Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Poslechové testy s ukázkami - nové vlákno
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 08:00:21    Predmet: Poslechové testy s ukázkami - nové vlákno Odpovedať s citátom

Po posledním testu viz

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=189682#189682

jsem se rozhodl založit nové vlákno, jelikož rámec vlákna "Elektronkový zvuk" podle mě velmi překračujeme.

Mým cílem je hledat relevantní změny, které prokazatelně ovlivní vnímání hudebního signálu. Po několika testech s nelineárním zkreslením, jejichž výsledky jste si mohli přečíst, bych přešel na testování slyšitelností jiných parametrů.

Pokud Vás to ještě neomrzelo, další test najdete na

http://uloz.to/xC6sTT6z/vi6-zip

Reakce prosím pouze do SZ. Otázky jako dříve, tj. znějí Vám soubory stejně, pokud ne, tak který preferujete ev. proč. Diskuse o souborech prosím až po zveřejnění výsledků testu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 13:24:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Nestyďte se a určitě si neváhejte test vyzkoušet. Vaše postřehy (zatím do SZ) budou pro Vás, pro mě i pro všechny ostatní velmi cenné a mohou se hodit do budoucna.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 15:10:04    Predmet: Odpovedať s citátom

prosím o delší dobu do zveřejnění - nedostanu se k tomu okamžitě a vzhledem k malému počtu respondentů posledního testu bych řekl, že nejsem sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 16:16:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Bez problémů. Minule jsem byl požádán o víkend, což jsem dodržel. Vždycky někdo přijde pozdě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 17:15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak mi do zverejnenia vysledkov pride DAC z "tuningu", tak to vyskusam. Na Portach to nema zmysel. BTW nie je to Gil Shaham?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 17:27:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, je to Anne Sophie Mutter

http://www.classicstoday.com/review/review-3339/

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jeremysk
Hifista - pokročilec


Založený: 28 november 2010
Príspevky: 415

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 19:10:30    Predmet: Odpovedať s citátom

mne to nejde stiahnut
_________________
Vo výstavbe: KT88 SE, Jensen Troels, SPX A40
Meditujem pri:pasiv HTPC, Primare CD31, Gustard x22, DAC1794 NOS 8xPCM1794, SPX2010, 2xDPA380MK2, Hypa17,SPX A40, Ekta Grande
Sluchadlá: Hifiman HE6, Grado SR325, SPX DHA1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut jún 18, 2013 19:30:24    Predmet: Odpovedať s citátom

jeremysk napísal:
mne to nejde stiahnut


Tak to zkuste tady:

http://www.filefactory.com/file/5qewyasz9taj/n/vi6_zip

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 16:14:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatím jen 4 reakce v sz, nechcete to ještě někdo zkusit?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 16:52:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Já to taky zkoušel, na bednách doma neslyším žádný rozdíl. Na sluchátkách v práci jsem měl pocit, že nějaký rozdíl poznám, ale po ověření slepým testem A-B-X (nechal jsem si to od kolegy nakopírovat do 5 souborů a pak přiřazoval k původním) jsem měl úspěšnost zpárování 80%, takže se hlásím k hluchejm (a nebo na to nemám dostatečný HW)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 16:53:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Klidně pište i "bez rozdílu", to je taky výsledek. Všechny postřehy jsou velmi důležité pro hledání mezí slyšitelnosti.

P.S.: jinak díky dalším, už je 6 reakcí Smile

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 17:33:37    Predmet: Odpovedať s citátom

8 hlasů, jen tak dál! Very Happy
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 20:16:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to super, dosavadní skóre preferencí tetřev : hlušec : není rozdíl je 3 : 3 : 3 Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: Št jún 20, 2013 22:37:26    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa Pi december 12, 2014 11:00:54, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi jún 21, 2013 07:16:48    Predmet: Odpovedať s citátom

horemic napísal:
Tak,a já jsem to rozlousk!Ale spíš si myslím že jsem opět vedle jak ta jedle. Very Happy


Thumbs up

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi jún 21, 2013 15:21:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Budete ještě někdo přes víkend trápit uši v testu? Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi jún 21, 2013 15:55:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som aj testoval, len mam pravdepodobne blbu zvukovku v ntb, externa mi ood 7 nefunguje a staru zostavu som predcasne zrusil, zostava mi len dufat ze sa mi podari spojazdnit virtual box bo mi to uz lezie krkom...

Sorry za OT, nejak som sa potreboval postazovat, bo doma u nikoho k tomuto pochopenia nemam....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi jún 21, 2013 21:56:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Najbližšie asi až v Nedeľu, teraz mám aj ja rozhádzanú zostavu. Čakať na mňa nemusíš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi jún 21, 2013 21:57:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Už máme 12 hlasů Smile . Počkám do neděle večer.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: So jún 22, 2013 15:40:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak se nám to pěkně rozjelo, po počátečním tápání teď máme dost pěkné výsledky!
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: So jún 22, 2013 19:02:20    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa Pi december 12, 2014 10:59:36, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhaman
Hifista - pokročilec


Založený: 07 marec 2008
Príspevky: 441
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: So jún 22, 2013 19:24:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA velmi dobry napad. Aspon sa ukaze co je preferovane a co je pocut a co nie Headbang2
_________________
OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x Hypa10
pasiv CW DAC1 - HYPA17 - KEF LS50 meta
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 11:39:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ještě dnes do večera. Hlasů už je docela dost, a zatím to dává i nějaký relevantní výsledek Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:17:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Než prozradím výsledek, tak podotknu toto:

aby jakékoliv podobné testy měly význam, musí být kontrolované. To znamená, že můžeme měnit pouze jeden jediný parametr či ovlivňovat jednu jedinou charakteristiku a všechny ostatní musí zůstat beze změny. Neprovede se to tak lehce, jako se to řekne.

Typický nekontrolovaný test je srovnávání 2 zesilovačů, které se většinou liší úplně ve všem, tj. v kmitočtové charakteristice, nelineárním zkreslení, nelineární výstupní impedanci, odstupu rušivých signálů, průniku rušivých signálů, stabilitě, nelineární časové odezvě, no téměř ve všem, na co si jen vzpomenete. Z nějakých zvláštních důvodů je pak zvykem rozdíl ve zvuku přisoudit téměř výhradně nelineárnímu zkreslení, které je ve skutečnosti nejméně slyšitelným parametrem, pokud nedosáhne enormních hodnot jako 10% pro plný výkon, nebo není přechodovým zkreslením konce se silně sub-optimálním nebo nulovým klidovým proudem.

Proto organizuji tyto kontrolované testy, proto se snažím bořit mýty a pověry, měním zásadně jediný parametr nebo jedinou charakteristiku, aby se vyloučila dezinterpretace a přisuzování rozdílů jiným parametrům, než těm, které jsou za rozdíl ve zvuku odpovědné.

Je to docela časově náročné, ale díky Vašim postřehům to dává smysl.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5930
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:27:01    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Z nějakých zvláštních důvodů je pak zvykem rozdíl ve zvuku přisoudit téměř výhradně nelineárnímu zkreslení, které je ve skutečnosti nejméně slyšitelným parametrem

Neviem kto to tak robí.. Obvykle je to všade vo svete THD+N, kde je postihnuté všetko v pásme (obvykle) do 80kHz, čo vo vstupnom signále nie je. Čisté spektrum (THD) je dobré na určenie niektorých vecí, nie ako merítko kontaminácie signálu. Takže by bolo dobré nevytvárať neexistujúci mýtus..Ako je "kontrolovaný" test, kde každý účastník počúva na inom aparáte, kde sa každý, ako píšete na začiatku, "liší uplně ve všem"?? Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:29:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozhodně je to užitečné, jsem zvědavý na výsledky, ale rád počkám, čím víc posluchačů, tím větší vypovídací hodnota pokusů.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:31:54    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: neposuzuje se rozdíl mezi dvěma různými aparáty dvou posluchačů, ale dva různé soubory na stále stejném zařízení. Z tohoto hlediska je to v pořádku.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:43:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Z toho čo napísal PMA mi vyplýva, že porovnať dve akékoľvek zariadenia prakticky nie je možné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5930
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 15:47:27    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
Ale vlastnosti každého aparátu sú totálne odlišné,prehrávač, boxy , zosilňovač, rušenia v sieti.., takže tá nekontrovanosť je v tom, každá zmena signálu sa môže prejaviť odlišne. Ak pridám do nahrávky napr 20+21kHz s úrovňou -6dBFS, tak niekto nebude počuť nič (starší poslucháč s dostatočne lineárnym a odolným koncom a preampom) a niekomu 1kHz intermodulácia odtrhne uši .. A aj pri tom teste zosilňovačov, ktorý PMA uvádza ako vzor nekontrolovanosti sa mení "iba" ten zosilňovač, na ktorý môžeme pozerať ako na "jediný" parameter.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne jún 23, 2013 16:09:41    Predmet: Odpovedať s citátom

bubuxin napísal:
Z toho čo napísal PMA mi vyplýva, že porovnať dve akékoľvek zariadenia prakticky nie je možné.


PMA má samozřejmě pravdu v tom, že kontrolovaný experiment spočívá ve změně právě jednoho parametru. Lze ale provést metodicky korektní experiment, který vyhodnocuje slyšitelnost výměny řekněme zesilovače, pokud vše ostatní zachováme a vyměníme pouze zesilovač.

Je ovšem poněkud pikantní, když PMA na jiných místech tvrdí, že nezáleží na tom, zda test je slepý. Očekávání posluchače je legitimní, známý a dobře popsaný parametr testu. Takže chceme-li korektně provést srovnání dvou zesilovačů, je naprosto nezbytné očekávání posluchače eliminovat jako parametr testu.

Samozřejmě je to třeba udělat jedině tehdy, pokud chceme objektivizovat test slyšitelnosti nějakého jevu. Je-li cílem pokusu "vybrat si zesilovač, který se mi víc libí", tak se klidně můžu rozhodovat třeba i na základě toho, že se mi víc libí dražší/kulatější/s modrými diodami/... a je naprosto jedno, zda má pět procent zkreslení. Jen pak nesmím tvrdit, že objektivně lépe hraje, to je naprosto jiné sdělení, než že "se mi víc líbí".

Při vší úctě to paušální prohlášení PMA o nesrovnatelnosti zařízení beru do značné míry jako propagandu ovlivněnou obchodními zájmy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist