Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

BV Audio MAX – high-end reprosoustavy
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Po január 14, 2013 16:05:04    Predmet: BVaMax Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil palipol dňa Št február 19, 2015 16:30:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po január 14, 2013 17:53:54    Predmet: Odpovedať s citátom

palipol
Meraní je viac , nezvyknem utajovať fakty, začína to tu, http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=176980#176980, a diskutujúci o nich určite vedia. Ale že to zaujíma Vás, to ma potešilo Smile . Len sa nezačnite zaujímať, ako sú na tom v tomto ohľade planáry..
2 Mabat
TPL150H je horizontálne určite spektrálne vyrovanenejší, smeruje to s rastúcim kmitočtom výrazne menej (od 1500Hz do cca15kHz to má prakticky konštantný vyžarovací uhol, cca 70-80st. pre-6dB), ako merania WG, ktoré som videl od Vás. Vertikálne je to užšie ako WG, ale zužuje sa to plynule, bez nejakých skokov. Čo bude subjektívne lepšie?
Pod deličkou to bude dané len smerovým vlastnosťami naväzujúceho reproduktora, čo bude menej smerové do 1500Hz, 6" alebo 10-12"?. TPL150 aj tie Vaše WG sú delené +- rovnako.
BTW, s akým AMT (nie s "Hochend" páskou..) so zvukovodom máte skúsenosť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po január 14, 2013 18:10:27    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
TPL150H je horizontálne určite spektrálne vyrovanenejší, smeruje to s rastúcim kmitočtom výrazne menej (od 1500Hz do cca15kHz to má prakticky konštantný vyžarovací uhol, cca 70-80st. pre-6dB), ako merania WG, ktoré som videl od Vás.

S tím bych si ovšem dovolil polemizovat. Bylo by to dobře vidět ve dvou stejných grafech, nejlépe polárních mapách.

Ať nemluvíme do větru, moje 12"WG horizontálně, 300Hz - 15kHz (okno 5ms, po 10°, dodatečné vyhlazení 1/12okt., krok izobar 1dB, žlutá je zhruba -6dB):


IMHO nezbývá, než abyste dokázal svá slova stejným obrázkem.

citácia:
Vertikálne je to užšie ako WG, ale zužuje sa to plynule, bez nejakých skokov.

S tím bych si dovolil (silně) polemizovat také, ale dokud neuvidíme vertikální měření, nelze to rozsoudit. Vím, jak takové měniče běžně vypadají vertikálně, ten zvukovod na tom bohužel už mnoho nezmění, resp. nezachrání.

Ale nemám v úmyslu dál komentovat ty reprobedny, může mi to být jedno a jistě nebudou hrát špatně. Reagoval jsem jen na ta řekněme polovičatá vysvětlení. BTW, 12"OSWG (90deg) dělím na 1 kHz s 12" basákem, právě proto, aby to na sebe hladce navázalo horizontálně i vertikálně a dál pokračovalo s celkově konstantním DI (dejme tomu), kdežto ten pásek na výškách padá celkově mnohem rychleji, to je zcela nezpochybnitelné. Poučeným bastlířům je to jasné, je to zbytečné to tu popisovat. Ostatním to beztak mnoho neřekne. Každopádně 6,5" přímovyzařující střeďák toho ještě na 1kHz mnoho nenasměruje, to je také jasné.

BV napísal:
Čo bude subjektívne lepšie?

Nakonec, až bude příležitost, ať někdo vezme moje bedny "RpM" a postaví to vedle toho... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Po január 14, 2013 23:08:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Napriklad v Hradisti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po január 14, 2013 23:14:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Tam zejména Very Happy
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 08:06:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked dobre rozumiem problematike, tak WG alebo CD preukaze svoje vyhody v beznych uzavretych posluchovych priestoroch. Minimalne WG a pravdepodobne aj CD nekladie doraz na vyrovnanu osovu FR. Na zahrade pocut audio retazec bez nadbytocnych vplyvov miestnosti.
Kazdopadne ste vitani, testujeme aj v miestnosti, hoci trochu nestandardne velkej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 08:34:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen na dovysvětlenou pojmů,

WG = acoustic waveguide, tj. zvukovod. Termín původně použitý Geddesem v poměrně omezeném rozsahu, dnes už vesměs označující zvukovod obecně. Pokud se dnes někde píše OSWG, jde o jednu z těch několika geometrií, na které se označení waveguide původně vztahovalo, tehdy pro odlišení od termínu "horn".

CD = constant directivity, konstantní směrovost. Obecně vlastnost čehokoliv, kde šíře vyzářeného svazku nezávisí na frekvenci. OSWG je pak také CD WG Smile
CD mohou být např. i staré difrakční horny, které jsou ovšem pro hifi nepříliš vhodné, atd., stejně jako "pravé" všesměrující reprobedny. "CD vs WG" je nesmysl...
Stejně tak ovšem existují zvukovody, které nejsou CD (exponenciální, aj.), neboli se zvyšující se frekvencí směrují víc a víc, stejně jako jakýkoliv klasický (tj. "pístově" se pohybující) přímovyzařující reproduktor.

Zvukovod s reproduktorem, který tady použil BV, je zřejmě konstantně směrující v horizontálním směru, vertikálně nikoliv. Výkonová chára, související se spektrem rozptýleného zvuku v místnosti, je dána obojím dohromady, tam směr prakticky nehraje roli.

DI = directivity index, index směrovosti.

jmd napísal:
Ked dobre rozumiem problematike, tak WG alebo CD preukaze svoje vyhody v beznych uzavretych posluchovych priestoroch.

Ano, přesně o to jde. Venku na louce pak "pouze" uslyší všichni tentýž zvuk, v rámci možností. Obecně u CD se může "sweetspot" i výrazně rozříšit, což potvrdí každý, kdo takové bedny slyšel (ten pojem se IMO váže hlavně na špatně směrující reprobedny).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 09:48:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Rovnaké typy obrázkov v rovnakom merítku. Čo klesá rýchlejšie, čo je viac kmitočtovo závislé mimo osi?
Tretí obrázok je datasheetu TPL150H, horizontálne (plná čiara)aj vertikálne (čiarkovaná)
A keď ten zvukovod je vertikálne úzky, tak mimo horizontálnej roviny vyžaruje menej , je aj menej výkonu z odrazov od podlahy a stropu, takže je menší vplyv smeroviek vo vertikálnom smere, to je praktická skúsenosť zo subjektívneho vnemu (podobne napr. v PA technike line array, zlepšuje to zrozumiteľnosť - okrem iných výhod). Nedá sa síce počúvať poležiačky na zemi , ani "nastojáka" meter pred boxom, ale to asi nebude na závadu. K rovnakému problému sa dá pristupovať rôzne, podstatný je výsledok, v tomto prípade pocit poslucháča.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 10:08:54    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, buďme konkrétní a poctiví, aby se nesrovnávaly hrušky a jabka.
Vaše reprobedna má takhle především širší vyzářený svazek (směruje horizontálně celkově méně - musí, protože tam je jen 6,5"), proto, aby bylo srovnání relevantní, musel byste rozšířit měřené úhly dál přes 60deg - i tam to u vaší bedny ještě nezanedbatelně vyzařuje a ovlivňuje výsledek.

U těch "mých" beden na obrázku (10"OSWG) je jednak chára až do cca 40deg mimo osu dá se říct beze změny, což pro potřeby přímého zvuku naprosto stačí (ideální poslechová osa je 20-30deg), ale hlavně dál poměrně rychle padá v SPL, čili tam už se vliv na celkový zvuk a výkon minimalizuje - tam jsou v reálných podmínách už stěny, od kterých se to odrážet pokud možno nemá...

Polární mapy umí tohle všechno IMHO ukázat daleko lépe. Když mi pošlete ta data, zobrazím to ve stejných grafech. Nejde mi o nějaké předhánění, jen o relevantní srovnání.

- Obrázky z datasheetu mě při vší úctě nezajímají, musel byste ukázat měření na skutečné bedně. Tenhle obrázek průběhu indexu směrovosti je totiž ještě velmi milosrdný Smile

PS - když už jste zmínil line array (srozumitelnost, atd.), tam těchto vertikálních prvků právě musí být nad sebou víc, aby to ruzumně fungovalo. Vy tam máte jen jeden.


Naposledy upravil MaBat dňa Ut január 15, 2013 10:54:21, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 10:52:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Merania vo vzťahu k tomu 6,5" (v horizontálnej rovine) je v prvom obrázku, je to od 500Hz, delička je asi 1500-1600. Vertikálne som to nemeral, ale určite to pri osovej vzdialenosti stredu a výšky cca 20cm nebude v okolí deličky nejako horšie ako pri 10" stredobase a 10" WG, pri 12" to bude horšie, nad deličkou je to dané zvukovodom.
Čo ma zaujíma z hľadiska subjektívneho vnemu je pásmo, kde je aj dosť výkonu v prirodzenom signále (ten box je prioritne určený pre hudbu..), nad 10-15kHz už toho veľa nie je, preto som ani nemeral cez 60st., tam je subjektívny vplyv odrazov kmitočtov nad 10-15kHz minimálny. Je to o praktickej skúsenosti, rozhodol sa na základe toho. Spektrálna vyrovnanosť v pásme do 10kHz v realistickom rozmedzí uhlov sa mi zdá pre subjektívny vnem dosť významná. A prekvapivo, pri tom TPL150H sweetspot nie je horizontálne nijako široký, tak "jednochlapový" Smile, subjektívny vplyv má aj zmena vzdialenosti od boxov pri posuve od stredu.
Ad line array-účelom je čo najviac zúžiť vertikálnu smerovku od čo najnižších kmitočtov (rozmery Sazka areny sú iné ako obývačky..) preto sa skladajú nad seba, je to kvôli tým15"-12" v boxoch, aby už tie vertikálne smerovali (stĺp) nie kvôli výškam, tam sa práve naopak boxy vertikálne "uhlujú", aby to (výšky) rovnomerne pokrylo celé auditórum, ale podľa možností nič mimo. A úzka vertikálna smerovka jednej výšky minimalizuje lobbing na výškach pri ich vertikálnom skladaní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 11:07:29    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Vertikálne som to nemeral, ale určite to pri osovej vzdialenosti stredu a výšky cca 20cm nebude v okolí deličky nejako horšie ako pri 10" stredobase a 10" WG, pri 12" to bude horšie

Very Happy
Vlnová délka na 1600Hz (u Vás) je 21cm ... rozteč měničů 20cm
Vlnová délka na 1200Hz (10"WG) je 28cm ... rozteč měničů je cca 28cm
Vlnová délka na 1000Hz (12"WG) je 34cm .. rozteč měničů je cca 33cm

Tj. jedná se pořád o dost srovnatelnou situaci. To zde ale teď nehraje roli - pokud se ptám na vertikální cháru, tohle konkrétně mě zrovna nezajímá, ani to, jak to vypadá nad 10-15kHz.

citácia:
..nad deličkou je to dané zvukovodom.

No a právě to by mě zajímalo reálně změřené Smile
- Protože, jak sám říkáte, "Spektrálna vyrovnanosť v pásme do 10kHz v realistickom rozmedzí uhlov sa mi zdá pre subjektívny vnem dosť významná."

citácia:
nad 10-15kHz už toho veľa nie je, preto som ani nemeral cez 60st., tam je subjektívny vplyv odrazov kmitočtov nad 10-15kHz minimálny.

Ale právě mezi 1 - 10kHz tam je toho pořád dost...

Ale dost možná, že u Vás to o moc širší nakonec nebude. Chtělo by to ale opravdu vidět měřené dál přes 60deg. Bohužel dole není úplně snadné se něčeho chytit pro přesné srovnání. Ono se to asi při 6,5" oproti 10" nebo 12" na řekněme 300Hz o moc lišit nebude, možná mi to taky úplně nesedí, i když 12" už by i tam oproti 6,5" trochu směrovat mohl.


Naposledy upravil MaBat dňa Ut január 15, 2013 11:19:01, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rotr
Hifista - pokročilec


Založený: 11 jún 2008
Príspevky: 339

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 11:18:27    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

Nakonec, až bude příležitost, ať někdo vezme moje bedny "RpM" a postaví to vedle toho...


Buď u mne v Plzni, nebo do 150km, mohu nabídnout svoje RpM.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 12:08:45    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
A úzka vertikálna smerovka jednej výšky minimalizuje lobbing na výškach pri ich vertikálnom skladaní.

Jednak není úzká, ale rapidně se zužující přes pásmo 1-10kHz, což není to samé. A že tam ani u jedné takové nejsou jevy, jako lobing (což zcela odporuje mé zkušenosti, byť ne na podobném zvukovodu), nezbývá, než abyste ukázal na měření. Z mé zkušenosti je vertikální chování takových zařízení dost ošklivé a rozumím, že se Vám nechce to ukazovat. Obrázek indexu směrovosti z datasheetu je taková chytrá horákyně, co si budem nalhávat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 12:29:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono by možno bolo dobre ukázať aj obrázok vertikálnych smeroviek tých "pekných sústav". Ako hľadám tak hľadám, žiadne som nenašiel ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 12:33:30    Predmet: Odpovedať s citátom

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=178389#178389

Od 2 kHz, kde končí vliv středobasu, je to z principu stejné, jako na obrázku (až na okrajový vliv ozvučnice). Opakuji, že mi teď nejde přímo o oblast dělící frekvence, kde rozhodují i jiné věci jako strmosti filtrů, aj., a hlavně se tam s tím už principiálně moc dělat nedá, což ale neplatí všude jinde, konkrétně u beden BV řekněme o pásmo 3 - 10kHz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 12:39:27    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil palipol dňa St január 14, 2015 23:49:21, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 20:08:01    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW ten AMT nema s paskom spolocne skoro nic - okrem toho ze tak na prvy pohlad vyzera.

A este je zaujimave ze sa tu vsetci obuli do MAX-u co sa tyka vertikalnej smerovky. /bez debaty to smeruje/

Pisem v kontexte toho ze uz dlhsi cas BV ma top model to iste /bez hornu/.
Ten horn ale na vertikalne smerovanie urcite nema vplyv.

Mna by skor zaujimalo - /otazka na p. Buntu/ preco tento raz pouzil verziu s hornom - pripadne ci experimentoval aj s holou verziou. Islo iba o delay na xo? Inak gratulujem ku krasnej sustave a rad si ju aj vypocut.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut január 15, 2013 23:13:47    Predmet: Odpovedať s citátom

2 tomtom
O jednom dôvode som písal, oneskorenie a "zákryt " čela impulznej odozvy stredu a výšky, Druhý dôvod je zrejmý z pohľadu na smerové charakteristiky "holej" verzie a typu so zvukovodom.
2godz
citácia:
Zdá sa mi dosť trapné vyzývať ma k zverejneniu vertikálnych smeroviek, pričom ty...

Kto to napísal? : Ak uvidím niečo podobné od vás (godz, mabat) nemám problém..A ešte raz, úzky vyžarovací uhol vertikálne (resp. rovnomerne sa zužujúci, aby ma mabat nechytal za slovíčka), považujem za výhodu, naopak horizontálne čo najrovnejšiu(nielen plynule klesajúcu, to zmení spektrálne zloženie a vnem mimo osi) kmit. charakteristiku aj mimo osi


Naposledy upravil BV dňa St január 16, 2013 08:48:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 08:35:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie repro dizajnovo vyzeraju uplne skvele.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 09:28:36    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ak uvidím niečo podobné od vás (godz, mabat) nemám problém..

Jak říkám, u mých beden (jedná se o ty v avataru), s jejichž srovnáváním jste tu začal, je vertikální chování nad 2 kHz prakticky stejné, jako horizontální, které je na následujícím, již uvedeném, obrázku. Je to dané symetrií zvukovodu, až na vliv ozvučnice, který je tady nevýznamný:



Nejde teď o oblast dělící frekvence (u mě cca 600-2000Hz, u vás okolo 1600Hz - nevím jak široké pásmo to bude), ukažte proto prosím vertikálně pásmo 3 - 15kHz, kde už je to i u Vašich beden nejspíš dané zvukovodem. To je to, po čem volám, a kde jsem své "měření" už ukázal (nemůžu za to, že to mám jednodušší kvůli symetrii).
citácia:
A ešte raz, úzky vyžarovací uhol vertikálne (resp. rovnomerne sa zužujúci, aby ma mabat nechytal za slovíčka), považujem za výhodu

Tvrdím, že není rovnoměrně se zužující, tj. že to není slovíčkaření, ale že tam ten výškový měnič dělá slušnou paseku. Aspoň taková je má zkušenost. Chcete-li prokázat něco jiného, budete muset ta měření provést. Ukázalo-li by se aspoň trochu kultivované chování, byl bych opravdu překvapen s sklonil se před Vaší intuicí.

Z mé strany vše. Neměl bych potřebu tu o tom vést podobné polemiky, kdybyste to nezačal dle mého názoru pokrytecky a do značné míry nesmyslně a neopodstatněně srovnávat, v kombinaci s prohlášeními, které se velmi pravděpodobně ani nezakládají na skutečnosti.

Pokud totiž cough napsal
citácia:
Když jsem po krátkém poslechu MAXu zhodnotil první dojem, že je to „na vrchu“ trochu tupé a šedivé a ne úplně rozlišuje nahrávky jak bych si představoval,..

Je IMHO naivní se domnívat, že za to může zesilovač, a že se jeho výměnou něco výrazně zlepší. Výkonová chára výškáče rychle padá díky jeho ukrutné směrovosti - to je podle mě ten hlavní důvod.


tomtom napísal:
BTW ten AMT nema s paskom spolocne skoro nic - okrem toho ze tak na prvy pohlad vyzera. /bez debaty to smeruje/

Sám jsi napsal hned tu nejpodstatnější společnou vlastnost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 10:07:57    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

Pokud totiž cough napsal
citácia:
Když jsem po krátkém poslechu MAXu zhodnotil první dojem, že je to „na vrchu“ trochu tupé a šedivé a ne úplně rozlišuje nahrávky jak bych si představoval,..

Je IMHO naivní se domnívat, že za to může zesilovač, a že se jeho výměnou něco výrazně zlepší. Výkonová chára výškáče rychle padá díky jeho ukrutné směrovosti - to je podle mě ten hlavní důvod.


Na toto môžem kľudne zareagovať ja - od r. 2004 mám PA300, od r. 2007 som mal (a jeden kus ešte mám, aj keď teraz už len na basovú sekciu) PA300SE a od tohto roku PA300SSE. Takže môžem bez problémov zrovnávať.
Jav, čo popisuje Cough sa nevyskytuje len na bedniach MAX, ale na všetkých.
Teda si dovolím tvrdiť, že je to spôsobené ampom, nie bedňami.
Ešte inými slovami - výmenou za SSE sa OTVORÍ zvuk na stredoch a hlavne na výškach. Cough to vystihol absolútne presne. A presne aj to bol dôvod, prečo som menil za SSE.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 10:11:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to jen spekulace, ale jde také o míru obou vlivů. Bohužel se zesilovačem snadno hneš a vyzkoušíš to, u bedny, pokud bude trpět něčím takovým, už těžko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 10:54:13    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Je to jen spekulace..
, hovorí ten, čo ukázal len horizontálne smerovky s tvrdením , že vertikálne to bude rovnaké . A napriek tomu, že ten reproduktor (TPL150H) nepočul, nemeral , tak vie , že to (zvukovod)bude robiť paseku. Takže nič také sa nekoná..Ten reproduktor ničím "netrpí" ,ani nerobí paseku, na rozdiel od.. Kto si to vypočuje, urobí si názor sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 11:01:14    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
, hovorí ten, čo ukázal len horizontálne smerovky s tvrdením , že vertikálne to bude rovnaké .

Pane Bunto, lidé také přišli na to, že Země je kulatá, dřív, než ji viděli z vesmíru.
Měl jsem Vás vždy za seriozního a rozumného člověka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 11:13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale o tom ja nepochybujem, len vy tvrdíte, že určite bude nejaká šišatá, rovnako verím že vlastnosti symetrického zvukovodu budú rovnaké vertikálne aj horizontálne. Len Vy neveríte, že vertikálne bude páskový menič (vyžarovanie) užší, a tvrdíte , že vertikálne symetrický zvukovod urobí paseku. Akú? Prečo? Jediný dôvod? Jednoducho to nemá rovnaké smerovky vertikálne aj horizontálne, je to viac roztiahnuté do šírky ,s menšou kmitočtovou závislosťou, na úkor užšej vertikálnej charakteristiky a je to plynulé, bez anomálií.
Snažím sa byť seriózny, ale na to je nutný rovnaký prístup aj z druhej strany, inak to pripomína brouka Pytlíka..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 11:18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ach jo. Každý měnič, jehož velikost se stane nezanedbatelnou vzhledem k vlnové délce, začně dělat akusticky problémy, to přece víte. Je to jednoduše kvůli relativně velkému vertikálnímu rozměru toho výškového měniče. Ani ideální takový zdroj nedá nijak pěkný výsledek přes tak široké pásmo, nakonec stejně jako kruhový kmitající píst - od jistých frekvencí se to začne chovat pro potřeby reprodukce jednoduše nevhodně, nemluvě pak o reálných vlastnostech.


Jak "do šířky roztažené"??? Pokud to máte rovné v ose a vertikálně to začne směrovat nepoměrně víc, než horizontálně -oproti zbytku bedny-, znamená to jediné, a to, že výkon jde celkově dolů. To je elementární věc. Jediná oklika, jak na to jít, je udělat velké převýšení charakteristiky v ose a snažit se na tom ve výsledku něco nahnat, ale jen za cenu zabarvení přímého zvuku. To není kvalitní "Neutral & True" reprodukce...

Obrázek výše není IMHO dobrá vizitka.

Zdá se, že jakmile jde o byznys, jde racionalita stranou Confused Víc k tomu opravdu nemám chuť psát a jsem dalek dostávat se do nějakých obchodně motivovaných sporů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 11:37:11    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Každý měnič, jehož velikost se stane nezanedbatelnou vzhledem k vlnové délce, začně dělat akusticky problémy, to přece víte.

Ano, začne smerovať.. Ak sú vertikálne a horizontálne rozmery nerovnaké, tak smeruje nerovnako. Preto som použil tentoraz aj zvukovod, ktorý prípadné smerové nerovnomernosti verzie bez zvukovodu dosť "vyhladí" a dosť aj eliminuje vplv difrakcií na ozvučnici
Ten vyžiarený výkon je , názorne, ako lúč baterky. Vy ho máte kuželový, TPL150H viac roztiahnutý do šírky, na úkor vertikálneho vyžarovania, je to zámer, rovnako ani reflektory na aute nemusia svietiť na zem a do neba. . V ose je svetelný tok (akustický tlak, SPL..) v obidvoch prípadoch rovnaký, ak neuvažujem odrazené zložky. A ak je pokles mimo osi pre rôzne kmitočty (svetla aj zvuku..) podľa možnosti rovnaký, tak sa nemení"farba", ani zvuku, ani svetla, len intenzita.Je to síce veľmi hrubá analógia, ale čo už.
A bez obáv, skutočne je to "neutral & true", žiadna syntetika a ucinkaná paráda. Ten byznys radšej nekomentujem, boli by to len bodky.


Naposledy upravil BV dňa St január 16, 2013 11:42:30, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St január 16, 2013 11:40:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pak se ale obávám, že tomu úplně nerozumíte, tj. vztahu směrového vyzařovacího diagramu, osové a výkonové charakteristiky. Pravděpodobně i z toho pramení tahle debata. Dokud si ale tohle neumědomíte a nesrovnáte, tak těžko něco dál řešit.

Vyrovnané spektrum výkonu můžete mít při vyrovnané osové charakteristice (přímého zvuku) jen za předpokladu konstantní směrovosti, a to celkové, nejen horizontální. Pokud ji nemáte, jako že nemáte, nemůžete to mít všechno zároveň. Až takhle je to jednoduché. Přes to fyzikálně nejede vlak.

citácia:
Ano, začne smerovať..

Ano, ale pozvolně opět jen do určité frekvence. Pak to jde celé do háje. Teoreticky i prakticky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št január 17, 2013 11:01:09    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsem zvědav jak to dopadne Very Happy

BV: Vzhledově moc pěkné bedny Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi január 18, 2013 03:07:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Chválím dění v Trnavě.

Bylo by zajímavé ukázat měření zkreslení. Zejména nastavené na integrační čas alespoň 250ms, 90+96dB, 1/48 oct nebo vyšší fr. rozlišení (lze nastavit přes registr Windows). Planár od Beymy má na 4kHz (další na 19kHz) mechanickou rezonanci (vidět na impedanci, i všech charkách i bez zvukovodu). Mám zkušenosti s různými planáry a ty větší mají velice často podobné problémy, které se projeví jako velice úzkopásmové zkreslení tvrdého charakteru někdy v procentech (měření v datasheetu má rozlišení asi 1/8oct). Zkreslení bývá tak úzkopásmové, že je někdy potřeba nastavit i vyšší rozlišení než 1/48oct, aby bylo vidět na grafech (slyšet to je). Planární konstrukce už je v tomto problematická v principu, protože vratná síla je tvořena předepjetím vlastní membrány, která je ještě ke všemu plochá takže minimálně mechanicky stabilní (v případě skládané membrány o něco lepší). Doufám, že TPL150 tím netrpí, ale zajímala by mě měření.

Design beden určitě osloví spoustu lidí, zatížitelnost také a cena je příjemná. Nějaké mušky nechám žábám. Slimák určitě koupí spolu s NA Great Lucid AMT a naslepo porovná Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalšia
Strana 2 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist