Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Prerobenie firemných pasívnych bední na aktívne

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Ste za prerábanie pasívnych firemných boxov do aktívu?
Nie, čo vyladili vývojári sa takto iba rozladí
34%
 34%  [ 12 ]
Áno, zlepšenie je jednoznačné
34%
 34%  [ 12 ]
V podstate áno, ale za náklady je lepšie iné riešenie
22%
 22%  [ 8 ]
Neviem
8%
 8%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 35

Autor Správa
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 07, 2007 10:09:48    Predmet: Prerobenie firemných pasívnych bední na aktívne Odpovedať s citátom

uz dlhsie spekulujem ze by som prerobil stavajuce Dynaudio Aries (stlpy dvojpasmo uzavrete) z pasivu na aktiv, co vy na to? Oplati sa do toho pustit? aku aktivnu vyhybku kupit? Bude prinos znacny?
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St marec 07, 2007 19:06:35    Predmet: Odpovedať s citátom

hlasoval jsem za B ale musí se to udělat do konce plus korekce atd.
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 14, 2007 01:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

tak som napisal na dynaudio.com ze aku mam vyhybku v ariesoch a odpisali mi...nemci Shocked slusne, s prilohou schemy vyhybky, tak som im odpisal nemecky ze ci sa mi oplati prerabat ich do aktivu a ze chcem deliacu frekvenciu a fazove posunutie... no to som zvedavy co odpisu Razz

ps nebite ma, mne sa to pocitat nechce a hlavne chcem mat vyjadrenie od vyrobcu...

_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2007 22:20:04    Predmet: Odpovedať s citátom

nemate s touto problematikou nikto skusenost? dynaudia preraba niekto na povazi do aktivu, ani o tom nikto nic nevie?
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Št apríl 02, 2009 10:24:05    Predmet: Odpovedať s citátom

bez měřícího vybavení a zkušeností v daný problematice jednoznačný áčko...výsledek bude stát za... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: So marec 12, 2011 03:14:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Po dvou letech:
Co položit otázku opačně? Very Happy Very Happy předělat aktivy s dobrým osazením na pasív ?
Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sounds77
Hifista


Založený: 05 júl 2007
Príspevky: 227

PríspevokZaslal: So marec 12, 2011 12:14:08    Predmet: Odpovedať s citátom

V čom vidíte prednosti pasívu oproti aktívnemu riešeniu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 02:54:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Moje vidění je že např v tomto:

1.u pasivního řešení v signálové cestě jsou víceméně jen "lineární prvky" R-L-C v ideálním případě nezanášející významně další zkreslení či jiné další znečistění signálu.

2.U pasivu lze relativně snadno udělat a přesně doladit vše na míru = kombinace měniče/ozvučnice/Filtr.

3.Pokud aktiv tak jedině běžně nedostupné dostatečně kvalitní DSP řešení, umožňující přesně požadovanou ekvalizaci a tvarování požadovaného průběhu měniče včetně kompenzací veškerých nerovností a anomálií v jeho frekvenční charakteristice,což při klasických filtrech s OZ v běžném zapojení toto nesplňuje,a když ano tak za cenu velkého množství aktivních prvků v signálové cestě = degadace signálu viz bod 1.

4. U bass sekce lze lépe volit optimalizaci kombinací filtru + optimální hodnotu Qtot soustavy = Bass reproduktor - ladění ozvučnice a její mech tlumení + elektrické tlumení = předřadný odpor cívky + tlumení impedančních vrcholů v okolí rezonance...vše poměrně jednoduše v jednom filtru, u aktivu sice lze také ale jen za cenu opět použití pasivní kompenzace.

5. u pasivu je možné bezproblémů měnit zesilovač, u aktivu se musí při každé změně vše znovu nastavovat a při použití špičkových přístrojů bývá velmi často nejvíce limitující předřazená aktivní část.

6. cenová náročnost a nulová flexibilita v případě potřeby průběžného upgrade např výkonnější koncový zesilovač lepší modernější repro.

U pasivu lze udržet relativně jednoduchou a čistou signálovou cestou průběhu i +-0,5dB v ref poslechovém bodě. Vycházím z praxe že je 99,999% neideálních reálných repro s nepřímkovou frekvenční křivkou zejména u středových měničů bývá často problém na konci prac pásma.Dále s tím že jsem doposud neslyšel žádné aktivní řešení, které by bylo bez výhrad,kdežto pasivní párkrát ano.

že je pasiv horší je jen mýtus z doby kdy díky nedostatečné měřící technice a neexistenci CAD simulačních programů prakticky nebylo možné dosáhnout normální cestou optimálních výsledků. Světově nejuznávanější značky a jejich top modely jsou pro kvalitní domácí poslech v drtivé většině pasivní případně hybridní poloaktivní řešení. Jinak jsem samozřejmě i stavěl zakázkově oba typy a preferuji pasiv neboť jsem měl požadavek od zadavatele navrhnout stejnou bednu v obou možných variantách.. pasiv zněl lépe a byl ve výsledku i ekonomičtější volbou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sounds77
Hifista


Založený: 05 júl 2007
Príspevky: 227

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 09:43:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za odpoveď a za názor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 16:50:22    Predmet: Odpovedať s citátom

dawsoo:
Všechno záleží na tom, jestli je konstruktér či zákazník schopen překousnout psychologickou bariéru několika operačních zesilovačů v signálové cestě navíc (k těm několika desítkám, kterými signál již prošel). Pokud ano, tak aktivní řešení má celou řadu výhod. Právě v tom nastavování, protože i při pečlivém ladění se mění odpory nebo kondenzátory s cenou v jednotkách korun. Oproti tomu součástky do pasivní výhybky, mají-li být kvalitní, stojí velké peníze. Každý reproduktor má svůj zesilovač, omezuje se intermodulační zkreslení.
Indukčnost pro pasivní výhybku musí být buď vzduchová, tedy nákladná, nebo s jádrem a tedy zkreslující.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 17:10:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Úvahy o psychologické bariéře bych nezmiňoval, je to zbytečné. Každopádně musí prorazit šumovou bariéru. Pokud není regulace hlasitosti na výstupu, tak aktivní výhybka s OZ, pokud není triviální, dost výrazně zvedne hladinu šumu. Každý, kdo s ní seriózněji pracoval, toto ví.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 17:25:20    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 06:22:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 17:42:11    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA:
Ano je to sice pravda, ale při použití opravdu kvalitních OZ v potřebném počtu to vcelku jednoznačně převyšuje cenu cívek v pasivním řešení,pokud máš představu jak vypadá reálný filtr se všemi potřebnými kompenzacemi tak ti vyjde zapojení min s pěti šesti OZ v signál cestě na větev a tam degradace je vždy i při použití špičkových typů, co se týče kondenzátorů v pasivu nevidím problém v použití adekvátních kvalitních typů na potřebné pozice kde minimum je slušný MKP ve výškové a středové sekci. Do kvalitnějších projektů zásadně používám výhradně jen vzduch cívky,požadavek nízkého Rdc není vždy tím hlavním parametrem ale naopak leckdy je třeba u repro s nízkým Q použít právě cívky s definovaně vyšším. Uvědom si jednu velmi podstatnou věc a to že ten filtr elekticky nemá být vůbec o nějakém učebnicovém průběhu např LR 4. řádu,ale právě o takovém průběhu, aby na akustické straně byl tento požadovaný výsledný průběh, což velmi často ne-li téměř vždy vyžaduje zcela odlišnou sestavu více kaskádních filtrů za sebou s definovanou strmostí a průběhem... syntetická indukčnost za pomoci R a C není rovněž ideální omezení linearitou a rychlostí OZ a neumožňuje často jednoduše v kombinaci s R a C členy takové parametry nastavit,navíc i v tom aktivu je to defakto pasiv jen s použitím na řádově vyšších impedancích a nižších výkonech ,takže nejde rozhodně o žádné haléřové položky, pokud má být výsledek a provedení kvaitní a na nějaké úrovni. Nehledě na (ne)kvalitu takových filtrů které často využívají zapojení ve ZV OZ. PMA taky dobrá poznámka... je toho mnohem více a složitější než se může zdát,aktiv preferují vesměs lidé kteří tyto nuance konstrukční jednoduše neznají.Takže logicky uvažují tak že je to v aktivu více jednoduché a skoro ideální řešení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Shimi
Hifista


Založený: 10 apríl 2007
Príspevky: 169

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 17:55:51    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
dawsoo:
Všechno záleží na tom, jestli je konstruktér či zákazník schopen překousnout psychologickou bariéru několika operačních zesilovačů v signálové cestě navíc (k těm několika desítkám, kterými signál již prošel). Pokud ano, tak aktivní řešení má celou řadu výhod. Právě v tom nastavování, protože i při pečlivém ladění se mění odpory nebo kondenzátory s cenou v jednotkách korun. Oproti tomu součástky do pasivní výhybky, mají-li být kvalitní, stojí velké peníze. Každý reproduktor má svůj zesilovač, omezuje se intermodulační zkreslení.
Indukčnost pro pasivní výhybku musí být buď vzduchová, tedy nákladná, nebo s jádrem a tedy zkreslující.


Nedávno jsi si stěžoval že se na fóru nic neděje a dokonce kvůli tomu založil i vlákno. Zdá se, že v řešení aktiv versus pasiv máš jasno, tak to postav, předveď a dokaž Davidovi, že se mýlí. Jinak jsou to plky ... Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 18:31:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by všechny názory na slovanetu měly být podloženy konkrétní konstrukcí, to bychom si moc nepočetli.
Přesto za oba příspěvky (PMA, Shimi) děkuji, pomohly mě rychle se vrátit do reality.

dawsoo:
Máš hodně praktických zkušeností, před kterými smekám a mnohé z toho co píšeš je jistě pravda. Možná bych na některé dílčí otázky měl jiný názor, případně by to bylo téma na podrobnější debatu. Ale byly by to jen nepodložené plky o které nikdo nestojí.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ne marec 13, 2011 22:34:39    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA:
Já si myslím že naopak debata o "něčem" vždy má smysl a určo o to stojí víc lidí, to co jsem napsal je jen pouze můj názor založenej jen na mejch praktickejch zkušenostech.Dělal jsem v roce 2005-6 blbou easy vyhýbku pro 2p monitiory (pásek a 5,25 středobasem) pasiv jsem měl hotov za hodinu a aktiv trval cca měsíc ... S výsledkem ač jsem ve vzorku tekrát použil to nejlepší v té době co jsem měl k dispozici (opa627 apod) a měření bylo takřka na chlup shodné, tak pasivní verze hrála jednoduše lépe a přirozeněji,a to na stejným zesilovači jaký byl použit ve 2ks i pro aktiv.Ano dá se udělat i aktiv samozřejmě pořádně,ale není to rozhodně tak jednoduchý jak se může zdát. Já to považuju osobně za daleko mnohem složitější a náročnější než u pasivu,pokud chci zachovat nějaký svoje kvalitativní požadavky.U pasivního řešení kde se dá vše relativně snadno měnit, prakticky ihned jakýkoliv parametr filtru v prototypu prostou výměnou různých součástek, při představě že bych tuto možnost měl mít i u aktivu a např každou variantu a topo nechal dělat buď novou jinou desku nebo vymýšlel nějaké složité univerzální řešení toto umožňující, bylo by z toho min něco skoro jako CLC,což si myslím že finančně a i pracností je v jednom člověku a nějakém omezeném čase na jeden projekt asi nemožný, a to ještě za předpokladu že odhlédnu od svého přesvědčení "čím méně nelineárních prvků v signál cestě tím lépe" ,proto třeba bych já do toho nešel kvůli složitosti a zejména pak nejistému výsledku už jen z důvodu, že ani pasiv řešení vesměs nebývá vždy i při zkušenostech nejlepší ihned ve své první odsimulvané a prvonástřelové realizované variantě. Z důvodu že parametry repro se po cca nějaké době ještě hýbnou, (peaky,propady,i celkový průběh, je vždy třeba udělat poslech testy a porovnat s více variacemi na téma a vybrat poslechově tu nejlepší z nich... měření je samozřejmý předpoklad že bude u všech dobré a případné kompromisy u každé verze případně udělány trošku jinde na úkor něčeho jiného.


Slimák:
Tomu i věřím,ano aktiv může být za určitých posmínek a shody okolností s repro s vyšším Q a neoptimálnním objemem ozvučnice určitě menší zlo než špatně navržený pasiv... co se týče basů ve vícepásmech tam je to v aktivu vesměs i jednodušší protože repráky se tam chovají ještě relativně lineárně ale současně pozitivní přínos je i biamp řešení v pasivu.. u pasivu bohužel zdaleka nestačí jen obvyklý obyč filtr cívka a kondík... je třeba tam ohlídat více věcí od kompenzace vlivu interakce předřazená cívka a rezonanční vrchol(y) dané laděním ozvučnice až po korekci Le,dále korekce bafflestepu atd atd..... pokud je toto ošetřeno je výsledek až na velmi malý pokles v citlivosti daný předřadným odporem cívky vesměs i lepší ,ale protože v tomto pásmu lidský sluch ještě není tolik cilivý na nepravosti a OZ ještě pracují ve své lineárněší oblasti,je to stále ještě akceptovatelné právě pro některé výhody které tu byly řečeny. Proto hybrid neodsuzuji ale beru jako jednu z rozumných možností pokud jde o stabilní a neměnnou isnatalci kde se jednou nastaví a hraje se... tj vše napevno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po marec 14, 2011 07:22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 06:22:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po marec 14, 2011 19:53:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Já aktiv mám a upřímně si myslím že je to celkem dobrá volba pokud se použijí repráky který mají umírněný průběhy a doladí se to v rámci možností vexle měřením. PMA má pravdu v tom že s šumem je to jasně horší než pasiv nicméně to není nijak kritický, v místě poslechu neslyším nic. Hraju přes to tři roky a dobře posloužila jako slušný univerzál když nebylo k dispozici pořádný měření. Po poslední úpravě zpoždění a děličky po měření u mě se mi to po zvukový stránce líbí jako nikdy předtím (a nejen mě). V současný době jsem asi v konečné variantě co se týče použitých měničů a při dalším měření sejmeme průběhy a bude následovat odladění pasivní verze Dawsooem. Pak bude zajímavý srovnání rozdílů obou variant vexlí na stejných bednách a železe. Cool

Naposledy upravil AlesK dňa Po marec 14, 2011 22:40:41, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po marec 14, 2011 21:43:46    Predmet: Odpovedať s citátom

block diagram vyhybky acon:

Naposledy upravil AlesK dňa Po marec 14, 2011 22:41:44, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Po marec 14, 2011 22:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Naprostý souhlas s Dawsoonem
_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi marec 25, 2011 00:00:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Laická otázka: jakým způsobem se u aktivu řeší ochrana výškového reproduktoru před poškozením nízkými frekvencemi?

Pokud je všechno OK, tak se samozřejmě nic neděje, ale výhybka je u aktivu před koncákem, takže když přijde nějaké rušení třeba po síti do koncáku (například sousedka zapne Tatramatku) nebo vzduchem (zazvoní mobil položený blízko koncáku), může být problém.

Samozřejmě můžu mít kvalitní síťový filtr a precizně odstíněný koncák - to ale nemá každý a ani tím se asi nedá stoprocentně vyloučit nějaký ten náhodný "lupanec".

Pokud se to tu už řešilo a já jsem to nenašel, tak se předem omlouvám. Zmínku jsem našel jen zde, ale bez bližšího vysvětlení principu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4273

Jde mi jen o nástin běžně používaného řešení - speciální řešení podléhající výrobnímu tajemství samozřejmě z nikoho nepáčím.

Jako pazdráta mě napadá jenom kombinace pasiv + aktiv. Třeba kondík klasicky v bedně přímo před výškáčem jako pasivní filtr 1. řádu + aktiv pro výšky třeba taky filtr 1. řádu + kompenzace, takže výsledkem bude filtr 2. řádu s kompenzacemi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: So marec 26, 2011 13:29:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si do diskuse přispět svými 2 centy.

Většina hifistů má nulovou nebo minimální zkušenost s dobrým aktivním řešením. To, že jsme někde slyšeli 2 pásmový “““profi“““ monitor a mělo to díky cenovým a konstrukčním kompromisům svoje omezení, by nemělo být bráno jako etalon aktivního řešení. Problémem je, že takovýto all-in-one-box je také dělán s ohledem na cenu, resp. náklady. Stejně tak, pokud je takovýto box vybavený digitální výhybkou je tu akcent – opět náklady. Spíš by otázka měla být položena opačně: jak je možný, že průměrný repráky, jednoduchá aktivní výhybka na levných operácích a šitovní zesilovače často postavené na chipampech mohou v profi budce za 1000 euro/pár nové (třebas takové Dynaudio BM5A) hrají tak, že smetou většinu pasivní konkurence do x násobku pořizovací ceny?

Takže porovnávejme porovnatelné. Jak může hrát dobrý aktiv se můžeme přesvědčit u BW Nautilus (šneky), ale i tam se šetřilo - ve výhybce jsou prý použity „so-so“ operáky... Přesto to s odpovídajícími zesilovači hraje excelentně, ale určitě by mohlo i líp, že…. A propos připojené zesilovače… Aktivní Nautilus kdysi v Praze s Brystonem výborné, v pozdějších letech s Classé s výhradami, nedávno v Bratislavě s McIntosh hodně zlé…

Otázka proč je i v top-end hifi používané pasivní řešení má poměrně prozaická vysvětlení:
1. Hifisti si chtějí hrajkat. Dumat nad vlivem káblíčků, tunit kundorfy, rhodiovat konektory, těšit se ze stále tlustějších panelů nových zesilovačů apod. Jinak řečeno, hifisté nechtějí skutečné řešení problémů hifireprodukce, tak proč bychom jim to cpali a brali jim jejich hračku.
2. Výrobci beden obvykle nemají potřebné elektronické knowhow pro design špičkových zesilovačů a aktivních výhybek, a podle toho to taky vypadá…
3. Většina komerčně vyráběných aktivních beden je ojeb na druhou. Jsou tam levné repro, levné zesilovače, levné operáky (to vše v aktivních bednách velmi velmi slovutných značek), přesto to hraje pozoruhodně dobře (byť s výhradami u konkrétních implementací)
4. Dobře udělanej aktiv není zadarmo. Vše x násobně podle počtu pásem. Nemluvě o nekompromisním řešení samotné vexle (a tady to jinak než s DSP/DRC řešením asi nejde). A to vše je třeba koupit najednou, nejde si v průběhu let hrajkat podle bodu 1.

Takže abych parafrázoval dawsooa (jehož argumenty beru, nejsme ve-při, spíše píšu pohled z druhé strany na doplnění), použití pasivních beden je takové hifi-paradigma z doby, kdy byla určitá technologická omezení a tak jediným způsobem jak učinit hudební reprodukci „vůbec“, byla kombinace zesilovač-pasivní výhybka-měniče. A že dneska je to s měřící technikou lepší, to platí pro obě varianty, jak aktiv tak pasiv.

Opět, když se budeme bavit o zkušenosti s hotovými aktivními výhybkami, tak budou minimální, resp. úplně nulové. Ano, pár z nás tu má Behringera buď alnagonového CX3400 nebo digitální DCX2496. Jinak nic. Na základě těchto zkušeností se opět formují „názory“, jako například často deklarovaný šum aktivního řešení opět vychází z faktu, že často u takovéhoto řešení je regulace hlasitosti před aktivní vexlí a ne až za ní… Ale kde vzít nekompromisní x kanálový regulátor hlasitosti, že…? A ten šum originálního analogového Behringera je v 99 procentech pod hladinou šumu většiny nahrávek při středně hlasité reprodukci…

Oproti tomu poslechových zkušeností s pasivními bednami všeho druhu je tu habaděj… Sice se motkáme dokola v kruhu pasivních řešení kde si ani neuvědomujeme, že se lze dostat v aktivu úplně do jiných dimenzí:
- Co je na většině pasivních beden největší průser je lokalizace, takový ten prostor „tadyvšudeseděl“
- Druhým průserem je charakter basů – někde více, někde méně, každopádně jako h… o stan, podle toho jak moc se zesilovač trápí nebo netrápí s pasivní výhybkou. Kdo to neslyšel aspoň trošku nekompromisně jinak než z klasického pasivního řešení vůbec netuší o čem tady píšu.

Nicméně můj posluchačský despekt k pasivním bednám (včetně největších Wilsonů a spol.) byl silně narušen 2 zážitky z poslední doby (pravda každý z jiné cenové): 3 pásmo Accuton-Eton u Tomáše Tichého a Ante (po úpravě-doladění, která proběhla předminulý víkend). Obojí má na svědomí Bohouš Sýkora. Takže ono to pasivně jde, když se chce, ale chce to umět. Suma sumárum, rozumným kompromisem může být poloaktiv, přeci jen své výškáče máme rádi Wink

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mongol
Hifista


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 196

PríspevokZaslal: St marec 30, 2011 08:55:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám hybrid z mnoha důvodů a sice tomu vůbec nerozumím, přesto si dovolím postnout tady jednu cizí levnou konstrukci, abych se náhodou zde o nikoho neotřel, http://www.humblehomemadehifi.com/Soup_Ceramique-MKII.html .
Autor zde zápasí od roku 2004 dodnes s nešťastně navrženou píčovinou, myslim tim tvar ozvučnice a osazení levnými keramickými sráči, na kterých si vylámal zuby i tady kdekdo. Co tím chci říci? Jemné dolaďování pasivních výhybek? Co si pod tím mám představit? Osobně vim, jaké harakiri obnáší odstranit jeden pazvuk na jednom kmitočtu a to mi bohatě stačí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St marec 30, 2011 09:13:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Dostatek času, Ivo?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St marec 30, 2011 11:29:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Není pasívní řešení náročnější na zesilovač? Co DF? Sice dle Kazzatele bezvýznamný parametr zesáku, ale když vám ho pasivní vyhybka sníží třeba na 1, tak to už snad nějakou roli hraje, ne? A taky citlivosti pasivních beden kolem 85dB kladou velké nároky na zesáky, viz třeba Quadraly, které od verze IV přecházely ve velkém na aktivní verze. ???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Pi apríl 01, 2011 06:05:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Patřím mezi ty, kteří používají tolik pomlouvané výrobky Uliho, a to DEQ2496 a DCX2496 a jsem spokojen - jen je zapotřebí je oba krmit digitálem (v mém případě 24/96), modifikovat výstupy DCX a použít regulaci hlasitosti až na výstupu z výhybky. Úpravy DCX2496 jsou detailně popsány v http://www.dcx2496.fr/index.php a to včetně použití u reprobeden Quadral Titan MK3.

Na výstupu DCX mám triamping 2xRotel a DPA223, akustickou úpravu poslechovky, lowend repra a i s 15" basákem v mé miniposlechovce nemám sebemenší zvukový problém. Pro mně byl krok k aktivu jednoznačně přínosem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1498

PríspevokZaslal: So máj 11, 2013 23:16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ivo nepocul som este poriadne tvoje nove aktivy, naznaky tam boli ale velmi ambiciozne uz za tu chvilku a este absolutne nenastavene, Nautilus 220V na Brystonoch bolo zatial asi to najlepsie co som pocul. Ale nezavrhol som ani pasiv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist