Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Projekt "1518"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 81, 82, 83 ... 87, 88, 89  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 09:16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Celkově to pak vypadá takhle, tj. Bartoliho B2, nějaká z iterací. Jestli se nám tím novým WG podaří trochu eliminovat to difrakční zvlnění okolo osy, bude to IMO výborné.

Ještě lepší driver a ještě lepší horna - Tritonia Very Happy



B2.png
 Description:
 Filesize:  130.96 KB
 Viewed:  160 Time(s)

B2.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 09:26:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady ještě graf SPL přímého zvuku s něčím jako výkonovou charakteristikou, tj. lze z toho zhruba odečíst i něco jako průběh indexu směrovosti (počítané ale jen přes přední hemisféru - zezadu už jsem to neměřil). Tam skutečně není problém.


B2_A_V3.png
 Description:
 Filesize:  41.39 KB
 Viewed:  118 Time(s)

B2_A_V3.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 09:34:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Basstl napísal:
Já to stavím proto, že chci pořádný bedny a baví mě to. Very Happy
Myslím že ostatní jsou na tom podobně...


Já jsem na tom dokonce stejně. Na 1518 mám už doma zvukovod a měniče.

I když teď jsem se trochu ztratil v tom jak to je s projektem 1518 a Tritonia. Tritonia je projekt nový nebo jen nějaká modifikace 1518?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 09:36:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tritonia bude úplně nová. Jiné měniče, zvukovod i ozvučnice.

Jestli budeš stavět 1518, vše potřebné už k tomu máš.
Chvíli se uvažovalo, že by se udělal nový zvukovod a pak i použil jiný/větší driver, ale z toho nakonec vznikla úplně nová bedna.

- Nicméně pokud by sis rád postavil 1518 s tím hranatým zvukovodem (co jsi kreslil a co tu Basstl ukazuje na vizualizaci) se stávajícími měniči, proč ne, stačí mi to pak přivézt, změříme to a upravíme výhybku. Ale to nejdřív tak někdy na jaře... Tritonia nebude dřív, ale jelikož to je nový projekt, má i nový harmonogram Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 10:40:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za vyjasnění.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 10:55:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jelikož už máš vše potřebné pro 1518, asi nedává smysl to nepostavit (můžeš si k tomu klidně vyrobit ten nový zvukovod - jak říkám, to není problém upravit). A i kdybys chtěl stavět něco dalšího, spíš asi půjde na odbyt hotová bedna, kterou ty navíc umíš udělat perfektně. Poměr cena/výkon je u té bedny IMHO naprosto mimořádný. Také to vymýšlel člověk, kterého u toho takové věci dost zajímaly.

Ta nová bedna bude o poznání dražší a (snad) o něco málo lepší. Ale tak to je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 12:54:14    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Tady ještě graf SPL přímého zvuku s něčím jako výkonovou charakteristikou, tj. lze z toho zhruba odečíst i něco jako průběh indexu směrovosti (počítané ale jen přes přední hemisféru - zezadu už jsem to neměřil). Tam skutečně není problém.


Nechci to zbytečně rozpitvávat, ale něco přece - ten "kvazivýkon" versus on-axis nad 2 kHz dává málem konstantní směrovost, což nejde dohromady s off-axis chárami výškáče z předchozího obrázku. Takže skromný dotaz - máš pro to nějaké vysvětlení ?

A mimochodem, velmi mne potěšila ta díra kolem 15 kHz. Nejsem tedy sám, kdo se s tímhle problémem střetl. Sice už vím, jak se s tím vypořádat, ale stojí to hodně peňouzí.

A ještě jedno apropos - ta kritická oblast pro nastavení dělící frekvence leží naštěstí trochu výš, než udává výpočet. Ona totiž membrána - jak je obecně známo - na vyšších frekvencích nefunguje pístově, nýbrž v důsledku ohybových jevů (tím mám na mysli mechanický ohyb) a ztrát se chová, jako by měla menší průměr než geometrický. Dívím se, že mi to nikdo nepředhodil.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 13:03:31    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Nechci to zbytečně rozpitvávat, ale něco přece - ten "kvazivýkon" versus on-axis nad 2 kHz dává málem konstantní směrovost, což nejde dohromady s off-axis chárami výškáče z předchozího obrázku. Takže skromný dotaz - máš pro to nějaké vysvětlení ?

Vysvětlení je prosté - skutečně to tak je. To je jen mylný dojem, ty dva obrázky si nijak neprotiřečí. Proč myslíte, že to tak nemůže vycházet?
BTW, ten druhý obrázek je vztažený k přímému zvuku, což je cca 20° od osy, jak je z toho i patrné. Ty bedny jsou dělané tak, že se neposlouchají v geometrické ose zvukovodu. Ideálně by se měly osy protnout ještě před posluchačem, ale asi málokdo to tak nakonec dělá - vypadá to divně, ačkoliv to tak hraje zdaleka nejlíp.

Ta bedna skutečně má velmi vyrovnanou směrovost (a opravdu takřka konstantní přinejmenším mezi 1 - 10 kHz), vždyť proto to dělám Smile

Nemám důvod vám cokoliv předhazovat, z toho už jsem vyrostl. Radši takhle ukážu měření a budu rád za každou opodstatněnou kritiku. Stejně tak se rád podívám a poučím z výsledků ostatních.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 13:24:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Obávám se, že se nějak míjíme. Ale není to tak důležité, abych to dál ventiloval tady. Spíš někdy v hospodě (viz e-mail).
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 13:32:34    Predmet: Odpovedať s citátom

OK. Nicméně takhle to nezávisle vychází Geddesovi, který z těch měření rekonstruuje* celé zvukové pole -
http://www.gedlee.com/Loudspeakers/NS15.aspx (index směrovosti bílou čarou)

Ten můj program to ukazuje ve výsledku úplně stejně, jako třeba VituixCAD. V tomhle skutečně nemám pochybnosti. Index směrovosti není účelné vždy vztahovat nutně k ose, a taky se to běžně dělá jinak - třeba se to průměruje přes nějaké poslechové okno. I to dává dobrý smysl, eliminují se úzce lokální jevy. Tady je to k přímému zvuku v optimálním poslechovém směru. Používám to zejména jako vodítko-pomůcku při návrhu výhybky.

* Tedy rekonstruoval. Teď už je v důchodu a věnuje se vitrážím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 13:58:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen tak mimochodem - nepracovali jste někdo s drivery B&C Speakers ? Je mezi nimi pár modelů, které podle datasheetu vypadají lépe než 18Sound. Přitom křivky v datasheetech 18Sound jsou zřetelně vyhlazené, B&C vypadají celkem "surově".
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 13:59:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Minimálně s DE250 a DE500. Měření mohu dohledat. DE500 je v 1518 a je to IMHO jeden z nejlepších 1" driverů. S většími ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 14:57:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zrovna ty nejlepší se vyřazují z výroby. A nejen repráky. Čímpak to asi bude ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 15:15:13    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo, skutečně. Ale DE502 vypadá na přinejmenším důstojného nástupce, třeba bude i lepší.

Ale u 1,4" nevím, který bych si vybral. Něco vypadá rozhodně použitelně, také už nejsou nejlevnější, ale pořád mi přijde, že 18Sound dělá ty větší nahoře přeci jen o něco lépe zatlumené (pokud tam zrovna není jiný kiks). Pravda je, že podle měření na stránkách 18Sound se moc soudit nedá. Basáky ale mívají změřené ještě celkem reprezentativně.

Když už je řeč o reproduktorech, Faital má teď podle všeho nebývale povedený koaxiál -
http://www.faitalpro.com/en/products/Coaxial_Loudspeakers/product_details/index.php?id=351050010
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Radosval
Hifista


Založený: 03 december 2016
Príspevky: 164

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 18:32:15    Predmet: Odpovedať s citátom

a keď pomer cena výkon zaujíma i mňa, vedel by som použiť aj tie B&C-čka? Či by sa výhybka musela úplne nanovo vymyslieť. Lebo sa mi naozaj táto nová konštrukcia páči, no otázka peňazí je dôležitá.

Na úkor "kvality zvuku".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 18:57:42    Predmet: Odpovedať s citátom

1518 se pořád dají postavit v původním osazení, tj. 15NBX100 a DE500. Zvukovody bys asi taky mohl od někoho sehnat. Já už je nemám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Radosval
Hifista


Založený: 03 december 2016
Príspevky: 164

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 20:31:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Okej, tak ja si počkám, ako sa rozbehne tento nový projekt a na základe toho urobím konečné rozhodnutie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 20:58:26    Predmet: Odpovedať s citátom

A co vyřešit ten vršek i spodek a použít rovnou bezkompromisní řešení
http://www.bmsspeakers.com/fileadmin/bms-data/product_data_2011/compression_drivers_ferrite/bms_4590_2011-04_coaxial_compression_driver.pdf

_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 21:38:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Bezkompromisní řešení neumí ani bůh.

Jeden z těch koaxiálů BMS jsme měřili. Středová část dobrá, výšková nic moc.
Na to, co to stojí, to oproti dobrému 1,4" nepřináší žádné podstatné výhody, lepší to IMO není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 21:50:41    Predmet: Odpovedať s citátom

N.A. napísal:
A co vyřešit ten vršek i spodek a použít rovnou bezkompromisní řešení
http://www.bmsspeakers.com/fileadmin/bms-data/product_data_2011/compression_drivers_ferrite/bms_4590_2011-04_coaxial_compression_driver.pdf


Anebo 1,4" Nd verzi. Je sice dražší, ale s ohledem na napojení zvukovodu bych tomu věřil trochu víc. A samozřejmě vlastní výhybku - s tou jejich se mi to nelíbí.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 22:07:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je ten 1,4", nevím už přesně, která verze.
0, 30, 60°, mám toho víc. Měřeno v horně B2, akorát to nebude časově správně vzájemně zarovnané, na to jsem tehdy myslím nějak zapomněl. Na cháry to vliv nemá.

Páru to má slušnou, to jo.



mid.png
 Description:
 Filesize:  42.74 KB
 Viewed:  117 Time(s)

mid.png



high.png
 Description:
 Filesize:  42.87 KB
 Viewed:  76 Time(s)

high.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 22:26:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Připadá mi, že nad 10 kHz jsou tam menší škaredosti. Kdyby se našel nějaký jednoduchý 1,4" , bral bych ho. Něco tuším u B&C, ale nemám možnost nakupovat vzorky jen pro ověření a pak na ně nechat někde sedat prach. I tak jsem nekompromisně závislý na sponzorech, kteří to pak ovšem chtějí prodat. Nějaké DIY hrátky si dovolit nemohu.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 22:37:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je 0 - 80, z toho to je asi lépe vidět. Menší škaredosti - já bych tohle nechtěl.

V Prodance bývali kdysi tak sdílní, že je na tohle i půjčovali, ale nevím jak dnes, už delší dobu jsem tam nebyl. Za zkoušku to asi stojí.



bms_high_0-80.png
 Description:
krok SPL 5 dB
 Filesize:  30.25 KB
 Viewed:  71 Time(s)

bms_high_0-80.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: Ne november 12, 2017 08:05:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření ND3T, tedy přesněji ND3ST, který má podle všeho jen silnější pole (?), mám jen ta od Dickasona, který to měřil ve VoiceCoil (12/2016). V ruce jsem to neměl.
Od těch cca 15 kHz to čisté taky nebude, ale je to 1,4" s 3" membránou - na to se mi to zdá zase velmi slušné. Navíc něco z toho bude jistě ještě i hornou.



nd3t-2.png
 Description:
 Filesize:  63.19 KB
 Viewed:  93 Time(s)

nd3t-2.png



nd3t-3.png
 Description:
 Filesize:  63.75 KB
 Viewed:  63 Time(s)

nd3t-3.png



nd3t-4.png
 Description:
 Filesize:  43.11 KB
 Viewed:  70 Time(s)

nd3t-4.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: Ne november 12, 2017 08:05:40    Predmet: Odpovedať s citátom

ND3ST


nd3t-1.jpg
 Description:
 Filesize:  43.41 KB
 Viewed:  76 Time(s)

nd3t-1.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po november 13, 2017 01:12:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Jářku, co je na těch BMS koaxech tak zavrženíhodného ? Citlivost nad 10k mají asi nejvyšší ze všech 1,4" , cháry jsou kudrnaté v nejhorším případě stejně, nad 12 kHz to vypadá, že tam žádný průser není (lepší jsou některé 1", ale rozhodně ne všechny), tak v čom dělo ? Jediný zásadní handicap je snad cena, ale každá sranda něco stojí, tady se nejspíš platí za citlivost a samozřejmě za složitost konstrukce, bez které by to asi nešlo. Na stránkách Prodance jsou od některých driverů jejich vlastní měření a z těch je zjevné, že zrovna třebas u některých B&C, které bych podle datasheetu bral, to nad 10 kHz zdaleka není taková libovka, jak prezentuje výrobce. Pro mne je problém hlavně v tom, že jako skalní křivkopravec věřím jen tomu, co si změřím sám, a bohužel - jak jsem již naznačil - nemohu si dovolit vyzkoušet všechno to, co by mne zrovna zajímalo.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: Po november 13, 2017 04:26:51    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Jářku, co je na těch BMS koaxech tak zavrženíhodného ? Citlivost nad 10k mají asi nejvyšší ze všech 1,4" , cháry jsou kudrnaté v nejhorším případě stejně, nad 12 kHz to vypadá, že tam žádný průser není (lepší jsou některé 1", ale rozhodně ne všechny), tak v čom dělo ?

Když pominu, že to nad 13 kHz přestává kloudně hrát, což by asi úplně nevadilo (viz obr. níže - a je to známka toho, že tam už ta vlna na výstupu není kdovíjak pěkná - ze slušně rovinné vlny tahle horna jinak udělá slušně sférickou i takhle vysoko, jak je vidět z dolního obrázku), vidím tam hlavně ty ošklivosti pod 10 kHz. To byste tam nechal? Další problém vidím v tom, že se to nedá dělit níž, než někde na 6 kHz, jenže tam už se ta středová část rozpadá a rezonuje.

ND1460A má jednu uzounkou díru okolo 14 kHz, vždyť proti tomu koaxu je to úplnej beránek, o ND3ST nemluvě. Na PA to může být výhodné, protože je to skutečně citlivé a výkonné, na hifi bych to asi nepoužil - tam to IMHO prostě nemá moc co reálně nabídnout. Snad jedině ještě nižší dolní dělící frekvenci té středové části, ale jestli to bude 400, nebo 600 Hz, už nepovažuji za tak dramatický rozdíl, aby se to vyplatilo vzhledem k tomu výše zmíněnému.



koax-norm-10.png
 Description:
BMS 1,4" koax/horna B2, 0 - 80° od osy, po 10°, normalizované vůči cháře v 10°
 Filesize:  42.43 KB
 Viewed:  82 Time(s)

koax-norm-10.png



nd1460a-norm-10.png
 Description:
18Sound ND1460A/horna B2, 0 - 80° od osy, po 10°, normalizované vůči cháře v 10°
 Filesize:  41.33 KB
 Viewed:  82 Time(s)

nd1460a-norm-10.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po november 13, 2017 20:23:45    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
velky bobo napísal:
Jářku, co je na těch BMS koaxech tak zavrženíhodného ? Citlivost nad 10k mají asi nejvyšší ze všech 1,4" , cháry jsou kudrnaté v nejhorším případě stejně, nad 12 kHz to vypadá, že tam žádný průser není (lepší jsou některé 1", ale rozhodně ne všechny), tak v čom dělo ?

Když pominu, že to nad 13 kHz přestává kloudně hrát, což by asi úplně nevadilo (viz obr. níže - a je to známka toho, že tam už ta vlna na výstupu není kdovíjak pěkná - ze slušně rovinné vlny tahle horna jinak udělá slušně sférickou i takhle vysoko, jak je vidět z dolního obrázku), vidím tam hlavně ty ošklivosti pod 10 kHz. To byste tam nechal? Další problém vidím v tom, že se to nedá dělit níž, než někde na 6 kHz, jenže tam už se ta středová část rozpadá a rezonuje.

ND1460A má jednu uzounkou díru okolo 14 kHz, vždyť proti tomu koaxu je to úplnej beránek, o ND3ST nemluvě. Na PA to může být výhodné, protože je to skutečně citlivé a výkonné, na hifi bych to asi nepoužil - tam to IMHO prostě nemá moc co reálně nabídnout. Snad jedině ještě nižší dolní dělící frekvenci té středové části, ale jestli to bude 400, nebo 600 Hz, už nepovažuji za tak dramatický rozdíl, aby se to vyplatilo vzhledem k tomu výše zmíněnému.


Tak tomu už rozumím, výrobce se s ničím takovým nechlubí. Výstupní vlnoplocha bude nad 12 kHz asi vypadat hodně "zajímavě". Ty nové drivery 18sound jsou patrně poněkud lépe vypracované, už proto, že mají čtyří výstupní sloty. Bohužel s frekvenční chárou to zrovna skvěle nevypadá, ale samozřejmě se to dá vykorigovat. Sympatičtěji v tomhle ohledu vypadá u B&C DE880. Já jsem řešil na zakázku třípásmovou bednu pro elektronické varhany, které mají umět imitovat píšťalové (sampler). Na 16 Hz jsem se nedostal, ale to celkem nevadí, 32 to zahraje a 20 kHz není zapotřebí, tam ani hodně vysoké mixtury nedopísknou. Časem bych to chtěl převést do nějaké důstojné hifi podoby a z křivkopraveckých důvodů bych to chtěl dotáhnout na 20-20k pasiv s kontrolovanou směrovostí, což se v zásadě dá udělat, i když to vyjde na dost peněz.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: Po november 13, 2017 20:56:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pasiv 20-20k bude pěknej opruz. To už jsem vzdal. S jakou výslednou citlivostí, tj. jak zhruba velké?
Jó, takhle aktiv s DSP, to je hned jiná story, a dělá se to skoro samo, až je to člověku hloupé. Ale zas tomu schází to kouzlo dobrodružství. V případě 20-20k tedy i s prvky hororu.

BTW, nezamýšlíte tam nějakej ten berylliovej driver, že ne Smile
B&C DE502, možná, tj. 1"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po november 13, 2017 22:50:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Záleží na tom, čemu se říká citlivost. Já to posuzuju ne podle asymptotické, nýbrž podle kolena. Nejlepší volby měničů dávají do poloprostoru v platu nad kolenem cca 92 dB a na 20 Hz 89 dB (1m, 1W) s objemem cca 350 litrů. Do obýváku to zrovna není, ale u instalací varhan bývá místa dost. Ale možná najdu ještě něco lepšího. Samozřejmě aktivním filtrem se to dá dost vylepšit a ani to nemusí být DSP. Stačí úplně analogový highpass druhého stupně a dá se to vytáhnout na 20 hertzech třebas na 92 dB v 250 litrech a přitom je reprák chráněný před vykmitnutím. (Ostatně ten filtr by klidně mohl být taky pasivní).
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 81, 82, 83 ... 87, 88, 89  Ďalšia
Strana 82 z 89

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist