Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Reproduktorove kable pri aktivnom systeme - rusenie?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 14:18:58    Predmet: Reproduktorove kable pri aktivnom systeme - rusenie? Odpovedať s citátom

Dobry den,
zaujimalo by ma, ze ak vediem vedla seba po podlahe 4 reproduktorove kable(lacne dvojlinky 2,5mm2) od zosilnovacov do reproduktorov, ci sa mozu nejako rusit. Ci sa to moze prejavit na zvuku. Pripadne aj skrutene na zemi, kedze reproduktory su blizsie ako dlzka kablov. Pre predstavu o co ide, je to nieco podobne ako biamping(resp. v tomto pripade 4-amping Smile ), ale tu v kazdom kanali ide iny signal(sub, low, mid, high) upraveny digitalnym crossoverom. Nezaujimaju ma reci ohladom intergalaktickeho prachu a aktualnej fazy mesiaca na oblohe, ale realne co sa da fyzikou dokazat, predpokladat. Ci tam ma zmysel nejake tienenie, alebo aspon viest tie kable dalej od seba. Bavime sa o systeme za cca 3 tisicky, nie high-end. To co mam dole v popise. Dakujem za odpovede.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11482
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 14:56:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak tie reprokable idu z ClassD zosilnovaca a budes v ich blizkosti mat antenu AM radia, tak pravdepodobne budu rusit to radio.

Pripadne ak by okolo tych kablov si viedol nejaky slaby analogovy audio signal, napriklad mikrofon, alebo gramo, ale asi aj to v netienenom kabli.

A ak tam budes mat pobliz nejaky lekarske zariadenie, alebo zariadenie zabezpecujuce nejake bezpecnostne funkcie, tak mozes pouzit napr. nieco taketo: https://hollandshielding.com/225-Flexible%20EMI%20shielding%20tube
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 15:01:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemôžu-nebudú.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 15:26:56    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Ak tie reprokable idu z ClassD zosilnovaca a budes v ich blizkosti mat antenu AM radia, tak pravdepodobne budu rusit to radio.

Pripadne ak by okolo tych kablov si viedol nejaky slaby analogovy audio signal, napriklad mikrofon, alebo gramo, ale asi aj to v netienenom kabli.

A ak tam budes mat pobliz nejaky lekarske zariadenie, alebo zariadenie zabezpecujuce nejake bezpecnostne funkcie, tak mozes pouzit napr. nieco taketo: https://hollandshielding.com/225-Flexible%20EMI%20shielding%20tube


Je to zatial Class AB (Hypex N-Core UCD400 HxR je na ceste prave Very Happy). Okolo nich su este tienene ethernetove kable a 220v predlzovaci kabel. Ide mi ale o rusenie signalu v repro kabloch, ci to moze byt pocutelne vo zvuku z reproduktorov. Citam rozne temy ze aj ked sa robia reproduktorove kable tak sa zapletaju dve a dve zily aby sa odrusili a podobne. Tu mam 8 zil a 4x stereo signal v nich. Samozrejme s prihliadnutim na kvalitu zostavy (2x receiver onkyo 8mickova rada) a visaton menice najvyssej rady (tu sa da polemizovat o high end kvalite ktoru uvadzaju, kedze je to visaton). Len ci to ma zmysel riesit, ci to moze byt pocutelne. Riesim este menice v bedniach a zosilnovac. Nejake vzhladne kable budu az potom posledna vec v zostave. Tymi 2,5mm2 ide kazdym tak 50-100w na kanal, nie na celu bednu. Ale aj to len papierovo kedze ide o receivre, kde je namerany vykon 170w ale pri 1 kanali zapojenom.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 15:47:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokial ich VZAJOMNE nestocis do klbka nebude "presluch".
Nestacal by som ani jednotlive - iba do "osmicky" - tak mam ja prebytocne dlzky namuchlane.
Nezvazkoval by som ich ku sebe, nechal volne pohodene aby neboli dokonale rovnobezne a tesne pri sebe.
To je cele...
Dristy o specialne konstruovanych superkabloch zo supermaterialov nechaj inym Smile

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 16:18:04    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom napísal:
Pokial ich VZAJOMNE nestocis do klbka nebude "presluch".
Nestacal by som ani jednotlive - iba do "osmicky" - tak mam ja prebytocne dlzky namuchlane.
Nezvazkoval by som ich ku sebe, nechal volne pohodene aby neboli dokonale rovnobezne a tesne pri sebe.
To je cele...
Dristy o specialne konstruovanych superkabloch zo supermaterialov nechaj inym Smile


ano, potom ich mam spravne "volne pohodene". doteraz som si myslel ze je to bordel, ale uz viem ze to ma svoj zmysel. inak ten tieniaci oplet vyzera zaujimavo. Vyuzil by som ho na inu vec. da sa to aj u nas priamo niekde kupit? nejaky e-shop?

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1921

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 21:41:36    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo keby si to vyskúšal a prípadne nám poreferoval, čo si zistil?

Nechaj jednu bedňu pripojenú a druhú odpoj ale len na strane zosilňovača. Reprokáble cez seba poprehadzuj a pusti nejakú muziku. Potom sa stačí uchom prilepiť na nezapojený reprák a skúsiť, či niečo počuješ. Ak nie, tak sa nenaindukovalo dostatočne veľké rušenie zo zapojenej bedne.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 22:49:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak sa to zistiť nedá. Zapojený výstup by musel ísť do umelej záťaže, alebo by musel byť každý repro v inej - zvukotesnej miestnosti.
Odhliadnuc od toho, že by musel tie nezapojené konce spojiť-"zoskratovať", aby sa vôbec mohlo čosi v "slučke" indukovať.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 22:50:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, nakolik je reálné poblíž tekoucími jednotkami ampér (tj. desítky wattů do 8ohmových repro) naindukovat signál do zátěže jednotek ohmů.

Zítra budu testovat class D propojený s na zdi umístěnými menšími repro 8m čtyřžílou 0.75mm2 (druhý reprák pak od prvního vede dál dvoužílou), tak dám pak vědět, zda se vyskytly přeslechy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 22:54:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Dá sa naindukovať "brum" pomocou trafopájky do vodičov, pripojených ku repro vzájomne spojených - tak som sa bavil pred desiatkami rokov. No očakávať indukciu medzi káblami "6ohm" repro pri výkone ... ak by aj - v dokonalom tichu snáď, avšak rozoznateľnú sluchom pri bežnom posluchu - nehrozí.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št december 22, 2016 23:24:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš pravdu. Mohl bych tam dát 8ohmový odpor místo bedny, ale blbě se tam dozadu leze, takže na to určitě nedojde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2016 00:38:09    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm, zaujimave uvahy. ide mi naozaj len o nieco co by som mohol pocut pri pocuvani hudby. samozrejme s vyssim vykonom ma uz aj receiver patricne skreslenie a sum, ten pocut uz len ked pridam hlasitost bez signalu na vstupe. zase su to len take sumitka ku filmu nie seriozne zosilnovace.

ale este ma to zaujalo s tym rusenim z class D. o tom som sa este vela nedocital ale mam napr. mac mini zapojeny v rovnakej vetve, ktory ma myslim tiez spinany 120w zdroj podobny class D zosilnovacom a zatial som z neho ziaden "bordel" nikde nepocul. Dokonca nema ani zemnenie, ide donho len dvojlinka zo zasuvky. Myslite ze ked si spravim 2x 400w hypex monobloky, ktory pojde na woofre v tomto aktivnom systeme a ostatne tri kanaly(resp. 6 v stereu) necham cez onkyo, tak mi tie spinane zdroje budu rusit receiver? pripadne reprokabel bude nieco indukovat a bude rusit ostatne kanaly tak ze by to bolo pocut? Totiz na tie 250w woofre potrebujem vykon, teraz je to len blato, nie pevny rychly bass a ine riesenie (pomerom cena/vykon/kvalita zvuku) ako class D od hypexu ma tam nenapada dat.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2016 01:06:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
A čo keby si to vyskúšal a prípadne nám poreferoval, čo si zistil?

Nechaj jednu bedňu pripojenú a druhú odpoj ale len na strane zosilňovača. Reprokáble cez seba poprehadzuj a pusti nejakú muziku. Potom sa stačí uchom prilepiť na nezapojený reprák a skúsiť, či niečo počuješ. Ak nie, tak sa nenaindukovalo dostatočne veľké rušenie zo zapojenej bedne.


viem to skusit s dvoma receivrami. napojim jeden vlavo, druhy vpravo. do jedneho pustim signal a z druheho budem pocuvat ci je presluch, kable samozrejme poprepletam nech sa indukuje co sa ma, pricom ten druhy kanal bude zapojeny len nebude mat signal a vylucim tym aj signal z presluchu kanalov v pristroji.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2016 05:47:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Sám som zvedavý ku čomu sa dopracuješ Smile
Ten druhý nezabudni stíšiť hlasitosť na nulu a porovnať s hlasitosťou - ak možno "na plný kotel" samozrejme bez privedeného signálu.
Predpokladám, že nieje šanca zistiť posluchom no šlo by merať na tom výstupe-repre, ktoré by nemalo teoreticky hrať nič.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
daniel00421
Hifi expert


Založený: 26 máj 2009
Príspevky: 1113
Bydlisko: záhorie

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2016 12:41:38    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas.duran napísal:
miero napísal:
Ak tie reprokable idu z ClassD zosilnovaca a budes v ich blizkosti mat antenu AM radia, tak pravdepodobne budu rusit to radio.

Pripadne ak by okolo tych kablov si viedol nejaky slaby analogovy audio signal, napriklad mikrofon, alebo gramo, ale asi aj to v netienenom kabli.

A ak tam budes mat pobliz nejaky lekarske zariadenie, alebo zariadenie zabezpecujuce nejake bezpecnostne funkcie, tak mozes pouzit napr. nieco taketo: https://hollandshielding.com/225-Flexible%20EMI%20shielding%20tube


Je to zatial Class AB (Hypex N-Core UCD400 HxR je na ceste prave Very Happy). Okolo nich su este tienene ethernetove kable a 220v predlzovaci kabel. Ide mi ale o rusenie signalu v repro kabloch, ci to moze byt pocutelne vo zvuku z reproduktorov. Citam rozne temy ze aj ked sa robia reproduktorove kable tak sa zapletaju dve a dve zily aby sa odrusili a podobne. Tu mam 8 zil a 4x stereo signal v nich. Samozrejme s prihliadnutim na kvalitu zostavy (2x receiver onkyo 8mickova rada) a visaton menice najvyssej rady (tu sa da polemizovat o high end kvalite ktoru uvadzaju, kedze je to visaton). Len ci to ma zmysel riesit, ci to moze byt pocutelne. Riesim este menice v bedniach a zosilnovac. Nejake vzhladne kable budu az potom posledna vec v zostave. Tymi 2,5mm2 ide kazdym tak 50-100w na kanal, nie na celu bednu. Ale aj to len papierovo kedze ide o receivre, kde je namerany vykon 170w ale pri 1 kanali zapojenom.

Prečo si rovno nekúpiš repro mulťák kábek o štyroch párov žíl napr:
http://www.audioprofi.sk/p/469/cordial-cls-825
a je vystaráno...

_________________
Vintage:
Visaton VIB Extra GF,Telefunken CP,CM,CT1,Tascam CD-U01,DA 30 Dat,Pioneer RT 909,Teac X 2000R,Sansui SR 525,SE 7,dbx DS 4,Actidamp Mk 3 VS II,veľa vinyl,cd,dat aj pásov v archíve.
My Job-Work: live,broadcast,studio,conference sound Engineer
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2016 23:06:22    Predmet: Odpovedať s citátom

daniel00421 napísal:

Prečo si rovno nekúpiš repro mulťák kábek o štyroch párov žíl napr:
http://www.audioprofi.sk/p/469/cordial-cls-825
a je vystaráno...


To som nevedel ze sa robim rovno taky. To by bolo elegantne riesenie. Dat do do tieniaceho opletu a vybavene. Potom by k nemu mal byt aj speakon na 8 kontaktov? pripadne nejaky jeden konektor schopny? Ci to uz sme mimo hifi kvality? Smile

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
daniel00421
Hifi expert


Založený: 26 máj 2009
Príspevky: 1113
Bydlisko: záhorie

PríspevokZaslal: Ne december 25, 2016 11:33:13    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas.duran napísal:
daniel00421 napísal:

Prečo si rovno nekúpiš repro mulťák kábek o štyroch párov žíl napr:
http://www.audioprofi.sk/p/469/cordial-cls-825
a je vystaráno...


To som nevedel ze sa robim rovno taky. To by bolo elegantne riesenie. Dat do do tieniaceho opletu a vybavene. Potom by k nemu mal byt aj speakon na 8 kontaktov? pripadne nejaky jeden konektor schopny? Ci to uz sme mimo hifi kvality? Smile

Jasne,robia sa aj konektory speakon 8 poly,používame na profi zvučenie a sú kvalitné.Ale radšej kupovať orig.Neutrik,s lacnými no name nemám dobré skúsenosti,počase oxyd na kontaktoch,často aj rozpad a uvoľňovanie aretačných dielov z plastu.
http://www.audioprofi.sk/p/310/neutrik-nl8fc

_________________
Vintage:
Visaton VIB Extra GF,Telefunken CP,CM,CT1,Tascam CD-U01,DA 30 Dat,Pioneer RT 909,Teac X 2000R,Sansui SR 525,SE 7,dbx DS 4,Actidamp Mk 3 VS II,veľa vinyl,cd,dat aj pásov v archíve.
My Job-Work: live,broadcast,studio,conference sound Engineer
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne december 25, 2016 17:40:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Keďže sa cez jednotlivé vodiče nebude prenášať rovnaký signál, tak by som Ti odporúčal radšej použiť samostatné káble. Napr. niečo takéto:


Krútené vodiče znížia rozptyl elektromagnetického poľa a vonkajšia okrúhla izolácia vymedzí určitú minimálnu vzdialenosť od ďalších káblov v okolí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št január 12, 2017 05:49:24    Predmet: Odpovedať s citátom

daniel00421 napísal:
lukas.duran napísal:
daniel00421 napísal:

Prečo si rovno nekúpiš repro mulťák kábek o štyroch párov žíl napr:
http://www.audioprofi.sk/p/469/cordial-cls-825
a je vystaráno...


To som nevedel ze sa robim rovno taky. To by bolo elegantne riesenie. Dat do do tieniaceho opletu a vybavene. Potom by k nemu mal byt aj speakon na 8 kontaktov? pripadne nejaky jeden konektor schopny? Ci to uz sme mimo hifi kvality? Smile

Jasne,robia sa aj konektory speakon 8 poly,používame na profi zvučenie a sú kvalitné.Ale radšej kupovať orig.Neutrik,s lacnými no name nemám dobré skúsenosti,počase oxyd na kontaktoch,často aj rozpad a uvoľňovanie aretačných dielov z plastu.
http://www.audioprofi.sk/p/310/neutrik-nl8fc



Este uvazujem ci staci na sub pasmo hrubka 2x 2,5mm2? Mam v bedni Visaton TIW 250 XS a pojde nanho koncak class D 400w. nejake 3m kablu spravim. Ostatne pasma su cca 100-150w menice.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2944
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Št január 12, 2017 18:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Co Ti brani dat mu 4 mm2?
Dal by som tak. Smile

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas.duran
Hifi obsluha


Založený: 08 máj 2015
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št január 12, 2017 18:26:39    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom napísal:
Co Ti brani dat mu 4 mm2?
Dal by som tak. Smile


Ano, uz som zistil ze je aj kabel 4x2,5 + 4x4mm2. Takze pouzijem asi ten.

_________________
iTunes > Focusrite REDNET AM2 > SVEDA AUDIO BLIPO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist