Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

FM anténa

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 06:18:19    Predmet: FM anténa Odpovedať s citátom

Mám otázočku - je rozdiel v príjme 75 alebo 300 Ohmovým dipólom?
Teraz mám tento - http://www.nay.sk/43998-dipol-antena-pre-vkv-75-ohm/d-279239/ a príjem na chalupe (pol metrové steny z nepálených tehál) je dosť slabý. Mohol by som si teoreticky polepšiť tou 300kou? Na tunery mám možnosť pripojenia 75, alebo 300 Ohm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11552
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 06:41:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak mas na prijimaci ten "opacny" TV konektor, tak potrebujes 75 Ohm antenu. A ak tam je taka svorkovnica na zastrcenie dvoch kablov anteny, tak to je 300 Ohm.

Inak zlepsit signal ide i naladenim dlzky anteny pre konkretnu stanicu.

Inak si ju mozes vyrobit i sam....

75Ohm: http://www.mikestechblog.com/joomla/misc/fm-antenna/130-build-indoor-fm-antenna-plans.html
300Ohm: http://www.wikihow.com/Make-an-FM-Antenna
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 06:56:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako som písal - na tunery mám možnosť pripojenia 75, alebo 300 Ohmovej.
Otázka znela či má zmysel skúšať tú 300 Ohmovú, či by s ňou bol teoreticky lepší príjem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1480
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 08:29:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie je to nahodou tak ,ze 300 ohm je pre AM a 75 ohm pre FM
Pokial ti to aspon na drot nehra dobre vo vnutri tak nema cenu riesit ci 300 alebo 75 ohm....
Jednoducho treba pouzit vonkajsiu antenu.
A pytat sa hypoteticky ci to bude hrat lepsie je asi rovnake ako vediet kedy bude koniec sveta.
IMHO toto si musis vyskusat sam....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 08:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím, že sa tu zišli samí odborníci na vysokofrekvenčnú techniku. V prvom rade vlnová impedancia skladaného dipólu je 300 ohmov. Možno si niektorí ešte spomínajú na čierne ploché káble tie mali impedanciu 300 ohmov - takým sa dal dipól bez ohľadu na frekvenciu pripojiť k symetrickému vstupu. Dnes sa už symetrické káble pre bežné použitie nevyrábajú a nepredávajú, Okrem toho by sa musela impedancia pretransformovať na 75 ohmov nesymetrických, aby to bolo možné zapojiť do štandartného vstupu. Takže: K dipólu si obstaráš symetrizačný článok (dá sa kúpiť v antenárskom obchode, ale pozor do VHF pásma!!!), alebo k dipólu pripojíš koaxiál cez symetrizačnú sľučku (balun) ktorá transformuje impedanciu z 300 na 75 ohmov. Pokiaľ s tým nemáš skúsenosti tak radšej ten symetrizák a hotovo. V prípade že zapojíš koax priamo na svorky dipólu, tak tam vznikne pekné neprispôsobenie a koax sa nebude správať ako koax, ale jeho tienenie bude fungovať ako anténa - naprosto nevyhovujúco.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 09:09:39    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
Vidím, že sa tu zišli samí odborníci na vysokofrekvenčnú techniku. V prvom rade vlnová impedancia skladaného dipólu je 300 ohmov. Možno si niektorí ešte spomínajú na čierne ploché káble tie mali impedanciu 300 ohmov - takým sa dal dipól bez ohľadu na frekvenciu pripojiť k symetrickému vstupu. Dnes sa už symetrické káble pre bežné použitie nevyrábajú a nepredávajú, Okrem toho by sa musela impedancia pretransformovať na 75 ohmov nesymetrických, aby to bolo možné zapojiť do štandartného vstupu. Takže: K dipólu si obstaráš symetrizačný článok (dá sa kúpiť v antenárskom obchode, ale pozor do VHF pásma!!!), alebo k dipólu pripojíš koaxiál cez symetrizačnú sľučku (balun) ktorá transformuje impedanciu z 300 na 75 ohmov. Pokiaľ s tým nemáš skúsenosti tak radšej ten symetrizák a hotovo. V prípade že zapojíš koax priamo na svorky dipólu, tak tam vznikne pekné neprispôsobenie a koax sa nebude správať ako koax, ale jeho tienenie bude fungovať ako anténa - naprosto nevyhovujúco.

Ty brďo - rozprávame rovnakým jazykom? Smile
S toho som, pravdepodobne mylne, pochopil že 300 ohm tak či tak treba prekonvertovať na 75? Prečo tam mám potom zvlášť svorky (šroubovacie) na 75 a 300ohm? Tomu okolo koaxiálu nechápem už vôbec.
To mi tu nikto naozaj nevie úplne jednoducho odpovedať ano/nie na otázku či je aspoň teoreticky lepší príjem na 300 ohmovú anténu oproti tej 75ke???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 09:35:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak máš 300Ω vstup, netreba transformovať na 75, akurát treba použiť na zvod plochý symetrický 300Ω kábel (godz vyšiel z predpokladu, že taký nemáš...), nie koaxiál.

Osobne nevidím dôvod, prečo by mal byť pri 300Ω lepší príjem - zisk dipólu bude rovnaký, straty pri správnom prispôsobení podobné... To je ale teória, prax môže vždy prekvapiť.

Hľadať ideálnu orientáciu dipólu s ohľadom na kvalitu príjmu z konkrétneho vysielača si predpokladám skúšal. Experimentovať sa dá aj s rozmermi dipólu - s ohľadom na vlnovú dĺžku preferovanej stanice/pásma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jupi
Hifista - zaslúžilec


Založený: 31 august 2011
Príspevky: 590
Bydlisko: skoro Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 09:36:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Antena:
- dipol na antene je 300 ohm
- aby sa mohol pripojit koax na antenu, musi byt pouzity symetrizacny clen, ktory zmeni impedanciu z 300 na 75 ohm.
Vedenie:
- 75 ohm je koax pre VF pouzitie (nemylit s 50 ohmovym).
- 300 ohm je TV dvojlinka - vlnovod. My starsi si pamatame, ze stare TV mali 300 ohmovy vstup, ale kvalita signalu pri dvojlinke bola vemi nachylna na okolite vplyvy (priblizenie kovoveho predmetu, ...)
EDIT: cestmir a godz ma predbehli.

_________________
SPX 2010, Revox A700, Technics SL1200 Mk2 + OpenAmp, Topping E70, RS-B965, Sony ST-SB920QS, ST-S311, TC-K808ES, K790ES, K670, CDP-915,CDP-791, DTC-790, Tascam MD-350, Akai DS-5, DPA 222 mkII Fast, Monolog (veľké bedne vo výstabe)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 09:55:55    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir napísal:
Ak máš 300Ω vstup, netreba transformovať na 75, akurát treba použiť na zvod plochý symetrický 300Ω kábel (godz vyšiel z predpokladu, že taký nemáš...), nie koaxiál.

Osobne nevidím dôvod, prečo by mal byť pri 300Ω lepší príjem - zisk dipólu bude rovnaký, straty pri správnom prispôsobení podobné... To je ale teória, prax môže vždy prekvapiť.

Hľadať ideálnu orientáciu dipólu s ohľadom na kvalitu príjmu z konkrétneho vysielača si predpokladám skúšal. Experimentovať sa dá aj s rozmermi dipólu - s ohľadom na vlnovú dĺžku preferovanej stanice/pásma.

Toto je približne odpoveď ktorej ako tak rozumiem - čiže špekulovať zo zháňaním 300 ohmového dipólu je pravdepodobne stratou času a peňazí, keďže výsledok by bol pravdepodobne podobný. Skúsim ešte trochu polaborovať s umiestnením.
Zatial vďaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 11:17:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak si to nepochopil. Dipól má impedanciu 300 ohmov a pokiaľ ho chceš pripojiť pomocou koaxiálu MUSÍŠ transformovať impedanciu na 75 ohmov, buď pomocou symetrizačného členu alebo pomocou symetrizačnej sľučky. Ten 300 ohmový plochý kábel už sa asi nikde zohnať nedá, takže hovorím len o použití 75 ohmového koaxiálu. Ten príjmač má variantný vstup, t.j. pre pripojenie na 75 nesymetricky a aj 300 ohmov symetricky. Takže na svorky dipólu pripojíš symerizák alebo symetrizačnú sľučku a druhý koniec koaxiálu pripojíš do 75 ohmového vstupu. Dipol sa samozrejme dá skonštruovať aj na inú impedanciu, napr. na požadovaných 75 ohmov, ale stále to bude symetrických 75 a musel by si to opäť transformovať. Takže zapoj to tak ako ti radím a máš pokoj. Kvalita príjmu sa bude meniť v závislosti od umiestnenia dipólu (antény) od zeme, od okolitých predmetov a budov atď. Kábel samozrejme vnáša medzi anténu a príjmač nevyhnutný útlm, avšak pri príjme miestnych vysielačov je vzhľadom ku frekvencii 87.5 -108 MHz celkom zanedbateľný. Teda pokiaľ jeho dĺžka nepresiahne výrazne viac ako 30 m (a samozrejme tiež závisí na konštrukcii kábla). S pribúdajúcou dĺžkou je potrebné riešiť aj dobré prispôsobenie. To sa môže prejaviť zlým príjmom najmä pri stereo signáloch. Pri diaľkovom príjme sa obvykle používa selektívny predzosilňovač, dnes vzhľadom k naplnenosti pásma by príjem asi skôr zhoršoval, bude prebudený silnými miestnymi vysielačmi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 11:42:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak toto je už celkom mimo môj rozsah chápania. Čiže to čo tam mám pripojené teraz nie je dipól??? Myslím tú anténu z NAYky. Tam som len ufikol koncovku nech môžem pripojiť holé káble do tých 75 ohmových svoriek.
Do textu sa tam stále vkráda akýsi záhadný koaxiál (moje chabé elektrovedomosti mi to spájajú s tieneným káblom od antény k telke). Ten by mi bol na čo? Dal by sa použiť ako predlžovačka k tomu dipólu? (v prípade že by som ten dipól bachol na povalu)

PS: Ten 300 ohmový dipól by mali dostať v rádioamatéry. Len nejak stále neviem či by mi k niečomu pomohol. Teda okrem toho že budem o niekolko eur chudobnejší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 11:53:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud máš svorky, jde o 300 ohmový kabel. Rovnou do nich připojíš plochý kabel od dipólu.

75 ohmový koax patří do koaxiálního konektoru. Pokud jej budeš potřebovat (tj. když ti nebude stačit stávající délka ploché 300ohmové dvojlinky), připojíš jej k dipólu přes běžně dostupný symetrizační člen a do tuneru zapíchneš rozhlasový koaxiální konektor (má dutinku).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 11:55:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, teď teprve koukám, že ten dipol http://www.nay.sk/43998-dipol-antena-pre-vkv-75-ohm/d-279239/ má na konci plochého kabelu koax konektor. To je pěkný nesmysl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 12:05:48    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Pokud máš svorky, jde o 300 ohmový kabel. Rovnou do nich připojíš plochý kabel od dipólu.

75 ohmový koax patří do koaxiálního konektoru. Pokud jej budeš potřebovat (tj. když ti nebude stačit stávající délka ploché 300ohmové dvojlinky), připojíš jej k dipólu přes běžně dostupný symetrizační člen a do tuneru zapíchneš rozhlasový koaxiální konektor (má dutinku).

Šroubovacie svorky mám aj na 75 ohm, aj na 300 ohm, s tým že jedna svorka je pre ne spoločná. Takže ten 75 ohmový dipól, nie je dipól, ale je to koaxiál? Ako som už písal tak tú koncovku som odrezal a mám to pripojené holými káblikmi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 12:23:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten tzv. dipól čo je na tom dustinovom postnutom obrázku je náhradný dipól vyrobený z plochej dvojlinky. JE TO NÁHRADA za skutočný skladaný dipól, ktorý samozrejme je obvykle z duralu a má aj krabicu na krytie svoriek. Tá zhovadilosť čo predáva Nay ako dipól (symetrický kábel zakončený nesymetrickým konektorom) naozaj môže fungovať len na miestny príjem, do skutočnej antény to má ďaleko. Skrátka odstráň ten konektor a zapoj to na svorky 300 ohmov a máš to teoreticky správne. Len taká stručná poznámka. Meter tej plochej dvojlinky z ktorej je ten "dipól" kedysi stál 2 Kčs.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 12:38:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako som už asi dva krát písal - koncovka je už odrezaná. Nespraví to nič zlého keď to pripnem na 300 ohm vstup? Alebo bude lepšie ak kúpim rovno tú originálnu 300 ohmovú anténu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Po júl 01, 2013 15:37:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie, nič zlé, pokojne vyskúšaj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Pi júl 05, 2013 04:38:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Skládaný dipól je vždy 300 Ω kdežto dostupný svod dneska již jenom koax 75 Ω tedy nahoru do anténní krabice vložíš symetryzák pro transformaci impedance 1:4 300/75 Ω, můžeš použít televizní pro pásmo VHF (1-12K)
jak již bylo uvedeno. Je lepší a jednodušší než symetrizační smyčka která
ma délku vypočítanou podle jediného přijímaného kmitočtu zatímco symetryzák obsáhne celé FM pásmo. Na foto jednoduchý kruhový dipól vč. předzesilovače pro místní příjem ze všech směrů.



anténa.jpg
 Description:
 Filesize:  180.06 KB
 Viewed:  1017 Time(s)

anténa.jpg



_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi júl 05, 2013 11:28:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by taky stála za úvahu i klasická víceprvková anténa, která bude mít vyšší zisk než dipól, ale bude více či méně směrová. To by bylo vhodné zejména v případě, že je chalupa třeba někde u hranic nebo v jiném místě, kde lze předpokládat možný příjem převážně z jednoho směru. Nebo v případě, že ti jde o příjem jedné konkrétní stanice / stanic z jednoho vysílače / stanic z jednoho směru. Zkus si zkrátka "sednout k mapě" a pouvažovat nad tím, zda přijímáš ze všech stran, nebo převážně z jednoho směru.

A ony i směrové antény přijímají i "z boku" - i když samozřejmě s menším ziskem. Toto říkají tzv. směrové charakteristiky - každá anténa má tzv. laloky. Takže pokud ti jde třeba o jednu oblíbenou vzdálenou stanici a k ní o další bližší silné stanice, tak můžeš namířit směrovku na tu slabou a ty silnější anténa (třeba!) pochytá bokem.

Jako "směrovka" se dá v amatérských podmínkách postavit třeba HB9CV, ale je laděná na určitou frekvenci. Chytá samozřejmě ceké FM pásmo, ale s menším ziskem než tu konkrétní frekvenci:
http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm



HB9CV str 1.jpg
 Description:
 Filesize:  15.4 KB
 Viewed:  1044 Time(s)

HB9CV str 1.jpg



HB9CV str 2.jpg
 Description:
 Filesize:  15.67 KB
 Viewed:  1162 Time(s)

HB9CV str 2.jpg



HB9CV pro 91.9MHz.jpg
 Description:
 Filesize:  87 KB
 Viewed:  1027 Time(s)

HB9CV pro 91.9MHz.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi júl 05, 2013 11:39:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě pro představu a úplnost přidám fotku a návody:


HB9CV detail.jpg
 Description:
 Filesize:  42.52 KB
 Viewed:  1237 Time(s)

HB9CV detail.jpg



Návod HB9CW.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Návod HB9CW.pdf
 Filesize:  222.33 KB
 Downloaded:  436 Time(s)


Návod HB9CW.doc
 Description:

Download
 Filename:  Návod HB9CW.doc
 Filesize:  26.5 KB
 Downloaded:  437 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1359
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po júl 08, 2013 06:55:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Lechos napísal:
Skládaný dipól je vždy 300 Ω kdežto dostupný svod dneska již jenom koax 75 Ω tedy nahoru do anténní krabice vložíš symetryzák pro transformaci impedance 1:4 300/75 Ω, můžeš použít televizní pro pásmo VHF (1-12K)
jak již bylo uvedeno. Je lepší a jednodušší než symetrizační smyčka která
ma délku vypočítanou podle jediného přijímaného kmitočtu zatímco symetryzák obsáhne celé FM pásmo. Na foto jednoduchý kruhový dipól vč. předzesilovače pro místní příjem ze všech směrů.


Fíha, to sa to tu rozbehlo. A začína to byť stále zložitejšie Shocked . Za chvílu to dospeje k súkromnému satelitu. Laughing
Popravde toto je pre mňa zase niečo nie moc zrozumitelné - do akej antánnej krabice mám vložiť symetrizák (to je čo?)? Ja tam žiadnu anténnu krabicu nemám (ani televízor). A určite tam nebudem vztyčovať takéto čudá.
Ale opäť ďakujem za starostlivosť. Wink

Teraz konkrétne - cez víkend som s tým trochu laboroval a dal som tú "anténu" z NAYky do svoriek na 300 Ohm. Anténu som vyviedol von cez okno a príjem sa o niečo zlepšil. V podstate stanice ktoré sa dajú počúvať (Slovensko1, Devín, FM) chytím v celkom obstojnej kvalite (trochu šumu ma nezabije), len pri Devíne som bol dosť prekvapený - večer som si vychutnal starú hudbu a na prekvapenie som ráno na tej istej frekvencii mal nejakých maďarov. Teraz neviem či na tej frekvencii beží cez deň nejaké národnostné vysielanie a večer to prenú na Devín, alebo aký fras sa s tým deje. Už som nemal čas to ďalej skúmať. Ďalšie pokusy budú budúci víkend.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po júl 08, 2013 07:48:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Je vysoký tlak v celej oblasti, tak to má vplyv na šírenie signálu. Takže nemáš tam národnostné vysielanie, ale diaľkový príjem z vysielača, ktorý by tu teoreticky nemal mať signál (na tej istej frekvencii). Alebo je selektivita tvojho tuneru ak nízka, že ti tam preliezajú susedné silné kanály. A tu môže výrazne pomôcť smerová anténa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
regebob
Nádejný hifista


Založený: 31 október 2012
Príspevky: 54
Bydlisko: Hont

PríspevokZaslal: Po júl 08, 2013 09:44:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Devín : Nové Zámky 94,6 (6:00-18:00 Rádio Patria)
Štúrovo 106,2 (6:00-18:00 Rádio Patria)
http://www.rozhlas.sk/ako-nas-pocuvat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Po júl 08, 2013 10:26:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Anténní krabice je malá plastová skříňka co chrání přípojné kontakty dipólu, je součásti antény dodávaná výrobcem, symetryzák = symetrizační člen = transformační článek pro převod impedance 300/75 Ω a vkládá se nahoru k anténě do té krabice, aby šlo použít koax kabel 75 Ω, protože anténa má běžně impedanci 300 Ω a přímým zapojením koaxu 75 Ω vznikají ztráty signálu, je to trochu srozumitelné ?
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist