Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Dvoupásmo 18" + 18" OSWG
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Št október 16, 2014 00:17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Slusne sa pytam.

Uvidite v takomto merani nieco ine ako keby sa ten basak meral v blizkom poli dajme tomu 2cm od membrany? Pre zjednodusenie predpokladajme ze je to zavrenka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Št október 16, 2014 00:28:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mých skromných zkušeností ano. Zde je srovnání měření z 2,5 m a 1 m.
Když jsem měřil první reproduktor, Dexon IRB, tak jsem při měření v rámci cm od membrány dostal frekvenční charakteristiku odpovídající uvedené v jeho dokumentaci a s se vzdalováním se jednoznačně měnila (měřeno v reprobedně).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št október 16, 2014 05:55:25    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom napísal:
Slusne sa pytam.

Uvidite v takomto merani nieco ine ako keby sa ten basak meral v blizkom poli dajme tomu 2cm od membrany? Pre zjednodusenie predpokladajme ze je to zavrenka.

Z měření 2cm od membrány basáku neuvidíš difrakce na ozvučnici/průběh baffle-stepu a navíc se samotným chováním basáku ve far-fieldu to bude souhlasit odhadem jen do několika stovek Hz. Potřebuješ tady směrovky, měřené aspoň z několika metrů. Celkově je to už dost velká bedna, i proto se to nedá měřit moc zblízka - takové měření by zas platilo jen tam a to by moc užitečné nebylo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št október 16, 2014 14:24:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Yoda napísal:
Zde je srovnání měření z 2,5 m a 1 m.

Jak moc jsi si jistý, že se podařilo trefit stejný úhel od osy basáku? Okolo osy se to rychle mění a skoro to z toho vypadá, jako by do toho byla výraznějším způsobem zanesena i závislost na úhlu od osy, nejen vzdálenost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Št október 16, 2014 19:37:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Chyba se vloudila ale trošku jinde. Chvíli to trvalo, ale nakonec mi došlo, že se vlastně změnil horizontálně úhel k basáku.
Pro přepočtené uhly už to odpovídá lépe.

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Pi október 17, 2014 09:58:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne mate pravdu.

ja som sa stale zabudol pri inwall a nedosli mi suvislosti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi október 17, 2014 10:01:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro in-wall odpadá baffle-step, přinejlepším, ale ani tam to tak nejde měřit, má-li to hrát výš, než kam lze použít near-field data. Což závisí hlavně na průměru membrány (popř. i vzdálenosti mezi nimi, je-li jich víc hrajících stejné pásmo), a je to dost omezené. Tady už by to nešlo, ani kdyby to bylo ve zdi.

Nejde ale jen o změření samotných jednotlivých repráků. Je třeba mít podchycené i časové rozdíly mezi nimi pro far-field a to se zblízka měří dost blbě.

BTW, ono meřit in-wall bedny, zvlášť velké, je svízel sama o sobě. Ideálně by to vypadalo tak, jak to má Yoda, jen s tím, že by tam byla ještě obrovská deska...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ne október 19, 2014 10:41:40    Predmet: Odpovedať s citátom

no urcite by som to skor zakopal do roviny - lahsie ako nekonecna doska na zeriave Smile

v kazdom pripade vsetky vplivy ktore si popisal sa daju na merani vidiet a pocitat s nimi. Fakt sa to da rozumne odmerat - minimalne vtedy ked ti basak stale nesmeruje. Co sa nearfield odmerat neda su hlboke basy kde sa vlna uz nezmesti do miestnosti - tam sa to sprava vyrazne inak v zavislosti od toho kde to v miestnosti meras.

A uz vam to tu nekurvim Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 19, 2014 10:45:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď nás zajímá chování reprobedny, resp. jejích částí pro potřeby návrhu výhybky. Ten basák je tu od začátku úmyslně použit v pásmu, kde sám výrazně směruje, a je potřeba přesně vědět, jak se tam chová a kam až jde civilizovaně - to je tu klíčová věc, jde zároveň i o nejslabší místo bedny. To se z near-field meření už z principu nedozvíš.

Nízké basy, coby popis chování samotné bedny (jakkoli to ve výsledku není až tak podstatné), jsou naopak to jediné, co se dá near-field metodou měřit.

Když už jsi to napsal, jak dobře z near-field měření ("2cm") zjistíš časové a s tím související fázové rozdíly okolo dělící frekvence mezi měniči řekněme ve 3m, v různých úhlech kolem bedny? Bez toho výhybku kompetentně neuděláš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ne október 19, 2014 21:55:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pár fotek uložení vnitřního jeklu stojanu a silonu. Silonové kostky jsou napevno přišroubované.



Nesouvisí to přímo z reprosoustavou ale s jejich aktivním řešením výhybky. Dostal jsem starší PC mini ITX s Atomem. Výkonu moc nemá, na větší konvoluční filtry to není ale na zkoušení je dobrý. Začal jsem ho odhlučňovat, trochu kovářská výměna chladiče MCH za pasivní. Smile

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po október 20, 2014 08:27:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono žádný konvoluční filtry potřeba ani nejsou. Není to taková divočina, aby to nešlo celé samo o sobě srovnat prostou parametrickou ekvalizací.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 13:46:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně se stavba přehoupla a já se dostel k výběru laku. Použil jsem nakonec bílí lak a vrchní čirý dvousložkový. Pro hlubší lesk Smile
Bohužel se mi na laku stojánku podepsalo počasí, ale rámeček se celkem poved.
Radost jsem si spravil uložením speakonu.



Své PC jsem dále odhlučnil. Vyměnil disk za SSD, ze starého zdroje ustřihl ventilátor a přidal pasivní chladič s několika větracími otvory. Vzhledem k malému odběru PC, zdroj bez problémů běhal jen s odpojeným ventilátorem. Teď už je slyšet jen jemný pískot elektroniky. Ale hlavně oproti notebooku nelezou žádné pazvuky ani šum z reproduktorů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 14:10:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Skoda ze jsi neumistnil konektor speakonu na zadni okraj stojanku, takhle ti bude esteticky vadit kabel couhajici z vajicka a to je vzhledm k vymazlenemu designu velika skoda.
BTW mas to designove fakt moc pekne ale ten stojanek pusobi tak subtilnim dojmem ze to z fotky vypada ze to ani nemuze stat stabilne na podlaze.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Yoda
Hifi obsluha


Založený: 13 apríl 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 14:36:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky.
Uvažoval jsem nad instalací kabelů do stojánku, ale byla by to komplikace. Musel bych si nechat vysoustružit dutý ocelový trn místo závitové tyče. Konektor na stojánku by byl podle mě poměrně výrazný, do rovnější části u okraje by se nevešel a nechat ze stojánku vystupovat rovnou kabel mi nepřijde také elegantní. Mě se líbí právě hladký, čistý stojánek. Dělat bednu uzavřenou, možná by to dopadlo jinak. Stojánek vypadá trošku menší. Z počátku jsem měl podobné obavy ale zkušenost je jiná. Stojánek je navíc i přes malou tloušťku okrajů velmi tuhý, je plný sekaného skla, křemičitého písku a pryskyřice.

Trošku mě teď nahlodává, že konektor je tvoří vlastně jedinou ostřejší hranu na reprobedně. Ale to snad přejde Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 15:16:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Naco duty trn se zavitem - vzdyt se to nebude otacet - dira na kabelaz by mohla byt vedle a ne v dutemn trnu...otaceni beden se udela pak anblok s celou bednou.
Ja bych konektor placnul zapustit na dno stojanku, na kabel by byla vyfrezovana jen pulkulata ryha primereneho prumeru a hotovo.

Ono kdyz uz se tak extremne zabyvas designem ze jsi zvysil pracnost vajicko oproti MDF kisni o 1000% tak bych urcite takovy osklivy detail neskousnul.

Ja mam proti tobe bednu jednoduchou a hranatou a taky jsem vydumal terminaly na reprokabely zapustit do dna bedny aby mi necouhaly zezadu hnusny reprosvorky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Po apríl 27, 2015 19:37:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Yodo, jsi fakt masér, velmi pěkné. Jen malá poznámka k tomu speakonu, možná škoda, žes nepoužil kulatou verzi, jednak by šla zapustit a i by lépěji vizuelně korespondovala se zbytkem.

Jak vlastně pokračuješ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po apríl 27, 2015 19:41:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tos to ještě neviděl naživo, ta bedna je navíc i "na poklep" zcela inertní. Opravdu mimořádná práce. Jestli si pamatuju, Yoda dělá okolo konstrukce letadel, takže tohle je opravdu hi-tech Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 01:07:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevíš, jak se liší Yodovo zvukovod od použitého tady u 1518 a o kolik mu použití 18" basáku umožňuje dostat se níž, kde to začíná konstantně směrovat? (Jen informativně, pro porovnání a nějakou úvahu)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 07:05:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Neliší se nijak významně. Musel bych dohledat přesné profily obou, ten Yodův bude mít asi o něco pozvolnější zaoblení na výstupu a tedy celkově vycházet o pár cm větší.

Výstižnější odpověď ohledně akustického chování, než tyhle dva obrázky, ti ale nikdo nedá:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=223414#223414

Jediné co, že to nebylo měřené vůči ose samotného WG, ale vždy v poslechové výšce pro danou bednu, což bylo v obou případech myslím trochu níž, takže v tom je to trochu ujeté. Náhled to nicméně dává.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 07:20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, tak to jsem přehlíd, díky!
Vidím z toho, že Yodovi to jede níž, na 600Hz o skoro 12dB (a to přisuzuju driveru, který zas nahoře o to rychleji padá, ale toho bych se i tak nebál), ale šířku svazku z toho takhle já nepoznám, zdá se mi to podobné. Ptám se kvůli možnosti svázání s 18" a získání nějakých 200Hz "k dobru"...

BTW, měl bych přestat být paranoidní ohledně rozsahu nahoru, to co tu předvádí ta DE500 v tomhle zvukovodu je podle mě naprosto skvělé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 07:31:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, jak nízko to půjde, je už věc driveru. Jen opakuju, že ty citlivosti vzájemně nemusí sedět - je to tam napsané. Kdyby to bylo měřené přesně vůči osám WG, šířky svazků z toho odečteš prostě pro úhel od osy, kde chára spadne o 6 dB oproti ose. Bude to v obou případech cca 90° (tj. -6dB pro +-45°), což se dlouhodobě jeví asi jako nejlepší kompromis.

citácia:
Ptám se kvůli možnosti svázání s 18" a získání nějakých 200Hz "k dobru"...

Jo, tak byla ta bedna i myšlená.

citácia:
BTW, měl bych přestat být paranoidní ohledně rozsahu nahoru, to co tu předvádí ta DE500 je podle mě naprosto skvělé.

Souhlas. Navíc když se podíváš na ty cháry třeba ve 20 a 50 stupních (už po ekvalizaci), je to oboje prakticky až do 15 kHz pořád rovné, rozhodně zcela rovné do 10 kHz... (u Yody se to samozřejmě zekvalizuje úplně stejně). Tzn. tam všude můžeš sedět, aniž bys zaznamenal nějaký úbytek vejšek, obecně výraznější změnu barvy zvuku. Krom toho, že i první odrazy, potažmo celkově vyzářený výkon tak budou mít takové spektrum, dokud to nesežere nevhodně zatlumená místnost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 11:26:38    Predmet: Odpovedať s citátom

A to PA-45D jde tak nízko tipuješ čím, něco jako těžší membrána (když se tomu nechce nahoře)? Jestli jsem dobře koukal, tak to má "jen" 1.75" cívku a při dělení na 1kHz udávanou zatížitelnost 20W. Je to každopádně zajímavej kus repráku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2015 11:42:12    Predmet: Odpovedať s citátom

PA-D45 má každopádně níž rezonanci, než DE500 - tak, jak to víceméně ukazují ty grafy. Také není tak citlivý, což ale nevadí - tím spíš už vůbec ne v aktivu. V pásmu řádově stovek Hz bude mít oproti DE500 jasně navrch, ostatně bylo to při sweepu i dobře slyšet. Což nutně znamená, že snese i větší výchylku. Podrobné měření zkreslení by asi řeklo víc, tj. kam až je možné který z těch driverů bez obav natáhnout. U DE500 to je bez problému 800 Hz, u PA-D45 bych těm 600 Hz věřil. Silně samozřejmě záleží na strmosti filtru. Tohle je rozhodně vynikající. Těch pár rezonancí se srovná ve filtrech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut júl 28, 2015 18:31:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Už si toho také všimli Smile

http://www.parts-express.com/tymphany-dfm-2535r00-08-1-compression-horn-driver-2-4-bolt-8-ohm--264-1420
http://www.tymphany.com/transducers/transducer-search-results/transducer-detail/?id=930

Ještě tak nějakej slušnej zvukovod a je z čeho stavět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Ut júl 28, 2015 21:13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Třeba ho za chvíli začne Skenspík vyrábět Laughing

Ještě zajímavej jsem našel od kluků SEOSáků, 2" cívka a dělička k 700 Hz, ale asi to pro našince vyjde ve finále jako DE550: BA-750
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 07, 2015 17:31:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Hle - http://www.prodance.cz/megara-100.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Pi august 07, 2015 20:06:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Nosnost 100kg...a není to málo, Antone Pavloviči? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 07, 2015 20:16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

V tom případě - http://www.prodance.cz/megara-200.html Very Happy

Stejně to ale neřeší natáčení. Musel by pod to přijít ještě kolotoč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So august 08, 2015 13:09:52    Predmet: Superhorna Odpovedať s citátom

Ešte k tomuto zožeňte woofer a idem do toho


Superhorna.jpg
 Description:
 Filesize:  51.11 KB
 Viewed:  200 Time(s)

Superhorna.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: So august 08, 2015 14:08:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Yoda napísal:
Odpováda ten akustický tlak 1W/m a nebo to není měřené kalibrovaným mikrofonem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 5 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist