Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

poslúchať a počúvať
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 13:16:00    Predmet: poslúchať a počúvať Odpovedať s citátom

Asi nič iné, len jazykové okienko, navyše len pre slovensky hovoriacich: už veľakrát som sa stretol s názvami "posluch", "posluchová miestnosť"... Ale mne to pripadá ako google prekladač z češtiny. V slovenčine predsa chceme po deťoch, aby POSLúCHALI, čo obvykle obnáša ich schopnosť nás predtým POčúVAť, aby vedeli, ako a v čom majú poslúchnuť. Na strednej škole sme chodievali na náčuvy... Takže je asi správne mať doma počúvaciu miestnosť a hodnotiť DEBNE (zhotovuje ich debnár, nie bednář) podľa počúvania, po počutí, atď. Ospravedlňujem sa, ale nedalo mi to Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rOn
Nádejný hifista


Založený: 18 september 2010
Príspevky: 68
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 13:23:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám počuchovú miestnosť plnú dební Smile
_________________
CA 640C + 840A, Tannoy DC6T Signature, Almarro A318B, Squeezebox + CA dacMagic, microSeiki dd40 & ma505
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 13:24:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Nasi jazykovedci asi nebudu hifisti, pretoze v online kodifikacnych priruckach toho vela nie.

Vid: http://slovnik.juls.savba.sk

No slovo posluchac i poslucharen tam je, takze by som sa nebranil ani slovu posluch.

A slovensky sa to drevene vola reproduktor, napr. pretoze reprodukuje hudbu. Ak to chces kratsie, tak kludne slangovo reprak.

:-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 13:57:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Naši jazykovedci... Už som x-krát počul i v TV napr. "bratranec" (v slove brat ale nie je "r", takže bratanec, "snáď" (hoci máme hneď 2 výrazy - azda, vari), "mravenčia práca" (nemáme mravenca, takže mravčia práca), atď. Alebo "vynaliezavý" - to treba vždy niekam liezť, aby som niečo vynašiel? Nestačí byť vynachádzavý? Každý jazyk sa vyvíja, ale to teraz mi pripadá ako obyčajná lenivosť. Poslucháč je v poriadku - aj ten musí poslúchať, ak sa chce niečo naučiť. Ale to, na čo potrebujeme uši, je jednoznačne počúvanie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:19:08    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Št júl 26, 2012 20:34:48, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:23:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden z našich piatich zmyslov je sluch. A nie je to počesky.
Počúvame sluchom a preto nepovažujem za neprirodzené ak niekto nazve miestnosť na počúvanie orgánom sluchom, posluchová miestnosť.
Po česky sa povie posluchová miestnosť - poslechová místnosť.
Ak povieme deťom aby poslúchali, tak tým myslíme aby boli poslušné a nie aby počúvali čo im práve teraz vravíme.
Autor nazval toto vlákno poslúchať a počúvať. Poslúchať môžu deti rodičov a nie hudbu. Počúvať je dvojzmyselné slovo - deti môžu počúvať aj rodičov aj hudbu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:43:16    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Št júl 26, 2012 20:34:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:43:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako si si naucil, tak mas Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:56:03    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado222 napísal:
Jeden z našich piatich zmyslov je sluch. A nie je to počesky. Počúvame sluchom a preto ...

No práve - počúvame sluchom. Nie je tam POčUť jasné rozlíšenie dvoch výrazov na dve rôzne činnosti? Sluch je len zmysel, počitok. Vnem sa z neho stáva až rozumovým spracovaním, až potom počujeme. A poslúchnutie počutého je zasa ďalší stupeň spracovania údaju - už je v činnosti i vôľa.

Posluchovou miestnosťou je tak priestor, kde počuté poslúchnem. Takže to je vlastne poslucháreň Smile

Ak povieme deťom aby poslúchali, tak tým myslíme aby boli poslušné a nie aby počúvali čo im práve teraz vravíme.
Autor nazval toto vlákno poslúchať a počúvať. Poslúchať môžu deti rodičov a nie hudbu. Počúvať je dvojzmyselné slovo - deti môžu počúvať aj rodičov aj hudbu.


Nie že by nebolo možné poslúchnuť i počutú hudbu. Psychológovia a psychiatri už majú nejaké skúsenosti s vplyvom všelijakého zvuku a jeho hlasitosti na ľudské správanie. (A vlastne nielen na ľudské.) A ako má byť dieťa poslušné, ak predtým nepočulo, čo má poslúchnuť? Smile[/quote]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 14:59:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, moja chyba Embarassed - pomotal som citáty s mojim komentárom. Ale hádam sa v tom niekto vyzná. No a vzhľadom k tomu, že počúvať musím nielen rodičov, hudbu, ale i hromadu iných skutočností, asi tým pádom slovo počúvať bude nie dvojzmyselné, ale x-zmyselné Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Oscarossa
Hifista - pokročilec


Založený: 01 január 2010
Príspevky: 316
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 15:24:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžeme ísť na to aj z opačnej strany. Ak sa nachádzame v priestore, kde je POČUŤ hudbu, znamená to, že táto môže byť POČÚVANÁ, a teda ju môžeme POČÚVAŤ. Táto činnosť by sa teda správne mala nazývať počúvanie hudby, nie posluch, od ktorého sa toto odvodenie spätne nedá spraviť (aspoň neviem o takých tvaroch slova posluch v slovenčine, ktoré by tomuto vyhoveli).
_________________
Tidal+local->Roon->Dirac DLP standalone mode->RME-ADI-2-DAC->DPA 330 mkIV->Acoustic Energy NEO 3, XLO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Oscarossa
Hifista - pokročilec


Založený: 01 január 2010
Príspevky: 316
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 15:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Hehe, ešte ma v tejto súvislosti napadlo mimochodom v dnešných dňoch na Slovensku asi intenzívne používané slovo odpočúvanie/odposluch. Takže niekoho odpočúvať/??? Laughing
_________________
Tidal+local->Roon->Dirac DLP standalone mode->RME-ADI-2-DAC->DPA 330 mkIV->Acoustic Energy NEO 3, XLO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 16:47:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Mojim ušiam lepšie sedí posluchová miestnosť ako počúvacia miestnosť alebo miestnosť na počúvanie.
Či je to počeštené alebo nie na tom mi nezáleží.
Lepšie sa to vyslovuje a vyjadruje to podstatu veci.
Ale ako som písal vyššie počúvame sluchom, tak prečo by sa nemala volať posluchová miestnosť.
Teraz ma napadlo že niekde na strednom alebo východnom slovensku hovoria namiesto počúvaj sluchaj.
Very Happy
Dobrú posluchovú miestnosť mala aj SIS v kauze Gorila.
Rotfl Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 18:19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Oscarossa napísal:
Hehe, ešte ma v tejto súvislosti napadlo mimochodom v dnešných dňoch na Slovensku asi intenzívne používané slovo odpočúvanie/odposluch. Takže niekoho odpočúvať/??? Laughing

Hmm. A oni tí tajní používali a používajú odpočúvacie, alebo odposlúchacie zariadenia? Pozerám, že sa so slovenčinou dejú naozaj podivné veci. Trochu to pripomína starý vtip:
Haló, je tam, prosím, Ústav pre jazyk slovenský?
Ugen. (Neviem tu na klávesnici nájsť prehlasované u...)
No a čo sa týka osobných predností pri používaní jazyka, časom by to trebárs mohlo vyústiť i do zrušenia akýchkoľvek pravidiel (viď napr. zúfalé množstvo tvrdiek pri používaní príd.mien 1.os.mn.č.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 18:32:58    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado222 napísal:

Lepšie sa to vyslovuje a vyjadruje to podstatu veci.
Ale ako som písal vyššie počúvame sluchom, tak prečo by sa nemala volať posluchová miestnosť.

...počúvame sluchom, tak prečo by sa nemala volať počúvacia miestnosť.
A nemalo by vyjadrovať podstatu veci slovo zachytávajúce TO, čo robíme a nie ČÍM to robíme?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 18:33:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslím že by to mohlo vyústiť do zrušenia akýchkoľvek pravidiel.
Jednoducho sa niektoré slová ujali hoci by sa nemali.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 19:02:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý sme ináč citlivý na rôzne jazykové "prešmyčky". Na základke mi veľmi slovenčina nešla a ostalo mi to doteraz. Ale keď od Slováka počujem "Ako ti to hraje?", tak by som hrýzol.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 19:38:16    Predmet: Odpovedať s citátom

termit napísal -...počúvame sluchom, tak prečo by sa nemala volať počúvacia miestnosť.
A nemalo by vyjadrovať podstatu veci slovo zachytávajúce TO, čo robíme a nie ČÍM to robíme?[/quote]

Ja iba vravím že mne to nevadí, Ty si to vyslovuj ako chceš keď Ti to vadí a považuješ to za správne.
Very Happy
Ja si vždy radšej pôjdem vypočuť nejakú dobrú hudbu na dobrej aparatúre do dobrej posluchovky a nie do dobrej počúvačky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 21:55:20    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado222 napísal:
...
Jednoducho sa niektoré slová ujali hoci by sa nemali.

Veru tak. A v tej súvislosti ma práve napadlo, že keď už hifisti majú dobré uši a ide im o vernosť a krásu zvuku, tak by možno bola škoda nevyužiť to aj pre odtiene a krásu jazyka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 21:57:55    Predmet: Odpovedať s citátom

bubuxin: neviem ako slovenčina, ale trafo funguje bezvadne Very Happy zdravím a opať ďakujem!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi január 20, 2012 22:24:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Technické predmety mi v škole išli lepšie Smile Po roku môžeme opäť trochu pokecať počas marcovej výstavy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: So január 21, 2012 09:07:04    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
asi jazykovedci asi nebudu hifisti, pretoze v online kodifikacnych priruckach toho vela nie je.
Vid: http://slovnik.juls.savba.sk
No slovo posluchac i poslucharen tam je, takze by som sa nebranil ani slovu posluch.

termit - ako vidíš v kodifikačných príručkach sú aj slová ako posluchací a poslucháreň.
Preto sa mi nezdá že by ľudia ktorí nazvú miestnosť určenú na počúvanie hudby posluchovou miestnosťou ako prehrešok voči rodnému jazyku.
Ja si myslím že sa v našom rodnom jazyku udomácnili oveľa horšie slová. Zrovna teraz je taká doba keď ľudia používajú anglické slová hoci na to existujú slovenské.
Napr. taký futbal - chorváti ho nazývajú nogomet.
Slováci ho majú nazývať nohokop? Alebo loptokop? Alebo noholoktokop?
Lebo doslovný preklad futbalu je noha a lopta
Mobilný telefón by sme mali nazývať pohyblivý telefón lebo mobilný nieje slovenské slovo? A čo telefón? Ten by sme mali ako nazývať aby sme ho nazývali po slovensky? Atď. Atď. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ne január 22, 2012 17:52:09    Predmet: Odpovedať s citátom

prenikanie iných slov, výrazov, či dokonca myslenia je iná téma. Hľadanie podstatu vyjadrujúcich slov za použitia pôvodných zdrojov jazyka zasa iná (i keď sa samozrejme navzájom všeličo ovplyvňuje. Čo napr. také slovo "rozhlas"? Jestvovalo pred sto rokmi? A zrejme i naň si museli ľudia zvyknúť...).
Už asi len posledná otázka: idem si nejaký koncert, hudobníka, zvuk, etc, vypočuť, alebo poslúchnuť? (Takže hudba a jej posluch, alebo hudba a jej počúvanie?...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Ne január 22, 2012 19:59:56    Predmet: Odpovedať s citátom

termit ja nehovorím o slovách spred sto rokov. Udomácňujú sa masívne nové slová práve v dnešnej dobe.
Ani o prenikaní cudzieho myslenia.

Na začiatku si napísal:
..."už veľakrát som sa stretol s názvami "posluch", "posluchová miestnosť"...Ale mne to pripadá ako google prekladač z češtiny"...
..."DEBNE (zhotovuje ich debnár, nie bednář)"..

Tento link si založil myslím preto že Ti vadí že Slováci nazývajú miestnosť na počúvanie posluchovou z češtiny a nie počúvacou ako by to mali podľa Teba správne nazývať.
Slováci túto miestnosť nazývajú posluchovou a česi poslechovou.
Ja som Ti napísal že niektoré slová sa ujali hoci by sa nemali. Zrejme to bude aj tým že toľ uďom znie prirodzenejšie a nie že si na to museli zvyknúť Kedže si písal že používame pri pomenovaní miestnosti na počúvanie český výraz tak som ti uviedol aj príklad z iného jazyka z ktorého sme prevzali tiež slová.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ne január 22, 2012 22:59:17    Predmet: Odpovedať s citátom

írečitou slovenčinou: a na kieho frasa Smile preberáme tam, kde si viac než dostatočne vystačíme s domácimi zdrojmi? Takže ešte raz (a naposledy): idem si nejaký koncert, hudobníka, zvuk, etc, vypočuť, alebo poslúchnuť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 00:18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejaký koncert, hudobníka si idem počúvnuť do posluchovej miestnosti.

Takisto ako si idem nejaký film pozrieť do kina a nie do pozeracej miestnosti.

Nakíeho frasa používame slovo kino keď si vystačíme s írečito slovenským slovom pozeracia miestnosť.

V našich kodifikačných príručkach sú slová -poslúchací, poslucháreň. A počúvame sluchom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 10:45:19    Predmet: Odpovedať s citátom

presne podľa predpokladov. Sme tam, kde sme boli...
Počúvame sluchom.
Predpokladám, že v kodifikačných príručkách sú i slová ako počúvanie a jemu podobné tvary. Mimochodom, slovo, ktoré sme používali pred 30-imi rokmi (náčuvy) už zaniklo?
Pozeracia miestnosť? Jednak prečo nie, jednak by to skôr mohol byť odborný výraz pre špiónov... Kino, film, kinofilm, fotoaparát... sú príklady využitia iných zdrojov tam, kde pôvodiny nestačili.
Sme tam, kde sme boli.
Nemá to význam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 11:33:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľudia budú používať také slová, ktoré im znejú prirodzenejšie.Bezohľadu na to či sú tie slová prevzaté z iného jazyka, alebo nie.
Okrem toho nemyslím že slovo sluch je české slovo.
Keď sa Slovák spýta: Ako Ti to hraje? Tak by som aj ja hrýzol Nono ako vraví bubuxin. Pretože sa má správne spýtať: Ako Ti to hrá?
Keby Slovák povedal idem do poslechovky tak by som aj vtedy hrýzol lebo má na to výraz do posluchovky.) Má teda povedať idem do počúvačky? resp. počúvarne?
Alebo aké slovo má použiť Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
gazy
Hifista - pokročilec


Založený: 07 február 2010
Príspevky: 385

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 20:23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

KomoraDljaZvukuUmeleckiego
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 22:34:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Se vám sem vpletu s češtinou - taky bysme se tu mohli hádat, jestli poslechová, nebo snad poslouchací, či jiná místnost. Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist