Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Reprosoustavy umístěné dále od zdi

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 09:08:08    Predmet: Reprosoustavy umístěné dále od zdi Odpovedať s citátom

Odborníci často připomínají, že reprosoustavy by neměly být nalepené na zdi, ale umístěné v prostoru v potřebné vzdálenosti od zdi i od nábytku. Z praktických důvodů to často bývá naopak. Věc se komplikuje tím, že poslech hudby bývá spojován se sledováním videa a mezi reprosoustavami (na zdi) je tedy umístěna televize (dnes již zpravidla placka). Nicméně, máte někdo příklad vhodně vyřešeného HiFi-koutku, kde reprosoustavy jsou tak, jak mají být a přitom to vypadá a funguje dobře (včetně spokojenosti nebo alespoň souhlasu ostatních členů rodiny) ?
Nejlépe s nějakou fotkou, jak je to uspořádané. Nemusí to být konkrétně vaše řešení, jakýkoliv námět z internetu je také užitečný.
Jen prosím, nedávejte sem fotky baráků postavených okolo reprobeden, mám na mysli reálné řešení použitelné jako inspirace do našich příbytků.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 09:14:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Abych to ukázal názorně, tedy něco takového:

Podle všeho se ovšem zdá, že prostor není určen k běžnému obývání, takže nebylo třeba řešit ostatní souvislosti.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 09:17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě jedno řešení napadá - bedny na kolečkách, které jsou za běžné situace u zdí a při soustředěném "Hi-Fi" poslechu se posunou na optimální pozici. Předpokládám, že soustředěný poslech stejně většina Hi-Fistů" zvládá jen v době, kdy jim po místnosti neskotačí potomstvo a neštěbetá manželka. Asi bych nevolil "všesměrová" kolečka alá kancelářská židle, ale pevný podvozek schopný pojezdu jen po přímce z "parkovací" polohy u zdi přímo do ideální pozice a zpět. Ale je to jen teorie - prakticky jsem to nikdy neřešil ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 09:22:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Mě jedno řešení napadá - bedny na kolečkách, které jsou za běžné situace u zdí a při soustředěném "Hi-Fi" poslechu se posunou na optimální pozici. Předpokládám, že soustředěný poslech stejně většina Hi-Fistů" zvládá jen v době, kdy jim po místnosti neskotačí potomstvo a neštěbetá manželka. Asi bych nevolil "všesměrová" kolečka alá kancelářská židle, ale pevný podvozek schopný pojezdu jen po přímce z "parkovací" polohy u zdi přímo do ideální pozice a zpět. Ale je to jen teorie - prakticky jsem to nikdy neřešil ...


Určitě je to možnost, ale mě by právě zajímaly praktické zkušenosti s tímto řešením v reálném provozu domácnosti (rodiny)...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 09:23:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jedna ukázka, tentokrát už normální obytný prostor.


Podrobnosti a další foto zde:
http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=38&p=96370

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2317
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 10:40:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Mě jedno řešení napadá - bedny na kolečkách, které jsou za běžné situace u zdí a při soustředěném "Hi-Fi" poslechu se posunou na optimální pozici. Předpokládám, že soustředěný poslech stejně většina Hi-Fistů" zvládá jen v době, kdy jim po místnosti neskotačí potomstvo a neštěbetá manželka. Asi bych nevolil "všesměrová" kolečka alá kancelářská židle, ale pevný podvozek schopný pojezdu jen po přímce z "parkovací" polohy u zdi přímo do ideální pozice a zpět. Ale je to jen teorie - prakticky jsem to nikdy neřešil ...

Já to takhle řeším a jsem s tím spokojenej.
Ono by to asi ani jinakl nešlo, bedny váží 130kg/kus. Smile

Bedny sice ještě nejsou dokončený a podstavec je jenom provizorní, ale kolečka zůstanou.



P1100329.JPG
 Description:
 Filesize:  91.34 KB
 Viewed:  347 Time(s)

P1100329.JPG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anti
Hifi obsluha


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 41

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 11:45:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Z čeho jsou ty kolečka?Já mám nějaké obyčejné plastové a dělají strašný čáry.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 11:54:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono je to taky věc podlahy. Laminát si nechá líbit docela dost, ale pravé dřevo je průšvih. Šéf má podlahu z nějakého údajně nejtvrdšího afrického dřeva (metr čtvereční asi za 3 tisíce Kč jenom materiál) a šmouhy (nebo spíš mělké rýhy) dělá i židle u pracovního stolu, která má kolečka určená na dřevo z nějakého světlého měkčeného plastu či čeho. Na omak je to jako guma nebo spíš silikon. Kolečka jsou větší a širší než u běžných židlí, takže i styčná plocha je větší.

Řešit se to dá podložkou pod kancelářskou židli. WAF (Woman Acceptance Factor) v obýváku ale asi nic moc Sad :

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/44881100/



I když jak Frantrax napísal:
Moje bejvalá měla taky narážky na bedny... Laughing Ste měkoši Smile


http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=26604
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2317
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 12:09:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Anti napísal:
Z čeho jsou ty kolečka?Já mám nějaké obyčejné plastové a dělají strašný čáry.

Já tam mám tohle:
http://www.tente.com/cz-cz/2475dik050p40.html
http://www.tente.com/cz-cz/2478dik050p41.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
csaba
Hifista


Založený: 26 október 2009
Príspevky: 200

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 12:13:41    Predmet: . Odpovedať s citátom

A/V kútik. Repro cca. 170cm od zadnej a 85cm od bočnej steny.


P1030488.JPG
 Description:
 Filesize:  117.84 KB
 Viewed:  356 Time(s)

P1030488.JPG



P1030486.JPG
 Description:
 Filesize:  138.5 KB
 Viewed:  344 Time(s)

P1030486.JPG



_________________
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 12:26:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem experimentoval s rozmístěním a překopal jsem celý obývák tak, že TV a bedny byly asi metr před oknem, za sedačkou 2 metry místa ... zkrátka tak, aby to bylo "správně Hi-Fi". Ale jak by řekl soudruh Klaus: "Zvukový přínos byl hluboko, ale opravdu hluboko pod mé rozlišovací schopnosti". Tak jsem to zase překopal zpět a hraju "neHi-Fisticky napříč místností" a "su tak šťastné" jako František Venclovský:

http://www.tyden.cz/rubriky/sport/ostatni-sporty/ja-su-tak-stastne-kdyz-voda-znamena-zivot-i-smrt_208205.html

Tím samozřejmě neříkám, že pro lidi s lepším sluchem a/nebo aparaturou a/nebo akustikou by to přínos nebyl ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anti
Hifi obsluha


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 41

PríspevokZaslal: So júl 05, 2014 13:09:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám nejhorší kombinaci:Dlažba a levná kolečka z tvrdého plastu.Dělá to bílé čáry,naštěstí to stačí setřít,šmouhy nedrží.Budu to muset řešit návleky z nějaké gumy co nekreslí,jako je ta šedá na těch kolečkách co postoval Basst.
Kolečka jsou na manipulaci ideální,takže pro poslechy vytáhnu,poté opět přirazím ke zdi.Spokojen jsem já i manželka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Po júl 07, 2014 09:13:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám běžnou obytnou místnost asi 25m2, hodně knihoven, koberec, pohovka.Předešlý bedny (dvoupásma stojící na aktivních subech) stály na kolečkách a pro soustředěnej poslech jsem je vždy povytáhnul ode zdi (knihovny).
Ale pro běžnej provoz v místnosti to nebylo pohodlný, takže jsem je zase zastrčil.
Teď mám dospělý bedny Totem100.Zase je vytahuju, jen když jsem sám doma a mám čas na poslech.Jinak by dost překážely běžnýmu provozu v místnosti.
Kolečka u nich nepoužívám, byly by moc vysoko.Nejdřív jsem na spodní stranu nalepil velký filcový samolepicí kolečka, s bednama šlo docela pohodlně šoupnout (na podlaze je lino).
Teď jsem je nahradil plastovejma kotoučema z IKEA.Bedny jsou díky tomu pár centimetrů nad podlahou, chrání je to před rozlitou vodou ze psí misky a šoupat s nima jde taky v pohodě.

Ty první kolečka byly šedý, koupený v IKEA a žádný šmouhy na linu nedělaly.Nožičky/koutouče co mám teď, taky žádný šmouhy nedělaj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Po júl 07, 2014 11:45:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Také se mi osvědčily bedny na kolečkách. Konkrétní provedení a detaily viz :
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=209&postdays=0&postorder=asc&start=60

I po dvou letech funkční, nepoškozují podlahu (jasanové parkety), jezdí tak akorád, aby se s nimi dobře manipulovalo a přitom nelákaly děti "autíčkovat" s nimi.

Jinak ten odstup ode zdi považuji pro soustředěný poslech za zcela zásadní, opakovaně potvrzeno i u dalších kolegů.[/list]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po júl 07, 2014 12:50:43    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: Když jsi si vypůjčil moji fotografii tak uvednu aktuální:



Asi půl metru před foťákem se sedí na gauči, za gaučem jsou dva metry místa. Okolo gauče se z pravé strany chodí do zádu k posteli. Žiju tady, i když 95% věci tady souvisí s bednami, jejich vývojem a poslechem. Další prostory chystám. Takto vytažené bedny i poslechové místo do prostoru ve větší a dobře zatlumené místnosti udělají krásný prostor a stereorozlišení. Tedy nejenom prostor do leva a prava, ale i do hloubky a taky třeba prostor na levo od levé bedny a na pravo od pravé bedny. Někdy jde dokonce zvuk skoro až za záda. A to prosím nepopisuju zvukovou kouli z prázdné místnosti ale dobře lokalizovaný, rozlišený a příjemný zvuk.
V místnosti není aktuálně žádný akustický prvek nebo speciální úprava. Jenom jsou okolní otevřené knihovny zaskádané nepravidelně materiálem, krabicemi a součástkami na všechno možné. Dozvuk tu je asi 0,32-0,35 s, místnost rozměry 4x8x2,55m a porézní tlumení neplánuju používat, akorát difuzory a rezonátory, které jsem si vyvinul ale aktuálně není čas to sem designově relizovat.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 08, 2014 23:39:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Drobný dílčí závěr je asi tento:
Umístění beden dál od zdi je pro zvuk pozitivní.
Praktická realizace v běžném obydleném prostoru je obtížná (nikoliv nemožná).
Častým řešením je "mobilní varianta", kdy reprobedny jsou do "pracovní polohy" vysunuty na kolečkách jenom po dobu poslechu (či jak okolnosti dovolí).

Nic nekončí, další příspěvky a náměty jsou vítány. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 05:34:09    Predmet: Odpovedať s citátom

opa, že ty píšeš o hifi knihu... :-)

V priestoroch s vysokými stropmi by ešte mohli byť upevnené napríklad na stropnej konštrukcii, ktorá by sa pri posluchu spúšťala dolu.

Prípadne vysúvať z podlahy nahor... :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 07:40:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Po pravdě, opakujeme zde jen 100x známé a vyzkoušené pravdy.
Mě by třeba mnohem více zajímalo, co to udělá, když se reprobedny místo vysunutí dále ode zdí zcela zasunou (zapustí) do zdi.

Chodí sem ještě Coffee, nechtěl by k tomu něco napsat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 07:54:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Bedna musí být od počátku pro takovou variantu umístění konstruovaná.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 08:44:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Krecek --> Suhlasim. A uplne idealne by bolo aj s peknymi meraniami, co to spravi v beznej miestnosti. Ale nie som tak naivny, ze by som ocakvaval, ze to tu bude niekto zadarmo prezentovat masam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 11:43:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Zadarmo ne. Bude to stát 31 liber a nějaké pence k tomu.

http://www.amazon.co.uk/Sound-Reproduction-Acoustics-Psychoacoustics-Loudspeakers/dp/0240520092/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1404901894&sr=8-1&keywords=floyd+toole Kapitola 12

Povinná četba. Doporučuji. A pro odlehčení: Navrhuji jako součást registrace na hifi.slovanetu čestné prohlášení, že jsem četl a porozuměl Floydovi Toolovi. Ale pak tu budeme všichni vědět všechno a nebude tu taková sranda.... Smile

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 12:37:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tenhle Toole by nestačil? Very Happy

http://www.dobesovi.cz/recenze/knihy/john-kennedy-toole-spolceni-hlupcu.html

To je podle mě taky povinná četba - a nejen pro nás "netopýry" ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 13:18:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Tool je spíš popularizační literatura a vůbec ne všechno, co píše, píše správně. Někdy píše dost zjednodušující kraviny. Podmínky měření grafů často chybí nebo jsou uvedeny zjevně špatně a nebo je měření provedeno špatně. Toliko i ke kapitole 12, kterou jsem prolítnul a předložené grafy jsou dost tendenční a zjednodušené a špatně změřené.

Vím, že se to takhle píše snadno, chtěl jsem z Toola citovat v diplomce a nakonec jsem z něj moc citovat nechtěl, protože to jsou samé nepodložené plky.

Snad bych jenom napsal, že ucho nedělá fourierovu transformaci, ani to není osciloskop a tedy posuzovat některé věci přes jednoduché FFT je kravina. Ovšem chápu, že se jedná o rozšířený nástroj. Bohužel v některých souvislostech špatně použitý.

Abych přecijenom něčím přispěl, tak je Tool dostupný na nejznámějším českém úložišti.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 13:51:16    Predmet: Odpovedať s citátom

check: ano, tady nikdo neříká, že je Tooleho kniha písmo svaté. Já s některými jeho závěry taky ne úplně souhlasím, ale tady jde o to, že všeobecně je to neskutečně hodnotný zdroj informací (včetně několika stran odkazů pro další studium) a dává zatraceně dobrý základ do problematiky audia, beden, poslechu, akustiky... avšak všeobecná vzdělanost hifikomunity je natolik tristní, že se Tooleho kniha v této perspektivě jeví jako superodborný, správný, přesný a komplexní Olymp. Přitom je napsaná tak, že se neopájí složitými vzorečky a matematickým aparátem (aby ukázal jak je chytrej, ale nikdo to nečetl) - tady pokud umím anglicky a číst grafy a trochu přemýšlím, tak nemůžu mít problém porozumět.

A pokud chci opravdu odborné-hardcore info, tak musím navštívit AES library apod. a i tam můžu mít na některé publikace a články odlišný názor od konkrétních autorů - ale to je přece normální - notabene, když audioguruové samotní mají na tutéž věc často odlišné názory. A otevřeně přiznám, že spoustě věcí tam (AES Journal level) už nerozumím...

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St júl 09, 2014 14:03:22    Predmet: Odpovedať s citátom

No ona i po AES je spousta ptákovin.

Pravda, pro začátečníka Tool dobrý. Ale pokud jde o diskusi samostatně stojící bedny v prostoru versus bedny zapuštěné do stěny místnosti, tak já se kloním k samostatně stojícím bednám, za předpokladu, že mají ošetřené chování difrakcí v návrhu (jde to udělat dostatečně dobře).
Ale je to můj názor založený na zkušenostech pouze se samostatně stojícími bednami. Pokud není za bednami prostor, tak se mozku těžko představuje, že za stěnou někdo stojí a hraje, už jenom z psychologických důvodů.
Každopádně jakmile budu mít cestu a čas na zastávku za tomtomem nebo tebou, tak se dostavím k vašemu hifi oltáři. Zatím mě horny nebo waveguidy při poslechu nijak neuchvátili, spíš naopak. Tvoje řešení s wg nahoře a kvalitním hifi repro dole, ve velké bedně a zapuštěné do rohu místnosti s navázáním na ak. úpravy se mi na dálku líbí. Teď už jde jen o to, jak to opravdu hraje Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist