Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Mono vs. Stereo

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
seemann
Hifi obsluha


Založený: 09 október 2011
Príspevky: 27

PríspevokZaslal: Ut august 07, 2012 17:08:35    Predmet: Mono vs. Stereo Odpovedať s citátom

Zdravím,

všimol som si že tu nemáme príspevok na tému "Mono vs. Stereo" tak som sa rozhodol jeden založiť. Ide mi len o to aby sme si sem spísali kto preferuje aký zvuk a pri akých vyniloch, príp. prečo.

Ja som bol do nedávna tvrdým zástancom stereo nahrávok až sa mi po dlhšom zháňaní dostala do rúk LP Olympic - Pták Rosomák a taktiež prvý album od The Doors. Pri prvom počúvaní mono zvuku som mu neako nevedel prísť na chuť no čim viac ho počúvam tým viac ma "priťahuje". Sám neviem čím to je ale zvuk starších vecí, ktoré boli prv vydané ako mono mi prídu "reálnejšie a autentickejšie".

Hádam sa to tu rozhýbe Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut august 07, 2012 17:45:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Mono ze 2 repro je zajímavý zážitek, pokud existuje adekvátní záznam zvuku. Jazz z přelomu 50-tých a 60-tých let je příklad (bez novodobého remasteru, tj. je nutno mít původní desky). Při snímání na málo mikrofonů, ev. 1, je perfektně rozlišitelná "hloubka" (vzdálenost od mikrofonu). Pokud je ale někdo odkojený jen současnou produkcí, tak nebude vědět, o čem mluvím.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Ut august 07, 2012 18:52:16    Predmet: Odpovedať s citátom

no to nejspíš nebude koukám jak Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut august 07, 2012 19:02:38    Predmet: Odpovedať s citátom

V "dobách dřevních" přispíval do časopisu (tuším) Amatérské rádio nějaký zavislý zastánce mono zvuku, který měl heslo

MONO TO JE ONO

(nebo něco podobného ...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St august 08, 2012 09:24:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, monofonní nahrávky mají taky prostor , ale když např. poslouchám rádio - mono na vkv, tady vlastně součtový kanál - prostor ze sterea se ztratí.pokud je to pravé stereo - tedy snímané dvěma mikrofony je poslech jediného kanálu (třeba levého) prostorovější. Fyzika v praxi. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St august 08, 2012 16:22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Do poloviny šedesátých let se preferoval mono mix. Například Beatles si výsledný zvuk hlidali až do Seržanta jen v mono verzi, stereo nechávali na Martinovi. Proto jsou mezi některými fanoušky mono verze raných alb Beatles upřednostňovány jako ty jediné opravdové.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Št august 09, 2012 17:48:04    Predmet: Odpovedať s citátom

V období 60-tych rokov bolo to stereo veľmi divne nahrávané. Napr. z jedného kanála šla len gitara a bicie a z druhého ostatné a spev. Niekedy sa to nedalo počúvať. Pamätám si, že na gramofónovej prenoske som tenkým drôtikom kanály skratoval, aby to bolo normálne, niektoré zosilňovače nemali prepínače mono-stereo... Smile
_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
nstar
Hifista - zaslúžilec


Založený: 22 máj 2010
Príspevky: 526

PríspevokZaslal: Št august 09, 2012 18:52:51    Predmet: Odpovedať s citátom

jupol napísal:
V období 60-tych rokov bolo to stereo veľmi divne nahrávané. Napr. z jedného kanála šla len gitara a bicie a z druhého ostatné a spev. Niekedy sa to nedalo počúvať. Pamätám si, že na gramofónovej prenoske som tenkým drôtikom kanály skratoval, aby to bolo normálne, niektoré zosilňovače nemali prepínače mono-stereo... Smile


a neboli to Floydi? Ta kapela to tak pravdepodobne zamyslala. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Št august 09, 2012 18:53:34    Predmet: Odpovedať s citátom

jupol napísal:
V období 60-tych rokov bolo to stereo veľmi divne nahrávané. Napr. z jedného kanála šla len gitara a bicie a z druhého ostatné a spev. Niekedy sa to nedalo počúvať. Pamätám si, že na gramofónovej prenoske som tenkým drôtikom kanály skratoval, aby to bolo normálne, niektoré zosilňovače nemali prepínače mono-stereo... Smile


Ono to bolo dané aj tým, že nahrávky vznikali na dvoj, troj a štvorstopých mašinách, preferované bolo mono a pre stereo výlisky vznikali takéto "divné" mixy. Ale mne sa takéto mixy aj tak páčia, je to kolorit tej doby. Koniec 60. rokov samozrejme predznamenal aj koniec mono mixov (u nás to prišlo až v roku 1975) adaptovaním osemstopých mašín (vo všeobecnosti niekedy v roku 1968).
Ďalšia vec, ktorá sa mi páči na zahraničnej popmusic je, že mono a stereo mixy sa častokrát značne líšia. O túto pestrosť sme v ČSSR boli ukrátení, pretože ak sa niečo nahralo a namiešalo v stereu, tak výsledný mix sa spravil len stereofónny. Duálne vydania, aj mono aj stereo, tak boli z jedného stereo masteru.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št august 09, 2012 22:20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty "divné mixy" v počátku stereofonie taky mohly vznikat jako snaha ohromit posluchače novými technickými možnostmi záznamu a reprodukce. "Správně" provedený stereo záznam totiž pro nezkušené ucho zní "úplně normálně" ve smyslu přirozeně a to průměrného konzumenta nezaujme, protože on u technické novinky hledá něco neobvykle bombastického a nechápe, že měřítkem kvality je právě ta přirozenost zvuku. Takže pak bubny "létaly" zleva do prava, až se z toho kdekomu dělalo nevolno. Něco podobného jsou 5.1 / 7.1 "demo" nahrávky, kdy kolem posluchačovy hlavy létá dokola vrtulník, kedluben nebo jiná ptákovina.

Něco podobného je situace, kdy vedle sebe postavíte plasmu od Panasonicu a LCDčko od Samsungu - většinu laiků zaujme omalovánka od Ťamťungu, protože na obrazu na plazmě není nic neobvyklého. Zkrátka úplně normální obraz. Trávník v televizi vypadá jak trávník u vás před barákem. Strašná nuda. Kdežto na Ťamťungu - to jsou barvičky! A že všichni živí herci vypadají jako Simpsonovi vůbec nevadí ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 07:44:46    Predmet: Odpovedať s citátom

V tých začiatkoch sterea nahrávanie a mixovanie nahrávky bolo ešte v plienkach neprebádané a tak sa robili experimenty za pochodu. Proste kanály boli nahrávané tak, že to nebol jeden celok, ale akoby boli od seba oddelené.
_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 08:08:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Ty "divné mixy" v počátku stereofonie taky mohly vznikat jako snaha ohromit posluchače novými technickými možnostmi záznamu a reprodukce. "Správně" provedený stereo záznam totiž pro nezkušené ucho zní "úplně normálně" ve smyslu přirozeně a to průměrného konzumenta nezaujme, protože on u technické novinky hledá něco neobvykle bombastického a nechápe, že měřítkem kvality je právě ta přirozenost zvuku. Takže pak bubny "létaly" zleva do prava, až se z toho kdekomu dělalo nevolno. Něco podobného jsou 5.1 / 7.1 "demo" nahrávky, kdy kolem posluchačovy hlavy létá dokola vrtulník, kedluben nebo jiná ptákovina.

Něco podobného je situace, kdy vedle sebe postavíte plasmu od Panasonicu a LCDčko od Samsungu - většinu laiků zaujme omalovánka od Ťamťungu, protože na obrazu na plazmě není nic neobvyklého. Zkrátka úplně normální obraz. Trávník v televizi vypadá jak trávník u vás před barákem. Strašná nuda. Kdežto na Ťamťungu - to jsou barvičky! A že všichni živí herci vypadají jako Simpsonovi vůbec nevadí ...

Neviem či to bolo správne prirovnanie aj keď je to O.T. napíšem moju skúsenosť. Mal som za sebou viac TV Panasonic a preposledná bola plasma, má už asi 6-7 rokov a ide stále bez problémov. Na základe týchto skúseností som si 2 rokmi kúpil ďalšiu plazmu neoPDP P50G20E. Po 2 mesiacoch normálneho užívania bolo vypálené logo TA3 na 2 miestach. Po reklamácii ďalší rovnaký kus to zopakoval, tak som si napálený kúpil Samsung LED UE-55C6000. Áno sú nastavené z výroby aby žiarili v obchodoch, ale po kalibrácii a prenastavení mám obraz prirodzený ako plazma. Sorry za O.T.
Off topic !

_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 09:46:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Ty "divné mixy" v počátku stereofonie taky mohly vznikat jako snaha ohromit posluchače novými technickými možnostmi záznamu a reprodukce. "Správně" provedený stereo záznam totiž pro nezkušené ucho zní "úplně normálně" ve smyslu přirozeně a to průměrného konzumenta nezaujme, protože on u technické novinky hledá něco neobvykle bombastického a nechápe, že měřítkem kvality je právě ta přirozenost zvuku. Takže pak bubny "létaly" zleva do prava, až se z toho kdekomu dělalo nevolno. Něco podobného jsou 5.1 / 7.1 "demo" nahrávky, kdy kolem posluchačovy hlavy létá dokola vrtulník, kedluben nebo jiná ptákovina...


Nemyslím si, že napr. na Abbey Road chceli vtedajšieho "hifi-stereo" poslucháča ohromiť. Bol to limit vtedajšej technológie, mali len štvorstopý Studer a nahrávali tak, aby z toho vyšiel vtedy ešte regulérny mono mix, napr.: bicie a basa v prvej stope, gitary v druhej, spev v tretej a overdubbing gitár, druhý hlas a prípadne tamburína a iné ručné perkusie v štvrtej stope. No, a namiešaj to tak, aby tam bol výrazný stereo mix. A to je ten lepší prípad. (ten horší prípad je trebárs I Want To Hold Your Hand: 1. stopa celý hudobný základ, 2. stopa sólová gitara Georga Harrisona, 3. stopa John a Paul spev, 4. stopa tlieskanie a harmónia v refréne "haaaaaaaaaaand".)
Prvých stereoposlucháčov ohromovali zvukári a vydavateľstvá kvalitne nahranou klasikou s precízne nasnímaným orchestrom. Celé to išlo priamo na dve stopy. Alebo napríklad z vlastnej skúsenosti, mám stereofónne EP od Supraphonu z roku 1961, kde je dychovka Rudolfa Urbanca. Takisto live nahrávka priamo na dve stopy a je to super ukážka stereofónie. Z populárnej hudby mám EP z roku 1964, kde je Goťák, Pilarka, Čeřovská a Cortés a to zas patrí do kategórie "divných" mixov, lebo to nahrávali asi na štvorstopák - rytmická časť je na jednej strane, zbytok na pravej, spev v strede. Asi sa v poslednej chvíli rozhodli, že tie nahrávky budú stereo. Very Happy

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 10:32:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Jardo, mně Ti Beatles ve stereo taky trochu vadí. Přijde mi to nepřirozené.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 10:49:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem neměl na mysli mixy, kdy celou dobu hraje třeba kytara jen z levé bedny a bicí jen z pravé bedny.

Myslel jsem mixy, kdy v některých pasážích jedné skladby třeba bicí "cestují ze strany na stranu" - z jednoho kanálu do druhého - zleva doprava a zprava doleva až do úplného zblbnutí. To snad nemůže být důsledek limitu v technických možnostech - to snad někdo takhle musel míchat záměrně, ne? Nebo bubeník seděl i s nádobíčkem na kolotoči? Škoda, že mi skleróza brání dát nějaký konkrétní příklad Sad

jupol (Off-Topic): Jasně, že když si koupíš LCD za cenu dvou plazmovek a zkalibruješ ho, tak bude kvalitou obrazu plazmě hodně blízko. Já jsem spíš měl ale na mysli to, na základě čeho se rozhoduje většina zákazníků - tedy vykašpařený přepálený obraz versus skororeálný obraz. Jinak v mém okolí pár plazem běží a o žádných problémech jsem neslyšel. Vzhledem k tomu, že byly kupované na moje doporučení, tak bych se o problémech zcela jistě dozvěděl a vyžral si je. To samozřejmě ale nevylučuje to, že některé modely nebo vadné série podobnými problémy trpí. Na té mojí z roku 2002 ta spodní šedá lišta Windows ještě pořád vypálená není - ale já se hned tak nevzdám a budu vypalovat dál ..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 11:11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Já jsem neměl na mysli mixy, kdy celou dobu hraje třeba kytara jen z levé bedny a bicí jen z pravé bedny.

Myslel jsem mixy, kdy v některých pasážích jedné skladby třeba bicí "cestují ze strany na stranu" - z jednoho kanálu do druhého - zleva doprava a zprava doleva až do úplného zblbnutí. To snad nemůže být důsledek limitu v technických možnostech - to snad někdo takhle musel míchat záměrně, ne? Nebo bubeník seděl i s nádobíčkem na kolotoči? Škoda, že mi skleróza brání dát nějaký konkrétní příklad Sad


Viem na čo myslíš. To "stěhování" zvuku bolo v obľube v dobe psychedelickej (Chrobáky, Valiace sa šutre, Hendrix a pod.), ale predtým radšej urobili statický mix, aby boli všetky elementy priestorovo vyvážené, preto tie bicie vľavo, gitary vpravo a v strede spev.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 11:38:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To je fakt. Tenhle typ nahrávek asi s počátky stereofonie nesouvisel. Asi to byla spíš snaha zaujmout konkrétní "rozkývanou" nahrávkou, než snaha propagovat možnosti stereofonního záznamu ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi august 10, 2012 11:45:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Co já vím,, tak první i druhé album Beatles se točily na dvoustopý magnetofon. Nějak se to pytlíkovalo z vícera pásů... mám doma encyklopedii všech nahrávání Beatles, dohledám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
vintage
Hifista


Založený: 06 december 2010
Príspevky: 159

PríspevokZaslal: Ne december 16, 2012 10:02:51    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
Co já vím,, tak první i druhé album Beatles se točily na dvoustopý magnetofon. Nějak se to pytlíkovalo z vícera pásů... mám doma encyklopedii všech nahrávání Beatles, dohledám.

Dohledals? Velmi by mě to zajímalo. Díky!

_________________
Thorens TD126 MKIII -> Ortofon 2m Black
RME ADI-2 DAC FS
BV Audio PRE1 + PA300SSE -> Infinity R90
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po december 24, 2012 10:20:40    Predmet: Odpovedať s citátom

vintage napísal:
Dohledals? Velmi by mě to zajímalo. Díky!

Je to kniha The Complete Beatles Recording Sessions od Marka Lewisohna z roku 1986.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SoundRebels
Nádejný hifista


Založený: 07 december 2013
Príspevky: 84
Bydlisko: Warsaw, Poland

PríspevokZaslal: Ne január 19, 2014 18:14:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera a dnes sa koná vo Vroclavi audiofilov projektové stretnutie "Audiophile". Tam si môžete vypočuť na CD hral na vložky mono mono a stereo.







_________________
soundrebels.com
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
SoundRebels
Nádejný hifista


Založený: 07 december 2013
Príspevky: 84
Bydlisko: Warsaw, Poland

PríspevokZaslal: Ne január 19, 2014 23:50:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Vychutnať plný vzťah: http://soundrebels.com/artykuly/reportaze/item/248-audiofil-wroclaw-inauguracja-sezonu-2014m


_________________
soundrebels.com
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist