Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Křečkovo DIY gramo
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ut marec 04, 2008 20:43:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Prohlídka Regy je hezká. Nakonec od SEV to není tak rozdílné.
Naopak, SEV má více pater a je mladší.

Litý beton z materiálu na odlévání spádových prefabrikátů zámkové dlažby je zajímavý. Má jiné složení než beton. Mám averzi k cementu. Zvláště po výměně oken.
Je to jasné. O talíř jde především. Přesnost opracování, váha a dokonalý povrch. Oči budou jíst, aniž by ucho ochutnalo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
onee
Nádejný hifista


Založený: 11 september 2007
Príspevky: 86
Bydlisko: origoš Záhorák

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 08:48:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapi dali te mi nenormálneho chrobáka do hlavy. Už nad tým chvíľu uvažujem že si postavím gramec ale teraz som si istyyy.

Ale kde beriete motori? Nemám doma žiadny gramec z ktorého by som ho mohol vymontovať. Kde sa dajú kúpiť?


DIK MOC
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tomíček
Nádejný hifista


Založený: 02 marec 2008
Príspevky: 79
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 09:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

onee

Objevují se třeba na Aukru, zrovna teď viz.

http://www.aukce.estranky.cz/item323614282_gramofonovy_motor_pro_teslu_nc_450.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mesires
Hifista - pokročilec


Založený: 04 apríl 2007
Príspevky: 324
Bydlisko: Albrechtice /Karvina/

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 09:40:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Zrovna ted se tam objevily dva motory - ten na ktery dal odkaz Tomicek (pro NC450) + je tam nove take jeden pro gramofony Pro-Ject, ve stejne sekci.
_________________
Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.
(Janovo evangelium 8:32)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
onee
Nádejný hifista


Založený: 11 september 2007
Príspevky: 86
Bydlisko: origoš Záhorák

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 11:16:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Dik

Potešila ma cena. V podstate sa za pár penez dá postaviť VERY GOOD gramec.

Keď vidím to hafo drátov čo z toho motoru lezú tak to nebude asi len tak že pripojím 16V, vyrobým správne kladky a fičim.

Jak na tuuu frekvenčnú elektriku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 11:22:51    Predmet: Odpovedať s citátom

ano stačí připojit jen 12 nebo 24 V a jedeš jsou tam dvě cívky jsou to sinchroní motory.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
onee
Nádejný hifista


Založený: 11 september 2007
Príspevky: 86
Bydlisko: origoš Záhorák

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 14:11:30    Predmet: Odpovedať s citátom

tak to je pohoda.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 21:22:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Perfektní vlákno !

Pár poznámek :
Motor gramofonu by měl být jenom tak silný aby překonal tření v ložisku talíře a udržel jej v konstantních otáčkách. Tuhle informaci se kterou souhlasím mám od pana Toma Fletchera, konstruktéra Nottingham Analogue. Jejich gramofony mají motory, které nemají dostatečný výkon aby roztočily talíř. Musí se jim pomáhat rukou, jakmile se roztočí, už pouze překonávají tření. Pouhé položení jehly do zaváděcí drážky, tedy tření jehly o desku, zvyšuje potřebu výkonu o 1%. Obecně gramofony používají buď AC synchronní motory nebo BLDC (brushless DC motor). Synchronní motory jsou levnější, pokud se spokojíte s přesností otáčení danou přesností frekvence sítě, pak potřebujete pouze rozběhový kondenzátor. Změnu rychlosti otáčení z 33 na 45 lze provést vícestupňovou kladkou. Pokud požadujete větší přesnost otáčení, je možno vyrobit generátor který odvozuje výsledný kmitočet od kmitočtu krystalem řízeného oscilátoru. Komerční zařízení např. Pro-Ject Speed Box, nebo Clearaudio Syncro. Synchronní motory, pokud mají kvalitní ložiska a rovnoměrně a pečlivě zmagnetovaný rotor, jsou dostatečnětiché a zcela vyhovující. Kvalita chodu je extrémně závislá na zkreslení sinusového napětí kterým je motor napájen. Už zkreslení 5% způsobuje citelné zvýšení vibrací. Rovněž DC složka zhoršuje chod motoru. Nejlepší synchronní motory volně prodejné vyrábí holandská firma Premotec. Používá je Thorens, Goldring, Rega atd..Pro-Ject používá vlastní motory, které jsou vyráběny v Litovli. Ty se běžně neprodávají.
BLDC motor, kde se vlastně otáčí magnetický prstenec, kolem statoru s cívkami a řízením motoru, má velký točivý moment, jednoduché řízení otáček, ale nevýhodou je vysoká cena.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 21:48:51    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 13:02:57, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 21:49:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Rád bych se zeptal na pár věcí:
Jaký by byl vhodný materiál vnější části ložiska pro ocelovou osu?
Máte někdo tušení, jaká je vůle mezi osou a ložiskem u osvědčených konstrukcí?
Kde sháníte řemínky na své výtvory? Vzhledem k malému průměru řemenice je rovnoměrnost průřezu řemínku klíčový parametr pro rovnoměrnost chodu, možná důležitější, než hmota talíře nebo kvalita pohonu. Schválně si spočítejte, jak se změní otáčky, když se tloušťka řemínku na kladce změní o 0.2 mm. Poloměr středního vlákna se změní o 0,1mm a pro průměr řemenice 20 mm to představuje změnu rychlosti otáčení o 1%.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 22:44:31    Predmet: Odpovedať s citátom

To 1 percento mi je uprdelky, hlavne že to točí konštantnou rýchlosťou, kdesi ktosi iba natiahol medzi motor a tanier silón 0,1mm a točilo to úplne v pohode. Na ten materiál by bol možno zaujímavý polyuretán presne vysústružený a niečim primáznutý..to by bolo také LowCost riešenie...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Paco
Volný radikál


Založený: 15 september 2007
Príspevky: 171

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 23:02:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Popravdě řečeno nevím, jak je to u osvědčených konstrukcí, ale pro kluzná uložení se používá bronz nebo silon (polyamid, ne polyuretan).
Vhodné by mohlo být i samomazné ložisko ze slinutého bronzu viz třeba http://www.tpb.cz/editor/filestore/File/SKF%20-%20KluznaPouzdra.pdf.
Vůle odhadem H7/h6.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomíček
Nádejný hifista


Založený: 02 marec 2008
Príspevky: 79
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 23:02:49    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
stephunk

Řemínky se dají sehnat na netu, někdo uváděl firmu Ame.. Já jsem koupil různé řemínky v prodejně radiomateriálu, např. v Ol. Kvapil elektro.

Pouzdro ložiska z polyuretanu je zajímavý nápad, ale mám obavu z obrábění, tento materiál se dost "maže", nevím... Záleží taky jaký polyuretan.Nejlépe obrobíš a vystružíš bronz nebo mosaz, navíc jsou taky nemagnetické. Otázka je vůle, to nevím, moc to nebude. Smile

Souhlasím s tím, že konstantní rozdíl od ideálních otáček do 1%, je nic ve srovnání s kolísáním 1%. To teda slyšet je. Avšak právě dostatečně těžký talíř je podmínkou aby drobné výkyvy v rychlosti otáčení svou hmotností /setrvačností vyrovnal.

Edit:
Á, paco byl rychlejší... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 23:22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Remienky máme u nás, s tým problém nemám, s ložiskom tiež problém nemám, s motorom problém mám, no za chvíľu prestane byť aktuálny

už len upraviť otáčky a bude to ok..má to totiž asi 20-30tisíc/minútu Sad Je to ale ultratiché a naozaj presné..navyše mám to zadarmo Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 02:35:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem rozebrat starý HDD 5400 OT ten motor je hodně tichý ale když jsem počítal řemenici na talíř o průměru 300mm tak mi vyšla řemenise něco kolem 2 mm a to je hodně málo.Už jsem viděl že někdo použil motor i ze staré flopy mechaniky ta se točí o dost pomaleji to by mohla být celkem levná varianta na kvalitní motor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 08:20:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že ty motory z HDD nebo FDD jsou příliš komplikované řešení. Ideální pro DIY je synchronní jednofázový motor. Má nízké otáčky, takže řemenička vyjde s rozumnými rozměry, je levný, je kompaktní, tichý, malý a bezúdržbový. Například Premotec typ 8204 045 14791, je na 12V a má 250 ot/min. Má hřídel o průměru 3mm, což je opět ideální rozměr. Dělají se synchronní motory které používají osy o průměru 1,5 mm nebo 1,8mm. To je dost málo, 3mm díra v řemeničce se obrábí lépe než 1,5. Rozběhový kondenzátor by měl mít hodnotu 22uF a měl by to být svitek, ale vzhledem k malým proudům lze bez problémů použít elektrolytický kondenzátor. Odběr toho motoru je asi 120mA. Jako opačná alternativa je třeba indický motor od firmy Mechtex, ten má 500 ot/min, stejné napájení, stejný odběr, jen pouze mírně vyšší vibrace a asi 5 x nižší cenu Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 09:18:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ložisko talíře se téměř výhradně dělá tak, že osa je kalená broušená ocel a pouzdro je bronzové. Clearaudio u některých gramofonů uvádí, že používají keramickou hřídel. RPM-1 používá spékané samomazné vložky anglické firmy Hailey. Vnitřní průměr 8mm. Tyto vložky jsou nalisované v duralovém pouzdru. Pokud je to pouzdro moc malé, tak se při lisování ty mosazné vložky tak stáhnou, že tam hřídel nejde ani vsunout Smile Je to velmi náročné na přesnost. Poté je třeba ložisko zaběhnout. Ihned po složení vydává při otáčení nehezké zvuky. Samozřejmě je třeba dát ucho až úplně k tomu ložisku a v místnosti musí být opravdu ticho aby to bylo slyšet. Po cca 5 minutách se to značně uklidní a po hodině je to OK. Pokud má talíř v sobě hřídel a v šasí je otvor po hřídel, tak se to považuje za normální řešení. Pokud je to naopak, tedy v šasí je hřídel a v talíři díra pro hřídel, tak se tomu říká inversní ložisko.
Micro Seiki používali misto kuličky na zachycení axiální síly vzduvhový polštář. Měli malé čerpadlo a tryskami pod hřídelí nadzvedávali hřídel s talířem. Pan Verdier u svého gramofonu Magnum to řeší podobně, ale místo vzduchu je tam tlak oleje. Pod gramofonem je ohromné čerpadlo na olej. Aby nedělalo rámus, tak je poháněno speciálním generátorem 230V/6Hz Smile Magnum má táliř o průměru 500mm a váze asi 60kg.
Nemyslím si, žýe jediná cesta jak dosáhnout opravdové a pevné basy je to, že gramofon musí mít 100kg a talíř dalších 100kg. Myslím, že tyhle extra těžké potvory mají sice pěkné basy ale takové nějaké líné. Myslím, že gramofon s extrémně tuhou konstrukcí, nepříliš těžkou cca 10 kg, musí hrát při splnění několika požadavků ještě lépe a hlavně rychle, svižně, agilně a přitom neutrálně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 18:11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Motor z FDD mechaniky som skúšal, je to zatiaľ druhé najlepšie riešenie, čo som skúšal, otáčky sa dajú úplne na Hz presne doladiť a ich presnosť je daná fakticky len stabilitou vlastného hodinového generátora. Pôvodne majú FDD tento kmitočet asi 1MHz, otáčky 360/min a myslím 300/min sa menia prepínaním deličky v samotnom driveri motora. Riešiť sa to dá aj zmenou frekvencie samotného hodinového signálu, pomocou 3 hradiel 7400 a pár súčiastok navyše. Dosiahol som zmenu rýchlosti otáčania sa taniera od 18 až po asi 80/minútu. Otáčky sedeli ako pribité napriek tomu že som ako časovaciu súčiastku použil len "svitkáč". Mínus pre toto použitie je problém pri pôsobení vlastnej tuhosti remienka, motor potom síce nespomaľuje, ale akoby brzdí a hučí Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 18:41:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem neodolal a zkušebně jsem to nějak zapojil a zkusil,hraje to dobře ale opravdu mě nekamenujte je to opravdu jen na zkoušku ale už teď mám velkou radost.Motor jsem použil jiný na ty co chci použít musím udělat pouzdra.


P1010042.JPG
 Description:
Už hraju
 Filesize:  149.14 KB
 Viewed:  825 Time(s)

P1010042.JPG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Rowing
Nádejný hifista


Založený: 03 september 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Olomouc

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 19:24:59    Predmet: Odpovedať s citátom

petrmo
Vypadá to super 2 thumbs up
Jsem zvědav na to osazení motorků. Pak bych dorazil na návštěvu na kritické posouzení Dancing happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 19:34:42    Predmet: Odpovedať s citátom

motory budou tak jak je ten jeden teď jen budou dva na proti sobě a budou uložené v gumě a v ocelové trubce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 19:40:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Thumbs up paráda!!! Pekná robota!! Wink Také isté ramienko mám aj ja, čo je to zač??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 19:43:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Tesla NC 450
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 21:14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

petrmo
Paráda! Jak si jeden motor dokáže poradit z takto těžkým talířem?

Drobné upřesnění : jedná se o raménko TESLA P 1101 (kopie raménka SME), které se kdysi montovalo do gramofonů NC 440, NC 450.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2008 21:29:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Roztočeniu zrejme pomáha celá rodina Laughing , nie vážne, je to perfektné-ten kameň nemá chybu, tanier je takisto veľmi fešný!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: Pi marec 07, 2008 08:37:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem na to čučel jako puk je to motor z nějakého japonského gramce a má ukrutnou sílu bez pomoci ten talíř roztočí na 33.3 asi za 20s.Co mám ty motorky z RPM 1 tak ty si s tím talířem vůbec neporadí jen se cukají takže musím pomoct rukou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Pi marec 07, 2008 11:02:06    Predmet: Odpovedať s citátom

ALL

Nápadů i realizací tady utěšeně přibývá. Aby byla větší motivaci tvořit a podělit se o vytvořené s ostatními, vyhlašuji po vzoru Ó Velikých soutěž o nejkrásnější DIY gramofon. Vítěz obdrží :
- barevný diplom s veršovaným věnováním
- láhev prvotřídního DIY destilátu dle vlastního výběru (možnosti : meruňka, švestka, hruška, jablko), bílá hůl, černé brýle
- betonovou stabilizační základnu pod gramo (Made in Mesocricetus), rozměry, otvory a % cementu dle zadání vítěze, povrchová úprava dle dohody

Hodnotící komisi navrhuji ve složení :
- Já, jako hlavní sponzor soutěže
- Renown, kvalifikovaný odborník se zkušenostmi z praxe
- Ciba, profesionální a uznávaný designer

Termín uzávěrky soutěže bude upřesněn (záleží, kdy seženu motorek a ložisko a dokončím rychlokurz pájení).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tomíček
Nádejný hifista


Založený: 02 marec 2008
Príspevky: 79
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Pi marec 07, 2008 23:13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Krecek

Jdu do toho !! Very Happy

PS.: S tou uzávěrkou si pohni, moje "beta" verze už hraje ! Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: So marec 08, 2008 00:42:43    Predmet: Odpovedať s citátom

tak ja idem do toho, zajtra dám dokopy čo mám. Jedná sa o hovno nič bez pripomienok, ale design, snáď to prerazí Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
petrmo
Hifista


Založený: 14 február 2008
Príspevky: 167
Bydlisko: Ostravsko

PríspevokZaslal: So marec 08, 2008 09:00:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Po testování jsem zjistil jeden problém to rameno z NC 450 mi strašně rychle padá na desku.Už jsem vyzkoušel 3 různé vazelíny na ten pístek ale výsledek je stejný nevíte někdo co tam správně patří za sajrajt aby to šlo pěkně ztuha?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 3 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist