Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

4 pásmo 18"+10"+6"+1"
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 19:56:56    Predmet: 4 pásmo 18"+10"+6"+1" Odpovedať s citátom

Tak zkusím také přispět svojí troškou do mlýna, třeba to aspoň někoho pobaví....

Kámoš se rozhodl, že by chtěl nějaký nový bedny a tak jsme nějakou dobu přemýšleli, jak by to mělo vypadat. Bedny měly být náhradou za staré více než 100 litrové, špatně hrající DIY 3 pásmo s ARN 312, kde se majiteli podařilo odpálit basák Rolling Eyes Podotýkám, že bydlí v bytovce.
Vymyslel sem x různých konfigurací, ale žádná se nesetkala s ohlasem. Buď to mělo málo pásem, malej basák nebo sem nedokázal zaručit dostatečnou zatížitelnost. Zbývalo tedy jedině vymyslet 4 pásmo s PA reproduktory. Já bych něco takového normálně nikdy asi nestavěl, ale projekt se mi to zdál zajímavý, tak jsme na tom začli pracovat. O 3D vizualizaci a dokumentaci pro výrobu se výborně postaral Milan Votava, který bude mít na svědomí i měření a návrh výhybky. V osazení padla tedy volba na tyto reproduktory:

Basy BC 18PZB46
http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver/archive/18pzb46
http://www.bcspeakers.com/media/W1siZiIsIjIwMTMvMDMvMTEvMTUvNTIvMzAvNTQyL2ZpbGUiXV0

Nižší středy BC 10PS26
http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver/archive/10ps26

Vyšší středy BC 6MD38
http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver/6-5/8/6md38

Výška č.1 Selenium D220Ti - nakonec vyměněná za lepší BC
http://www.jblpro.com/www/products/selenium/d220-ti#.WO8wMojyiUk

Výška č.2 BC DE250
http://www.bcspeakers.com/products/hf-driver/1-0/8/de250

WG č.1 Dayton H08RW - nakonec vyměněn za vhodnější vlastního profilu z MDF
http://www.daytonaudio.com/index.php/loudspeaker-components/loudspeaker-drivers-by-type/waveguides/h08rw-8-round-waveguide-1-threaded.html

Středy jsou vytlumené Getexem a Basy v kombinaci Getex a molitan.
http://www.micronplus.cz/netkane-textilie

kabeláž sem použil koaxiální reprokabel Klotz 2,5 a 4mm2
https://shop.klotz-ais.com/media/msdocuments/LYK2_e.pdf

Projekt je momentálně ve fázi před měřením a návrhem výhybky. Čeká se ještě na krycí kroužek pro střeďák. Jak to tak ale vypadá, krycí kroužky se asi budou dělat na všechny příruby, aby to líp vypadalo. Momentálně je bedna v plniči, lak přijde až nakonec.
Snad se bude líbit Huh



3.jpg
 Description:
 Filesize:  54.87 KB
 Viewed:  862 Time(s)

3.jpg



2.jpg
 Description:
 Filesize:  61.07 KB
 Viewed:  917 Time(s)

2.jpg



1.jpg
 Description:
 Filesize:  43.47 KB
 Viewed:  975 Time(s)

1.jpg




Naposledy upravil scream dňa Št apríl 13, 2017 09:44:34, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:04:24    Predmet: Odpovedať s citátom

foto


4.jpg
 Description:
 Filesize:  59.53 KB
 Viewed:  1018 Time(s)

4.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2337
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:08:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně pořádný bedny, s pořádným basákem...do bytovky tak akorát. Laughing
Ne vážně, vypadá to moc dobře a rád bych si to poslechnul.
Jak je to vysoký? Odhaduju tak 150cm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:25:22    Predmet: Odpovedať s citátom

...a jak to mohla být krásná bedna, kdyby nad tou desítkou byl jen desetipalcový zvukovod s něčím slušnějším.
Takhle je to šlápnutí vedle, ale přesto obdivuji tu kuráž něco takového vůbec rozjet, natož si dotáhnout domů Laughing

Doufám, že ukážete měření. Fascinuje mě to zaoblení, o to víc, že možná méně než stejně práce by dalo vyfrézovat tam rovnou ten velký zvukovod...

No uznejte sami... Sorry Very Happy



4p3p.jpg
 Description:
 Filesize:  29.94 KB
 Viewed:  891 Time(s)

4p3p.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:50:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Bastl: výška včetně nožiček je 138cm, hloubka 45cm a šířka dole 56cm a nahoře 34cm.
Váha dosud neznámá, ale vzhledem k tomu, že to je z 25mm MDF s trojitým čelem bych řekl, víc než dost. Zvedat a dávat to na kozy mě docela protáhlo. Můžu s klidným svědomím říct, že jak přijde někdo s ještě něčím větším, pošlu ho někam:-)Poslech by snad problém být neměl
Marcel: Kdyby kdyby... Já taky vymyslel x mě sympatičtějších koncepcí, ale přes velkej basák, 4 pásma a nezničitelnost nejel vlak:-) Viděl sem měření toho driveru v tom WG a podle mě je to v pohodě. Musím uznat, že když sem si ale takhle naostro poslechl tu 10PS26, je to celkem fajn čistej reprák. Ten 6" tam být nemusel, ale horší to kvůli němu určitě nebude. A ten driver určitě taky nebude protestovat při vyšší děličce. Měření ukážeme, snad se nebude za co stydět.-)



vizualizace.jpg
 Description:
vizualizace Mirulu
 Filesize:  20.49 KB
 Viewed:  916 Time(s)

vizualizace.jpg




Naposledy upravil scream dňa St december 28, 2011 21:05:02, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:53:35    Predmet: Odpovedať s citátom

scream napísal:
Ten 6" tam být nemusel, ael horší to kvůli němu určitě nebude.

Si pak povíme...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:57:03    Predmet: Odpovedať s citátom

no v pátek se bude měřit, tak se uvidí Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
skyd
Hifista


Založený: 09 január 2008
Príspevky: 155
Bydlisko: Nove Mesto nad Vahom / Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 00:29:58    Predmet: Odpovedať s citátom

mne sa tie bednicky celkom dost pacia. neslo by sa rozpisat o ich stavbe, naterial, postup, priblizna cena?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 00:49:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Co konkrétně by tě zajímalo? Celý je to z 25mm MDF, čelo trojitý, dělaný na CNC. Celá bedna je slepená epoxidem a sešroubovaná. Šrouby jsou zalepený. Je tam několik výstuh. Zbytek sem asi už napsal
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to iné, ako bežný šedastý priemer, poriadne odvážne.. ..a už len kvôli tomu rozhodne fandím! Thumb up
Osadenie už zrejme nie je možné zmeniť, napriek tomu by som ako najslabší článok videl drajver Selenium, aj keď mám pocit, že s tým (rovnako nie veľmi šťastným) waveguidom dayton si k sebe celkom sadli (ak myslíme tie isté merania).
Ak by sa náhodou špekulovalo nad updatom, náhrada selenia vo forme DE250 alebo DE400TN by bola mojím prvým doporučením, vzhľadom na vyššiu deličku kľudne aj DE120 alebo staršie DE12. Tieto drajvre by kvalitatívne (aj cenovo) zodpovedali ostatku osadenia od B&C. Teraz je to veľmi slušná stredná trieda vo všetkých pásmach, akurát ako drajver je použité "najlacnejšie - s odretými ušami - použiteľné riešenie".

Rovnako sa pripájam k žiadosti napísať viac o konštrukcii, ono "zážitky z natáčení" bývajú rovnako zaujímavé ako samotný film, niekedy dokonca viac. Smile
..napríklad: z čoho budú tie krycie kruhy na meniče a ako budú uchytené? Práve na tom totižto robím, mám to už vymyslené a zpolovice aj zrealizované, ale aj tak ma zaujímajú iné nápady.

A čím bude pán majiteľ zosilovať? Mal som totižto svojho času požičané basreflexové suby s 18LW1400 od 18Sound a napriek tomu, že teoreticky by (vďaka citlivosti) naozaj mal stačiť zosilovač stredného výkonu, "hrať" to začalo až s ampom okolo 300W/8Ohm (mám pocit, že nadpriemerné prúdové dimenzovanie tu bude rovnako dôležité ako výkon, aj keď z teoretického hľadiska by rovnako malo stačiť na priemernej úrovni). Surprised
18LW1400 je ale trochu väčší "leňoch", než B&C použité vo vašej konštrukcii.

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:55:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Což driver samotný, ale za hlavní přešlap považuji přesvědčení, že 6,5" + 8"WG, dělené okolo 2 kHz (nebo kde to mát být dělené) zahraje líp, než 10" + 10"WG, dělené někde nad 1 kHz. Pro takový driver není v adekvátně velkém zvukovodu žádný problém jít v domácích podmínkách i pod 1 kHz, aniž by tím ve výsledku cokoliv utrpělo. Navíc tu ta použitá desítka zahraje na 1 kHz pravděpodobně lépe, než ta 6,5" na 2kHz, je kvalitněji konstruovaná. Zkrátka čím je frekvence, od které to přebírá samotný driver v horně, nižší, tím lépe. Od toho místa výš už to pak může být zcela "čisté". Posouvat tuhle dělící frekvenci výš, nutně za současného zmenšování rozměrů, je opravdu cesta špatným směrem. Nenabízí to reálně žádné výhody. Ke všemu použitý zvukovod vykazuje ještě známky něčeho, co připomíná difrakční slot, což je ještě horší. Ale už jsem byl dřív srozuměn s tím, že zadavatel, tj. budoucí posluchač, to tak chtěl a trval na tom, takže s tím se nic dělat evidentně nedalo, i když snaha asi byla. Teď už z toho jen vykřesat maximum.

Na Seleniu se mi nelíbí především to, že je to titan. Na doma bych volil mylar a jeho klony, ale to už jen jako čistě subjektivní poznámka a rada zdarma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 16:23:26    Predmet: Odpovedať s citátom

michal: Díky. Pokud se to neosvěčí, nebude zase taková tragédie ty výšky po čase upgradovat za nějaké lepší šroubovací. Pokud jde o uchycení repro, tak zde žádná věda není. Protože díry od konusů mají zezadu 45st úkos, jsou všechny reproduktory přišroubovany samořeznými imbusy Monacor. Ty krycí kroužky pro 6md38 jsou objednaný v QP z hliníku nebo duralu. Ale majiteli sem navrhoval nechat udělat nové na všechny v černém eloxu a bez dir. Nalepil bych je přez přišroubovaný reprák. Pokud jde o zesilovač, tak majitel to aspoň zatím hodlá provozovat s Leachem s výkonem 300/8.

mabat: to není přesvědčení. spíš doufám. však jsme se o tom už bavili. když tyhle dvě koncepce uslyším vedle sebe, klidně uznám co je lepší. zatím mám jedinou poslechovou zkušenost s koncepcí, kterou peferuješ ty, z výstavy od poláka. a aby to hrálo podobně bych majiteli tedy nepřál. dokud neuslyším něco, co toto zvrátí, můj názor se nejspíš nezmění. Pokud jde o náhradu, tak aby se nemuselo nic upravovat, musel by to být šroubovací driver. Dát na současnej WG DE250 by něšlo moc dobře. nějak bych to tam asi dostal, ale dalo by to dost práce s nejistým výsledkem. Snaha samozřejmě byla to udělat nějak jinak. jak to tak v hifi bývá, je to i o pocitu a majitel chtěl prostě velký 4 pásmový bedny. S čímž se ztotožnuju a chápu to. Osobně, pokd se to neosvěčí a pokud majitel zjistí, že zase takovou zatížitelnost nepotřebuje, klidně bych tam vrznul dobrou kalotu. Frightened
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 20:52:41    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa St marec 11, 2015 09:59:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 08:24:36    Predmet: Odpovedať s citátom

scream napísal:
Osobně, pokd se to neosvěčí a pokud majitel zjistí, že zase takovou zatížitelnost nepotřebuje, klidně bych tam vrznul dobrou kalotu.


Zatížitelnost ve smysl maximální dlouhodobá ale není tím hlavním motivem, proč použít driver. Je to jen něco pozitivního navíc, co jeho použitím získáváš, ale co doma samo o sobě nevyužiješ - to bys brzy ohluchl. Zbavíš-li se ho, přijdeš o důležitější věci. Ale na to musí přijít každý zřejmě sám.

Jinak k napojení driveru bez závitu na šroubovací zvukovod se prodávají redukce. Driver tak jako tak doporučuju ještě zafixovat - pověsit 2 kg na tenký plastový výlisek taky asi nebude to pravé ořechové. Proč jinak myslíš, že se s tím vším jiní tak se*ou, i když jde jednoduše koupit laciné šroubovací trouby od Daytonu? Wink

Děláš věci neoptimálně, tak musíš počítat s neoptimálním výsledkem...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 14:44:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To je sice možný, ale tys už asi slyšel driver, kterej ti vyhovuje a tak ho asi používáš. Já to štěstí neměl a tak si zatím nemyslím, že by to bylo neoptimální. Z tvýho pohledu asi jo, ale to se teprve ukáže. Třeba se ti to měření bude líbit a začneš ty WG kupovat Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 14:51:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemluvím o driveru Smile
Už jsem myslel, že na tom, že je to neoptimální, jsme se shodli hned na začátku... Tak asi ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 15:43:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A co konkrétně si měl na mysli? ty WG? nebo celej projekt? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 16:16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

No výsledný zvuk od desítky výše, napsal jsem to hned na začátku.
Tj. od dělící frekvence 10 / 6,5". Ta vůbec bude kde a hlavně proč? Protože 4-pásmo?

Neber to jako rejpání, už jsem psal, že mě ten projekt fascinuje Wink
V podstatě je mi to blízký, vím, kam se dá dojít touhle cestou a celkově je to sympatický.

Jakej že objem zůstává pro tu osmnáctku? 150 - 160 litrů?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 22:28:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak na tohle ti neumim odpovědět já, protože pro mě to není a tak by na to proč 4 pásmo musel odpovědět majitel. Z nějakýho mě neznámýho důvodu to prostě 4 pásmo být muselo. Já to jako rejpání neberu, v pohodě. Sem rád, že se líbí a s tím, že k tomu někdo bude mít konstruktivní připomínky sem počítal. Basák má cca 140l. mělo by to hrát tak od 35-40hz: Uvidíme co vyleze z měření, ale myslím, že nic blbýho jsme nanaměřili, tak až to bude hotový, tak to sem hodim a uvidíme jak se to bude líbit potom:-)

Naposledy upravil scream dňa Št apríl 13, 2017 09:11:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 10:08:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě by přirozeně nejvíc zajímalo měření samotných jednotlivých pásem, klidně vyjma té 18".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mirulu
Hifi obsluha


Založený: 06 september 2009
Príspevky: 12
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 12:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Mabat asi ví, co se děje fázově mezi driverem a tim 6" co
jiná než aktivní cesta zpoždění reproduktorů proti driveru asi neni. Je to moc daleko (časově) od sebe.





Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 12:51:47    Predmet: Odpovedať s citátom

mirulu napísal:
... Je to moc daleko (časově) od sebe.

To víš, ono taky mít osmipalcovej zvukovod pro dělení s 6,5" hlubokej 12cm není žádná výhra. Pro desítky to mám 10cm při dělení na cca 1,2kHz a tam to pasivně vychází ještě tak akorát. Tady opravdu nevím, jestli se ti to kloudně povede.


Můžeš sem hodit ještě třeba ty cháry pro 15 stupňů včetně fáze?


Naposledy upravil MaBat dňa Ne január 01, 2012 13:01:31, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 12:56:32    Predmet: Odpovedať s citátom

nejspis teda nezbyde nic jinýho než to udělat aktivně co?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 13:07:12    Predmet: Odpovedať s citátom

A nebylo by levnější díru pro 6,5" zalepit a vyfrézovat tam novou pro normální 10" zvukovod? Snaha udělat z toho za každou cenu čtyřpásmo je vážně silně "neoptimální", ale to se budu opakovat. Aktivem už se to jen prodraží, přičemž lepší, než ten první obrázek, už to stejně nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mirulu
Hifi obsluha


Založený: 06 september 2009
Príspevky: 12
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 13:08:27    Predmet: Odpovedať s citátom

No jak jsme se bavili, krabice, která v sobě bude mít fázovací článek pro B, SB a S, ty budou normálně pasivně a odbočka buď s pasivní nebo už aktivní výhybkou pro driver. To už je celkem jedno. Zesilovač pro driver pak může být relativně slabý, díky citlivosti driveru



Je vidět, jak se to na děličce s driverem rozjede
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 14:12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě si Milan myslí, že to s tou 6,5" horší určitě nebude?

Já nevím, ten šestipalec je tam vážně jak pěst na oko.
Nechat nejlepší reprák v bedně hrát jen pásmo 150 - 450 Hz a hned nad tím si hezky vyžrat rezonance 6MD38, kterou stejně nakonec dělíte poměrně nízko..
Na kilohertzu takhle 10" se zvukovodem přispívají ještě celé 2 dB.
A mimo to, takhle podle vás vypadá driver se zvukovodem, který si k sobě "sednou"?

Numůžu se na to už dál koukat, je to takhle fakt hrozný Smile
A tohle jsou jen horizontální cháry...

BTW, díky za ta měření. Čili výsledná citlivost +- 88 dB/2,83V/m.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 15:53:30    Predmet: Odpovedať s citátom

No Marceli, teď už váhám no. Pochybuju ale , že majitel bude chtít bednu o ten 6" zkrátit nebo ho nechat nezapojenej. netvrdím, že takhle vypadá když si to sedne už sem viděl lepší i horší setupy. Majiteli sem navrhnul jako řešení poloaktiv s DCX2496 a pasivně dělenou 10 a 6. Pasivně se mi to zdá podle schématu docela šílený. Součástky by stály hodně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 17:20:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, čo si o tom myslieť. Surprised Áno, merania sú zlé v najvyššej oktáve (vina drajvra+zvukovodu resp. ich kombinácie - ťažko s tým už niečo spraviť bez výmeny). V tých ostatných deviatich oktávach je to ale VEĽMI SLUŠNÉ a ja dávam autorovi Thumb up ...som ale jediný??? ..naozaj si to nezaslúži nič iné, ako 8 príspevkov o tom aké je to celé "neoptimálne"? :-/

Marcel, že to nie je tvoja šálka kávy, si napísal hneď v tvojom prvom príspevku. Málo sa to podobá na Geddes-ovu dvojpásmovku, takže to teda bude určite "špatne".. ..mimochodom tú dvojpásmovku, kde drajver hrá prakticky na hranici rezonancie, alebo neviem, či aj nie pod ňou (!) a ktorá má v ose dieru cez pol oktávy hlbokú v strede 8dB! (tam to nie je "neoptimálne"?, ide to predsa celkom jednoducho riešiť, resp. výrazne obmedziť). Naproti tomu je TU niekoľko krát spomenutou "zásadnou" chybou, že 6" hrá v pásme, pre ktoré je normálne určený, a kde (aspoň teda mne sa zdá) žiadne divoké rezonancie nevidieť!
Naopak, pri onom 10", na ktorý by sa drajver mal "po správnosti" napájať, rezonancie vidím, sú frekvenčne nižšie a výraznejšie!

Samozrejme nič osobné, Marcel, rešpektujem tvoj konštruktérsky názor, v podstate sa s poznámkami do veľkej miery stotožňujem, ale ani samotný autor myšlienok, ktoré tu píšeš, ich na onom fóre "nepresadzuje" takýmto spôsobom. :-/
Prečo je to štvorpásmové bolo predsa napísané asi 3 krát!

Scream: ak by som ešte mohol k sústave - opozďovacie články idú spraviť aj pasívne (čo iste vieš), je to samozrejme finančný náklad vložený do dielov výhybky (otázne, či vyšší, ako do aktívneho corssoveru a ďalšieho zosilovača). Rovnako je možnosťou, ako nešťastnú fázovú situáciu na strete 6" a 1" riešiť, namontovať 6" hlbšie - nejaké plynulé zapustenie, náznak zvukovodu/waveguidu / montáž meniča "zozadu" prednej steny.. ..alebo potom menej hlboký waveguide pre drajver a vyhodenie daytonu.. ..všetko ale ber len ako "myšlienkové námety", ktoré nutne potrebujú ďalší zámysel. Smile

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mirulu
Hifi obsluha


Založený: 06 september 2009
Príspevky: 12
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 18:05:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pasivní Allpass sice možný je, ale byť umístěný před filtry má na ně vliv a je v podstatě nemožné průběhy pak srovnat. I tak součásty na tuto pasivní výhybku přijdou na slušně velké peníze.

S Milanem jsme se bavili o tom, že by se dal použít DSP procesor od Behringeru. Dva další stereo zesilovače také něco stojí, ale nemusí mít takový výkon.

Vzhledem k tomu, že Behringer je šestikanálový, tak lze uplatnit pouze tři stereo výstupy. 10" a 6" by tedy musely mezi sebou být děleny pasivně a použity spolu na jeden výstup procesoru. Vzhledem k tomu, co se s procerorem dá všechno provézt, může být pasivní výhybka použita pouze na správné zfázování a průběhy se dorovnají v procesoru.

Pak už je třeba si hrát do té doby, než vše bude přesně podle představ.

Tím, že by se použil tento dsp procesor, lze aplikovat relativně rychle přepnutí na režim bez 6" reproduktoru. Do paměti procesoru by se uložil preset s aktivní výhybkou bez něj a zezadu bedny by byl přepínač, který by vyřadil pasivní výhybku mezi 10" a 6". Lze tak relativně rychle poznat, jaký výsledný efekt nepoužití 6" má.

Ale to se musí majitel rozhodnout sám, že. Ve hře samozřejmě je převodník použitý v Behringeru, jestli se s tím dá něco udělat, nebo jestli existuje jiné zařízení, které ma digitální vstup i výstup a převodník mít kvalitní externí atd. atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12743

PríspevokZaslal: Ne január 01, 2012 18:17:24    Predmet: Odpovedať s citátom

mirulu napísal:
Tím, že by se použil tento dsp procesor, lze aplikovat relativně rychle přepnutí na režim bez 6" reproduktoru. ... Lze tak relativně rychle poznat, jaký výsledný efekt nepoužití 6" má.

Mirulu, to takhle ale nejde. Použitej zvukovod je k navázání rovnou na 10" moc malej...


michal mishek napísal:
mimochodom tú dvojpásmovku, kde drajver hrá prakticky na hranici rezonancie, alebo neviem, či aj nie pod ňou (!) a ktorá má v ose dieru cez pol oktávy hlbokú v strede 8dB! (tam to nie je "neoptimálne"?, ide to predsa celkom jednoducho riešiť, resp. výrazne obmedziť).

Díra v ose je daná axisymetrickým zvukovodem s kulovou vlnou, takže přímo v ose se holt na jisté frekvenci odečte přímá vlna s koherentní difrakcí vzniklou na vyústění. Není-li tam díra, "vyplňují" ji další difrakce, takže v tomto smyslu, když to přeženu, čím hlubší díra, tím je vše jinak kvalitnější. Samotná ta díra rychle mizí s úhlem od osy. Je to daň za konstantní směrovost a celkově nabízí nízkou úroveň difrakce (což ani jedno z toho ten 8" Daytonní WG nesplňuje, jak sis jistě všiml). Co přesně vadí použití driveru na hranici rezonance? Pravda je taková, že vůbec nic. Rezonance 6,5" jsou na obrázcích výše. Jestli je nevidíš, nechápu, jak můžeš sám chtít stavět reprobedny. Ta desítka má rezonanci taky a o něco níž, ale i pasivně poměrně snadno zvládnutelnou, byť na tom měření výše to není úplně dobře vidět. Je to čistě lineární problém, zvládnutelný ve filtru, ale je s tím práce navíc, Mirulu to jistě pochopil dobře. Hlavně to tu ale není jádro problému.


Naposledy upravil MaBat dňa Ne január 01, 2012 18:56:44, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist