Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Arduino - ovládanie hifi komponentov

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne január 11, 2015 21:56:07    Predmet: Arduino - ovládanie hifi komponentov Odpovedať s citátom

http://arduino8.webnode.cz/tutorialy/
http://www.arduino.cc/

V poslednej dobe ma zaujalo Arduino, viď odakzy vyššie. Vo svete to frčí už dlhšie, u nás sa to tiež celkom slušne rozbehlo a získava na popularite.

O čo ide - (mnohí asi budú vedieť), sú to dosky s osadením mikroprocesorom (AtMega, Atmel), ktoré sú prioritne určené na ovládanie procesov. Dajú sa kúpiť kity, kde sú aj nejaké súčiastky a periférie. Procesor sa dá naprogramovať cez PC, programovací jazyk je jednoduchý, príručiek je na internete "hafo", sú aj tutoriály v češtine. Ak aj človek predtým nikdy neprogramoval, je to nesmierne jednoduché a problémy s tým mať nebude.

Ak niekto rád bastlí a chce napr. ovládať relátkovú reguláciu hlasitosti, alebo len motorový Alps, prepínanie vstupov, zapínanie a vypínanie hifi komponentov do postupky a podobne, Arduino je ideálny kandidát.

Rozhodol som sa pre Arduino Uno. Pre môj projekt bohate postačuje.
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardUno
Má 14 digitálnych vstupov/výstupov, 6 analógových (komu nestačí, môže použiť Arduino Mega). Budem s tým zapínať a vypínať komponenty podľa postupnosti, prepínať dva vstupy, ovládať hlasitosť (relátková regulácia a tiež motorový alps), všetko bude diaľkovo ovládané (môžem si vybrať medzi IR a RF), základné informácie sa vypíšu na displeji. Možností, čo sa s tým dá robiť je veľa. Výhodou je aj to, že za pár EUR kúpim prázdny čip, v doske ho naprogramujem a potom si ho zapojím na vlastný plošák. Na to aby to bežalo stačí napájanie a k procesoru pripojiť jeden kryštál, 2 kondíky a jeden odpor. Na profi plošáku a skrinke aj vzhľad bude profi. Ale samozrejme sa dá použiť aj samotná doska.

Svojou jednoduchosťou a jednoduchým programovaním môžu aj amatérske projekty byť profi Smile
Bol by som rád, ak niekto také používa a chce sa podeliť, tak môže do tohto vlákna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Po január 12, 2015 00:03:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak už nejaké AVR na doštičke pre through-hole bastlenie, vrelo odporúčam skôr Teensy++:
https://www.sparkfun.com/products/11781
http://www.rlx.sk/sk/avr-development-tools/2496-teensy-20-sparkfun-dev-11781.html

- 128k flash, 8k RAM, 4k EEPROM, USB; cena cca 2-násobok ceny samotného čipu u Farnella
- vyvedených 46 GPIO pinov (5x komplet 8b port A,B,C,D,F + 6b z portu E) a hlavne v "belošskom" poradí - porty pokope, LSB..MSB
- minimum bloatu na doske - prakticky len AVR, XTAL, USB konektor, jedna LED a nejaké pasívne smetie
- flashnutý je HID bootloader (oproti CDC netreba pod Win riešiť inštaláciu INF fajlov a číslo virt. COM portu)
- väčšina periférií a AVR-GCC kódu z Arduino sveta je bez problémov použiteľná
- USB1286 je podporovaný LUFA knižnicou (USB apl. framework)

Na embedded použitie je to o poznanie praktickejší základ než Arduina (vrátane micro verzie).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po január 12, 2015 00:12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavé, zrovna před pár okamžiky jsem na aliexpresu koupil dvě sady arduin pro syna a kámoše na hraní s robotikou - jen pro představu:

3 x arduino UNO (jedno i pro mě)
2 x čtečka na sd karty
2 x deska na řízení motorů (každá 4 x obousměrné PWM DC motor 1A)
2 x sada vysílač/přijímač 433MHz 4kbaud
2 x detektor zvuku (na ovládání)
6 x ultrazvukový měřič vzdálenosti do 4m přesnost cca 3cm
2 x 3-osý kompas a magnetometr
1 x modul RT hodin + 32kbitů EEPROM (pro plánovaný datalogger)
200 ks propojovacích kablíků na piny

To vše včetně dopravy celých 36 dolarů. Už jenom najít čas na hraní...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po január 12, 2015 07:58:09    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir - poznám a je to dobré. Ja som sa pre Arduino rozhodol z dôvodu, že je to "ako pre blbých" a má to veľkú komunitu, skrátka je to hit.

dustin - mne príde set s Arduinom UNO dnes, hlavne dcéra sa teší, sľúbil som jej, že spravím semafór Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi december 25, 2015 18:43:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna skúsenosť s Arduinom UNO.
Pokiaľ niekto to chce používať na riadenie hifi komponentov a použije populárne PURE AUDIO, t.j. po každej inštrukcii ide procesor do režimu power down a na prebudenie chce použiť externé prerušenie, býva problém s prebudením. Stalo sa mi to pri použití interných knižníč <avr/sleep.h>
a <avr/power.h> . Externé prerušenie nedokázalo zobudiť Arduino z power down, pokiaľ vo funkcii, ktorá sa vykonávala pri zobudení nebolo použité 10 milisekundové delay. Väčšie hodnoty sú zbytočné, menšie nespoľahlivé.
Pokiaľ tam delay nebolo, tak Arduino ihneď po prebudení okamžite zaspalo.
Bez delay to fungovalo spoľahlivo iba vtedy, pokiaľ sa ihneď po stlačení diaľkového ovladáča a vykonaní príslušnej inštrukcie vykonala aj rutina na zaspatie Arduina, t.j. volanie rutiny priamo v príslušnom if (while, case....), ktoré vykonávalo inštrukcie po stlačení tlačítka na ir remote. Čo ale potom neumožnilo vypnúť alebo stmaviť displej po uplynutí stanoveného času, lebo Arduino už chrápalo. Zavedením 10 ms delay do prebúdzacej rutiny úplne na konci, t.j. tesne pred tým, než sa program vráti do hlavnej slučky (void loop()) funguje prebúdzanie úplne OK.
To len pre zaujímavosť, keby sa niekto hral s power down a prebudením cez external interrupt.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1919

PríspevokZaslal: Po február 29, 2016 23:03:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som si Arduino vybral po laborovaní s PIC. Chcel som totiž vyriešiť DO k PC, t. j. ovládanie prehrávania hudby/filmu. Viem existujú hotové DO, ale všetky potrebujú špeciálny softvér. Ja som to spravil tak, že Arduino sa cez USB tvári ako HID zariadenie. To znamená, že na konkrétny povel z DO len simuluje stlačenie jednej, alebo viacerých klávesov na klávesnici. V prehrávači potom stačí nastaviť klávesové skratky. Jednoduché a praktické riešenie, ktoré potrebuje len nainštalovanie ovládačov USB klávesnice. To však robia Win automaticky.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: St jún 29, 2016 11:48:16    Predmet: Odpovedať s citátom

-ako zábava s arduino to beriem..., ale dostať jednoduché hotové riešenia natívne cez USB bez potreby ovládačov. Simuluje to myš , DO, ovláda to skoro všetky multimediálne a hudobne prehrávače pre PC , berie to klávesové skratky napr. pre Foobar...
Takedo jednoduché, lacné už používam cca 7 rokov : Wireless PC Remote Control Controller USB IR Receiver | eBay
http://www.ebay.com/itm/Wireless-PC-Remote-Control-Controller-USB-IR-Receiver-/360651974779?hash=item53f888687b:g:0bIAAMXQV0BSKoVj
Pripadne trochu náročnejšie: iPazzPort 2 4G RF Mini Wireless Keyboard Touchpad QWERTY Key Smart TV PC Remote | eBay
http://www.ebay.com/itm/iPazzPort-2-4G-RF-Mini-Wireless-Keyboard-Touchpad-QWERTY-key-Smart-TV-PC-Remote/360479179541?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D3ca541adbe9f45d3a3a98d41beffa029%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D151055833604


Naposledy upravil Henri dňa St jún 29, 2016 12:09:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St jún 29, 2016 11:55:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak. Staci IR prijimac za par supov, dialkove za par supov, Event Ghost, ktory je zadarmo. Trochu sa s tym softom naucit robit a na zakladne (aj nie zakladne Very Happy ) ovladanie z fotelky bez problemov. Ked clovek velmi chce, moze v tom programovat skripty a keby si chcel robit totalne divociny, mozes to skombinovat s AutoIt . . . neobmedzene moznosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St jún 29, 2016 11:59:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen pro info - arduino má variantu Arduino Leonardo Micro v ceně 3,50 USD s dopravou, které rovnou umí HID keyboard (a myš, ale to se asi nevyužije). Naprogramovat posílání kláves je v něm celkem triviální, dělal jsem na tom elektronickou váhu, která přečte hmotnost ze sensoru přes I2C a pošle ji do kompu jako posloupnost znaků, jakoby někdo číslo naťukal na klávesnici.

Ale samozřejmě hotové DO je něco jiného, tohle je pro hračičky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St jún 29, 2016 12:10:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som si s Android TV kúpil toto http://www.dx.com/p/sy-ukb-500-rf-2-4ghz-mini-92-key-wireless-keyboard-mouse-combo-black-238017#.V3OrfVV95pg a tak sa mi zapáčila, že som si k PC kúpil druhú. Mnoho rokov som s tým spokojný.
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist