Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Basáky ve společném objemu
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 22:36:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednu věcnou, opožděně, protože před Vánoci mě to už přestalo bavit. Pokud se má zpětně vypočítat odezva v časové oblasti s mezivýpočtem v kmitočtové oblasti, tak není možné (= je nepřípustné) vynechat imaginární část komplexní přenosové funkce, jinak výsledek v časové oblasti bude nesmysl. Není možné pracovat jen s modulem.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 22:39:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám ale pocit, že o to se tu ani nikdo nesnažil... (?)

A propos, nejsnazší je to opravdu konvolucí s časovým obrazem admitanční cháry. To funguje bezvadně, samozřejmě za předpokladu celkové linearity a časové invariance - to ale stačí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 06:28:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
není možné (= je nepřípustné) vynechat imaginární část komplexní přenosové funkce, jinak výsledek v časové oblasti bude nesmysl. Není možné pracovat jen s modulem.


BTW, patrně jste myslel modul a fázi. To ale zdaleka není totéž, co reálná a imaginární část. Na fázi není nic imaginárního. Na druhou stranu do modulu je samozřejmě imaginární část již zahrnuta, jinak by nešel ani vypočítat, že.

Když už "věcné", tak používejme správnou terminologii, jinak může docházet ke zbytečným nedorozuměním. Jsou to elementární věci ohledně komplexních čísel, přesto to lidi pořád motají dohromady, nevím proč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 08:56:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to úplně jedno, jestli se bavíme o reálné a imaginární části nebo o modulu a fázi. Je to matematicky svázané (níže). Podstata je v tom, že amplitudové spektrum nestačí k definici časového signálu. 2 signály se shodným amplitudovým spektrem mohou mít zcela rozdílné časové průběhy.

F(jw) = /F(jw)/.e^j­O(w) = R(w) + jX(w) = A(w).e^jO(w)

A(w) = rt[R(w).R(W) + X(w).X(w)] ... amplitudové spektrum
O(w) = arctg(X(w)/R(W)) ... fázové spektrum

V příloze příklad 2 signálů se shodným amplitudovým spektrem při různém časovém průběhu



fourier1_s.PNG
 Description:
 Filesize:  90.91 KB
 Viewed:  288 Time(s)

fourier1_s.PNG



fourier2_s.PNG
 Description:
 Filesize:  89.31 KB
 Viewed:  457 Time(s)

fourier2_s.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 09:20:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Je to úplně jedno, jestli se bavíme o reálné a imaginární části nebo o modulu a fázi.

Jistěže, ovšem vy jste psal o modulu a imaginární složce. Prostě jste to zmotal dohromady, což nedávalo smysl. Na nic jiného jsem nereagoval, zbytek je opět triviální.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 10:16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Zbytek je triviální, jenže se bez něj neobejdete, což z těch předchozích Vašich úvah neplyne, tam se o komplexním spektru nemluví.


1.PNG
 Description:
 Filesize:  91.73 KB
 Viewed:  334 Time(s)

1.PNG



2.PNG
 Description:
 Filesize:  93.47 KB
 Viewed:  462 Time(s)

2.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 10:19:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale jistě, že mluví. Rozhodně tohle bylo jasně řečeno už dobrou stránku nazpět, nevím, proč máte potřebu se k tomu neustále vyjadřovat, a ještě k tomu nepřesně. Ničím to nepřispívá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 21:39:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusíme větší nápovědu.


Complex spectrum.PNG
 Description:
 Filesize:  141.62 KB
 Viewed:  519 Time(s)

Complex spectrum.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 03, 2014 21:42:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pane Macuro, mně už to dávno funguje i bez Vašich nápověd. Jste dvě strany pozadu, ale za to já nemůžu Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So január 04, 2014 10:41:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je výborné! Můžete ukázat nějaký výsledek? Zkoušel jsem zpětnou Fourierovu transformaci pro získání (obnovení) časového průběhu, ale ta funguje, podle předpokladů, jen když fázové spektrum je nulové, jinými slovy nelze ignorovat buď fázové spektrum nebo imaginární složku fourierovy transformace, pokud chceme obnovit původní časový signál bezchybně.


invfft1_s.PNG
 Description:
 Filesize:  114.79 KB
 Viewed:  377 Time(s)

invfft1_s.PNG



invfft2_s.PNG
 Description:
 Filesize:  118.47 KB
 Viewed:  521 Time(s)

invfft2_s.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So január 04, 2014 13:49:07    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
..., jinými slovy nelze ignorovat buď fázové spektrum nebo imaginární složku fourierovy transformace, pokud chceme obnovit původní časový signál bezchybně.

Ale proč bych to měl ignorovat?? Pochopte už, že nic takového se tu neignoruje. Od začátku ne.


FFT je algoritmus, pracující obecně se dvěma (stejně dlouhými) posloupnostmi komplexních čísel, ať už znamenají cokoliv. Převádí jednu na druhou. Mimochodem směrem tam i zpět ("IFFT") jde o úplně stejný algoritmus, liší se to jen v jednom znaménku a koeficientu. Tady je to jen o něco jednodušší v tom, že jedna z těch posloupností je tvořena reálnými čísly (tj. imaginární složka nulová), nic víc. Dělat lineární diskrétní konvoluci (samozřejmě také přes FFT) je složitější, vzhledem k wrap-around efektům a dalším kulišárnám, ale to vše už je velice dobře zpracované a řešitelné, nakonec je to jedna ze základních početních technik DSP.

Nikdo tu nic takového, co pořád opakujete, nedělá. To by dělal jen naprostý diletant.


citácia:
Zkoušel jsem zpětnou Fourierovu transformaci pro získání (obnovení) časového průběhu, ale ta funguje, podle předpokladů, jen když fázové spektrum je nulové

To je samozřejmě totální pitomost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne január 05, 2014 12:27:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějaká další, ještě větší nápověda by tam nebyla?

Tak aby nebyla nuda, jednu bych měl:
kód:

a =
   1 2 3 4 5

--> b = fft(a)
b =
  15.0000 + 0.0000i   -2.5000 + 3.4410i   -2.5000 + 0.8123i   -2.5000 - 0.8123i  -2.5000 - 3.4410i

--> c = ifft(b)
c =
   1 2 3 4 5
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist