Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Operace operáky
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 16:14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
ABX test předpokládá nějakou inteligentní asistenci, i kdyby jen počítačovou. Tím by se to silně zkomplikovalo. Myslím, že jednoduchý AB test naslepo (hodnotící budou znát jen kódy) by mohl stačit - nemyslím, že by z toho měla vzniknout vědecká práce pro JAES...


Možná jde jen o terminologii, ale princip je tento:
Musím mít 50 pokusů a 50 výsledků typu - testující určil správně/nesprávně, zda hraje A nebo B.
Pokud bude skóre 50:0, prohlásím, že moduly A a B jsou sluchem rozeznatelné.
Pokud bude skóre 25:25, prohlásím, že rozeznatelné nejsou.
Pokud to bude něco mezi tím, nastupuje statistika a následný pěstní souboj o to, jakou hladinu pravděpodobnosti zvolit pro konečný verdikt.
Jestli to bude řídit superpočítač 18-té generace, nebo kamarád s blokem a tužkou v ruce, je jedno. Ale jenom říkat A se mi líbí víc než B, je s odpuštěním k hovnu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 16:21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Pokud se týká přepínání, chtěl bych to uspořádat tak, aby se posuzovalo při alespoň dvou variantách vnitřního zesílení a dvou variantách zátěže...

Lze to udělat dvěma způsoby, buď budou na modulech jumpery pro změnu zátěže a smyčkového zesílení, ty se přecvaknou a porovná se ABX s čímkoliv, třeba i s tím samým obvodem jenom s jiným nastavením.
Nebo se na moduly dají další relátka a bude se to přepínat. Vyzkoušet lze obojí, uvidí se, co je lepší. Návrh plošňáku modulu je jeden, jumper paralelně s relátkem a osadí se, co je třeba.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 16:32:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem úplně blbej, ale nějak mi to nedochází. Ovšem s jednou věcí jsem si jistý - cílem by mělo být zjištění preference, nikoli jen rozpoznatelnosti rozdílu.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 16:51:22    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Pokud se týká přepínání, chtěl bych to uspořádat tak, aby se posuzovalo při alespoň dvou variantách vnitřního zesílení a dvou variantách zátěže...

Lze to udělat dvěma způsoby, buď budou na modulech jumpery pro změnu zátěže a smyčkového zesílení, ty se přecvaknou a porovná se ABX s čímkoliv, třeba i s tím samým obvodem jenom s jiným nastavením.
Nebo se na moduly dají další relátka a bude se to přepínat. Vyzkoušet lze obojí, uvidí se, co je lepší. Návrh plošňáku modulu je jeden, jumper paralelně s relátkem a osadí se, co je třeba.


Volil bych variantu s určujícími odpory na základní desce, na které by se přepínaly - jakkoliv - pro oba porovnávané moduly společně. Na výměnných modulech by byly jen operáky, příchozí a odchozí odpor zpětnovazební sítě a kompenzační kapacita (plus možná blokování napájení). Porovnávat mezi sebou dvě varianty zesílení by sice mohlo být zajímavé, ale hrozně by to narostlo do složitosti.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 17:53:00    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Volil bych variantu s určujícími odpory na základní desce, na které by se přepínaly - jakkoliv - pro oba porovnávané moduly společně. Na výměnných modulech by byly jen operáky, příchozí a odchozí odpor zpětnovazební sítě a kompenzační kapacita (plus možná blokování napájení)...


Tohle jaksi odporuje základní myšlence, totiž aby základní deska s relátky byla naprosto univerzální pro jakékoliv moduly.
Nehledě na delší signálové dráhy zasahující do zpětnovazební sítě.
Opakuji, když už by se to dělalo, mělo by to umožnit libovolné moduly, i diskrétní, protože rozdíly mezi operáky integrovanými a diskrétními konstrukcemi jsou častějším zdrojem debat, než pouze rozdíly mezi jednotlivými OZ.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 18:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Asi jsem úplně blbej, ale nějak mi to nedochází. Ovšem s jednou věcí jsem si jistý - cílem by mělo být zjištění preference, nikoli jen rozpoznatelnosti rozdílu.


V tom případě se naše cíle diametrálně rozcházejí.

1. Nemá žádný význam určování preferencí, dokud neprokážu, že dvě posuzované varianty od sebe umím jednoznačně rozlišit. (v tom je jádro pudla)
2. Preference mohou být velmi rozdílné, každý máme naposlouchaného něco jiného a nezřídka posluchači preferují méně kvalitní zvuk, jsou-li na něj dlohodobě adaptováni.

A úplně na rovinu, předpokládám ten výsledek, že moduly kvalitativně nad určitou minimální laťkou nedokáže nikdo rozeznat, v tom případě určování preferencí jaksi ztrácí smysl.
Výsledek, že tři posluchači dali přednost modulu A a pět posluchačů modulu B je zcela bezcenný, protože neukazuje ani na lepší vlastnosti B, ale zároveň ani neprokazuje, že moduly jsou srovnatelné, natož pak nerozeznatelné.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 18:05:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Začíná se mi to zdáti poněkud komplikované. Navíc ta relátka mohou býti zdrojem potíží, například takových, že za rok, po ukončení testů někdo naměří vyšší přechodový odpor u některého z nich a můžete začít od začátku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 21:25:51    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Asi jsem úplně blbej, ale nějak mi to nedochází. Ovšem s jednou věcí jsem si jistý - cílem by mělo být zjištění preference, nikoli jen rozpoznatelnosti rozdílu.


V tom případě se naše cíle diametrálně rozcházejí.


Snad ani ne - rozpoznatelnost je prvořadá. Mně vadí jen, že ABX test se nedá dělat sólově - a když v tom bude víc lidí, kdo to bude kontrolovat ? Rozpoznatelnost se dá testovat i AB metodou.

A diskrétní zapojení bych do toho nemontoval, to by z toho pak byla STTM (soutěž technické tvořivosti mládeže).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 21:28:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Začíná se mi to zdáti poněkud komplikované. Navíc ta relátka mohou býti zdrojem potíží, například takových, že za rok, po ukončení testů někdo naměří vyšší přechodový odpor u některého z nich a můžete začít od začátku.


Jistě, pokud cokoliv děláš, můžeš narazit na potíže. Otázka je, co s tím?
Vykašlat se na to, nebo něco zkusit, příště to vylepšit a získávat tak zkušenosti.

Asi největší chyba je, že to tady takhle veřejně rozebírame. Měl bych si to postavit pro sebe a držet hubu, protože nic jiného než zpochybňování stekně nejde předpokládat.

A teď věcná odpověď: bez relátek to znamená přepichovat konektory, to Tě za půl hodiny přestane bavit a 50 pokusů neuděláš ani náhodou.
Ano, relátka mohou znamenat problém, ale stejný problém by potom měly všechny relátkové regulace hlasitosti, předzesilovače s přepínáním vstupů, atd.
Slyšel jsi někdy to cvakání, když se rozjede autokalibrace pořádné měřicí mašiny typu kalibrátoru nebo klasického spektrálního analyzátoru vyšší třídy ? To by je všechny museli naházet do šrotu, kdyby relé byl nepoužitelný konstrukční prvek.

Nevíš náhodou (to je otázka) jak je řešeno přepínání signálových cest a rozsahů v takových přístrojích, jako je Audio Precision, když je všechno řízeno počítačem a měření je automatizované? Tam nikdo konektory nepřepichuje.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 15, 2012 21:34:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Já z relátek strach nemám - miniaturní typy s vidličkovými zlacenými kontakty jsou docela spolehlivé. A ano, měřící technika by se bez nich neobešla.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 07:14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Jistě, pokud cokoliv děláš, můžeš narazit na potíže. Otázka je, co s tím?
Vykašlat se na to, nebo něco zkusit, příště to vylepšit a získávat tak zkušenosti.

Asi největší chyba je, že to tady takhle veřejně rozebírame. Měl bych si to postavit pro sebe a držet hubu, protože nic jiného než zpochybňování stekně nejde předpokládat.

A teď věcná odpověď: bez relátek to znamená přepichovat konektory, to Tě za půl hodiny přestane bavit a 50 pokusů neuděláš ani náhodou.
Ano, relátka mohou znamenat problém, ale stejný problém by potom měly všechny relátkové regulace hlasitosti, předzesilovače s přepínáním vstupů, atd.
Slyšel jsi někdy to cvakání, když se rozjede autokalibrace pořádné měřicí mašiny typu kalibrátoru nebo klasického spektrálního analyzátoru vyšší třídy ? To by je všechny museli naházet do šrotu, kdyby relé byl nepoužitelný konstrukční prvek.

Nevíš náhodou (to je otázka) jak je řešeno přepínání signálových cest a rozsahů v takových přístrojích, jako je Audio Precision, když je všechno řízeno počítačem a měření je automatizované? Tam nikdo konektory nepřepichuje.


Této argumentaci rozumím, ale stejně se mi tam ta relátka nelíbí, stejně tak jako s tím související prodloužení signálové cesty. Pro první verzi bych je tam ale zcela jistě dal, zrychlí se tím testování a "hudební" paměť nebude tak namáhána Smile. Počáteční a konečné parametry "putovní sestavy" lze ověřit měřením, aby se vyloučilo např. poškození při nevhodném zacházení.
Mimochodem mám doma jeden preamp, který má vynikající parametry při měření, skoro není poznat, že je v cestě, ale poslechově je to hrozné. Ucho je citlivější, než některá měření.

Chcete-li, nechám na vlastní náklady zhotovit plošné spoje pro tento test.

P.S. vím co je ve spektrometrech a AP, setkávám se s tím denně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 07:59:06    Predmet: Odpovedať s citátom

... skoro není poznat, že je v cestě, ale poslechově je to hrozné...

Z toho mi logicky vychází, že za vyliž stojí zbytek řetězce... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 08:16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
... skoro není poznat, že je v cestě, ale poslechově je to hrozné...

Z toho mi logicky vychází, že za vyliž stojí zbytek řetězce... Wink


Možná, hned za ním byl zapojen DPA380 Very Happy, ale já už ho tam raději nestrkám (do toho řetězce) Laughing, je tam jinej panáček a ten tuto úlohu zvládá velmi dobře.
P.S. DPA380 tam zůstal, s ním nemám žádné zásadní potíže Wink .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 08:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Nabídka:

nakonec jsem našel konektory 10-setipólové otočení desky zabráníme mechanicky -konektor na desce umístěn asymetricky.
Jsou to robustní konektory ( přímé- zlacené atd. ).Bohužel nemám teď foťák.
varianta mohou být i konektory URS
nebo "počítačové cannon" - bytelnost především

nabízím zhotovení jednoduché plechové krabice na přístroj. Případně i zdroj ( rozdělený do dvou částí - stabilizátory ( pro každou desku zvlášť ) musí být v přípravku. krabice zhotovená klempířsky z pájitelného materiálu

je nutné přepínat i vstupy ? - složitější zařízení = více potíží
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 08:39:15    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ucho je citlivější, než některá měření.

Preto je celé toto vlákno, aby sa to tvrdenie potvrdilo alebo vyrátilo. Inak sú to len pocity a dojmy, nepodložené ničím , maximálne tak vizuálnym vnemom.
Som skoro 100% presvedčený, že ak k testu príde, tak tí, čo inak vždy všetko okamžite počujú, sa tohto testu z príčin zrejmých z niektorých príspevkov vyššie nezúčastnia, ak náhodou áno, tak sa výsledky budú bagatelizovať, prípadne bude "nevieryhodná" metodika a podobné argumenty...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 10:21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ucho je citlivější, než některá měření.


To je, jak se říká v matematice, triviální tvrzení. Taky by se dalo říci: Ke každému poslechovému hodnocení se dá najít měřící metoda, která ho nepotvrdí - což evidentně možné je a není to k ničemu. Celá diskuse na téma slyšitelnosti versus měřitelnosti je vlastně o tom, jakou použít měřící metodu, aby výsledky měření byly v rozumné korelaci s výsledky poslechu. Měřící techniky se neustále zdokonalují, ovšem zatvrzelost hifistických náboženských fanatiků je bezmezná. Nejde o to, že by nemohli mít pravdu, nýbrž o to, že odmítají připustit, že by ji mohli někdy nemít. A pokud by náhodou nějaký experiment objektivně a racionálně prokázal, že pravdu nemají a to, o čem skálopevně tvrdí, že je slyšet, se ukázalo jako přelud, tak stačí říci - "já tomu stejně nevěřím, poněvadž ..." a nějaký další argument se vždycky vymyslí. Sice je to zpravidla asfalt, ale to každý nepozná.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 10:54:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:

Mimochodem mám doma jeden preamp, který má vynikající parametry při měření, skoro není poznat, že je v cestě, ale poslechově je to hrozné. Ucho je citlivější, než některá měření.

Jestli mate nejakej jasnej exemplarni kousek, tak by bylo zahodno zjistit, cim se skutecne elektricky lisi a z toho delat nejake zavery, misto tech nekonecnych pindu o tom jak je ucho citlivejsi a ze to neumime elektricky zmerit atd.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 11:59:38    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

Jestli mate nejakej jasnej exemplarni kousek, tak by bylo zahodno zjistit, cim se skutecne elektricky lisi a z toho delat nejake zavery, misto tech nekonecnych pindu o tom jak je ucho citlivejsi a ze to neumime elektricky zmerit atd.


Já se dosud domníval, že o těch pindech je celé zdejší fórum Very Happy. Aneb kdyby byly všechny operáky zvukově stejné, tak stačí vyrábět jediný typ, ten nejlevnější samozřejmě Very Happy .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 12:36:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Aneb kdyby byly všechny operáky zvukově stejné, tak stačí vyrábět jediný typ, ten nejlevnější samozřejmě Very Happy .


To je, s dovolením, hrubé nepochopení podstaty problému. Naprostá většina operáků se vyrábí pro jiné účely než audio - ostatně sám pojem operační zesilovač vznikl v souvislosti s technikou analogových počítačů. To, co se pak uvádí jako audio, jsou klony vzniklé nejčastěji tím, že se pro tyto klony stanoví méně přísné specifikace pokud jde o DC - ofsety popř. drifty nebo bias. Příklad - OPA134 je původně dosti přesný FET OPAMP OPA132, OPA1632 je původně ADSL receiver, OPA1641 je ze skupiny přesných operáků OPA140 atd. Celá šaráda vznikla IMHO tím, že se zkoušely různé modely v audio aplikacích a samozřejmě se našly takové, které se pro to vysloveně nehodily. Typický nevhodný je třebas OP77 (který je optimalizovaný pro DC aplikace nebo méně náročné analogové počítače) nebo uA741 (i když ten by někde možná vyhověl taky, jak ukázal v jednom testu PMA). V audio oblíbený OP27/37 je původně také především přesný operák pro přístrojové aplikace (i když OP27 a jeho klony s výjimkou HA5127 jsou poměrně pomalé). A našlo by se toho víc.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 12:39:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Konec pindů , rozdělte úkoly .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 16, 2012 13:08:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Základní věc - nepřímé konektory pro výměnné moduly. URS asi spíš ne, trochu moc velký Wink . Musí být minimálně dvanáctipólové.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 07:25:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Dvanáctipólové konektory nemám, ale líbily by se mi počítačové Canony - na původní seriové linky bylo pinů dost. Nedají se otočit, jsou spolehlivé,robustní snadno dostupné a v zůzných provedeních i do plošných spojů.
Pokud máme v koncepci jasno je třeba zajistit dostatek ochotných hodnotitelů - myslím, že velké statistiky netřeba - tucet vyvolených Smile

Vzhůru do realizace.
moje nabídka ohledně krabičky a zdroje platí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 10:23:47    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA radí nepřímé konektory http://www.gme.cz/oboustranne-koliky/oboustranny-kolik-s2g26w-2-54mm-p832-026/ a http://www.gme.cz/dutinkove-listy/dutinkova-lista-bl826gd-p832-240/ - které se mi taky líbí. Nebyl by problém zdvojit kontakty, není k tomu nutný další hardware. Jen se při vytahování bude muset dávat pozor, poněvadž dle mých zkušeností jdou trochu ztuha.

Relátka bych použil Fujitsu / Takamisawa typ A nebo podobná. Mají zlacené vidličkové kontakty, takže by měla být spolehlivá a kontaktový odpor mají taky celkem rozumný.

Zatím pořád nevím, jak nějak rozumně uspořádat ABX test, aby z toho nebyla davová akce a mělo to nějakou výpovědní hodnotu. Asistenci mikroprocesoru bych se nejradši vyhnul, to už radši jednoduchý slepý AB, i když jsem si vědom, že to není moc spolehlivé.

Comments, please ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11486
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 13:30:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nástrel realizácie ABX.

Prepínač pre relátka by mal tri polohy A-B-X a to X by bolo byť určené očíslovanou spojkou. Tých spojok by tam mohlo byť trebárs 50 - pre každý pokus jedna.

Otázka je, či budú relátka dostatočne nehlučné, aby sa podľa zvuku nedala zistiť aktuálna poloha.
Resp. relátka by mohli cvaknúť pri každom prepnutí, bez ohľadu či je za X schované A alebo B.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 14:59:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Cvakat to skoro určitě bude - přepínač většinou v mezipoloze vypne, takže jedno relé vždycky odpadne a pak teprve se to další zapne. Padesát pokusů není nutných - uvádí se, že při dvaceti pokusech stačí patnáct správných odpovědí pro 95% confidence level. Samozřejmě jeden pokus není jedno přepnutí - těch může být libovolně mnoho, dokud si hodnotitel není dostatečně jistý.

Budou pak zapotřebí dvě přepínací krabičky - jedna veřejná s třípolohovým přepínačem a jedna tajná - pro druhou obsluhu - programovací s dvoupolohovým. Takže v každém případě budou zapotřebí nejméně dva lidi, případně ještě jeden jako nezávislý dozor, nejlépe ozbrojený. Můj syn má revolver Magnum 0.355, jistě by se rád zúčastnil.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 18:39:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych to viděl malinko jinak.
Jeden člověk bude přepínat A nebo B. Nikoliv jak ho napadne, ale podle předem vygenerované posloupnosti náhodných čísel.
Druhý člověk - posluchač po chvilce řekne - teď hraje A (B) - přepni na další pokus. Do tabulky se zaškrtne příslušné políčko a provede přepnutí.
Samozřejmě tomu musí předcházet "učicí fáze" kdy posluchač si přepíná sám, ví co hraje a snaží si zapamatovat jak hraje A a jak B.
Vše by mělo mít své časové limity, např. učení 10 minut, poslech vzorku 30 vteřin (možná minuta ?)

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 18:48:05    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Já bych to viděl malinko jinak.
Jeden člověk bude přepínat A nebo B. Nikoliv jak ho napadne, ale podle předem vygenerované posloupnosti náhodných čísel.
Druhý člověk - posluchač po chvilce řekne - teď hraje A (B) - přepni na další pokus. Do tabulky se zaškrtne příslušné políčko a provede přepnutí.
Samozřejmě tomu musí předcházet "učicí fáze" kdy posluchač si přepíná sám, ví co hraje a snaží si zapamatovat jak hraje A a jak B.
Vše by mělo mít své časové limity, např. učení 10 minut, poslech vzorku 30 vteřin (možná minuta ?)


Možná by s tou test sestavou měl jezdit i vyškolený pracovník.

A nebo to celé naaranžovat na nějakém aparátu natvrdo a dojížděli by tam postupně testeři.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 19:04:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Když seženeš sponzora, který to bude financovat - včetně dopravy, pronájmu prostoru a zapůjčení aparatury ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 19:04:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud někdo vytiskne tabulky s náhodnými čísly a připravenými kolonkami, mělo by obsluhu zvládnout dítě od páté třídy výš. Akademické tituly nejsou potřeba. Wink
Více testů provedených na jedné sestavě by bylo fajn, ale není to příliš reálné.
Nicméně problém věrohodnosti testů je zásadní. Když se pošle něco někam a za týden to přijde zpátky s vyplněnými lejstry, kdo může vědět, jestli se opravdu testovalo, nebo si výsledky kdosi vycucal z prstů ?

Jak pravil Sir Winston Churchill:

"Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval"

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2012 19:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Co kdyby se testování rozdělilo na dvě fáze.
V první by se vyrobila jednoduchá "krabička" s přepínáním A, nebo B, kde by zúčastnění věděli co právě "hraje".
Jediným úkolem by bylo vyjádření, zda-li je mezi A a B rozdíl a v případě, že ano, tak jaký.
V druhé fázi by bylo vše komplikovanější a sofistikovanější, např. dle opa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 3 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist