Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Alternativní metody měření
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 20:32:30    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Trvám na měření odolnosti vůči VF rušení, možnosti jsou měření AM a FM modulovaným VF signálem ev. přimíchaným k audio signálu, nebo bez audio signálu.....


Ano, rušení může být problém. A to nesmíme zapomínat, že může přicházet třemi cestami.
Vzduchem - nutnost uzavřené krabice z hliníku 10 mm
Po signálových kabelech - v závislosti na kabeláži a připojených komponentech to hraje pokaždé jinak.
Rušení ze sítě - opět vliv místních podmínek plus použití/nepoužití oddělovacího trafa, filtrů, či sofistikovanější "pračky napájení"
Také bychom neměli zapomínat na význam stíněného síťového kabelu včetně toho, kde je stínění spojeno se zemí.

Jistě jsem na mnoho věcí zapomněl, ale už ze zmíněného výčtu je zřejmé, že pro měření nebudou vždy stejné podmínky a vypovídací schopnost je tedy silně omezená. Zejména když měření odolnosti proti rušení nemá přesně danou metodiku a potřebné přístroje jsou velmi obtížně dostupné.

Ty samé věci pak ovlivňují i poslechové testy, které jsou navíc zatížené dalšími chybami a nepřesnostmi.

Protože posloucháme ušima a nikoliv spektrálním analyzátorem, nakonec bude přeci jen nejlepší pro posouzení komponentů použít dlouhodobý soustředěný poslech ve známém prostředí a na známých komponentech.

Promiňte, dovolil jsem si malý odhad, jakým směrem by se debata dále vyvíjela, už jsme toto kolečko párkrát absolvovali...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 20:41:50    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa So december 13, 2014 17:49:12, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 21:17:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj preto je "rozumné" používať výstupnú tlmivku (a boucherot) a neriešiť tlmené rezonancie napr. 1uH výstupnej tlmivky s kapacitou 1uF//4-8R pri nezmyselných (nerealistických) testoch obdĺžnika 20-100kHz do kapacitnej záťaže ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 21:22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Stačí udělat širokospektrální měření (osciloskopem ev. VF analyzátorem) na výstupu toho kterého zesilovače, pro ten který reproduktorový kabel (s připojeným repro) a propojený celý audio řetězec. Výsledky se jasně ukážou.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 21:33:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ovšem počujeme (obvykle..) to, čo je v audiopásme...Takže vf analyzátor nie je nutný, stačí obyčajná zvukovka a zistiť rozdiely s pripojeným /odpojeným reproboxom (pozor na hluk v okolí, Smile ) priamo na výstupe zosilňovača..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 21:47:06    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ovšem počujeme (obvykle..) to, čo je v audiopásme...Takže vf analyzátor nie je nutný, stačí obyčajná zvukovka a zistiť rozdiely s pripojeným /odpojeným reproboxom (pozor na hluk v okolí, Smile ) priamo na výstupe zosilňovača..


Nemusí být relevantní - kabel jako anténa se chová s připojenou bednou jinak než bez ní ...

Měření širokopásmovým spektrákem IMHO by bylo užitečné, bohužel je to zařízení dosti náročné - hlavně na peníze. Navíc se s ním dají velmi snadno naměřit nesmysly. Já mám USB osciloskop, který umí FFT, bohužel není moc citlivý - třebas to někdy zkusím, dá se měřit s vysokoohmovou sondou, což běžné spektráky umějí zpravidla jen s aktivní sondou. Což je nutné, když se má měřit na vstupech. Ale jen mít přehled o spektru nestačí. A především je nutné vyřešit měření na audio signálu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 06:03:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, "ukončený " kábel sa správa ako anténa inak ako s otvoreným koncom. Ale ak sa jedná o zosilňovač, v 100% (v normálnej prevádzke) tam nejaký reprobox pripojený je, a meranie by malo rešpektovať prevádzkové podmienky. Nakoniec nič nebráni ten reprobox pre informáciu odpojiť.
VF analyzátor je dobrý pre presnejšie určenie kmitočtu (odrušenie) a identifikáciu prípadného zdroja rušenia, či je to rozhlas, TV, WiFi ,GSM alebo sused rádioamatér s 1kW koncom..FFT s "obyčajným" dig. osciloskopom je nepoužiteľné ("samorušič"), chcelo by to nejaký Anritsu alebo R&S analyzátor tak do 5GHz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 07:45:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhledem k tomu, že dokážeme ušima rozeznat i dva různé kabely, které mají shodný odpor a kapacitu, ba i vf impedanci a liší se "jen" materiálem dielektrika, tak se o rozlišitelnost přístrojů nebojím. Jako úhelný kámen měření je IMHO volba měřícího signálu - reprodukovatelného.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 07:55:57    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
dokážeme ušima rozeznat i dva různé kabely, které mají shodný odpor a kapacitu, ba i vf impedanci a liší se "jen" materiálem dielektrika

V korektnom slepom teste, skutočne len sluchom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 08:32:21    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
Vzhledem k tomu, že dokážeme ušima rozeznat i dva různé kabely, které mají shodný odpor a kapacitu, ba i vf impedanci a liší se "jen" materiálem dielektrika ...

Opravdu? Vy a kdo ještě Very Happy ?
V tom případě Vás zvu do ČB na slepý test reprokabelů, které se budou lišit v podstatě pouze materiálem dielektrika (teflon vs. PE).
Přestože pro klid duše používám kabely s teflonem, při slepém testu jsem poznal kulové.
Stejně, jako jsem nepoznal čistou Cu a postříbřenou Cu.
A to mám, myslím, vcelku slušně hrající a rozlišující sestavu.

Jediné, co jsem byl schopen naslepo identifikovat, byl souběh nestíněného repro kabelu s nestíněným síťovým. Při pouhém křížení to slyšet nebylo.
Při pokusu se stíněním reprokabelu (několikanásobné omotání silnou hliníkovou folií) už souběh také nebyl slyšet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 08:44:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Něco k tématu HDMAS by nebylo ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 09:11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale však to je k téme, ak chceme meraním ("HDMAS") identifikovať čo počujeme , tak je najprv vhodné zistiť, či skutočne niečo počujeme.
Nie len povedať, "ja to počujem a basta", a poďme hľadať metódu, ktorá potvrdí môj dojem..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 09:57:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozumím, ale mám, nevím proč, pocit, že žádná shoda, natož metodika poslechu a měření na tomto fóru nikdy nevznikne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 10:33:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Shodu jsem nikdy nepředpokládal, ale třeba se objeví nějaké zajímavé nápady - takový malý brainstorming. Ostatně už se objevily. Bylo by ale dobré, kdyby kromě psaní polemik sem někdo taky něco zkusil.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 27, 2012 17:24:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Však já jsem zkusil - diferenční metodu.
Je analogová, bez A/D převodu, bez měření a grafů, v reálných podmínkách na sestavě s CD přehrávačem, zesilovačem a reprobednami, nestatickým reálným signálem (hudba). Vyhodnocení ušima. Nic průkaznějšího si neumím představit.
Operační zesilovač, který měl být jedním ze základních škodlivých činitelů, dělal přesně to, co má, totiž zesiloval bez jakýchkoliv záhadných neměřitelných zkreslení.
Ovšem stačilo dát do porovnávací cesty RC článek s mezní frekvencí cca 1MHz pro vyrovnání fázového posunu (zpoždění), aby ze mě PMA udělal debila, který vnesl do metody nepřípustné lineární zkreslení.
Účelu bylo dosaženo, vykašlal jsem se na další pokusy, protože tohle nemám zapotřebí.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 09:30:08    Predmet: Odpovedať s citátom

2Křeček:
přesunem se ty příspěvky trochu přeskupily - měl jsem na mysli signálové kabely- konkrétně RCA( cinch ) slyšitelné to je na podání prostoru a ověřil jsem si to na více osobách - vesměs zaujatých proti VBPAM. Divil bych se, kdyby to někdo nepoznal. A není na to třeba zvláštní kvality aparátu, (nebo možná naopak). Na komerci to bylo slyšet vždycky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 09:32:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkušební signál -- zajímavým signálem pro uchometrické posouzení je sterofonně nahraný potlesk - nějak mi nenapadá způsob vyhodnocení měřením. Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 12:55:14    Predmet: Odpovedať s citátom

To JHradec: Zajimave. mely ty porovnavane kabely i shodne konektory mechanicky,elektricky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 15:18:59    Predmet: Odpovedať s citátom

To je pravda, neměly - VBPAM kabely měly konektory horší - z GME.
Po pravdě řečeno, rozdíl mezi konektory jsem neregistroval - pokud je vše OK. pokud není, je zajímavé konektory namazat ( vazelínou) - zlepšení slyšet je.Je to o kvalitě kontaktu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 18:23:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Seriozni vyrobci-napr. Neutrik udavaji i elektricke veliciny-a myslim,ze se budou u jednotlivych vyrobcu lisit,o kvalite kontaktu ani nemluve. Nechci rozhodne rozpoutat flamewar typu nejlepsi je cinh za 2tacy,klidne koupim za 150., kdyz bude dobrej Smile. Kdyz porovnavat nuance .tak vsechny Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Po október 01, 2012 18:31:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Seriozni vyrobci-napr. Neutrik udavaji i elektricke veliciny-a myslim,ze se budou u jednotlivych vyrobcu lisit,o kvalite kontaktu ani nemluve. Nechci rozhodne rozpoutat flamewar typu nejlepsi je cinh za 2tacy,klidne koupim za 150., kdyz bude dobrej Smile. Kdyz porovnavat nuance .tak vsechny Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist