátom

2 Umbriel Satory
Lacnejšia možnosť digitálnej výhybky- 24b/48kHz, S/N105dB, THD-1dBFS -0,0005%, 3xIn, 4xOut, lubovoľne routovateľné (napr. 1x4 alebo 2x2), v každom vstupe 3xPEQ alebo shelving, v každom výstupe 5xPEQ alebo shelving, delay, fáza, LP a HP cros (6-48dB/okt, všetky typy filtrov) , limiter, symetrické in/out...za 175EUR.
http://www.bvaudio.sk/DS/DS34.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 09:22:39    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

Divný, já na stránkách Dexonu žádný tlumivky na feritu nenašel -


Je to už pár let, nicméně pravděpodobně vyžaduješ důkaz (jako správný matematik) Smile , tu je:



spulka.JPG
 Description:
 Filesize:  38.54 KB
 Viewed:  538 Time(s)

spulka.JPG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 10:54:38    Predmet: Dig. výhybka Odpovedať s citátom

Zdravím a ďakujem.
BV napísal:
2 Umbriel Satory
Lacnejšia možnosť digitálnej výhybky- 24b/48kHz, S/N105dB, THD-1dBFS -0,0005%, 3xIn, 4xOut, lubovoľne routovateľné (napr. 1x4 alebo 2x2), v každom vstupe 3xPEQ alebo shelving, v každom výstupe 5xPEQ alebo shelving, delay, fáza, LP a HP cros (6-48dB/okt, všetky typy filtrov) , limiter, symetrické in/out...za 175EUR.
http://www.bvaudio.sk/DS/DS34.htm


Ďakujem za typ. Má trochu nižšie vzorkovanie, ale to by nemuselo vaďiť. Viete mi poreferovať váš názor a skúsenosti ohľadne vami citovanej výhybky? Ani nie tak technické veci, aj keď aj tie ma zaujímajú, ale skôr názor na kvalitu zvuku, (ale nie pri použití ako PA, skôr Hi-Fi), kvalitu súčiastkovej základne (hĺavne typ prevodníkov a DSP)a spoľahlivosť. Aj keď spoľahlivosť asi bude dobrá, keďže je to výrobok pre profesionálnu sféru. Aká je to vlastne značka, google mi vyhadzuje len vašu stránku a nie aké ázijské, a sypaný čaj zatiaľ neviem čítať. Laughing O týchto som moc neuvažoval, hlavne kvôli tomu, že obdobné od Behringeru nemajú moc dobrú reputáciu čo sa týka kvality zvuku, nie funkčnosti, teda aspoň tu na tomto fóre. A tie 3 a 5 x PEQ je dostatočný počet pre prípadné úpravy chárky? Zatiaľ sa v tých digitálnych moc nevyznám, tak sa hlúpo pýtam. Ak to chápem správne, pre stereo 4 pásmo by som potreboval dve? A digitálne vstupy to asi nemá že? Asi ako všetky, len analógové. To ma pri všetkých digitálnych výhybkách trochu štve, že vždy znova konvertujú analógový signál na digitálny a znova späť. Zvažoval som totiž niekedy neskôr, keď tento projekt bude hotový, a budú financie, zakúpiť od TomT Ten jeho nový Dac. Ale keďže by sa to za ním znovu konvertovalo, tak by to asi nemalo zmysel. Alebo je to inak?

S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 11:11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to "sypaný čaj", výrobca Digisynthetic, ale oproti Behringeru je to asi o dve triedy vyššie, pokiaľ ide o spoľahlivosť aj o zvuk. Ano, vzorkovanie to má 48kHz (CD len 44..), ale hrá to veľmi slušne (a nielen s ohľadom na cenu). Použité sú tam AD1954 a kodeky CS4223.
Niečo podobné ako DCN24 (len samotná doska plošných spojov s takýmto 2xIn-4xOut DSP) je k dispozícii asi za 95EUR, možnosti a parametre rovnaké ako DS34. Je nutný zdroj 2x12-15V cca 30mA a 1x5V 200mA a konektory. Programovanie z PC cez USB. Pre 2x4 pásma sú nutné 2ks, rovnako ako DS34 aj DCN24. Digitálne vstupy to nemá. Existujú aj typy 4xIn, 8xOut, 24b/96kHz s výkonnejšími DSP, ale tam je cena si 600EUR (kompletný výrobok).


Naposledy upravil BV dňa So apríl 10, 2010 07:56:13, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 11:57:00    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
velky bobo napísal:

Divný, já na stránkách Dexonu žádný tlumivky na feritu nenašel -


Je to už pár let, nicméně pravděpodobně vyžaduješ důkaz (jako správný matematik) Smile , tu je:


Já tě z ničeho nepodezřívám - prostě jsem to tam nenašel. Buď jsem blbě hledal nebo je už neprodávají, i když nějaké sestavené výhybky s feritovými tlumivkami v nabídce mají.

Ta na tom obrázku - jaký má vnější průměr ? Z obrázku to moc poznat nejde.

Je zajímavé, že i tak renomovaná firma jako Mundorf má v nabídce tlumivky na feritu a samozřejmě neudávají vůbec nic na téma zatížitelnosti, jenom ... This quality material, manufactured in Germany, distinguishes itself from the widely used cheaper cores from the Far East in its high loading capacity...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 12:10:30    Predmet: Odpovedať s citátom

VB, check -

tady to máte v plné parádě. Schéma zátěže, napětí na vstupu a napětí na cívce. Lineární obvod ani omylem Smile



dummy.PNG
 Description:
 Filesize:  10.52 KB
 Viewed:  18511 Time(s)

dummy.PNG



v_input_s.PNG
 Description:
 Filesize:  86.75 KB
 Viewed:  549 Time(s)

v_input_s.PNG



v_civka_s.PNG
 Description:
 Filesize:  81.41 KB
 Viewed:  541 Time(s)

v_civka_s.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Pi apríl 09, 2010 13:38:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 12:19:45    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě jeden pro jiný kmitočet. Vstupní napětí je 40Vp-p a je čisté.


v_civka2_s.PNG
 Description:
 Filesize:  74.69 KB
 Viewed:  534 Time(s)

v_civka2_s.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 14:29:55    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsou proudy řádově několik ampérů - tyhle menší špule bych šacoval tak na ampér a méně ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 15:04:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to cca 3,5Apeak tou špulkou. Takže podobné součástky se ve výhybkách asi nepoužívají, a to ani na kompenzaci impedance bedny.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 15:37:22    Predmet: Odpovedať s citátom

..

Naposledy upravil richard_majer dňa So december 06, 2014 15:57:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 20:52:03    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.dexon.cz/data/popisy/k76.pdf

Já jsem těch saturačních 3,5A uváděl podle údajů od Monacoru, které mají podobně velké jádro (pro indukčnost přepočítal). To bude ale už hluboká saturace. Už při poloviční hodnotě bude zkreslení měřitelné.
Z měření je vidět, že to v saturaci zkresluje, to ale není nic překvapivého. Opakuji použíj prosím Arta/Steps a změřit pro několik napětí.

richard_majer: Pokud se jedná čistě o kompenzaci impedance - členy paralelně přímo na zesilovači před samotnou výhybkou. Tak je celkem jedno, jestli jsou tyto členy nelineární. Při větších výkonech akorát přestanou fungovat, což ale přímo žádné zkreslení nezpůsobí.
Pokud jsou součástí filtru (mají nějaký vliv na přenosovou fci), tak můžou začít zkreslovat a nemusí. Záleží na jaký příkon je reprosoustava stavěna a kde konkrétně ve vztahu ke zbytku výhybky cívka je. Obecně se dá říct, že cívka není hifisticky předimenzovaná.
PS: Monacor dělá ty feritky s tlustším drátem, které jsou také na větším jádře a snesou tak vyšší příkon.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 21:35:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudu to dělat, všechno zabírá hodně času. Představu si uděláš i takto, další měření Artou je jen nošení dříví do lesa. Kdo tuší tak tuší a toto stačí, kdo ne, tak jsou další měření stejně zbytečná.

BTW, nějak mi tu chybí zmínka (resp. obava) z počtu závitů?? Přece nejde jen o proud, ale hlavně o B!!

Kdybyste si to někdo chtěl objednat za peníze, tak OK.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 21:54:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 10, 2010 06:16:27    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Pokud se jedná čistě o kompenzaci impedance - členy paralelně přímo na zesilovači před samotnou výhybkou

Tam (pred výhybkou) nemajú žiadny zmysel, majú kompenzovať impedanciu reproduktora za výhybkou, aby pracovala korektne do viac-menej "konštantnej" impedancie. Koncu rast impedancie nevadí, práve naopak.
Ferity
Osvedčili sa mi "hríbiky" 56x42 z produkcie bývalého Prametu (hmota H21), ešte sa asi dopredávajú zásoby
http://pramet-sumperk-doprodej-feritu.doe.cz/ , asi 10. položka v ponuke zásob.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 10, 2010 15:21:46    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

BTW, nějak mi tu chybí zmínka (resp. obava) z počtu závitů?? Přece nejde jen o proud, ale hlavně o B!!


Samo litr, ale při pohledu zvenku ještě spíš jde o intenzitu pole čili ampéry na metr nebo ampérzávity potažmo oerstedy - ferity s nižší permeabilitou při nějaké dané intenzitě mají nižší B a zpravidla nižší nasycenou indukci, takže ve výsledku saturují při intenzitě srovnatelné s tou pro ferity s vyšší permeabilitou (obzvlášť pěkné jsou ty vf ferity - tyčky na antény) a B může být nízká - doprčic, už jsem tu fyziku nějak zapomněl a blábolím jak debil.

Hodně dobré ferity jsou jakž tak lineární do cca 0,25 T a odpovídající intenzita pole je cca 30 A/m (to jsem někde našel) - zkuste někdo spočítat, jaká je intenzita pole uvnitř závitu o průměru 1 cm, když skrz něj teče jeden ampér ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 08:58:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by to někoho zajímalo, mám docela po ruce ještě staré Dexon katalogy, kde byly asi všechny jejich ferity, nějaké mám možná in natura. Co pamatuju, tak těch feritových činek měli asi 6 rozměrů. Podobné jsem dostal kolem roku 2000 jako vzorky z Německa. Když jsem to před pár lety zkoušel, tak 3 různé typy rozměrově téměř shodné od 3 dodavatelů vykazovaly při stejném návinu mez sycení asi 1: 2,5. Opravdu není ferit jako ferit, i když se to zdá být linearizováno dost velkou mezerou ve vzduchu.
Nejhorší cívky, které jsem kdy koupil byly ale takové průhledné válcové špulky o průměru asi 70mm a šířce vinutí cca 30mm, jako jádro tam byly drátky uspořádané způsobem, jako by tam strřili kousek ocelového lana. Při aplikaci do laciného profi 2x15 to skončilo vytavením plastu kolem jádra Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 09:01:15    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

Tam (pred výhybkou) nemajú žiadny zmysel, majú kompenzovať impedanciu reproduktora za výhybkou, aby pracovala korektne do viac-menej "konštantnej" impedancie. Koncu rast impedancie nevadí, práve naopak.


To není až tak úplně pravda - platí to pro naprosto ideální tvrdý zdroj napětí, čemuž se každý zesilovač jen přibližuje. Takže pro některé konstrukce s malým DF to má podstatný vliv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 09:52:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak sú vykompenzované impedancie reproduktorov za výhybkou, tak a.) bude fungovať výhybka korektne, jej prenos nebude kopírovať zmeny impedancie reproduktorov,b.)pri konci s malým DF (lampy) bude napätie na vstupu do boxu približne konštantné, pretože na impedancii boxu nebudú peaky od rezonancie reproduktorov. Jednoducho tá kompenzácia za výhybkou je využitá efektívne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 10:06:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Hloupá otázka (nikdy mě nenapadlo to dělat) - kompenzuje se elektricky impedance basového měniče (rezonance)?? Vycházelo by to asi dost špatně realizovatelně, právě tam by hrozily podobné součástky, jako jsem měřil.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne apríl 11, 2010 11:34:17    Predmet: Odpovedať s citátom

RLCčko na peak impedance musí být součástí filtru pokud dělíš níž než řekněme 700Hz. Nad tím se to ještě dá někdy přežít bez něj. Uzavřená ozvučnice kompenzaci potřebuje taktéž a je to o to horší, že je ten peak níž. Bassreflexu stačí vykompenzovat ten vrchní peak. Pro zajímavost do svých slimline třípásem jsem teď dával 27mH+440uF. Cívka vzduchová vinutá 0,68 drátem, takže ve členu už žádný rezistor není. Spolu s bipolárem to vyšlo na necelou tisícovku na dvě bedny.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist