Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Vplyv velkeho nabytku (skrine, police) na akustiku

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: St január 11, 2012 22:21:44    Predmet: Vplyv velkeho nabytku (skrine, police) na akustiku Odpovedať s citátom

Ahojte,

Pridam svoju poslednu skusenost s akustikou:

Kupil som si svoje prve HiFi do 1izb. bytu (posluch izba 3.55mX4.6m) v meste kde pracujem. Je to take trocha nudzove byvanie a ako nenarocny posluchac ktory do teraz pocuval viac menej len bezne veze som si kupil Denona PMA 510AE, DENON DCD 700 (z bazaru) a Magnat Supreme 200. Bol som celkom udiveny tym ako pekne to hra, nikde som take nepocul. Hra to relativne detailne (aj ked viem si predstavit aj viac detailov) kazdy zvuk je pekne definovany, presny a hlavne tie basy ma udivuju ake su definovane od zaciatku az po koniec a kupodivu tie repra nato ze su regaly vedia ist subjektivne dost hlboko a s presnostou. Za tie peniaze perfekt. Cital som cosi o akustike ale hovoril som si ze aka zbytocnost, ved to hraje skvelo aj bez nejakych absorberov.

Jedneho dna som sa rozhodol ze si skusim reorganizovat nabytok, vyhodit nepotrebnu skrinu presmiestnit druhu postel atd. atd. Ked som mal viac menej prazdnu izbu bez dvoch skrin, napadlo ma ze vyskusam ako budu tie repro zniet. Pripominam o akustike som vedel prd a cakal som ze zvuk sa bez toho nabytku nejak uvolni a bude to priestranejsie. To co nasledovalo bol sok: Pustil som svoje najpocuvanejsie album Running Wild - Pile of skulls a uz v intre som tusil ze nieco nieje v poriadku. Pri rozbehu a zapojenia ostatnych nastrojov nenasledovalo nic ine ako velke dunenie, to co sa valilo z repra bola hromada hnusneho "akoby gulateho" balastu a vpodstate vsetko bolo naopak od toho co som spominal na uvod. Znizenie basov na zosiku pomohlo duneniu ale zvukovy obraz ostal maximalne nedefinovany, nepocul som vsetky nastroje celkovo zvukova informacia bola tak o 70% nizsia. Zacal som citat o sireni nizkych vln v miestnostach a dva dni som experimentoval s poziciou posluchaca a rozmiestnenim repro. Nebolo mozne nijako dosiahnut aspon ako taky dobry zvuk. Potom som sa nato vykaslal a ulozil som skrine a postel zhruba tak ako boli pred tym, mozno este lepsie s nejakymi tymi vedomostami. Plus dal som do rohu za reprak postar, pred kreslo deku, pustil Finov (Korpiklaani, dost basove) a hned to bolo o inom. Co z toho vypliva? -
Neveril by som ze skrine mozu mat na miestnost taky neskutocny vplyv, vyzera to tu sice ako u blazna ale to pre mna neni az taky problem Smile Rozmyslam zeby som pridal nejaky hunaty koberec a dal zaclony na okna (btw ako sa chovaju okna? absorbuju basy aspon trochu?) Dalej sa mi naskyta otazka ako to maju riesene ostatny? Ludia sa tu ohanaju roznymi drahymi komponentami a pritom o akustike tu je toho minimu a naviac nemam pocit zeby to niekto nejako zasadne riesil. Pritom take napr. Dynaudia za 600EUR musia v zlej miestnosti zahrat horsie ako repro za 200EUR v dobrej. Odrazy a akustika musi plati rovnaka pre vsetky cenove kategorie. Pridam aj nejake fotky ako to mam teraz ulozene a mozte dat nejake napady tipy na zlepsenia pripadne ak byvate ako spartan a situacia vam dovoluje zakramit izbu tak sa mozte inspirovat Wink

http://img62.imageshack.us/img62/9523/dscf0006ys.jpg
http://img197.imageshack.us/img197/5875/dscf0007b.jpg
http://img580.imageshack.us/img580/1288/dscf0008s.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zdenoeddie
Hifista - pokročilec


Založený: 17 marec 2010
Príspevky: 333

PríspevokZaslal: St január 11, 2012 22:38:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Daj pozor aby z tej skrine nevyliezol Rock N Rolf a neupil ta rumom k smrti.... Twisted Evil

Ja osobne nijak zvlast akustiku neriesim (aspon som neriesil, a ked, minimalne), ale mne osobne velmi pomohlo dat hruby koberec, rucne tkany neviem odkial, medzi repro a stol, za ktorym travim 90% casu, pred stolom su repro, za stolom uz len postel a stena. Zaclony mam na oknach, plus povesane rozne vlajky, a inak pracovny bordel po celej izbe.

_________________
Vacuum Madness
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: St január 11, 2012 22:53:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Very Happy

To je super napad dat nieco dobre izolacne trebars aj poriadne hruby koberec medzi stol a zem ze ma to nenapadlo skor. Otrasy v zemi citit obcas celkom dost, tu je urcite potencial na zlepsenie kedze mam parkety.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Po február 06, 2012 17:47:32    Predmet: akustika Odpovedať s citátom

Zistil si to správne. Akustika má na kvalitu zvuku zásadný vplyv. Tí, čo píšu o drahých prístrojoch toto neriešia, pretože to považujú za samozrejmé. Aj to si zistil dobre, že pri dobrej akustike podstatne lacnejšia zostava zahrá lepšie, ako niekoľkonásobne drahšia pri zlej akustike. V panelákoch je problém s vlastnou frekvenciou stien okolo 50-60Hz. To bolo to hučanie, čo si počul. Tlmenie nábytkom je základ. Treba si uvedomť, že reproduktorové sústavy sa navrhujú do bytov a nie do akustických miestností. Mne ososbne sa najviac osvedčili na oboch stenách (pred a za repro) knižnice a samozrejme, koberec, záclony a závesy. Textilné doplnky sú super. Ale nebývam v paneláku. V panelovom byte je dobré rozmiestniť basové absorbéry (hlavne do rohov), aby sa znížila vlastná rezonancia stien pod prah počuteľnosti. Ale pozor na pretlmenie a to tak basov, ako aj výšok!! Pretlmením sa stráca priestorové vnímanie , živosť hudby a pod.
_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: St február 15, 2012 15:02:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano s tymi 50-60Hz v panelakoch je to pravda. Kupil som si SPL meter a sice viem ze takto sa test frequency response nerobi ale na zaklad to staci: Pustal som sinus od 20HZ po 300HZ a niekde od 55-65HZ mam dost prepad. Z nejakych 82dB(F) na 65dB(F). Podobna divocina sa objavuje pri zhruba dvojnasokoch frekvencie (okolo 115HZ) a este niekde nad 200Hz. Inak to vyzera celkom dobre vzhladom ze to niesu ploche repro a miestnost je aka je.
Kazdopadne uvazujem ze pojdem do akustickeho stropu.

Co sa tyka tlmenia stredov a vysok, dost velky vplyv maju zavesene deky na tych skriniach. Sice zmizne kus priestoru ale je to prijemnejsie na posluch taktze to pouzivam takto.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
burina
Nádejný hifista


Založený: 14 marec 2010
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: St február 15, 2012 15:36:48    Predmet: Odpovedať s citátom

si poupratuj, akustika ako kazda ina zena ma rada poriadok inak ju nedostanes Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivo Toman
Hifista


Založený: 13 jún 2008
Príspevky: 243

PríspevokZaslal: Št február 16, 2012 08:07:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Důležité budou ty skříně. Jejich povrch působí jako "pohlcovač" energie. Tim se asi utlumí nízké kmitočty. Někdo vyrábí pracně "basové pasti"a tys to vyřešíl jednoduše, nábytkem. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Št február 16, 2012 09:05:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ibaže nie každý chce mať miestnosť zapratanú skriňami. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zalán Schuster
Hifista - pokročilec


Založený: 30 júl 2011
Príspevky: 270
Bydlisko: Mierová 85

PríspevokZaslal: Št február 16, 2012 23:47:27    Predmet: Vplyv velkeho nabytku (skrine, police) na akustiku Odpovedať s citátom

Ano, skrine mozu mat na miestnost pozitivny vplyv oproti prazdnej stene. Swarz, odporucal by som vyskusat namiesto skriny ozajstne absorpcne profi panely. Oproti tomu skrine su zvukovo slabe. Lenze akustika je tak dolezita a ma taky velky vpliv na pocuvanie hudby ze aj skrine mozu mat na miestnost taky neskutocny vplyv.

Burina - akustika ma rad neporiadok, nepravidelnost. Ale upratovanie je zase prakticke, hlavne ked pekna zena pride na navstevu a chceme aby aj zostala u nas na chvilu. Smile

_________________
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Slovensko a Česko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: So február 18, 2012 11:12:42    Predmet: Re: Vplyv velkeho nabytku (skrine, police) na akustiku Odpovedať s citátom

Zalán Schuster napísal:
Ano, skrine mozu mat na miestnost pozitivny vplyv oproti prazdnej stene. Swarz, odporucal by som vyskusat namiesto skriny ozajstne absorpcne profi panely. Oproti tomu skrine su zvukovo slabe. Lenze akustika je tak dolezita a ma taky velky vpliv na pocuvanie hudby ze aj skrine mozu mat na miestnost taky neskutocny vplyv.

Burina - akustika ma rad neporiadok, nepravidelnost. Ale upratovanie je zase prakticke, hlavne ked pekna zena pride na navstevu a chceme aby aj zostala u nas na chvilu. Smile


Ano zrejme sa po niecom neskor pozrem, kedze sa o nedlho budem stahovat do mensieho rodineho domu a tam nechcem mat miestnost zakramenu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: Ne február 19, 2012 22:14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Hral som sa trochu s RoomEQWizard a nameralo mi to jaksi pozoruhodne decay hodnoty v oblasti nizkych frekvencii a zase na druhu stranu jaksik vyssie decay pri vyssich frekvenciach a . Nejak si to neviem vysvetlit. Je mozne ze som urobil nieco zle pri merani? Takisto sa divim tomu ze cele nizke pasmo je o nieco menej hlasne ako stredy a vysky (meral som az po 5000hz)


EDIT: Napadlo ma ze som to mal pri merani prilis potichu, tak som to dal hlasno, takmer na uroven pri akej pocuvam hudbu (90dbA) a vysledok zda sa este lepsi Question



decay time much louder.jpg
 Description:
 Filesize:  162.95 KB
 Viewed:  900 Time(s)

decay time much louder.jpg



weird decay time.jpg
 Description:
 Filesize:  156.33 KB
 Viewed:  732 Time(s)

weird decay time.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivo Toman
Hifista


Založený: 13 jún 2008
Príspevky: 243

PríspevokZaslal: Po február 20, 2012 07:25:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolil jsem si opsat odstavec ze stránek AUDIODROM.

Lehké montované zdi (jako je sádrokarton) umožňují nízkofrekvenčním vlnám odcestovat pryč z místnosti nebo alespoň jejich energii utlumí. Podobného efektu lze dosáhnout třeba i promyšleným dřevěným obložením, falešnou předsazenou zdí nebo silnými vrstvami kamenné vlny (tzv. rockwool musí být ale opravdu v silné vrstvě, takových alespoň 30cm a více). Dobrou metodou je namontovat na zeď kovové nebo dřevěné profily a obložit místnost sádrokartonem, přičemž mezeru mezi deskami a zdí je dále možné vyplnit tlumicím materiálem.

Z toho mi vychází, že jakákoli dutina má na nízké kmitočty vliv. I dřevěná skříň, naplněná např. oblečením, se může chovat jako basová past.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zalán Schuster
Hifista - pokročilec


Založený: 30 júl 2011
Príspevky: 270
Bydlisko: Mierová 85

PríspevokZaslal: Po február 20, 2012 22:13:10    Predmet: Vplyv velkeho nabytku (skrine, police) na akustiku Odpovedať s citátom

Mam malo informacii aby som mohol jednoznacne odpovedat ci je to spravne namerane. To zalezi na vela faktorov, meraci mikrofon, pozicia mikrofonu, komplexne nastavenia software a kalibracia.

Je vsak iste ze podla hlasitosti by nemal robit taketo zmeny. Zmeni sa dB skala a len minimalne charakteristika grafu. Ta druha vyzera divne a dokonca hlasnejsie (peek nad 100 dB) ako prva kde je pisane ze by malo byt hlasnejsie. decay time much louder.jpg
Moze byt medzi grafmi zmenena pozicia mikrofonu alebo zmenene nastavenie.

Z grafu vidim ze reprak pod 100Hz postupne klesajucou tendenciou vydava basy tichsie a preto je dozvuk kratsie. Na male reproduktory je to normalne. Keby si mal velke reproduktory alebo subwoofer by si nameral aj od 20-30Hz s vyssiou urovnou avsak basova frekvencna krivka by bola horsia, medzi horami a dolami (nulls, peaks) by boli vaccsie rozdieli.

Aj sadrokarton odraza hlboke tony aj vtedy ked je za nim izolacia. U mna v posluchni mam tiez sadrokartonove steny a mal som co robit aby som "skrotil" basy.

_________________
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Slovensko a Česko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: St február 22, 2012 18:25:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano s vecsimi bednami by bol dozvuk urcite vecsi, ale ajtak sa mi zda dost dobry.

Len tak ma napadlo ze to skusim zmerat, tak som zo skrine vybral stary pc mikrofon co som maval na skype a drzal som ho v mieste posluchu Very Happy teda zhruba lebo nedociahol mi kabel.

Co sa tyka hlasitosti tak pred obidvomi meraniami som kalibroval tak preto zmenena hlasitost. Ale suhlasim ze charakter grafu sa nemal zmenit tak dramaticky.

Netreba to vsak nijako riesit, bolo to len orientacne amaterske meranie s ktorym som sa podelil. Kazdopadne charakter grafu dost sedi na to co pocujem. Stredy a vysky maju vecsiu silu ako basy a ked neprikrijem skrine dekami tak niekde pocujem aj zvonenie/ringing.

Nechapem ako moze sadrokarton odrazit basy? Zrejme boli odrazane tym co bolo za sadrokartonom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zalán Schuster
Hifista - pokročilec


Založený: 30 júl 2011
Príspevky: 270
Bydlisko: Mierová 85

PríspevokZaslal: St február 22, 2012 18:39:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Sadrokarton ma hruku 12,5mm a je dost tvrde aby odrazal aj basy hlavne ked priecka obsahuje 2x sadrokarton. Samozrejme mramorove a panelove izby odrazaju viac a sadrokarton.
_________________
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Slovensko a Česko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: So február 25, 2012 14:19:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok.

Inak zo srandy som premiestnil zostavu do domu rodicov tak sa podelim o skusenost:
Je tam obyvacka 5x5.5mx3m, jeden roh je preskleny, v druhom velmi masivna skrina a treti roh chyba- je tam 3m priestor (normalne pokracuje miestnost) do velkej jedalenskej miestnosti + kuchina, predsiene. Skratka dost vela priestoru. Uz bez nejakych uprav ta zostava tu subjektivne hra lepsie nez v mojom byte a basovy problem tu nieje, aspon podla mojho ucha ziaden. Okrem toho zeby ich to chcelo viac a celkovo by sa hodily stlpy ktore jednoducho zahraju ovela mohutnejsie. Barak je z poroviteho betonu co je tiez fajn (ked vynecham fakt ze hudba prenikne vsade). Bedne som rozlozil tak ze som bol od nich takmer 5 metrov. Pri nizkej hlasitosti (okolo 85dbA) je na mieste fajn posluch avsak pri vysokych hlasitostiach (91dBA) na mieste posluchaca mam pocit ze celkovy zvukovy obraz sa zacne rozpadat. Neviem ci to ma na svedomi neskori dozvuk z jedalne alebo zosik Denon PMA510 ktory asi mele z posledneho. Naviac asi dvakrat za hodinu mi na sekundu prestala ist hudba, neviem ci to dat za vinnu zosilovacu alebo poskrabanemu CD, myslim ze este sa mi to nestalo.

Aky ma neskory dozvuk vplyv na charakter vysledneho zvuku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lacoh
Hifista


Založený: 26 január 2008
Príspevky: 178

PríspevokZaslal: So február 25, 2012 14:50:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Taký, že sa zlievajú dva zvuky, prípadne ešte viac zvukov. Podobne ako ozvena. To potom spôsobuje stratu detailov, čistoty a kazí priestor v hudbe. Hovorí sa, že jediný nástroj, ktorý hrá dobre (pre uši) v ozvene, je organ. Osobne si myslím, že regále na 5 metrov od ucha je veľa. Ja ich mám síce v malej izbe, ale iba 2 metre od ucha. Rozostup medzi nimi 1,8 m. Tvoj zosík nie je žiadny silák a preto by si ho nemal moc zaťažovať. Možno si hral v limitácii, čo takisto kazí kvalitu zvuku. Skrátka tvoja aparatúra je vhodnejšia do menších miestností. Ak máš pocit, že basov je moc, treba repráky dať ďalej od zadnej (alebo je to predná?) a bočních stien. Ak ti najbližšie "vynechá" hudba, pretoč trochu naspäť, a ak sa to druhýkrát nevyskytne na tom mieste, tak budeš vedieť, že CD nosič je OK a teda bude to napr. CD playerom alebo zosíkom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: So február 25, 2012 15:13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim ze v limitacii ampu som hral urcite. Ked hrajem po tichu, tak to znie tak ze odrazy niesu velky problem. Priestor mi prisiel vpohode definovany z okolia reprakov. Az po "vykureni" to hralo horsie. Otazka je ci sa takto prejavuje neskory dozvuk ktory je silnejsi alebo skreslenie zosilovaca a mozno aj bedien.

Ano tych 5m je vela ale je to len docasne. Repraky su na prednej stene (predna a prava z velkej casti sklo) a v druhom rohu je masivna skrina trojhranova s knihami, vstrede 127cm LCD. Pocuval som kratko, asi hodinu. Este pocuvnem nekedy ked bude barak prazdny. Mozno by to chcelo aj naplnit stojany pieskom pre zlepsenie basov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Swarz
Nádejný hifista


Založený: 07 január 2012
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: Ne február 26, 2012 10:14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak vcera som pocuval a skusil som sa na to sustredit, pohrat s polohami a definitivne - to zhorsenie zvuku je odrazom stredou a vysok a hlavne tym oneskorenym dozvukom z jedalne. Pri skupinach kde neni tolko stredu a vysok sa v tej miestnosti pocuva uplne perfektne.

Volume zosika som mal medzi 11 a 12 hodinou a basy pridane takmer naplno. Po dvoch hodinach bol pekne horuci ale zvukovo drzal bezproblemov, ziadna badatelna zmena Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Po február 27, 2012 08:37:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Zalán Schuster napísal:
Sadrokarton ma hruku 12,5mm a je dost tvrde aby odrazal aj basy hlavne ked priecka obsahuje 2x sadrokarton. Samozrejme mramorove a panelove izby odrazaju viac a sadrokarton.


Pri použití sadrokartónu nesmie byť medzi ním a stenou vzduchová medzera. V tom prípade sa sadrokartónová stena chová ako veľká membrána basového reproduktora a výsledok môže byť veľmi zlý. Je potrebné tento priestor vyplniť tlmiacím materiálom, najlepšie rokwool a je ho potrebné poriadne napechovať. Pri údere päsťou nesmie stena vydávať dunivý zvuk. Je to naozaj problém. Ako som už písal, najlepšie je použiť knižnice, ale pozor! Bez zadnej steny. Tá má taktiež účinok basového reproduktora. Navyše knihy sa dajú veľmi ľahko prekladať, odoberať, doplniť a tak prakticky môžete okamžite regulovať akustiku. Pritom si dovolím tvrdiť, že to nevyjde drahšie, ak sa nakúpia v antikvariáte, ako sadrokartónová zatlmená stena. O akustických paneloch ani nehovorím. Rôznym prekladaním kníh v policiach dokážete ideálne zatlmiť všetky frekvencie. Medz knihou a policou nad ňou musí ostať cca 5 cm voľného priestoru, aby sa vhodne "rozbili" zvukové vlny. Ja to mám urobené na stenách pred a za reproduktormi a výsledok je naozaj výborný - hlboké čisté basy, žiadne dunenie a prito ostali zachované stredy, výšky a veľmi sa zlepšil predo - zadný priestor.
Veľmi dobre sa osvedčilo aj obostavenie panelovej steny tehlou "na kant" alebo 7cm syporexom a na to sa bez vzduchvej medzery nalepil sadrokartón. V prípade syporexu sadrokartón nemusí byť. Vlastná rezonancia steny je potom priemerom vlastných rezonancií použitých materiálov. Cieľom je, aby bola mimo hranicu počuteľnosti (cca pod 16 Hz). To je však dosť obtiažne dosiahnuť. V bežnej praxi stačí dosiahniť hranicu 20 - 25 Hz, kde skoro všetky reprosústavy majú útlm okolo 10 dB. Bežne sa reprosústavy konštruujú na úrovni 35 Hz s poklesom do -3 dB (tie lepšie).

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Po február 27, 2012 10:32:33    Predmet: Odpovedať s citátom

aretax: Všetky popisované úpravy si robil na ucho? Bez poriadneho merania sa akustika riešiť nedá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2012 07:23:29    Predmet: vplyv veľkého nábytku Odpovedať s citátom

bubuxin napísal:
aretax: Všetky popisované úpravy si robil na ucho? Bez poriadneho merania sa akustika riešiť nedá.


Čo sa týka počúvania, vždy všetko robiím "na ucho". Mňa nezaujíma, čo sa namerá, ale len to, čo počujem. Napr. už dlho ma nezaujímajú parametre prístrojov, ale ich výsledný zvuk. Keď počúvam, tak sa nepozerám na namerané hodnoty, ale vnímam výsledný zvuk, čo môže byť diametrálny rozdiel, oproti nameraným parametrom.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivo Toman
Hifista


Založený: 13 jún 2008
Príspevky: 243

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2012 12:15:20    Predmet: Odpovedať s citátom

od Swarz
Volume zosika som mal medzi 11 a 12 hodinou a basy pridane takmer naplno. Po dvoch hodinach bol pekne horuci ale zvukovo drzal bezproblemov, ziadna badatelna zmena

Čo sa týka počúvania, vždy všetko robiím "na ucho". Mňa nezaujíma, čo sa namerá, ale len to, čo počujem. Napr. už dlho ma nezaujímajú parametre prístrojov, ale ich výsledný zvuk. Keď počúvam, tak sa nepozerám na namerané hodnoty, ale vnímam výsledný zvuk, čo môže byť diametrálny rozdiel, oproti nameraným parametrom


Komu není radno, tomu není pomoci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2012 12:51:47    Predmet: Odpovedať s citátom

aretax: Systém otvorenej knižnice v posluchovke je správny, Daniken na basy, Angelika na výšky. V skrini presne uložené svetre, červený musí byť vždy nad modrým.... Predstav si že by takto riešili akustiku v nahrávacom štúdiu, alebo nejakom kongresovom centre.
Že tie DIY akustické úpravy niečomu pomôžu sa nehádam, sám to mám doma podobne. Ale netvrdím že mám vyriešenú akustiku. Potom sa aj na debaty o vplyve káblov pozerám trochu ináč. Dobre vyriešená akustika je základ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
aretax
Hifista - pokročilec


Založený: 18 máj 2010
Príspevky: 429
Bydlisko: slovakia

PríspevokZaslal: Pi marec 02, 2012 06:46:24    Predmet: vplyv veľkého nábytku Odpovedať s citátom

Vieš, ja nebývam v posluchovke, ani v nahrávacom štúdiu. Do bytov väčšinou patrí nábytok, t.j. skrine a knižnice. Z toho by mala vyplývať aj bytová akustika. Kto si chce podriadiť izbu len počúvaniu, je to jeho voľba. Ja nikomu nenariaďujem, čo si má dať do bytu. Iba som písal o mojich skúsenostiach. (Medziiným aj prístroje Technics majú namerané parametre špičkové a zvuk - za veľa nestojí).
Ja taktiež uznávam rôzne merania, ale... Každý človek počuje ináč, je viac, či menej citlivý na určité frekvencie. Toto však žiaden prístroj nezohľadní. Prístroj je presný, avšak ľudské ucho sa "rado nechá klamať". Všetci hľadáme neutralitu, ale neuvedomujeme si, že každý má tu neutralitu niekde inde, každému sa páči niečo iné - čiže každý sa chce nechať klamať. Niekto má rád veľa basov, inému vyhovujú stredy a pod.
Môj názor je taký (podotýkam - môj názor), že každý si má upraviť akustiku podľa svijich "uší". Meranie by malo byť iba orientačné.
Ešte raz - Názor ostatných môže byť iný, toto je len môj osobný názor. Duplikujem to preto, aby ma zas niekto "neobvinil", že presadzujem výlučne svoje názory.

_________________
112233
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist