Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Karel2

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Karel2
Hifista


Založený: 18 máj 2007
Príspevky: 129
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2012 22:42:03    Predmet: Karel2 Odpovedať s citátom

Navazuji na vlákno: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=15180&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
s popisem své sestavy.

Velkou inspirací při stavbě byl slovanet. Zvláště příspěvky a uveřejněná zapojení od kazzatele a do jisté míry i příspěvky od OPA, který svým dotěrným kladením otázek dokázal mnohé vyprovokovat k uveřejnění potřebného.

Bedny:
Projekt AlešeK, společná výroba.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4059
http://www.kica.estranky.cz/fotoalbum/reprosoustavy/3-pasmo-seas_scanspeak/

Aleš časem vyměnil část repro za Scanspeak, já zůstal u původního osazení Seas.
Aleš také přešel z 3p. aktivu na pasivní řešení.
Já od samého začátku směroval celý projekt do poloaktivu.

DPA380:
Měl jsem 2 x DPA380 (původní stavebnice Fox audio). Chtěl jsem celý projekt dotáhnout do zdárného konce a využít potenciál 2 x DPA380.
Po dobrých zkušenostech s úpravou Id vstupními J-fety u DispreII J-Fet, jsem podobnou úpravu provedl i u jedné DPA380.
Tím pádem ve své sestavě používám dvě rozdílné DPA. Basy hraji přes původní DPA380 s bipolárními tranzistory na vstupech. Na středy a výšky mám DPA380 s J-Fety na vstupu, proudově a kompenzačně upravenou. Rozdíl je výrazný, oba typy mají svůj specifický zvuk a oba pracují tam, kde hrají nejlépe.

Aktivní výhybka:
Od začátku bylo jasné, že rozhodujícím prvkem celé sestavy bude aktivní výhybka a použité OZ. Dostupné komerční výrobky se zdály příliš složité s velkým počtem OZ, navíc osazeny kompromisními OZ.

Výběrem OZ jsem se zabýval podrobně a poměrně dlouho. Vyrobil jsem si další předzesilovač (zapojení Dispre, ale vstup místo J-fetů osazen OZ) a zvuk předzesilovače s OZ jsem porovnával se zvukem diskrétního DispreII.
V záplavě výrobců OZ jsem vsadil na firmu Analog Device. Od firmy AD se mi podařilo získat veškeré vzorky (po 2 kusech), o která jsem si napsal. Návrh DPS vždy dělám na OZ singl typy, nejlepší typy OZ firma AD vyrábí pouze jako singl a v pouzdře SMD.
Po mnoha pokusech se stal mým favoritem moderní j-fet ADA4627-1.
Na slovantu byla již o něm zmínka, viz: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=6293&sid=dc0fcb7c1217830cb6d92eec714769b1
Nicméně jako můj favorit byl vybrán již dříve a zcela na základě osobních poslechových testů.

Dolní i horní propust výhybky je opatřena výstupním zesilovačem. Pomocí trimrů v každé větvi je srovnán zisk na 0 dB. Dále pak pomocí DIP přepínačů na desce DPS lze stanovit v každé části zisk v 16-ti krocích od 0 do 9 dB.
Po změření beden, návrhu pasivní výhybky do středo/výškové sekce a hodnot do aktivní výhybky vypadla nutnost použít ve středo/výškové sekci fázovací článek, který je navržen na DPS.
Takže konečné blokové schéma je relativně velmi jednoduché, což přispívá s kvalitou OZ k použitelnosti tohoto řešení.

Rozhodující je samotné změření beden a stanovení hodnot pro pasivní, tak aktivní výhybku.
Původně měření měl provádět Check, ale pro nedostatek času se omluvil. Dal mi ale kontakt na: http://mirulu.borec.cz/ , jeho domovské fórum je audioweb.
Pro Mirulu poloaktivní řešení byla zřejmě novinka. Ovšem simulační program, který používá, umožňuje pracovat i s aktivní výhybkou v kombinaci s pasivním řešením. Pak šel návrh hodnot poměrně rychle.
Při této příležitosti si dovolím poznamenat, že stejně jako neexistuje univerzální pasivní výhybka, neexistuje univerzální aktivní řešení. Pro kvalitní výsledek je vždy potřeba měření a konkrétní návrh.

Vše vzniklo jen na základě amatérského zájmu o HiFi. Tím, že se jedná z mé strany vysloveně o amatérské výrobky, odpovídá konečný výsledek plně této kategorii. A to jak provedením, tak zvukem.



Akce v ČB.jpg
 Description:
 Filesize:  90.11 KB
 Viewed:  789 Time(s)

Akce v ČB.jpg



sestava.JPG
 Description:
 Filesize:  73.05 KB
 Viewed:  737 Time(s)

sestava.JPG



Aktivní výhybka-blok.JPG
 Description:
 Filesize:  52.09 KB
 Viewed:  798 Time(s)

Aktivní výhybka-blok.JPG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel2
Hifista


Založený: 18 máj 2007
Príspevky: 129
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2012 22:58:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Aktivní výhybka. DPS je prototyp, první verze, ale zřejmě DPS předělávat již nebudu. Zapojení přestálo odladění pouze s jednou nepatrnou změnou oproti původnímu návrhu.


Aktivní výhyba.jpg
 Description:
 Filesize:  145.63 KB
 Viewed:  815 Time(s)

Aktivní výhyba.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel2
Hifista


Založený: 18 máj 2007
Príspevky: 129
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ne september 02, 2012 23:08:35    Predmet: Odpovedať s citátom

2 x DPA380, Dispre, aktivní výhybka.
DPA není moduschop. Vše vyrobeno doma ručně za pomocí obyčejné vrtačky Bosch z Baumaxu v akci, pilníku a svěráku.



DPA.JPG
 Description:
 Filesize:  91.53 KB
 Viewed:  765 Time(s)

DPA.JPG



DPA_aktiv_dispre.JPG
 Description:
 Filesize:  138.57 KB
 Viewed:  755 Time(s)

DPA_aktiv_dispre.JPG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po september 03, 2012 08:31:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Super Karle.

V jaké výšce je výškáč od podlahy a budeš taky patlat ten basák nebo v aktivu nejsou slyšet jeho neduhy?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Po september 03, 2012 09:08:28    Predmet: Re: Karel2 Odpovedať s citátom

Karel2 napísal:
...Vše vzniklo jen na základě amatérského zájmu o HiFi. Tím, že se jedná z mé strany vysloveně o amatérské výrobky, odpovídá konečný výsledek plně této kategorii. A to jak provedením, tak zvukem ...

Dovolím si nesouhlasit.
Přál bych Vám vidět ty zesilovače i ostatní přístroje v reálu.

Jak je zřejmé výše, Karel2 mmj. kompletně renovoval starou, totálně zprzněnou NC-450ku. Nová dýha a lak je samozřejmě přesně sladěn s odstínem beden a stojanu. Protože gramo bylo dělané dodatečně, vyzkoušel postupně asi 50 kombinací mořidel a laků, než byl spokojen Very Happy. Takto vypadá výsledek (viz příloha). Ale takhle je to u něj se vším. Naštěstí dokáže svůj perfekcionalismus udržet na uzdě a v reálném čase své projekty dotáhnout do konce. Čímž by mohl být mnohým kolegům příkladem ...



NC-450 konečný stav.jpg
 Description:
 Filesize:  107.23 KB
 Viewed:  749 Time(s)

NC-450 konečný stav.jpg



Elektronika NC-450.jpg
 Description:
 Filesize:  141 KB
 Viewed:  845 Time(s)

Elektronika NC-450.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel2
Hifista


Založený: 18 máj 2007
Príspevky: 129
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po september 03, 2012 10:17:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:

V jaké výšce je výškáč od podlahy a budeš taky patlat ten basák nebo v aktivu nejsou slyšet jeho neduhy?

Střed výšky je 92,5 cm na podlahou.

Někdo mohl již zaregistrovat, že veškeré dění se točí na ose Tábor – ČB okolo členů AlešK, Křeček a Karel2.
AlešK je kolega z Tábora, ideový tvůrce beden „Seas“, velký experimentátor a velký HiFi kamarád.
Prakticky všechny úpravy, co dělal AlešK, nebo já, jsme navzájem vyzkoušeli.
Měl jsem nátěr na L26, ale dal jsem ho dolů. Dokonce to probíhalo tak, že jsme si naše L26 vzájemně vyměnili, abychom úpravy mohli lépe posoudit na vlastním aparátu u sebe doma.
Mně to prostě doma s nátěrem nehrálo, něco tomu chybělo. U AlešeK ty bylo přesně naopak.
Vliv místnosti a akustika prostoru je větší parametr, než si dokážeme a chceme připustit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist