Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jaký rozměr akustického prvku preferujete?
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Jaký rozměr akustického prvku preferujete [mm]?
600x600
32%
 32%  [ 10 ]
600x900
3%
 3%  [ 1 ]
600x1200
25%
 25%  [ 8 ]
800x800
0%
 0%  [ 0 ]
800x1200
19%
 19%  [ 6 ]
800x1600
9%
 9%  [ 3 ]
1000x1000
9%
 9%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 31

Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So august 17, 2013 22:46:32    Predmet: Jaký rozměr akustického prvku preferujete? Odpovedať s citátom

Mám v plánu vyrábět nějaké takové zajímavé akustické prvky, které budou různě podivně odrážet a pohlcovat zvuk. Tak se chci zeptat, když byste si měli do poslechovky pořizovat panely, tak jaký rozměr byste chtěli? Počítá se s tím, že prvků budou dva druhy, umísťované třeba nějak na střídačku do šachovnice nebo jinak podle potřeby. Jeden nějak jako na obrázku a druhý jako obyčejný kvádr s rovnou čelní stěnou. Buď souvisle v ploše nebo i s mezerami. Ale vždy připevněné ke stropu nebo ke zdi.
Při použití prvků 600x600 vypadá pak místnost jako každý jiný kancl. Větší prvky jsou také ekonomičtější, mě přijdou i estetičtější - zejména pokud mají být umístěny s mezerou. Hloubka prvku bude nějakých 120-170mm.

Detaily ohledně samotných prvků bych nechal prozatím stranou.

Díky za hlas.


_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut august 20, 2013 11:09:27    Predmet: Odpovedať s citátom


Motivační obrázek, aby se hlasování trochu rozproudilo.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 21, 2013 14:04:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Já nepreferuji žádný formát, každou chvíli musím navrhovat něco na míru. 600 x 600 nebo 600 x 1200 se z nějakého záhadného důvodu vžilo jako modul v celé Evropě, v USA je to 2 x 2 stopy. Vzhledem k tomu, že mnoho výrobců nabízí v tomhle modulu jiné akustické prvky, které by se hodilo s tvými kombinovat, bylo by asi vhodné se ho podržet.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St august 21, 2013 14:23:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Došel jsem k názoru, že používat v místnosti porézní materiál přímo odhalený jako primární tlumení není dobrý nápad. Takovými akustickými prvky se zabývá 99% firem a vede to na chcíplý zvuk a vůbec nepříjemné prostředí v místnosti, i když nehraje hudba a tak já to dělat nechci.
Diffuzory nebo rezonátory pořádně nikdo nedělá a když už, tak bez udání parametrů a ještě za nekřesťanské peníze. Takže tím pro mě argument "protože to tak dělají všichni" padá.
Chci-li se dobrat k lepšímu výsledku než je standard, tak k němu nepovede pravděpodobně standardní cesta. Takže teď udělám asi nejlíp, když to bude od začátku všechno jinak, než jak dělají doposud ostatní.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 07:47:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Jdeš jistě dobrým směrem, stejně ale nakonec zjistíš, že nejlepší je použít reprobedny, které prostě a jednoduše neozáří blízké plochy.

Samotná difuze totiž ještě nestačí a vychází to z faktorů, uplatňujících se při reprodukci v malých místnostech - na krátkých prodlevách a směrech odrazů ze směru od beden je to málo a na zbytku už je to v zásadě zbytečné až kontraproduktivní...

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 07:54:54    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jdeš jistě dobrým směrem, stejně ale nakonec zjistíš, že nejlepší je použít reprobedny, které prostě a jednoduše neozáří blízké plochy.


Jak se to dělá?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 08:19:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Správnou optimalizací směrovejch charakteristik při návrhu reprosoustavy. Vždyť toho o tom napsal už dost....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rotr
Hifista - pokročilec


Založený: 11 jún 2008
Príspevky: 339

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 09:14:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Check : většina PRD téhle kontrukce, co jsou na webech, ma mnohem větší ty kapsy - tak 6 v jednom směru při rozměru 600mm. Ty jsi se pro takhle malé rozhodl na základě měření ?
Kolem 5cm mají většinou stranu ty, které se lepí ze sloupků.

EDIT : pokud už tedy nejsme v oblasti detailu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Tohle není thread o reprosoustavách. Kdybych se chtěl bavit o reprosoustavách, tak založím thread s příslušným názvem, jenže se o nich bavit nechci. Všechno souvisí se vším, ale to všechno mám u sebe dávno vyřešené. Děkuji.

rotr: Ty grafy, které jsem ukázal, jsou z mnou naprogramovaného simulátoru, který mi právě umožní najít oprimální tvar a rozměry. Takových obrázků mám mnoho - na to tu není místo.
Měřit lze diffuzory také, ale je to časově dost náročné a musel bych každý difuzor fyzicky realizovat. Predikce simulací je v tomto případě dost dobrá.

Větší rozměry jsem chtěl hlavně proto, že difuzory lépe fungují, když jsou větší a méně častěji se opakují v mísnosti. Také vyrobit difuzer o rozměrech 1000x1000mm je skoro stejná práce jako 600x600mm, přitom zabere třikrát větší plochu a tedy vlastně ušetřím dvě třetiny peněz za práci, nějaké za materiál a montovat stačí třetinu panelů. Prostě větší panel je u mě lepší.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpověděl jsem na dotaz, jaký rozměr akustického prvku preferujete, a napsal jsem proč. Tj. preferuji takový difuzer, který není potřeba. Chceš-li rozměr, tak 0 x 0mm. Že jsem napsal i důvod proč, je jaksi navíc.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:19:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Já zase napsal, že se difuzory budou opakovat, takže výsledná použitá plocha bude vždy stejná. Jde jen o rozměr panelu, který se bude opakovat, aby dal příslušnou plochu. V tomto případě odpověď 0x0 nemá smysl.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale jistěže má smysl - nebude tam nikde. No nechme toho, zájem o debatu není a fakt je, že z mé strany není zájem o takové akustické prvky.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:22:37    Predmet: Odpovedať s citátom

scream napísal:
Správnou optimalizací směrovejch charakteristik při návrhu reprosoustavy. Vždyť toho o tom napsal už dost....


3D měření a nearfield 3D měření? Kdo má na to výbavu?



3d.JPG
 Description:
 Filesize:  27.04 KB
 Viewed:  464 Time(s)

3d.JPG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:24:14    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
3D měření a nearfield 3D měření?

To je zas nějaká nová fantasmagorie? Rolling Eyes

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:30:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je Wolfgang Klippel fantasmagorie, tak určitě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 10:40:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Koukám, že máte nový idol.

Tak teď ještě si dostudovat asi 50 let staré principy, jak se dají změřit reprobedny i bez "3D nearfieldu", což je mimochodem nesmysl - nearfield se dělá právě proto, aby se z něj použila část, která není směrově závislá. Zjistění, že nějaká bedna neozáří blízkou plochu, je věc i byť jen hrubě provedeného základního měření. Jenže to bych to tu musel vysvětlovat jaksi polopaticky a to by bylo pod vaši úroveň. Zkuste se nakonec zeptat Klippela, zná to úplně stejně, jako všichni další z oboru.

- Ale to už tady checkovi opravdu zaplevelujeme prodejní vlákno, tradičními vašimi bludy. Je nicméně těžké na to nereagovat.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rotr
Hifista - pokročilec


Založený: 11 jún 2008
Príspevky: 339

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 12:53:17    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:


rotr: Ty grafy, které jsem ukázal, jsou z mnou naprogramovaného simulátoru, který mi právě umožní najít oprimální tvar a rozměry. Takových obrázků mám mnoho - na to tu není místo.
Měřit lze diffuzory také, ale .....


Měření /simulace to nebylo až tak to, co jsem měl na mysli. Spíš mi šlo o to, jestli má fakt tak velký přínos tam nacpat 4x tolik komor, oproti ostatním. A s tím následně související náklady na výrobu atd.
Jednu dobu se problematice věnoval na hifinazorech Aleska a skoro jsem z toho měl pocit, že je jedno co se na odrazné plochy dá a že stejnou funkci udělaji přepůlené polystyrenové koule
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 13:13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Parametry konstrukce se nastavuje šířka pásma. U Alešky ty koule ve finále fungují víc jako absorbery, než difuzory. Byl jsem v jeho místnosti a dělal měření. Přestože všechno nějakým způsobem rozptyluje zvuk, zdaleka není jedno jak se difuzer udělá, protože zdánlivě malá změna konstrukce má dost velký vliv na vlastnosti.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 15:19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslím,že by v malých prostorech byly difuzory zbytečné. Je to jedna cesta, jak se zbavit spekulárních odrazů právě na krátké vzdálenosti nebo aspoň omezit jejich vliv. Další efekt je možnost potlačení flutter echa. Samozřejmě druhá možnost je ty odrazy a echa prostě absorbovat a tak to v praxi většinou dopadá, poněvadž poměrná velikost plochy pro obložení tam bývá dost veliká. Záleží ovšem na konkrétní situaci a difuzor může být někdy a někde výhodnější neš absorbér, nemluvě o tom, že i difuzor nějakou tu absorpci vykazuje a to se může hodit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 15:30:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Koukám, že máte nový idol.

Tak teď ještě si dostudovat asi 50 let staré principy, jak se dají změřit reprobedny i bez "3D nearfieldu", což je mimochodem nesmysl - nearfield se dělá právě proto, aby se z něj použila část, která není směrově závislá. Zjistění, že nějaká bedna neozáří blízkou plochu, je věc i byť jen hrubě provedeného základního měření. Jenže to bych to tu musel vysvětlovat jaksi polopaticky a to by bylo pod vaši úroveň. Zkuste se nakonec zeptat Klippela, zná to úplně stejně, jako všichni další z oboru.

- Ale to už tady checkovi opravdu zaplevelujeme prodejní vlákno, tradičními vašimi bludy. Je nicméně těžké na to nereagovat.


Souhlas, další diskuse tady:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=193733#193733

A zkuste jednou nebýt osobní ale věcný. Ukažte, co je špatně a jak to děláte lépe. Prostě předveďte své kvality a přestaňte se navážet do ostatních.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 22, 2013 15:40:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Spekulární odrazy na krátké vzdálenosti - právě u takových to IMHO začíná být zamotané. Takový individuální odraz se dá neozářením té plochy eliminovat celkem přímočaře a jistě bez diskuze. Avšak umístěním difuzního prvku do těch míst si k uchu přivedete i odrazy z blízkého okolí, které by se přímo k posluchači bez toho difuzoru jinak nedostaly. Tj. nedostává se k vám jen samotná energie z rozptýleného původního odrazu, které nemusí být asi moc, ale i další energie z plochy toho prvku. Celé je to časově a tedy i amplitudově rozházené (jak moc se to celé podaří reálně dekorelovat?) a uši nemají jak se s tím vypořádat, jelikož tak to k nim z toho směru už přijde. Krom toho žádný difuzor neroztypluje dokonale. Zbytečné to jistě není, teď jde o to, co je výhodnější a co funguje ve výsledku lépe.

Nabízí se tak ještě možnost namísto co nejlepší difuze použít v těch místech odražeče, které to jen z velké části "vrátí zpátky" - nasměrují někam do pryč, kde a odkud už to přestane po pár dalších odrazech vadit.

check: Když už jsi se s tím programoval, byl bys schopný vytvořit na základě toho digitální filtr, který by reprezentoval to, co se od takového difuzoru dostane k hlavě posluchače? Třeba ve formě impulsní odezvy, aby se to dalo jednoduše prohnat libovolnou nahrávkou. Myšleno samozřejmě přes první odraz a v nějaké realistické geometrii očekávatelné instalace.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 13:06:53    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Spekulární odrazy na krátké vzdálenosti - právě u takových to IMHO začíná být zamotané. Takový individuální odraz se dá neozářením té plochy eliminovat celkem přímočaře a jistě bez diskuze. Avšak umístěním difuzního prvku do těch míst si k uchu přivedete i odrazy z blízkého okolí, které by se přímo k posluchači bez toho difuzoru jinak nedostaly. Tj. nedostává se k vám jen samotná energie z rozptýleného původního odrazu, které nemusí být asi moc, ale i další energie z plochy toho prvku. Celé je to časově a tedy i amplitudově rozházené (jak moc se to celé podaří reálně dekorelovat?) a uši nemají jak se s tím vypořádat, jelikož tak to k nim z toho směru už přijde. Krom toho žádný difuzor neroztypluje dokonale. Zbytečné to jistě není, teď jde o to, co je výhodnější a co funguje ve výsledku lépe.

Nabízí se tak ještě možnost namísto co nejlepší difuze použít v těch místech odražeče, které to jen z velké části "vrátí zpátky" - nasměrují někam do pryč, kde a odkud už to přestane po pár dalších odrazech vadit.


O tom si někdy popovídáme mimo fórum - tady jsme O.T.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 15:27:58    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Udělat z toho impulsku by neměl být problém, akorát je to výpočetně náročné a na implementaci teď nemám čas. Navíc si myslím, že takovou práci už provedli jiní. U pokročilejších difuzorů postavených na základě sekvencí se právě kromě rovnoměrného rozptylu energie mluví o rozptylu v čase, kterého obyčejné geometrické struktury nedosáhnou, ačkoliv rozptyl energie mohou mít lepší.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 16:37:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Blbá otázka laika:
Nebylo by vhodné, aby ty komůrky nebyly čtverce všechny stejné velikosti, ale aby se rozteče příček v obou směrech nějak (lineárně, logaritmicky, náhodně) lišily ?
Stejně tak i hloubky dutin. Zkrátka aby se tam jakýkoliv rozměr opakoval co nejméně-krát ?
Když to dovedu do extrému, tak by to mohlo vypadat tak, že do toho obvodového truhlíku by se v náhodných místech vlepily různě dlouhé kousky papírových trubek různých průměrů.
Zkrátka vnést do konstrukce co nejvíc náhodnosti a variability, aby nebyla žádná vlnová délka "zvýhodněna".
P.S. A také žádný směr, ta pravoúhlá konstrukce dva kolmé směry preferuje před jinými.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 17:12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty čtverce fungují jenom jako fázové zpoždění, které je náhodně rozmístěno po celém panelu. Cílem je, aby autokorelace konstrukce difuzoru co nejvíce odpovídala jednotkovému impulsu. Pak bude mít dobré rozptylové vlastnosti.
U panelu 12x12 máš 144 stupňů volnosti, se kterými si může hrát. Můžeš samozřejmě přidat dovnitř každé studně ještě difuzor, i to se dělá. Já to zkusím s fraktály.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 19:51:30    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Navíc si myslím, že takovou práci už provedli jiní. U pokročilejších difuzorů postavených na základě sekvencí se právě kromě rovnoměrného rozptylu energie mluví o rozptylu v čase, kterého obyčejné geometrické struktury nedosáhnou, ačkoliv rozptyl energie mohou mít lepší.

Teď jde o to, co se tím myslí. Pokud si pamatuju, nikde jsem nenarazil, že by se to týkalo popisu z pohledu posluchače. Jak moc spektrálně nekorelované jsou odrazy, které přichází z plochy takového difuzoru, směrem k posluchači?
Že se impuls, narážející na difuzor, rozprskne dostatečně nahodile do spousty směrů, je něco jiného. Mně jde o to, jak silná je vazba mezi odrazy daným směrem (k posluchači), způsobenými vlnou od zdroje, dopadající na (celou) plochu difuzoru. Ideálně, kdyby se tohle samotné pak dalo ještě přehrát.

A pokud už existuje takový popis -a zřejmě se to dá nějak odvodit-, rád si počtu.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 21:23:57    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Ty čtverce fungují jenom jako fázové zpoždění, které je náhodně rozmístěno po celém panelu...

Možná jsem mimo, ale právě o té náhodnosti jsem si dovolil zapochybovatm, jestliže je difuzor tvořen pravidelným rastrem s konstantním rozestupem prvků. Ty čtverce jsou tvořeny rovnoběžnými stěnami, mezi kterými dochází k odrazům. V závislosti na vlnové délce může rezonance způsobovat potlačení nebo zesílení. A je-li tato vzálenost na všech prvcích difuzoru stejná, nemusí to dělat dobrotu.
To jsem měl na mysli. Jestli se to v praxi projeví a jak moc, to netuším.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 21:36:24    Predmet: Odpovedať s citátom

O co mi jde, velmi schematicky (obrázek lze kliknutím zvětšit):



a) Bez difurozu. Modrý odraz se dostává k posluchači.
b) Difuzor. Ozařuje posluchače svou plochou - má-li fungovat jako difuzor.

Otázka je jednoduchá - v případě b) co to je za zvuk a jaká je jeho intenzita oproti stavu bez difuzoru?

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RP
Hifista


Založený: 25 apríl 2013
Príspevky: 129

PríspevokZaslal: So august 24, 2013 07:45:33    Predmet: Odpovedať s citátom

skusim, zvuk s difuzorom je v sirsom frekvencnom pasme a intezita zvuku je rovnaka
_________________
tube amp 300B, Fostex fullrange, DIY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 24, 2013 09:39:16    Predmet: Odpovedať s citátom

b)
Zvuk přímo odražený od difuzoru je slabší, významná část toho, co dopadne na difuzor, se odrazí do prostoru, kde se částečně zatlumí, částečně odrazí od jiných ploch a dostane se k posluchači s různým časovým zpožděním (a frekvenčně závislým průběhem - což ovšem platí pro všechny odrazy).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist