Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Akustika v netypickej miestnosti

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: St február 04, 2015 18:12:56    Predmet: Akustika v netypickej miestnosti Odpovedať s citátom

Nekonečnej téme akustiky to bolo venované už veľa, ale obvykle sa to týka miestnosti v tvare kvádra. Môj prípad je trochu pestrejší, nakoľko sa týka podkrovného priestoru (strop je naklonený s malou rovinkou vo vrchole) a aby to bolo ešte zaujímavejšie, tak v odlišných uhloch (náčrt v reze je nižšie).
Pôdorys je 9,6 x 6,25m a v najnižších miestach majú steny (kratšie) výšku 0,9m.
Miestnosť by mala slúžiť pre domáce kino a posluchovku a rád by som preto riešil aj správanie sa ultra nízkych frekvencií, ktoré sú v zvukových efektoch filmov obsiahnuté.
Zatiaľ robím rôzne pokusy a merania a mody korešpondujú s kalkulačkou na hunecke.de.
Použiť tam môžem v podstate čokoľvek, lebo je to účelová miestnosť.
Zaujímalo by ma, aký vplyv majú tie šikmé plochy na potrebné akustické úpravy a ich návrh a tiež vhodné riešenie zlepšenia ultra nízkych frekvencií.



rez.gif
 Description:
 Filesize:  9.08 KB
 Viewed:  8339 Time(s)

rez.gif




Naposledy upravil JuroH dňa So február 07, 2015 08:05:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St február 04, 2015 18:42:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre tebou popisované ultra nízke frekvencie sú takéto ľahké konštrukcie vo veľkej miere priezvučné - priesvitné. Skôr ťa budú trápiť susedia pre sťažnosti na hluk.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: St február 04, 2015 19:00:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Susedia sú vzdialení, im to vadiť nebude, niečo počuť je ale nie je to až také hrozné, pri pokusoch s výkonmi v stovkách W do basov to bolo "trochu" počuť.
Je tam použitá pomerne hrubá celulózová a minerálna izolácia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: So február 14, 2015 15:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Tvar miestnosti vznikol v podstate náhodne pri kompromisnom riešení konštrukcie strechy s ohľadom na nadväzujúce stavebné konštrukcie a na čo najväčší výsledný objem miestnosti.
Z laického pohľadu sa to javilo ako riešenie, ktoré by mohlo zmierniť vertikálne rezonancie.
Už nejaký čas robím pokusy s akustickými úpravami a ich merania, ale nejako v tom "prešľapujem" lebo si tie výsledky neviem úplne vysvetliť.
Zatiaľ mám dojem, že najväčší problém s akustikou spôsobuje veľké premietacie plátno z PVC, ktoré je medzi hlavnými repro. Vie mi prosím niekto poradiť, či to tu už niekto riešil?
Druhý problém vidím v oblasti okolo 26Hz, kde leží rezonancia protiľahlých stien.
Predpokladám, že ostatné nedostatky by už mali byť bežne riešiteľné.
Merania sú robené mikrofónom, dodaným k AVR Onkyo, takže presnosť je +/-.


Naposledy upravil JuroH dňa So február 14, 2015 19:16:07, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: So február 14, 2015 15:43:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže toto je aktuálny stav:


full_range_2u.png
 Description:
 Filesize:  159.9 KB
 Viewed:  274 Time(s)

full_range_2u.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: So február 14, 2015 15:57:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Dozvuk:


full_range_wat_2u.png
 Description:
 Filesize:  164 KB
 Viewed:  268 Time(s)

full_range_wat_2u.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: Ut február 24, 2015 16:23:41    Predmet: Tlmenie Odpovedať s citátom

V uplynulých dňoch som znovu trochu čo - to naštudoval a vyskúšal, odporúčam pozrieť si prednášky z AKELu, kde je to veľmi dostupnou formou vysvetlené.
Aj z uvedeného som dospel k tomu, že pri riešení "domácej" akustiky si to musí riešiť každý v rámci svojich možností, lebo profesionálne riešenie sice možné je, ale asi nie úplne dostupné pre bežného človeka a tiež je problém dokonale zmapovať všetky konštrukčné prvky, čo by aj mojom prípade bolo naozaj náročné.
Takže pustil som sa do pokusov s dostupnými materiálmi. Bez ohľadu na presný tvar miestnosti, v rohoch sa akustický tlak hromadí, preto som sa ich snažil zatlmiť.
Najprv som skúsil bežný bytový textil (mtrace, vankúše, koberce a pod.) čo sú všetko pomerne ľahké materiály. Tlmenie poznať bolo, ale bolo to samozrejme málo.
Potom som uvažoval nakúpiť hotové - penové basstrapy, ale nakoľko som sa včas dočítal o ich problematike, rozhodol som sa pre iné vyhotovenie.
Mierne inšpirovaný absorbčnými paravánmi, skúsil som použiť dosky z minerálnej vlny (zohnal som 15cm hrubé dosky pre zateplenie fasád Nobasil FKD-S), ktoré som zabalil do PE fólie a PES netkanej textílie aby "neprášili".
Vznikli mi tak 4ks kvádrov 30x60x100 cm a tieto som skúsil rôzne umiestňovať do rohov. Ich prínos bol viditeľný aj v meraniach. Stále sa mi to však zdalo málo, tak som chcel ešte pridať ďalšie.
Fasádne dosky sú však lisované a zistil som že tieto konkrétne dokážu kmitať na frekvencii okolo 90Hz, preto som pokračoval s doskami zo sklennej vlny (pre výplne priečok Isover Akuplat), ktoré nie sú lisované, u nich som nameral rezonanciu na asi 20Hz.
Celé balíky (celkom 2ks) som obdobne zabalil a pridal do rohov za prednými repro. To meranie vlastnej rezonancie som robil jednoducho tak, že som po tom balíku buchol.



Isover_rezonancia.png
 Description:
 Filesize:  44.53 KB
 Viewed:  191 Time(s)

Isover_rezonancia.png



Nobasil_rezonancia.png
 Description:
 Filesize:  44.83 KB
 Viewed:  223 Time(s)

Nobasil_rezonancia.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: Ut február 24, 2015 16:33:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďalej prikladám merania, ako sa absorbcia prejavila na frekvenčnej charakteristike:


Nobasil_utlm.png
 Description:
Takto sa prejavila absorbcia Nobasilu (zelená)
 Filesize:  52.8 KB
 Viewed:  222 Time(s)

Nobasil_utlm.png



Isover_utlm.png
 Description:
Takto sa prejavila absorbcia Isoveru (zelená)
 Filesize:  63.77 KB
 Viewed:  214 Time(s)

Isover_utlm.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: Št február 26, 2015 17:35:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Touto cestou som sa dopracoval až do bodu, že miestnosť je už asi pretlmená a začínajú sa mi "zahmlievať" stredy a výšky, takže to stále nie je ono.
Doteraz som sa snažil zvuk prenášať čo najmenším počtom membrán (čo u mňa na basoch znamenalo 4 x 15" v rade pri sebe), ale nakoľko som dospel k názoru, že
týmto spôsobom tie "diery" asi úplne nevyrovnám, tak som skúsil takú "kacírsku" vec. Pustil som plné pásmo aj do ďalších 4 repro (vypol som priepusť pre R a L repro),
čo sa prejavilo "priaznivo" a aby som ešte zlepšil posluchové miesto, dal som si "za chrbát" menší subwoofer a vhodne som ho ponastavoval, aby sa priaznivo pripočítal k ostatným.
Konečne sa mi tak podarilo aspoň trochu doplniť tie veľké diery, aj keď trochu utrepela čistota zvuku. Pre bežný posluch a filmy to vyzerá byť vyhovujúce a pri posluchu HQ nahrávok sa to dá proste vvpnúť.
Je to vážne len kompromis, ale nič lepšie ma zatiaľ nenapadlo.

Nedávno zverejnili nový REW - ver. 5.1, kde je pekne spracovaná simulácia frekv. charakteristiky podľa usporiadania miestnosti.
Vrele to odporúčam, je to veľmi dobrá pomôcka, dá sa tam napríklad porovnať nameraná charakteristika a vypočítanými módmi.
Napríklad tu je meranie samotných R+L (žltá) a po pridaní spomínaných subwoofrov (červená):



vplyv_subwoofrov.png
 Description:
 Filesize:  86.47 KB
 Viewed:  267 Time(s)

vplyv_subwoofrov.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuroH
Nádejný hifista


Založený: 08 január 2009
Príspevky: 54
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: Št február 26, 2015 17:39:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Miestnosť


REW_room_1024.png
 Description:
Simulácia v REW:
 Filesize:  109.9 KB
 Viewed:  211 Time(s)

REW_room_1024.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist