Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ako správne testovať a porovnávať rozne HIFI káble.
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut apríl 09, 2013 09:49:47    Predmet: Ako správne testovať a porovnávať rozne HIFI káble. Odpovedať s citátom

Ak sa chce niekto vyjadriť a hlavne poradiť nech sem napíše k tejto problematike. Dakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Št apríl 11, 2013 23:42:21    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Měření základních el. parametrů

2. Poslechový test - třeba AB, dělaný ovšem objektivně, dostatečné množství pokusů, v každém případě jako slepý, a statistické vyhodnocení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11503
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 12, 2013 01:02:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno by nebolo ani odveci najprv skúsiť porovnať testovaný kábel s objektívne horším káblom a zistiť či je nejaký rozdiel.

Typicky "porovnania" USB káblov tým trpia a výsledok medzi $100 a $200 káblom je nerozhodný. Pritom porovnať aspon jeden z nich s obyčajným $5 káblom s feritovým krúžkom nikoho nenapadne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Pi apríl 12, 2013 01:21:09    Predmet: Odpovedať s citátom

@Sendy: Tu je príklad jedného takého pokusu:
http://www.stereophile.com/content/minnesota-audio-society-conducts-cable-comparison-tests-0
(4 reprokáble, ~50 počúvajúcich, 6+1 AB testov)

Čo mi tam chýba:
- AB porovnanie každého kábla samého voči sebe - samozrejme za rovnakých podmienok, vrátane prepájania (podľa mňa dosť zásadná vec)
- merali len f-char. v audiopásme a Cp. Chcelo by to minimálne komplet RsLsCp + char. v širšom pásme + možno prienik vf. (netuším akou metodikou)
- uprostred testovania vymenili PA...

Aj tak sú ale výsledky celkom zaujímavé (osobne ma prekvapuje, že sa vôbec niečo preukazné vo výsledkoch objavilo...).


A tu je celkom hodnotná zbierka linkov k veci:
http://www.head-fi.org/t/486598/testing-audiophile-claims-and-myths
napr.:
- http://www.apiguide.net/04actu/04musik/AES-cableInteractions.pdf (Davis 1991 - 12 reprokáblov + teória + závery)
- slepé testy koncov z 80. rokov (Copolla, Carver). Carver vtedy vyhral stávky s Audio Critic a Stereophile, že dokáže namodelovať (pri úplne inej topológii) zvuk ľubovoľného nimi zvoleného PA tak, že budú v slepých testoch neodlíšiteľné
- ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Št máj 09, 2013 20:27:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavel Macura píše -presunuté z témy Sieťový kábel Van den Hul


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 11601
Bydlisko: Praha
Zaslal: Št máj 09, 2013 18:55:59 Predmet:
Před několika týdny jsem měřil spektra na výstupu výkonového zesilovače, při použití různých síťových šňůr. Spektra nejsou stejná, tj. lze najít rozdíly. Je to víc patrné, když na stejném rozvodu je např. TV se SMPS napájecím zdrojem. Takže to nebude jen "voodoo". Je nutné měřit bez děliče na vstupu karty a signál nesmí být zamaskovaný šumem.
_________________
http://web.telecom.cz/macura/audiopage.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 09:48:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavne sa streba vysrať na nejaké merania, je dávno dlhodobo dokázané, že merania v prípade šnúr majú čo do posluchu nulovú výpovednú hodnotu , ak pri zámene kábla či už sieťového či signálového nezaznamenáte okamžitý rozdiel tak nemáte dostatočné dospelé komponenty z hladiska perfektného obvodového riešenia a tým pádom nedokážu odhaliť tie finesy čo káble odkrývajú.

Jedna vec na záver - dobrá zostava musí hrať dobre aj so základným káblom s poctivými parametry typu RG 62 / RG 58 !! to si prosím uvedomte , tými drahými tkaničkami už len prednes jemne doladujeme prípadne odstraňujeme náznaky niečoho čo nám nesedí.

Prirodzene na trocha slušnom zosiľňovači nie je problém okamžite odhlaiť rozdiel medzi RG62 a 100 Euro káblom XLO ULTRA , to je jasný , ALE ! hrať to musí aj stou RG62 , ak nie káblom to nedohoníte . Na masovej produkcií typu Rihanna či Jeniffer Lopez to hádam už nik neporovnáva, lebo aj s tým som sa už stretol ! a neveril som vlaným ušiam a očiam.

_________________
Raspberry Pi 4 (Arch Linux MPD) ▶ Hiface EVO ▶ BB-DAC 24/192 ▶ BB Superclock ▶ SANSUI AU 907MR ▶ Custom RG214 ▶ ISOPHON VERTIGO ▶ JA:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 10:16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

To ravenman. A já to zas vidím přesně naopak. Když třeba PMA změří dva kabely s řádově stejnou cenou a vyřkne ortel "Tenhle je podle měření odolnější proti rušení", tak si ho koupím i přes to, že na své sestavě žádný rozdíl vlastníma ušima neuslyším. Jako technik zkrátka preferuju technicky správnější řešení i v případech, že je projev správnějšího řešení pod moje rozlišovací schopnosti. U kabelu za desetinásobnou cenu už bych se samozřejmě ošíval, a s kabelem za stonásobek bych poslal kohokoli kamkoli ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 11:04:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Za svoje vlastné prachy si svojimi vlastnými ušami vyber čo chceš, ale tvrdiť že

"merania v prípade šnúr majú čo do posluchu nulovú výpovednú hodnotu , ak pri zámene kábla či už sieťového či signálového nezaznamenáte okamžitý rozdiel tak nemáte dostatočné dospelé komponenty z hladiska perfektného obvodového riešenia a tým pádom nedokážu odhaliť tie finesy čo káble odkrývajú"

je trochu odvážne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 20:32:08    Predmet: Odpovedať s citátom

hovorte si čo chcete , ja som sa o všetkom presvedčil sám a serem na nejaké priebehy ak to bude hrať nahovno . Mnohí hifisti to už pochopili , pol života sa utvrdzujú názormi elektronikov a čumia na merania a nikdy im to nehraje .

Prirodzene týmto tvrdením nepodporujem dnešný biznis a klamanie blbého spotebitela / audiofila zlatými kontaktami či zásuvkami furutech alebo podložkami pod reprokáble

_________________
Raspberry Pi 4 (Arch Linux MPD) ▶ Hiface EVO ▶ BB-DAC 24/192 ▶ BB Superclock ▶ SANSUI AU 907MR ▶ Custom RG214 ▶ ISOPHON VERTIGO ▶ JA:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 22:20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

priklanam sa k nazoru ze signalovy kabel typu RG62, alebo koaxialny repro kabel 2x4mm (Klotz, Tasker...), dobre vyriesenym komponentom neublizi a blbo vyriesenym nepomoze. Exotickymi konstrukciami s extremizovanym jednym z elektrickych parametrov (L,C) sa da samozrejme "korigovat" vysledny zvuk aparatu.
Jeho dostatocne sofistikovany vzhlad, zvucnost mena a dostatocne vysoka list price vysledok zarucene koriguju tiez nejakym smerom ("odborne" by som to nazval "dojmologicka psychoakustika")
A tak stale dokola ako uz roky sa v tom da motat ako prd v gatiach:-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 22:55:47    Predmet: Odpovedať s citátom

ravenman napísal:
hovorte si čo chcete , ja som sa o všetkom presvedčil sám a serem na nejaké priebehy ak to bude hrať nahovno . Mnohí hifisti to už pochopili , pol života sa utvrdzujú názormi elektronikov a čumia na merania a nikdy im to nehraje .

Prirodzene týmto tvrdením nepodporujem dnešný biznis a klamanie blbého spotebitela / audiofila zlatými kontaktami či zásuvkami furutech alebo podložkami pod reprokáble


Prečo by to malo byť klamanie?
Za kvalitu sa platí,aj ked dnes je problém ozaj tu kvalitu nájsť.
A kedysi aj kvalitné veci,sučiastky su už dnes dikutabilné.

A to čo píšeš- klamanie blbého spotebitela / audiofila zlatými kontaktami či zásuvkami furutech
To je skor na lacných čínskych pozlatených kontaktoch,a kdovie či su vobec pozlátené,a material zásuviek nemagnetický atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Po máj 13, 2013 23:07:17    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
Za kvalitu sa platí

Aj za blbosť sa platí... A v "hájende" to platí násobne a zďaleka sa to netýka len čínskych pajcov. Ale každému, čo jeho je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 09:54:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlas s cestmirom ! , poznám x audiofilov zo svojho okolia, ktorý už počujú a básnia o prínosoch pre svoj aparát len čo vidia krabicu z nejakým bazmekom ako podložkou pod kábel alebo pri kúpe drahej tkaničky sa ihned básni o prínosoch , ale ked sa spýtam jednoduchú otázku - popíš mi čo tam pribulo , v čom sa zlepšilo - odpoved je drtivo úsmevná "myslím že je to sviežejšie, výšky sú jemné" Laughing
_________________
Raspberry Pi 4 (Arch Linux MPD) ▶ Hiface EVO ▶ BB-DAC 24/192 ▶ BB Superclock ▶ SANSUI AU 907MR ▶ Custom RG214 ▶ ISOPHON VERTIGO ▶ JA:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocmeister
Hifista - pokročilec


Založený: 09 október 2008
Príspevky: 344

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 10:05:26    Predmet: Odpovedať s citátom

No co by ne, i to je popis. Každý nemá talent na definování nějakých detailů. Prostě buď rozdíl slyšíš nebo ne. Ono i "je to svěžejší, výšky jsou jemné" vypovídá dost. Když je to něco ve smyslu nejsem si jistý, možná tahleto... tak prostě neslyšíš rozdíl.

Podle mě by měl být rozdíl v kabelech jednoznačný a bez jakýchkoliv pochybností slyšitelný, aby mělo smysl subjetivně lepší z porovnávaných kabelů pořídit.

_________________
REPRO: ATC SCM40mkII, sub B&W Nautilus ASW 825, AMP: 2x MF 550K, DAC: Hegel HD30, spoustu drátů a jiné snake oily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 10:37:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocmeister napísal:
Prostě buď rozdíl slyšíš nebo ne. Ono i "je to svěžejší, výšky jsou jemné" vypovídá dost.

Nevypovedá to absolútne o ničom, v tejto podobe je to čisto vec viery. Placebo, autosugescia - pozitívne/negatívne očakávania môžu mať rádovo väčší efekt na výsledný prežívaný zmyslový zážitok, než akákoľvek objektívna zmena zvuku. Keď má človek nejaké očakávania (práve nahradil všetky pocínované tavné poistky v reťazci zlatými; vymenil nudný starý zaprášený RG62 za "o triedu-dve viac hájend" kábel; počúva cez 10x drahší komponent), je bytostne presvedčený, že "to tam" zreteľne počuje. Mozog to tam nájde, pretože to nájsť chceš. Tento efekt sa dá spoľahlivo vylúčiť jedine preukazným slepým testom (aj samého seba), nijak inak. Keď to na obligátnych 12-13 z pätnástich pokusov naslepo rozlíšiš, už je takmer isté, že tam nejaká objektívna zmena zvuku je (ešte samozrejme zostane otázka, či k lepšiemu, k horšiemu, alebo neutrálna).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 10:42:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Problem je, ze ten slepy test moze mat u jedneho jedinca 100%tnu uspesnost a u druheho nulovu. Co potom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 10:56:03    Predmet: Odpovedať s citátom

1. nie je podstatná percentuálna úspešnosť (to je dokola sa opakujúci omyl) ale preukaznosť. Ak je malá vzorka, ani 100% úspešnosť nemusí na preukazný výsledok stačiť (a naopak - pri dostatočne veľkej vzorke je preukazná aj ľubovoľne malá odchýlka od 50%).

2. to, čo uvádzaš (jeden to preukazne rozlíšil, druhý nie) je stále silný výsledok. Znamená to, že si potvrdil, že je to sluchom rozlíšiteľné - že existujú ľudia, ktorí to v daných podmienkach spoľahlivo rozlíšili. Pre mňa je to stále rádovo hodnotnejšia informácia, ako keď 5 ľudí napíše subjektívne kvetnaté traktáty o charaktere zvukov, pričom ani nie je preukázané, že vôbec skutočne rozoznali rozdiel.

Popis charakteru rozdielu beriem len od tých, ktorí rozdiel preukazne poznali.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocmeister
Hifista - pokročilec


Založený: 09 október 2008
Príspevky: 344

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 10:56:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Proti slepým testů nic nemám, čistě teoreticky by opravdu měly být průkazné. Zároveň zastávám názor, že prostě nutné nejsou. Jedna věc je psychoakustika, rozpoložení posluchače, pocit z drahého kabelu, který "prostě musí být lepší" a druhá věc jsou opravdu velké sluchem rozpoznatelné rozdíly, které lze klidně zopakovat při opakovaném přepojení kabelu. Pak podle mě právě v tom případě není slepý test vůbec nutný.

Jako příklad uvedu nedávné srovnání symetrických signálových kabelů u PMA. Oba jsme sice věděli, co je zrovna zapojeno, ale ten rozdíl byl značný. Nikdo z nás neměl pochyby.

Stejně tak jsem byl, ale mnohokrát v situaci, kdy jsem opravdu očekával bombu a nestalo se vlastně nic. Bylo to takové stylu "možná to cinklo trošku silněji, možná ne". Nemám problém si to přiznat. Je ovšem na každém jestli je ochoten si něco takového přiznat. Je to do značné míry i o poslechové zkušenosti.

_________________
REPRO: ATC SCM40mkII, sub B&W Nautilus ASW 825, AMP: 2x MF 550K, DAC: Hegel HD30, spoustu drátů a jiné snake oily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 11:16:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocmeister napísal:
Jako příklad uvedu nedávné srovnání symetrických signálových kabelů u PMA. Oba jsme sice věděli, co je zrovna zapojeno, ale ten rozdíl byl značný. Nikdo z nás neměl pochyby.

Ja by som po vlastných skúsenostiach (posledne napr. testy analóg→digitál→analóg s Juliou, kedy som bol suverénne presvedčený, že rozdiel počujem, pričom naslepo bol výsledok blízky náhode) sám sebe z princípu apriori neveril. Keď ste boli dvaja, nebol najmenší problém sa aspoň na zopár iterácií navzájom otestovať. Ak bol rozdiel skutočne tak výrazný, bol by výsledok jednoznačný a podstatne výpovednejší, než takto so znalosťou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 11:26:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám z minulosti dost pozitivních výsledků s A B testy. Je potřeba posluchače nestresovat, nechat ho určit délku ukázek atd. Je pak jedno, jestli je test slepý, nebo ne. Co nefunguje, je cvak-cvak abx metodika.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 11:35:35    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir --> Mas pravdu. Problem vidim v tom, ze vacsina ludi povazuje za dobry vysledok ten, kde sa zhodne viac ludi na rovnakom vysledku (v tomto pripade naslepo), pretoze hladaju "najlepsi" komponent.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 11:57:30    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Je potřeba posluchače nestresovat, nechat ho určit délku ukázek atd.

Ano, to je samozrejme dôležité. Test chce dostatok času, kľud a pohodu na uvoľnené sústredenie sa.

Rovnako posluchový pristor a železo primeranej kvality, ktoré nezamaskuje rozdiely (do toho počítam aj minimalizáciu zem. slučiek, prieniku rušenia, kvalitu napájania, atď.). To všetko sú významné faktory. Na druhej strane ale, sú nimi zaťažené obe porovnávané alternatívy, takže keď niekto v daných podmienkach tvrdí, že počuje rozdiel, mal by to slepý test jednoznačne preukázať.

PMA napísal:
Je pak jedno, jestli je test slepý, nebo ne.

To je podľa mňa úplne chybný záver. Bez slepého testu proste všetko zostane čisto v rovine viery a pocitov zúčastnených. Málokedy tu ide o porovnávačky typu modrá kocka vs. červený valec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sekal
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1406

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 13:50:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
..Co nefunguje, je cvak-cvak abx metodika..
Přesně tato metoda ale u mě funguje. Při použití vhodných nahrávek a v klidném prostředí samozřejmě.. Hudební paměť je dosti ošidná záležitost..Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 14:18:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve teraz skušam 3 kvalitné káble a po prehodení prepojovacieho káblu nechávam cca 10-15 minut hrať, idem z izby preč a potom sa vrátim a skušam na svojích vybatých 5 tich CD-čkách cca do 10 roznych častí pesničiek prehrať a to už dnes som absolvoval pri 2 roznych reprokábloch,teda cca už 10-15 X tie pasáže stale dokola.

Je to od rána už dosť unavné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 15:19:30    Predmet: Odpovedať s citátom

sekal napísal:
PMA napísal:
..Co nefunguje, je cvak-cvak abx metodika..
Přesně tato metoda ale u mě funguje. Při použití vhodných nahrávek a v klidném prostředí samozřejmě.. Hudební paměť je dosti ošidná záležitost..Wink

Já to mám podobně. Pokud jde o malé rozdíly, tak si je nejsem schopen zapamatovat moc dlouho. Poslouchat hodinu jednu sestavu, pak si dát pauzu na kafe, a pak si pustit jinou hodně podobnou sestavu, je pro mě většinou k ničemu. Pamatuju si maximálně dojem líbí/nelíbí a jak moc, a pak nějaké konkrétní chyby a nebo výraznější přednosti. A při testu kabelů bych rozeznal maximálně zkrat Smile


To PMA: Dovolte mi jednu spekulativní otázku: Nemůže to být ve vašem případě a samozřejmě i v případě dalších techniků s podobnými zkušenostmi a technickou erudicí v něčem jiné, než u nás laiků?

Narážím na to, že vy, když slyšíte ve zvuku nějakou špatnost, tak můžete být schopen i díky zkušenostem a znalostem souvislostí určit technickou příčinu té chyby, nebo alespoň určit typ chyby ve stylu "malá rychlost přeběhu" atd.

To pro vás může být mnemotechnickou pomůckou, jak si tu konkrétní chybu (nebo i víc chyb) zapamatovat. Pak můžete být schopen sestavu porovnat s jinou sestavou i s delším časovým odstupem - má tu chybu taky a jak velkou, nebo ji nemá?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 16:11:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja vidím ako jeden z dalších problémov z akustiskou pamätou či dlhodobým zapamätaním si detailov v tom že mnohí nevedia porovnať napríklad akustické nástroje zo skutočnými a taktiež málokdo vie ako vlastne tie činely majú znieť , tak či onak . Aké koľvek seriozne zmeny charakteru vo vuku musia byť ihned jasné a lahko zapamatovatelné. Na dobrom aparáte nepočúvame basy-výšky ale rozlíšenú muziku a nástroje , ktorých prejav jasne balancuje pri zmenách kabeláže.
_________________
Raspberry Pi 4 (Arch Linux MPD) ▶ Hiface EVO ▶ BB-DAC 24/192 ▶ BB Superclock ▶ SANSUI AU 907MR ▶ Custom RG214 ▶ ISOPHON VERTIGO ▶ JA:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 16:27:08    Predmet: Odpovedať s citátom

ravenman napísal:
... mnohí nevedia porovnať napríklad akustické nástroje zo skutočnými ... ktorých prejav jasne balancuje pri zmenách kabeláže.

Víš o tom, že i akustické nástroje znějí různě? Že nejsou housle jako housle a činel jako činel? Ty si jako pamatuješ zvuk každých jedněch konkrétních houslí i každého jednoho konkrétního činelu, a když použiješ v sestavě "nevhodný" kabel, tak to poznáš po paměti na "odchylce" zvuku od reality u každých jedněch konkrétních houslí nebo činelu? Shocked Shocked Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ut máj 14, 2013 19:18:31    Predmet: Odpovedať s citátom

mne sa osvedcilo na vlastny aparat si pozicat 2-3kable (napr. signalove cinch) a dat si ich prehadzovat niekym druhym- bez toho aby som vedel aky kabel je zapojeny a povedal len"teraz zapnu/vypnut".
Co je dolezite nehodnotit ci je dana pasaz- cistejsia, s viac informaciami, hlbsim basom.... ale hodnotit komplexne paci/nepaci HUDBA AKO CELOK. Vypocut si 1-2 minutove ukazky roznych zanrov. staci 4-5skladieb, vymenit kabel a opat to iste. Pripadne zopakovat treti krat.
Nestalo sa mi este ze by som nedospel k jednoznacnemu zaveru a musel to este dalej riesit.
Rovnako som to nechal si otestovat uplnym laikom s oboru hifi a vysledok bol taky isty.
Jediny rozdiel je ze laik hladal tazsie slova preco sa mu to paci viac/menej. Skusenejsi hifista slova uz pouzit vie alebo ich ani nepotrebuje.

Tak isto testujem aj ostatne komponenty a funguje to rovnako spolahlivo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vintage
Hifista


Založený: 06 december 2010
Príspevky: 159

PríspevokZaslal: St máj 15, 2013 06:44:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
ravenman napísal:
... mnohí nevedia porovnať napríklad akustické nástroje zo skutočnými ... ktorých prejav jasne balancuje pri zmenách kabeláže.

Víš o tom, že i akustické nástroje znějí různě? Že nejsou housle jako housle a činel jako činel? Ty si jako pamatuješ zvuk každých jedněch konkrétních houslí i každého jednoho konkrétního činelu, a když použiješ v sestavě "nevhodný" kabel, tak to poznáš po paměti na "odchylce" zvuku od reality u každých jedněch konkrétních houslí nebo činelu? Shocked Shocked Shocked


Přesně tak a navíc:
a) dva muzikanti nebudou znít se stejným nástrojem nikdy stejně
b) velkou roli hraje nahrávací technika
c) a osoba zvukaře atd atd

Jak má tedy znít skutečný činel? Tento "zvuk" má miliony podob. Hrál jsem s kopou bubeníku, takže bych to měl mít z první ruky, ale na otázku bych nedokázal odpověďět bo odpověď prostě neexistuje Smile

_________________
Thorens TD126 MKIII -> Ortofon 2m Black
RME ADI-2 DAC FS
BV Audio PRE1 + PA300SSE -> Infinity R90
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Homer Simpson
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 február 2012
Príspevky: 787

PríspevokZaslal: St máj 15, 2013 07:02:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapci rozumnejšie je hudbu si užívať ako sa v nej pitvať. Lebo potom stráca svoje čaro. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist